Gerybinė prostatos hiperplazija ir dieta

Žinoma, kad gerybinė prostatos hiperplazija – viena dažniausių vyresnių vyrų ligų. Teigiama, kad būtent dėl šios lėtinės, gerybinės eigos ligos vyresniems nei 55-60 metų vyrams prostata kasmet padidėja po 4-5 procentus, o vėliau ji gali didėti ir dar sparčiau.

Statistika rodo, kad gerybine prostatos hiperplazija serga mažiausiai kas antras vyresnis nei 60 metų vyras. Mažiausiai 9 vyrai iš dešimties, perkopę 80 metų ribą, turi didesnių ar mažesnių priešinės liaukos pakitimų. Tai rodo, kad liga labai plačiai paplitusi ir apie ją reikėtų žinoti ne tik vyresniems vyrams, bet ir juos supantiems artimiesiems.

 

Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija ir kokie jos simptomai?

 

Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) – tai gerybinis prostatos išvešėjimas. Priešine liauka kitaip vadinama prostata po truputėlį didėja, kinta jos raumenų tonusas, todėl atsiranda tam tikrų šlapinimosi sutrikimų. Šie sutrikimai dar vadinami apatinių šlapimo takų simptomais. Jie apima tokias bėdas: dažną šlapinimąsi naktį ir dieną, skubų poreikį šlapintis, silpną šlapimo srovę, diskomfortą šlapinantis, šlapimo nelaikymą, nevisišką pūslės ištuštinimo pojūtį ir kt.

 

Ar gyvenimo būdas nulemia GPH vystymąsi?

 

GPH yra lėtinė liga, kuriai įtaką daro ne tik hormoniniai organizmo pokyčiai ir vyro amžius, tačiau jai labai svarbus ir propaguojamas gyvenimo būdas. Nustatyta, kad mažesnę riziką susirgti gerybiniu prostatos išvešėjimu turi tie vyrai, kurie gyvena sveikiau. Riziką susirgti GPH mažina aktyvi ir reguliari fizinė veikla, antsvorio ir nutukimo vengimas, sveika mityba, kurioje gausu daržovių ir žalingų įpročių vengimas.

Tuo tarpu GPH riziką didina ir jos vystymosi greitį spartina nepakankamas judėjimas, per didelė kūno masė (ypatingai „obuolio“ tipo nutukimas, kai riebalai kaupiasi ant pilvo), didelis riebalų kiekis maiste. Jei vyras visai nevalgo daržovių, piktnaudžiauja alkoholiu ir cigaretėmis, patiria daug streso ir nepaiso sveikos mitybos principų, tai GPH išsivystymo rizika – daug didesnė. Manoma, kad kažkiek įtakos turi ir paveldimumas.

 

Koks maistas naudingas prostatos veiklai?

 

Apskritai, maiste turėtų būti kuo mažiau gyvulinių riebalų ir kuo daugiau daržovių – tai bene pagrindinė taisyklė. Vis dėlto kai kuriuose literatūros šaltiniuose minimos ir konkrečios medžiagos, kurios gali padėti palaikyti normalią prostatos veiklą, o tuo pačiu – ir geresnę šlapimo takų funkciją.

Vyrams ypatingai rekomenduojamas cinkas. Jeigu rekomenduojama cinko paros norma yra apie 10-20 mg, tai vyrams jo per parą būtų naudinga gauti bent apie 30 mg. Cinko yra įvairiose kruopose, avienoje, antienoje ir jautienoje (reikėtų rinktis liesą mėsą), valgomosiose sėklose, špinatuose, petražolėse, morkose, riešutuose, ankštinėse daržovėse, riešutuose ir kitur.  

Iš rupių grūdų pagaminti maisto produktai padeda palaikyti normalų virškinimą ir turi daug vitamino E, kuris svarbus normaliai prostatos veiklai, gerai lytinei funkcijai ir ląstelių apsaugai nuo pažaidos. Daug vitamino E yra riešutuose ir jų aliejuose, kepenyse, riebioje žuvyje ir žuvų taukuose.

Didesnę riziką susirgti GPH turintiems vyrams ir jau sergantiems šia liga reikėtų gauti daugiau vitamino C, kurio yra įvairiose daržovėse ir vaisiuose. Vertinga kiekvieną dieną suvalgyti bent 400-500 gramų daržovių ir bent 300-400 g vaisių. Ypatingai naudingi špinatai, brokoliai, žiediniai ir lapiniai kopūstai, pomidorai, paprikos. Galima spausti šviežias vaisių ir daržovių sultis, tačiau nereikėtų pamiršti, kad šiuose augaliniuose produktuose esančios skaidulos taip pat labai naudingos. Geriau suvalgyti visą obuolį, nei išgerti jo sultis.  

Negana to, vaisiuose ir daržovėse gausu bioflavonoidų, kuriems būdingas priešuždegiminis, skausmą ir patinimą mažinantis, nuo žalingų aplinkos veiksnių apsaugantis poveikis. Tam tikrų flavonoidų ypatingai daug ryškiose daržovėse ir vaisiuose. Jų kiekiu išsiskiria žalioji arbata, špinatai, brokoliai, apelsinai, pomidorai, mėlynės ir kiti ryškūs, spalvoti, sodrūs produktai, kurių mityboje turėtų būti kuo daugiau.

 

Kuo naudingi augaliniai vaistiniai preparatai?

 

Žoliniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno, turi uždegimą slopinantį, antiandrogeninį poveikį. Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Annette Shaw
2021-08-29 13:25
Išsaugokite savo santuoką ir skubiai susigrąžinkite savo buvusį meilužį po išsiskyrimo / skyrybų, susisiekę su daktaru Egwali, patikimu burtų daktaru “Mano vardas Felicia, aš amžinai liksiu skolinga ir dėkinga puikiajam gydytojui Egwali už sutvarkytą santuoką, kai mano vyras paliko mane už paslaptingus santykius. Aš niekada netikėjau burtais, kol mano draugas man to nepristatė. Iš pradžių į tai žiūrėjau skeptiškai, nes daug girdėjau apie melagingus rašytojus, bet abejojau, nes labai norėjau susigrąžinti vyrą, o aš elgiausi taip, kaip jis manęs paprašė. Dabar mano vyras grįžo tik praėjus 48 valandoms po to, kai su juo susisiekė. Po 6 mėnesių skyrybų vėl gyvenu laimingai su savo vyru ir neilsiu, kol jis nebus žinomas pasauliui, kurį jam pasakiau. Jis taip pat specializuojasi loterijų burtuose, įvairių ligų gydyme, nėštumo žolelėse. Susisiekite su gydytoju Egwali jo paštu (Dregwalispellbinder@gmail.com) arba „Whats-app“ adresu +2348122948392
Michael DeBruin
2021-08-28 07:00
My wish right now is that God should continue to bless Dr Emu for his good works towards the life of those people who are heart broken. My name is Michael DeBruin and I am from the USA, it’s been a while since my lover’s attitude changed from being the caring type she has been to me, but later turned out not to be caring at all. But not long, I later discovered that my lover was having an affair with someone else. and also she told me she doesn’t need me after all we pass through then a friend told me about a spell caster. that with the spell I will get back my woman, I took his cell number then called him and also what’s-app him which he reply to me and I did some sacrifices to the spell man and he bought the items for me which he used for the sacrifices and later called me that before 48 hours my love will come back to me and now we are more in love with each other than ever. you can reach him on WhatsApp +2347012841542 or reach him via mail ; emutemple@gmail.com ,

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai