Jei arterinis kraujo spaudimas normalus ar/ir nėra tinimų, geriausia ne mažiau nei 2 litrai skysčių per dieną. Geriau gerti ledynų šaltinių vandenį, neprisodrintą angliarūgštės. Prisodrintas angliarūgštės vanduo inkstus dirgina.
Gerti reikia visą dieną nedideliais kiekiais. Galima vartoti filtruotą virintą vandentiekio vandenį.
Labai tinka spanguolės. Skiriant ligoniams bedruskę dietą, spanguolės pagerina patiekalų skonio savybes. Spanguolių gėrimai ne tik veikia baktericidiškai, bet ir labai sustiprina vartojamų gydymui bakterijas naikinančių preparatų poveikį. Spanguoles pertrinkite mediniu grūstuvu, užpilkite virintu nekarštu vandeniu. Pagal skonį galite įdėti medaus ar cukraus. Galima vartoti ir šviežiai išspaustas praskiestas spanguolių sultis.
Tinka arbata iš šių vaistažolių. Paimkite lygiomis dalimis beržų pumpurų, bruknių lapų, meškauogės, dirvinio asiūklio stiebų, raugeriškio uogų ir lapų, petražolių lapų ir šaknų, krapų.
Tinka ir kitokios inkstų drenažą gerinančios vaistažolės. Svarbu, kad jų būtų ne mažiau nei 2-3 rūšys.
Iš vakaro 1 valg. šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite 1 stikline verdančio vandens ir palikite uždengę ar termose iki ryto. Ryte arbatą perkoškite, įpilkite stiklinę vandens (250 g), išgerkite iki vakaro per 2-3 kartus.
Dabar vaistinėse yra daug inkstų funkciją gerinančių ir uždegimą slopinančių vaistažolių arbatų, pastų, tablečių, lašiukų. Tinka arbatžolių arbata, arbata su pienu. Reikėtų išgerti nors vieną stiklinę šilto šarminio mineralinio vandens (pvz., Boržomi) per dieną.
Druskos dedama į jau pagamintus patiekalus. Dabar medikai mano, kad minimalus druskos kiekis (3 g = 1/3 arb.š.) yra naudingas, jei AKS nėra aukštas, - tai skatina kraujotaką inkstuose ir uždegiminis procesas greičiau aprimsta.
Daug baltymų turinčius patiekalus (mėsą, paukštieną, žuvį) galima valgyti kartą per dieną, pageidautina virtus (virimo metu jie netenka natrio). 2-3 kartus per savaitę galima suvalgyti po virtą kiaušinį.
Pagrindinis maistas esant uždegiminiam procesui - įvairūs daržovių patiekalai: vegetariškos sriubos, užkepėliai, ragu, kotletai, salotos ir mišrainės. Labai tinka moliūgas. Galima gaminti košes iš moliūgo, pridedant sorų ar ryžių kruopų. Moliūgas veikia šlapimą varančiai ir nedirgina inkstų bei šlapimtakių. Labai naudingi: arbūzas, melionas, obuoliai, slyvos.
Iš vaisių galima gaminti ir kompotus, kisielius, putėsius. Inkstai labai “mėgsta” vitaminą A, kuris organizme sintetinamas iš karotino. Jo šaltinis: morkos, saldūs pipirai, petražolės, šaltalankis, krapai, špinatai, kopūstai, tamsiai geltonos daržovės, trešnė.
Tinka visų kruopų košės, kurias galima pagardinti sviestu, aliejumi.
• Sūrūs patiekalai ir užkandžiai, visi konservuoti patiekalai, išskyrus vaisių ir uogų konservus.
• Aštrūs patiekalai ir prieskoniai, pipirai, garstyčios, actas, marinatai.
• Dešros, dešrelės, rūkyta ir sūdyta mėsa bei žuvis.
• Visi alkoholiniai gėrimai, alus.
Visi išvardinti produktai dirgina inkstus, šlapimtakių ir šlapimo pūslės gleivinę.
Inkstai blogai toleruoja sulfanilamidus. Juos vartojant reikia gerti daug skysčių, kad tie preparatai išsiplautų su šlapimu.
Vartojant vitaminą C tabletėmis, didelėmis dozėmis, kartais gali susidaryti akmenys inkstuose, ypač jei jūsų tėvai sirgo akmenlige.
Preparatai, turintys lytinių hormonų ir skiriami vyrams potencijai kelti ar moterims - kaip kontraceptikai, gali provokuoti inkstų vėžį.
GLOMERULONEFRITAS (lot. glomerulus - kamuolėlis, nefritis - inkstų uždegimas) - tai abipusė difuzinė imuninė uždegiminė inkstų liga, kai daugiausia pažeidžiami inkstų audiniai.
Dažniausiai glomerulonefritas iškart įgauna lėtinę eigą ir būna 3-jų formų: kai padidėjęs AKS, kai yra nefrotinis sindromas (vyrauja tinimai) ir kai pakitimai aptinkami tik šlapime, o AKS normalus ir tinimų nėra.
Sergant glomerulonefritu dietos tikslas - tausoti inkstus, mažinti AKS, tinimus ir pašalinti iš organizmo azotinių ir kai kurių kitų medžiagų apykaitos galutinius produktus.
Dietos principas - nedidelis baltymų kiekio ribojimas, kai angliavandenių ir riebalų norma lieka fiziologinė. Skysčiai ribojami iki 1 litro. Patiekalai gaminami be druskos ir tik kai kurių patiekalų sūdymui vartojama 3-6 g (1/3 ir 1/2 arb. šaukštelio).
Valgoma 4-6 kartus per dieną. Nereikėtų valgyti duonos ir miltinių gaminių su druska, mėsos, žuvies ir grybų sultinių, riebios mėsos ir žuvies, keptų ir troškintų mėsos patiekalų (valgomi tik virti), dešrų, dešrelių, rūkytų gaminių, konservų, sūrio, ankštinių, svogūnų, česnakų, ridikų, rūgštynių, špinatų, marinuotų ir raugintų daržovių, grybų, krienų, garstyčių, pipirų, šokolado.
Esant tinimams paprastai skiriama diuretikų (šlapimą varančių preparatų), kurie su šlapimu išplauna labai organizmui reikalingą kalį. Kalio deficitas kompensuojamas vartojant tokius produktus, kaip džiovinti abrikosai, razinos, bananai, bulvės su lupenomis, avokados, datulės.
Taip pat draudžiamas natūralus pienas, cukrus, baltų miltų patiekalai, jūros produktai, alyvuogės, sojos padažai, kava, arbata, alkoholis.
PIELONEFRITAS - tai infekcinis uždegiminis procesas, pažeidžiantis inkstų parenchimą, pirmiausia intersticinį audinį ir geldeles.
Tarp inkstų ligų pielonefritas yra pirmoje vietoje. Dažnai ūminis pielonefritas pereina į lėtinę formą. Pielonefritas vystosi, kai mikrobai iš kurio nors infekcinio židinio (pvz., gerklės, dantų, šlapimo pūslės) patenka į inkstus, ypač jei šlapimas nuteka sunkiau.
Sergant pielonefritu rekomenduojama dieta su normaliu kiekiu baltymų, angliavandenių ir riebalų, joje turi būti daug vitaminų (pienas ir pieno produktai, virta mėsa ir žuvis, kiaušiniai, daržovės ir vaisiai). Ypač tinka daržovės ir vaisiai, kuriuose daug kalio.
Skysčiai ribojami tik ūminiu laikotarpiu, jei sutrikęs šlapimo nutekėjimas. Visais kitais atvejais - iki 2 litrų per dieną.
Latentiniu laikotarpiu, kai ligos simptomai stipriai nepasireiškia, leidžiama vartoti iki 8-12 g druskos, paūmėjimo metu - 6-8 g.
Draudžiami visi aštrūs patiekalai ir prieskoniai, kava, alkoholis, gėrimai, prisodrinti angliarūgštės.
Tokia pat dieta skiriama ir sergant cistitu - šlapimo pūslės uždegimu.
INKSTŲ AKMENLIGĖ yra antroje vietoje po uždegiminių nespecifinių inkstų ir šlapimo takų ligų. Šlapimo akmenys - tai konglomeratai, kurie yra sudaryti iš šlapimo druskų kristalų. Pagal cheminę sudėtį akmenys būna uratiniai, oksalatiniai, fosfatiniai ir mišrūs. Uratai susidaro esant rūgščiai šlapimo terpei. Jų susidarymui turi įtakos purininių junginių perteklius maiste. Fosfatai susidaro šarminėje terpėje, kai vartojama labai daug daržovių ir vaisių. Oksalatai susidaro sutrikus inkstų koloidų išskyrimui. Paprastai tie koloidai palaiko rūgštynių rūgštį tirpalo pavidalu.
Dažnai didelį vaidmenį susidarant akmenims turi ir šlapimo takų infekcija.
Sergant inkstų akmenlige dietos tikslas - grąžinti organizmui šarmų ir rūgščių pusiausvyrą vartojant kiekvienu atskiru atveju tam tikrus produktus.
Esant OKSALATURIJAI IR OKSALATINIAMS AKMENIMS, skiriama dieta, ribojanti rūgštynių, špinatų, burokų, bulvių, ankštinių, datulių, petražolių, kai kurių uogų (žemuogių, agrastų), slyvų, kavos, šokolado vartojimą. Oksalatams šalinti daugiau vartojama obuolių, kriaušių, aivos, vynuogių, juodųjų serbentų nuovirai. Tinka nuovirai, pagaminti iš vaisių žievelių. Skysčiai - iki 2 litrų, šviežių vaisių ir daržovių, sultys.
Esant FOSFATURIJAI rekomenduojami produktai, rūgštinantys šlapimą, ir ribojami produktai, turintys daug kalcio. Draudžiami aštrūs patiekalai, prieskoniai, alkoholis, iš žalumynų - žirneliai, Briuselio kopūstai, melionas. Uogų ir vaisių vartojimas ribojamas. Galima valgyti bruknes, raudonuosius serbentus, rūgščius obuolius. Pieno produktų vartojimas ribojamas. Vyrauja mėsa, miltiniai patiekalai su pakankamu vitamino A ir D kiekiu ir daug skysčių.
Esant URATURIJAI skiriama dieta, normalizuojanti purinų apykaitą. Baltymų kiekis sumažinamas tik šiek tiek (iki 70-80 g), riebalų dienos norma - iki 80-90 g, angliavandeniai neribojami. Skysčiai - iki 2 litrų ir daugiau. Druskos kiekis ribojamas iki 10 g. Daugiau vartojama pieno ir augalinės kilmės produktų, kurie šarmina šlapimą. Draudžiami produktai, turintys daug purinų (inkstai, kepenys, jaunų gyvulių mėsa, mėsos ir žuvies konservai, fermentiniai sūriai, ikrai, ankštiniai, grybai, kava, stipri arbata). Draudžiamos rūgštynės, špinatai, spalvoti kopūstai, datulės.
Esant akmenligės priepuoliui skysčių kiekis neribojamas.
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauJau seniai neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimio ir kūdikio maistas, o žindymas krūtimi turi didelį biologinį ir emocinį poveikį motinos ir kūdikio sveikatai. Žindymas krūtimi – tai per visą evoliucijos laiką susidariusios grandinės tęsimas (nėštumas – gimdymas – laktacija), tad iki 6 mėnesių kūdikiai turėtų būti maitinami tik motinos pienu. Jame yra visų kūdikiui reikalingų vitaminų, mikroelementų ir kitų mažylio raidai svarbių medžiagų, o dėl ypatingos motinos pieno sudėties visos šios medžiagos pasisavinamos geriau nei iš karvės ar ožkos pieno. Vyresnius kūdikius jau reikia primaitinti....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Gal kas nors galite pasakyti kaip ir kokios dietos laikytis sergant inkstu ligomis. Gal but esate isbande kokia nors dieta.
Dekoju is anksto.
Kas man gali buti?Koks tau uzdegimas