Kakava padeda nutolinti širdies nepakankamumą

 


Naujojo tyrimo duomenimis, kakavoje esančios maistinės medžiagos gali pagerinti širdies sveikatos būklę pacientams, sergantiems pažengusia inkstų liga, o galbūt ir visiems kitiems, kuriems gresia širdies ligos.

Širdies ligos yra pagrindinė pacientų, kurie serga paskutinės stadijos inkstų liga ir kuriems reikalinga dializė, mirties priežastis. Anot Amerikos nefrologų asociacijos, be inksto persodinimo, siekiant užkirsti kelią širdies nepakankumui, galima rinktis dar kelis veiksmingus gydymo būdus.

Atlikdami naują tyrimą, Vokietijos gydytojai tyrė dviejų kakavoje randamų maistinių medžiagų veikimą – katechino ir epikatechino. Šios širdies funkcijai naudingomis laikomos maistinės medžiagos yra junginių grupės, vadinamos flavonoidais, dalis. Jų taip pat yra arbatoje, vyne ir kai kuriose daržovėse.

Gydytojai parengė gėrimą su šiais flavanoidais ir davė jo 26 pacientams, sergantiems paskutinės stadijos inkstų liga. Šiandien (gruodžio 17 d.) žurnale „Clinical Journal of the American Society of Nephrology (ASN)“ paskelbtose išvadose rašoma, kad gėrimas per mėnesį reikšmingai pagerino visų pacientų kraujotaką, sumažino kraujo spaudimą.

Kone identiškas placebo gėrimas, kuriame nebuvo katechino ir epikatechino flavonoidų, nepadarė jokios įtakos 26 ta pačia liga sergantiems kontrolinės grupės pacientams. Tyrimas buvo dvigubai koduotas, tai reiškia, kad nei tyrėjai, nei pacientai nežinojo, kuris gavo placebo gėrimo, o kuris – gėrimo su kakavos maistinėmis medžiagomis.

Mokslininkai pažymi, kad minėtų junginių randama kakavos pupelėse, tačiau apdorotame šokolade jų neaptinkama.

Redakcijos minėto tyrimo apžvalgoje rašoma, kad kitais atvejais veiksmingi medikamentai, tokie kaip statinai, nepagerino širdies funkcijos pacientams, sergantiems paskutinės stadijos inkstų liga. „Širdies ligos taip niokoja dializuojamus pacientus, kad tokia daug žadanti intervencija kaip kakavos flavonoidai nusipelno didelio nefrologų bendruomenės dėmesio“, – rašoma redakcijos apžvalgoje.

Jos autorės, Italijos nacionalinės tyrimų tarybos Kalabrijos regione inkstų ligų specialistės gydytojos Carmina Zoccali ir Francesca Mallamaci padarė išvadą, kad nauji duomenys, jei tik bus patvirtinti platesnių tyrimų metu, gali lemti esminius pokyčius gydant tokius pacientus.

Inkstas yra pupelės formos organas, kuris valo kraują, šalina metabolizmo atliekas ir siunčia jas į šlapimo pūslę, iš kur jos pasišalina su šlapimu. Anot JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro, apie 10 proc. suaugusių amerikiečių, arba apie 20 milijonų žmonių, serga kokios nors formos inkstų liga. Kad išgyventų sunkiausios formos (penktos arba paskutinės) ligą, sergantiems asmenims reikalinga inksto transplantacija arba reguliari dializė (mechaniškas kraujo valymas).

Pagrindiniai inkstų ligos rizikos veiksniai yra diabetas ir aukštas kraujo spaudimas. Prastai funkcionuojantys inkstai kraujotakoje palieka per daug kenksmingų medžiagų, o tai gali lemti kraujagyslių aterosklerozę, aukštesnį kraujo spaudimą ir galiausiai širdies nepakankamumą.

Ankstesni tyrimai patvirtino kakavos, kurioje katechino ir epikatechino yra daugiausia iš augalinių maisto produktų, naudą širdžiai. Europoje vykdytas „Flaviola Health Study“ tyrimas rodo, kad kakavos flavonoidai gali sumažinti kraujagyslių standumą, pagerinti kraujotaką ir sumažinti kraujo spaudimą. Kiti tyrimai atskleidė nedidelį šių maistinių medžiagų veiksmingumą rūkaliams ar diabetu ir širdies ligomis sergantiems žmonėms, kuriuos kankina aukštas kraujo spaudimas.

Ankstesnio dr. Tienusho Rassafo iš Vokietijos Eseno universitetinės ligoninės vadovaujamo tyrimo metu buvo išbandyta kakavos nauda inkstų liga sergantiems pacientams. Jo metu tyrėjai dalyviams davė šiek tiek saldintą vaisių skonio gėrimą su keliomis kitomis medžiagomis, ne kakavos flavonoidais. Gėrimas buvo pagamintas iš „Mars Symbioscience“ – „Mars“, Inc., įmonės, geriausiai žinomos dėl šokolado gaminių – mokslo padalinio pagamintų miltelių.

Tyrėjai išsiaiškino, kad būtent flavonoidai be jokio nepalankaus poveikio pagerino vazodalitaciją – kraujagyslių savybę išsiplėsti, kad pratekėtų daugiau kraujo. Rassafas aiškina, kad, galimas daiktas, flavonoidai pagerina azoto oksido (NO) gamyba – tai cheminė medžiaga, kurią kūnas naudoja kraujotakai gerinti mankštinantis ar stresinėse situacijose, kai reikia kautis ar bėgti.

Vis dėlto šokolado mėgėjai neturėtų labai apsidžiaugti. Rassafas „Live Science“ teigia, kad jo tyrimas neduoda pagrindo manyti, jog šokoladas, taip pat gaminamas iš kakavos, sveika širdžiai.

„Šviežiose neapdorotose kakavos pupelėse iš ankščių arba kakavos vaisiuose natūraliai gausu flavonoidų, – teigia Rassafas. – Vis dėlto kakavos flavonoidai lengvai sunaikinami apdorojimo metu gaminant šokoladą bei kitus kakavos produktus. Todėl šokolade paprastai nėra arba nėra reikšmingų šių junginių kiekių, taigi jis neturėtų būti vertinamas kaip patikimas kakavos flavonoidų šaltinis.“

Ir, tiesą sakant, šokoladas, kuriame daug cukraus, gali sukelti 2 tipo diabetą, kuris vėliau gali paskatinti inkstų bei širdies problemas, o tokiu atveju – ironiška – kakava išties gali padėti. Tokios tos karčios pupelės, kurias turime nuryti.

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai