Papildai-nootropikai: skirtingos medžiagos smegenų ir organizmo veiklai palaikyti

Papildai ir nootropikai smegenų veiklai. Ieškant vieno, išnyra kitas pavadinimas. Kartais neaišku, kas yra kas. Nootropikai (dar kitaip nootropai) neretai mistifikuojami, įvardijami kaip stebuklingos piliulės, suteikiančios magiškų galių. Tačiau geriau susipažinus paaiškėja, kad nootropikus galima laikyti papildais. Tiesa, kai kada jie laikomi ir vaistais. Įdomiausia, kad funkcijos įvairios, bet atskaitos taškas vienas: tai yra priemonės smegenų veiklai. Tuo įsitikinsite perskaitę apie keletą skirtingų papildų.

 

Omega 3 pavadinimą girdėjo kiekvienas. Gal net turite šaldytuve žuvų taukų buteliuką. Omega 3 žuvų taukai išties populiarūs, tačiau šių riebalų rūgščių galima įsigyti ir kapsulėmis.

Omega 3 – tai riebalų rūgštys, kurios gali būti naudingos, tačiau žmogaus organizmas jų negamina. Omega-3 žuvų taukai pasižymi ne viena teigiama savybe. Jie gali praversti norint sumažinti blogojo cholesterolio kiekį, pagerinti miego kokybę, padėti reumatoidinio artrito atveju, pagerinti kognityvines smegenų funkcijas. Apskritai omega 3 siejama su širdies, smegenų ir regėjimo tinkamų funkcijų palaikymu. Gali būti rekomenduojama vartoti nėščiosioms (pasitarus su gydytoju).

Tačiau kai kurios savybės – ne visada pageidaujamos. Pavyzdžiui, tai, kad žuvų taukai gali sumažinti kraujo krešulių susidarymo tikimybę, vienais atvejais gali būti traktuojama kaip teigiamas poveikis, kitais atvejais – kaip neigiamas. Tad kilus klausimų tikrai rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Melatoninas

Kaip skambėtų melatonino charakteristika? Tai yra natūralus hormonas, kurį gamina smegenų kankorėžinė liauka. Jeigu viskas gerai, melatoninas išsiskiria nakties metu. O jo funkcija ir reikšmė – padėti išlaikyti gerą miego ciklą.

Dėl įvairių veiksnių (pavyzdžiui, dėl intensyvaus gyvenimo ritmo, dėl streso) miegas gali sutrikti. Tokiu atveju specialistai gali rekomenduoti melatonino papildą. Melatoniną gali skirti ir akių gydytojai (siekdami sulėtinti geltonosios dėmės regeneraciją). Mokslininkai taip pat aiškinasi, ar melatoninas nebūtų naudingas gydant skrandžio opą bei sezoninę depresiją.

Uridinas

Žmogaus organizmas – tarsi lygtis iš gausybės skaičių. Štai prireikus organizmas pasigamina uridino. Tačiau kai kuriais atvejais gali prireikti ir uridino papildo. Kodėl ir kas tai yra?

Uridinas – tai nukleoditų bazė, siejama su neurologiniais procesais. Uridino kapsulės gali būti naudingos atminčiai. Šis papildas taip pat yra priemonė, galinti padėti užkirsti kelią depresijai. Be to, gali praversti plaučių ligos atveju, pagerinti miego kokybę ir net padėti esant akių sausumui.

Gaba

Gaba – tai centrinėje nervų sistemoje esanti gama-aminobutirinė rūgštis. Ji atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant smegenų veiklą.

Gaba gali būti skirta įtampai mažinti. Padeda įveikti nerimą ir yra vienas iš galimų papildų kovojant su depresija. Žinoma, geriausiai veikia laikantis visaverčio mitybos režimo ir gero dienos ritmo.

Parduodama milteliais ir kapsulėmis.

Bakopa

Norite pagerinti atmintį? Kovojate su nerimu? Jums gali praversi bakopa, dar vadinama mėlynžiede taškuone.

Bakopa prisideda prie aktyvios smegenų veiklos, gerina atmintį, padeda sukoncentruoti dėmesį, įsiminti. Papildas vartojamas siekiant geresnės psichologinės būklės. Yra skirtas ir geram nervų sistemos funkcionavimui palaikyti.

Galite rasti tabletėmis.

L-teaninas

L-teaninas – tai aminorūgštis. Jos esama maistiniuose šaltiniuose, tačiau itin nedaug. Todėl pripažįstama, kad L-teaninas kapsulėmis – efektyviau ir patogiau.

Yra siūloma įvairių L-teanino kapsulių variantų, turinčių skirtingas funkcijas. Pavyzdžiui, poveikis gali būti raminamasis arba energizuojantis (L-teanino kapsulės su kofeinu).

Atsakingas vartojimas

Kaip matyti, papildų nauda labai įvairiapusė, tačiau dažnai bendrasis vardiklis yra smegenų veikla.

Žinoma, nootropikai nėra saldainiai. Net ir saldainius reikia valgyti nepersistengiant, o kalbant apie papildus tai dar svarbiau. Svarbu ne tik vartoti saikingai, bet ir apskritai atsakingai vertinti situaciją. T. y. kad ir kokių klausimų kiltų, pasitarkite su gydytoju. Jeigu sergate, vartojate kokius vaistus, būtinai kreipkitės į sveikatos specialistą, kad žinotumėte, ar nootropai jums tiks.

Net jeigu prie papildo neparašyta, kad tai nootropikas, vis tiek svarbu įsitikinti, ar produktas nepakenks. Pavyzdžiui, žuvų taukai gali turėti įtakos mažinant kraujo krešulių tikimybę. Suprantama, priklausomai nuo žmogaus organizmo ir sveikatos būklės, tai gali būti tiek privalumas, tiek rimtas ženklas nevartoti žuvų taukų. Todėl visi klausimai, kuriuos ketinate užduoti specialistui, yra svarbūs. O ir šiaip atsarga gėdos nedaro – geriau pasiteirauti, nei spėlioti.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai