Nėščiųjų mityba

Kad vaisius vystytųsi normaliai, racionaliai maitintis nėštumo metu yra labai svarbu. Idealiais atvejais sveikos mitybos taisyklės su būsima mama turėtų būti aptariamos dar prieš jai pastojant.
 

Šiuo metu manoma, kad moteris būtinai turi gauti pakankamą folio rūgšties, magnio ir kalcio kiekį. Daug moterų teigia, kad jos turi per mažai laiko ir energijos mitybai planuoti ir maistui gaminti. Kita kliūtis yra vieni kitiems prieštaraujantys patarimai, kaip reikėtų taisyklingai maitintis. Be to, daug moterų valgo kuo mažiau, taip bandydamos kontroliuoti savo kūno svorį ir kartu rizikuodamos gauti nepakankamą kiekį būtinų maisto medžiagų.
 

Folio rūgštis


Prieš pastojant ir pirmąjį nėštumo trimestrą būtina gauti pakankamą folio rūgšties ir vitamino B kiekį, norint patenkinti didėjančio kraujo tūrio ir augančio vaisiaus reikmes ir sumažinti vaisiaus nervinio vamzdelio sklaidos trūkumų riziką. Rekomenduojama kasdien papildomai gauti 0,4 mg folio rūgšties kartu valgant maistą, kuriame jos yra.
 

Geležis


Papildomas geležies kiekis nėštumo metu reikalingas didėjančiam motinos eritrocitų kiekiui ir augančiam vaisiui bei placentai. Pakankamų organizmo geležies atsargų, buvusių prieš pastojimą, ir sveikos mitybos pakanka padidėjusiam panaudojimui patenkinti. Tačiau papildomai geležies vartoti reikia tada, kai įtariama, jog atsargų nepakanka. Dažniausiai papildomas nedidelis geležies kiekis skiriamas antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą.


 

Magnis


Magnis dalyvauja daugelio fermentų veikloje. Nėštumo metu moteris turi gauti 300-350 mg magnio per parą. Jo poreikis tuo laikotarpiu smarkiai padidėja dėl sustiprėjusio motinos organizmo metabolizmo bei greito vaisiaus augimo. Be to, nėštumo metu daugiau magnio pasišalina su šlapimu, todėl gali greitai išsivystyti magnio trūkumas. Kai trūksta magnio, smarkiai padidėja persileidimų ir priešlaikinių gimdymų skaičius, dažniau vystosi gestozės, t.y. hipertenzija kartu su proteinurija ir didelėmis edemomis, sutrinka vaisiaus vystymasis, padidėja vaisiaus uždusimo gimdoje bei lėtinio placentos funkcijos nepakankamumo grėsmė. Todėl papildomai magnio vartoti labai svarbu tiek motinos, tiek vaisiaus sveikatai. Magnio preparatai ne tik papildo organizmą šiuo elementu ilgesniam laikui, bet ir padeda staiga pajutus priešlaikinius gimdos sąrėmius ar prasidėjus raumenų mėšlungiui.
 

Daug magnio turintys maisto produktai


Žalios lapinės daržovės, riešutai, nemalti grūdai, pupos, pupelės, žirniai, pieno produktai, žuvis, raudona mėsa, paukštiena.
 

Kalcis ir vitaminas D


Nėščiai ir žindančiai moteriai reikia kalcio ir vitamino D savo kaulų audinio masei palaikyti, kol vystosi vaisiaus skeletas ir vyksta laktacija. Šių medžiagų papildomai skiriama tada, kai moters dietoje yra per mažai kalcio ir vitamino D.
 

Pagrindinės riebalų rūgštys


Svarbu, kad nėščia moteris su maistu gautų pakankamą pagrindinių riebalų rūgščių (linolio ir linoleno rūgšties) kiekį, kad būtų užtikrintas vaisiaus nervų sistemos ir regėjimo vystymasis.
 

Papildomas vitaminų ir mineralų vartojimas


Kai vitaminų ir mineralų, gaunamų su maistu, kiekis nepakankamas, tai galima koreguoti jų skiriant papildomai. Moterys, vartojančios multivitaminų ir multimineralų turinčius preparatus, turi būti įspėtos negerti daugiau kaip vieną tabletę per dieną, kad būtų išvengta per didelio (didesnio kaip 10 000 TV) vitamino A kiekio per dieną.
 

Nėščiųjų kūno masės padidėjimas


Buvo manoma, kad visos nėščiosios turi priaugti 10-14 kg svorio. Tai buvo grindžiama teorine prielaida, kiek galėtų sverti nėštumo produktai. Dabartinės rekomendacijos siūlo atsižvelgti į kūno masės indeksą (KMI), buvusį prieš pastojant.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mityba
2017-03-13 16:28
Kviečiame visas šauniausias būsimas ir esamas mamytes susirūpinti savo mityba
paslaptis
2014-01-06 17:18
ko nedera virui vartoti kad nepakenktu vaisingumui ir padydintu vaisingumo tikimibe?
ligita
2011-11-30 20:30
esu niescia ir jauciu burnoj kartuma,ka daryti.
nėštukė
2011-04-06 15:15
Dalia, kokie čia specialistai? Čia paprasti žurnaliūgos. O straipsnis tikrai niekinis
auxele
2009-07-04 18:46
Siaip kada nieko nezinai kaip turi nescia maitintis, kaip prisiziureti tai lb gerai pasiskaityti, apsisviesti naudinga. bet kada zinai ir matai kas parasyta atrodo tokia nesamone.
Edita
2007-06-05 13:38
esu nestuke ir galiu pasakyti kad tai tikrai pats prasciausias straipsnis apie mityba...beje kaip ir dauguma kitu siame puslapyje:(
Stela
2006-10-16 22:48
Taigi, esu nescia ir nieko naujo nesuzinojau :( Kazkoks pavirsutiniskas straipsnis.
O paskutine pastraipa is viso ’’pritrenke’’, taip ir neparase, kiek reiktu priaugti, kad nebutun dramblys.
Dalia
2006-09-24 09:46
Straipsnis neatitinka pavadinimo. Apie vitaminus ir taip visur rašoma. Kodėl neparašius apie tai, ko nerekomenduojama gerti (t.y. kavos, žalia arbata žemina spaudimą, o nėščiųjų jis ir taip pažemėjęs) ar valgyti (nerekomenduotina kepenėlių dėl vitamino A kiekio) ir t.t. ir pan. Ir tai rašo specialistai. Baisu
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai