Mityba ir prostatos sveikata

Prostata neretai vadinama antrąja vyro širdimi. Ja taip pat reikia rūpintis, ypač vyresniame amžiuje, nes tuomet labai stipriai išauga įvairių prostatos ligų tikimybė. Sveika ir subalansuota mityba – vienas geriausių būdų, padedančių pasirūpinti savo sveikata ir organizmui duoti tai, kas geriausia.

Taigi ką valgyti, kad prostata būtų sveika? Kaip maitintis, kad šlapinimosi sutrikimai būtų kuo mažesnio intensyvumo arba visai išnyktų? Šiame straipsnyje rasite net šešias naudingas mitybos rekomendacijas ir informacijos apie tai, kuo naudinga fitoterapija (gydymas augaliniais preparatais), kai pasireiškia nedidelio intensyvumo šlapinimosi sutrikimai.

 

Pirma rekomendacija – kuo mažiau gyvulinių riebalų

 

Gyvulinės kilmės riebalai kenkia ne tik širdžiai ir kraujagyslėms. Vyrams, kurie rūpinasi savo prostatos ir lytine sveikata, rekomenduojama gyvulinės kilmės riebalus kuo dažniau keisti augalinės kilmės riebalais ir sumažinti bendrą sočiųjų riebalų kiekį savo mityboje. Pavyzdžiui, geriau maistą ne kepti riebaluose, o troškinti. Taip pat verta rinktis liesesnę, bet kokybiškesnę mėsą. Rekomenduojama riebią mėsą dažniau keisti riebia žuvimi ir pan. Tikrai galima atrasti būdų, kaip suvartoti kuo mažiau gyvulinių riebalų. Vienas jų – valgyti mažesnėmis porcijomis, bet dažniau.   

 

Antra rekomendacija – kuo daugiau vaisių ir daržovių

 

Ir gerybine prostatos hiperplazija sergantiems, ir sveikiems vyrams per parą rekomenduojama suvalgyti bent 400 – 600 g įvairių daržovių ir bent 300 – 400 g įvairių vaisių ir uogų. Šiuose maisto produktuose yra ne tik vitaminų, mineralų ir skaidulinių medžiagų, bet ir bioflavonoidų, kurie padeda saugoti organizmo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos ir mažina įvairių ligų išsivystymo tikimybę. Bioflavonoidai taip pat turi priešuždegiminį, skausmą ir patinimą mažinantį poveikį, todėl jie ypatingai naudingi gerybine prostatos hiperplazija sergantiems pacientams. Augalinė ląsteliena padeda palaikyti normalų virškinimą, o vitaminai ir mineralai svarbūs įvairiems fiziologiniams procesams, tarp jų – ir prostatos sveikatai. Daugiau bioflavonoidų dažniausiai būna ryškios, sodrios, tamsios spalvos vaisiuose, daržovėse ir uogose. Vyrams verta valgyti daugiau špinatų, apelsinų, brokolių, pomidorų (kuriuose daug ir vyriškajai lyčiai ypatingai naudingo likopeno), mėlynių, gervuogių ir t.t.

 

Trečia rekomendacija – daugiau cinko maiste

 

Rekomenduojama cinko paros norma (RPN) yra apie 10-20 mg (priklausomai nuo amžiaus, lyties, kitų ypatumų, pavyzdžiui, spartaus augimo ar sunkaus darbo), tačiau vyrams per parą šio junginio naudinga gauti bent apie 30 mg. Cinko nemažai yra įvairiose kruopose, antienoje, avienoje, jautienoje, valgomosiose sėklose, špinatuose, morkose, ankštinėse daržovėse, riešutuose ir pan. Reikėtų rinktis liesesnę mėsą, valgyti tik iš pilno grūdo pagamintus gaminius ir nepamiršti, kad vyrams itin naudingos valgomosios sėklos. Vertėtų dažniau pasimėgauti moliūgų sėklomis – jos vyriškajai lyčiai vertingos bent dėl kelių priežasčių. Sauja moliūgų sėklų ar riešutų – puikus užkandis, galintis sumažinti alkį tarp pagrindinių valgymų ir suteikiantis vyro organizmui daug naudingų medžiagų.

 

Ketvirta rekomendacija – daugiau vitamino E

 

Vitaminas E svarbus vyro lytinei funkcijai, ląstelių apsaugai nuo žalingų aplinkos faktorių ir normaliai prostatos veiklai. Rekomenduojama valgyti kuo daugiau iš rupių miltų pagamintų gaminių, kuriuose gausu ne tik vitamino E, bet ir sklandžiam virškinimui svarbios ląstelienos. Nemažai vitamino E randama įvairiuose augaliniuose aliejuose, valgomosiose sėklose, riešutuose, kepenyse, riebioje žuvyje, žuvų taukuose. Taigi gyvulinės kilmės maistą į augalinės kilmės maisto produktus verta kuo dažniau pakeisti net dėl kelių priežasčių.

 

Penkta rekomendacija – daugiau vitamino C

 

Žmogaus organizmas pats vitamino C nepasigamina, todėl jo reikia gauti su maistu. Tai vienas stipriausių gamtoje žinomų antioksidantų, kurio dažnas asmuo su maistu gauna tiesiog per mažai. Vyrams, kurie turi didesnę riziką susirgti gerybine prostatos hiperplazija ar ja jau serga, vitaminas C ypatingai svarbus ir naudingas. Pagrindinis vitamino C šaltinis – šviežios daržovės ir vaisiai. Daugiau vitamino C turi paprikos, brokoliai, kopūstai, špinatai, braškės, apelsinai, erškėtuogės, pomidorai, apelsinai, petražolės ir t.t. Galima spausti šviežias vaisių ir daržovių sultis, gaminti glotnučius, tačiau visuomet geriau suvalgyti daugiau neapdorotų vaisių ir daržovių, nes tai puikus augalinių skaidulų šaltinis. Taigi verta dažniau rinktis obuolį vietoje daug sočiųjų riebalų ir cukraus turinčio šokoladinio batonėlio – nauda bus bent keleriopa.

 

Šešta rekomendacija – alkoholinių gėrimų vengimas

 

Alkoholis, kaip žinia, žalingas kiekvienai organizmo ląstelei, tačiau ypatingą žalą jis daro prostatai ir vyro lytinei sistemai. Alkoholis gali padidinti šlapinimosi sutrikimų intensyvumą, todėl jo gerybine prostatos hiperplazija sergantiems arba polinkį į šią ligą turintiems asmenims geriau iš viso atsisakyti arba labai griežtai riboti alkoholio kiekį.

Ne išimtis ir kofeino turintys gėrimai, pavyzdžiui, kava arba arbata bei energijos suteikiantys gėrimai – jų kiekį geriau riboti arba sumažinti iki minimalaus, nes kofeinas ir į jį panašios medžiagos gali padidinti šlapinimosi sutrikimų, pavyzdžiui, dažno šlapinimosi, intensyvumą. Vis dėlto keletą puodelių nestiprios kavos ar arbatos per dieną išgerti tikrai, tačiau tai geriau daryti pirmojoje dienos pusėje, kad naktį netektų kas valandą bėgioti į tualetą ir taip sutrikdyti savo naktinio poilsio kokybę.

Apskritai, nuo prostatos padidėjimo kenčiantiems vyrams reikėtų išmokti tinkamai kontroliuoti skysčių vartojimą. Pavyzdžiui, jų kiekį reikėtų apriboti prieš nakties miegą ar ilgas keliones, svarbius susitikimus. Tai padėtų pagerinti gyvenimo kokybę ir išvengti nemalonių situacijų. Vis dėlto vartoti pakankamai negazuoto mineralinio vandens yra labai svarbu.

 

Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

 

Augaliniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, pasižymi uždegimą slopinančiu, antiandrogeniniu ir edemą mažinančiu poveikiu. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Prostamol Uno yra vaistas, kurio efektyvumas įrodytas klinikiniais tyrimais, skirtingai nei begalė maisto papildų, kuriems klinikiniai tyrimai nebūtini. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai