Supermaistas iš Jūsų sodo ir daržo

Supermaistas – tai terminas, kurį pastarosiomis dienomis tapo itin madinga naudoti. „Nupirk man avokadų“, „reikia daugiau valgyti čija sėklų, jose juk tiek daug organizmui naudingų medžiagų“, „kur gauti to agavų sirupo?“,  - tokios ir panašios frazės nuskamba bene kiekvieną dieną. Nieko keisto, nes pastaruoju metu žmonės itin rūpinasi savo sveikata ir maisto kąsnis, kuris yra dedamas į burną, jiems yra labai svarbus...

Dabar ruduo, tad supermaisto Jums siūlome ieškote ne prekybos centre, bet savo darže ar sode. Nustebsite sužinoję, kiek daug naudingų vaisų, uogų ir daržovių auga visai čia pat, šalia Jūsų.

Cukinija. Ir nors cukinijos yra kilusios iš Viduržemio jūros regiono, tačiau šios daržovės puikiai pritapo ir yra auginamos ir mūsų šalyje. Šios žalios daržovės yra itin mėgstamos tų, kurie laikosi dietų, mat jose nėra daug kalorijų, gausu organizmui būtinų vitaminų: E, C, PP, pro vitamino A, angliavandenių, pektinų, mineralinių druskų – natrio, kalio, vario, magnio, kalcio, geležies, cinko...Kai kurie žmonės prieš vartojant cukinijas nulupa jų žieveles, tačiau to daryti nereikėtų, mat jas pašalinę Jūs drauge pašalinate ir dalį cukinijose esančių svarbių mineralinių medžiagų – karotiną ir magnį.

Moliūgas. Moliūgas yra mėgstama daržovė daugelio pasaulio šalių virtuvėse: italai mėgsta moliūgus valgyti su rizoto, amerikiečiai – per padėkos dieną moliūgą naudoja ne tik kaip padėkos dienos atributą, bet ir gamina iš jo patiekalus, o štai prancūzai mėgsta valgyti moliūgų sriubą. Ši daržovė bei iš jos gaminami patiekalai nesvetimi ir mus. Puiku, valgykime ir toliau moliūgų į sveikatą, mat jų sudėtyje – moliūgo minkštime yra gausu kalio, kalcio, magnio, geležies, vitamino C, B1, B2, PP. Be to, tie, kurie klausia, kaip gydyti skrandžio opą, turėtų į savo mitybos racioną taip pat įtraukti moliūgų. Moliūgų sriuba yra lengvai virškinama ir yra rekomenduojama tiems, kuriuos vargina opaligė ar skrandžio opos. Itin naudingos moliūgų sėklos, kurios jau nuo seno yra žinomos kaip vaistinė žaliava, kuri, pavyzdžiui, gali būti skirta potencijai gerinti. Tad kitą kartą, kai vyrai domėsis, kaip pagerinti potenciją, pasiūlykite jiems valgyti daugiau moliūgų sėklų.

Kopūstas. Be abejonės, tai – viena iš populiariausių rudens daržovių, kuri turi daug naudingų medžiagų ir vitaminų, tad drąsiai jais mėgaukimės. Kopūstas teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, juose yra randamas vitaminas U, kuris palankiai veikia skrandžio ir žarnyno gleivinės epitelį. Be to, ar žinojote, jog kopūstuose esanti vyno rūgštis neleidžia cukrui virsti riebalais ir saugo organizmą nuo nutukimo? Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog padauginus šios daržovės gali varginti pilvo pūtimas. Pilvo pūtimui, pilnumo pojūčio, simptominiam gydymui rekomenduojama vartoti „Espumisan“ kapsules ar miltelius.

Bulvė. Kartais yra sakoma, jog bulvė – tai antra mūsų, lietuvių, kasdieninė duona. Ir nors šios daržovės yra gana kaloringos, tačiau jos yra mėgstamos mūsų šalyje. Tiesa, reikėtų nepamiršti, jog jei valgysime cepelinus, tai tikrai negausime daug bulvėse esančių vitaminų. Geriausia bulvę yra virti su lupena – taip ji savo sudėtyje išsaugo dalį maistingų medžiagų. Be to, patariama gerti žalių bulvių sultis, kurios yra tikras vitaminų koktelis, mat jose yra gausu vitamino C, geležies, fosforo, magnio, kalcio, vario, cinko, nikelio.

Burokas. Senovės Persijoje burokėliai buvo vartojami kaip vaistiniai augalai.  Ši daržovė yra išskirtinė tuo, jog joje yra itin daug jodo, todėl nenuostabu, kuomet tiems, kurie serga skydliaukės ligomis ar mažakraujyste yra rekomenduojama į savo mitybos racioną įtraukti daugiau burokėlių.

Obuolys. Jei atsiversite Hipokrato raštus apie mediciną, matysite, jog dar prieš 2400 šis, visame pasaulyje žymus gydytojas, minėjo gydomas ir teigiamas žmogaus organizmui obuolio savybes. Jis pastebėjo, jog obuolių actas turi antimikrobinių ir antiseptinių savybių. Obuolys išties turi daug naudingų medžiagų: vitaminų C, P, A, juose gausu ląstelienos, pektino, kalcio, kalio, natrio, flavonoidų. Tad angliškas pasakymas „An apple a day keeps the doctor away“ (liet. „Obuolys per dieną gali apsaugoti nuo apsilankymo pas gydytoją“) puikiai tinka teigiamoms obuolio savybėms apibendrinti.

Parengė: L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai