Nuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar.
Sodos hidrokarbonatas (sinonimai – natrio bikarbonatas, geriamoji soda, maistinė soda) – tai balti kiek sūraus skonio kristaliniai bekvapiai milteliai. Anglų kalboje vartojami du terminai: baking soda (liet. maistinė ar kepimo soda) ir washing soda (liet. valomoji soda).
Natrio bikarbonatas (maistinė soda) plačiai vartojama buityje, kepiniuose (rūgštims neutralizuoti), medicinoje (metabolinei acidozei gydyti, nudegus žaizdoms gydyti medicinos įstaigose) ir kt.
Maistui
Kaip žinoma, importuoti vaisiai ir daržovės ilgiau negenda, nes yra apipurškiami chemikalais. Juos galite pašalinti paprastu geriamosios sodos tirpalu. Vilniaus universiteto Onkologijos instituto fitoterapeuto Juozo Ruolios teigimu, parduotuvėje pirktas daržoves ir vaisius reikia pamerkti 15-kai minučių į koncentruotą sodos tirpalą (1 litrui vandens – sauja sodos). Chemikalai ištirps, vaisiai bus sveikesni ir skanesni.
Jeigu norite, kad greičiau išvirtų žirniai, pupelės, juos užmerkite į vandenį, kuriame ištirpintas žiupsnelis sodos.
„Žinoma, kad soda naudojama kepant pyragus, blynus, sausainius ir pan. Soda yra tešlos kildiklis, suteikiantis tešlai trapumo, minkštumo. Tik nepamirškite sodos „nugesinti“ citrina, grietine ar actu. Nuo senų laikų soda taip pat naudojama stiklainiams plauti prieš sterilizaciją, marinuojant ar konservuojant daržoves“, – sako maisto technologė Zeta Štarkevičienė.
Grožiui
Pasak gydytojos dermatologės Daivos Stanienės, jeigu yra sukietėjusi ar suragėjusi alkūnių, kelių ar kulnų oda, galima daryti karštas voneles su soda (3 l vandens – 1 šaukštas sodos). Oda suminkštėja, lengviau atsilupa ir pasišalina raginis odos sluoksnis. „Tačiau netikėkite panašaus turinio informacija internete: „veidą galite nuvalyti ir tokiu mišiniu: 1 šaukštelį kokybiško medaus sumaišykite su 1 šaukšteliu sodos. Gauta tyrele švelniai pamasažuokite veido ir kaklo odą. Palaikykite 3–5 minutes, tuomet nuplaukite vandeniu. Jūsų pagamintas ploviklis atgaivins odą, suteiks jai švelnumo; padės išvengti užsikimšusių porų ir spuogų“ – negalima naudoti sodos kaip odos šveitiklio, nes tai gana agresyvi priemonė, kuri gali sudirginti odą ir sukelti jos uždegimą“, – pataria D. Stanienė.
Jeigu plaudami galvą šampūnu, į jį įbersite truputį sodos, išplauti plaukai ne tik labiau blizgės, bet ir bus minkštesni, lengviau šukuosis. Nebijokite patobulinti savo kasdienio šampūno žiupsniu valgomosios sodos.
Sveikatai
Sodos tirpalu skalaukite skaudamą gerklę. O jeigu stiklinėje karšto pieno ištirpinsite 1 šaukštą sviesto, 1 šaukštą medaus, ½ šaukštelio sodos, šis gėrimas padės kosint ar sergant bronchitu. Geriamoji soda padeda pašalinti iš organizmo rūgščių perteklių, toksinus. Receptas toks: 1 l vandens ištirpinkite 5–6 g geriamosios sodos ir išgerkite lėtai mažais gurkšneliais.
Pasak gydytojos burnos higienistės Odetos Žaltauskienės, soda yra naudojama ir atliekant profesionalią burnos higieną. Šios procedūros metu naudojamas specialus antgalis – sodapūtė ir soda. „Pašalinus akmenis, soda atkuria natūralų dantų baltumą, šalina minkštą ir pigmentines dantų apnašas (ypač iš tarpdančių), kurios susidaro nuo kavos, tabako. Patartina procedūrą atlikti vieną kartą per metus“, – teigia burnos higienistė.
Gydytojos akušerės-ginekologės Ingridos Kravčenkienės teigimu, jeigu moteris vargina baltosios išskyros ir niežulys (makšties kandidozė), gali padėti šilta vonelė su geriamąja soda: 3 l vandens – 1 valg. šaukštas (be kaupo) sodos. Tai nuramins niežulį ir nemalonų perštėjimą. Aišku, tai laikina priemonė, ir jeigu po kelių procedūrų nepasijausite geriau, kreipkitės į gydytoją.
Pasak jos, tos pačios koncentracijos tirpalą galima pasidaryti ir makščiai skalauti: 1 arbatinį šaukštelį sodos ištirpinkite stiklinėje karšto virinto vandens, į gautą tirpalą įpilkite šalto vandens, kad bendras skysčio kiekis sudarytų 1 litrą. Tirpalu skalaukite makštį, jeigu esate nėščia, yra baltųjų, grybelis ar uždegimų, kai atostogaujate ar esate komandiruotėje ir negalite pasinaudoti kvalifikuoto gydytojo pagalba.
„Soda padeda atkurti makšties pH (rūgščių šarmų pusiausvyrą). Galima daryti praplovimus ne daugiau nei 3–6 dienas, nes gali išsausėti makštis. Moksliškai šios priemonės efektyvumas nėra įrodytas, bet naudojamas kaip nacionalinis paveldas, perduodamas iš lūpų į lūpas“, – sako gydytoja.
Sveikai buičiai
Jau senovės egiptiečiai skalbdami naudojo gamtoje atrastas natūralias natrono (panašus į muilą) druskas, kurias sudarė sodos karbonatai ir bikarbonatai. Pasak alergologės pulmonologės dr. Eglės Vaitkaitienės, sodos tirpalas pasižymi šarminėmis savybėmis, todėl gerai nuvalo virtuvės įrengimų paviršius, šalina riebalus, naikina pelėsių sporas.
Namų ruošoje ar buityje pravers sodos tirpalas. Jį pasigaminsite į dubenėlį įbėrę 1/2 stiklinės sodos ir įpylę truputį vandens, kad susidarytų kremo konsistencijos tyrelė. Ja, uždėjus ant kempinėlės, galite nuvalyti keramines plyteles, vonią, kriauklę, viryklę. Galite į tirpalą pridėti šlakelį skysto muilo, acto ar citrinos rūgšties. Jeigu paviršiai labai užteršti, palikite nakčiai, kad soda su minėtais priedais geriau įsigertų. Ypač sėkmingai tokiu tirpalu valosi pridegusi orkaitė, viryklės paviršius – pašalinami riebalai ir nereikia vartoti jokių cheminių valiklių. Pridegusius puodus ar skardas išvalysite į juos gausiai pribėrę sodos, įpylę šiek tiek vandens ir trumpai pakaitinę ant ugnies. Toks valymas – ekonomiškas ir sveikas. „Mikrobangų krosnelę, šaldytuvą, kitus buitinius prietaisus venkite valyti cheminėmis priemonėmis, geriau pasigaminkite saugią ir paprastą sodos bei vandens pastą. Tuomet išvengsite nepageidaujamos alergijos, rūpesčių ir sutaupysite savo biudžetą“, – pataria Z. Štarkevičienė. Pasak jos, soda gerai išvalo ir emaliuotus indus, kurie linkę greitai patamsėti. Itin gražiai blizga sodos tirpalu nuvalyti stalo įrankiai, vazos, chromuotos automobilio detalės ir pan.
Soda padeda apsisaugoti nuo nemalonaus kanalizacijos vamzdžių kvapo ir kamščių susidarymo. Ką reiktų daryti? Kartą per savaitę į kriauklę įpilkite stiklinę sodos (jeigu labai užsikimšo, ant viršaus užpilkite stiklinę acto). Truputėlį palaukę, gausiai nuplaukite karštu vandeniu. Jeigu vamzdžiai jau užsikimšo, padės toks mišinys: puodelis geriamosios sodos, puodelis druskos ir puodelis acto. Pirmiausia į sausą kriauklę suberkite sodą, po to druską, paskiausiai – actą. Po 15 min. gausiai praplaukite verdančiu vandeniu.
„JAV sodos bikarbonatas yra registruotas kaip aplinkai saugus biopesticidas. Sodos tirpalas yra geras dezinfektantas ir gali būti taip pat naudojamas namuose esantiems baseinams, sūkurinėms vonioms valyti“, – teigia gydytoja E. Vaitkaitienė.
Sugers nemalonius kvapus
Pasak gydytojos alergologės-pulmonologės dr. Eglės Vaitkaitienės, maistinė soda yra natūralus saugus aplinkai cheminis elementas. Nedidelis indelis su soda maisto spintoje ar šaldytuve padės išsaugoti gerą kvapą. Tik nepamirškite kartais sodos pakeisti šviežia.
Jei vertinate natūralumą, maistinė soda gali puikiai pagelbėti skalbiant drabužius. Jeigu norite pagyvinti vilnonių drabužių spalvą ir pašalinti prakaito kvapą, į skalbimui paruoštą vandenį įberkite šaukštą sodos.
Jeigu jaučiate, kad rankšluosčiai, patalynė, kojinės nemaloniai kvepia, prieš skalbimą šiek tiek sodos įpilkite į skalbimo priemonei skirtą mašinos skyrelį.
Jeigu vengiate dirbtinių automobilio kvapiklių ir norite pašalinti nemalonius rūkalų kvapus, į mašinoje esančią peleninę įpilkite šaukštelį sodos, ir kvapas automobilio salone pagerės.
„Dažnai sportuojančių žmonių sportinė avalynė skleidžia nemalonų prakaito kvapą, ilgainiui joje gali apsigyventi ir grybelių sporos. Jeigu nėra galimybės turėti kelis sportinių batelių komplektus, po treniruotės batelius ne tik pravėdinkite, bet įdėkite ir drobinį maišelį su sodos milteliais (ar jų įberti į batelius). Prieš apsiaudami sodos miltelius iškratykite. Beje, nemalonų batų kvapą gaivina ir levandos“, – sako alergologė.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę