Ekologiškas maistas: kam – taip, o kam – nebūtinai?

Viena pirmųjų „Sveiko žmogaus“ savanaudiškos ekologijos ciklo temų buvo apie maisto produktus. Ekologiškus, organiškus arba tiesiog – sveikus ir neužterštus įvairiausiais chemikalais. Tačiau ar būtina prie kiekvieno vaisiaus ar daržovės ieškoti ženkliuko „eko“? O kokiems produktams geriau išleisti daugiau ir pirkti būtent ekologiškus?
 

Pradėjus domėtis ekologišku gyvenimo būdu, ilgainiui pasidaro itin keblu bandant nuspręsti, kokius produktus pirkti ekologiškus, iš specialių ūkių ar turgelių, o dėl kokių galima pernelyg nesijaudinti ir įsimesti į krepšelį kiekvienoje parduotuvėje. Šiame numeryje skaitytojus kviečiame susipažinti su vaisias, daržovėmis, kuriuos galite pirkti ir be ekologinio ženklinimo, ir tais produktais, kurie labai dažnai būna itin užteršti chemikalais, tad juos rekomenduojama įsigyti tik įsitikinus, kad jie užauginti kuo natūraliau. Patariame ir kaip išsirinkti geresnius vaisius, daržoves, kaip juos laikyti. Rekomendacijos pateikiamos remiantis JAV specialistų patarimais, bet manome, kad jos naudingos ne tik amerikiečiams, bet ir mums, lietuviams.
Saugūs vaisiai ir daržovės
Produktas --- Kodėl nebūtinai ekologiškas? --- Kaip išsirinkti ir kur laikyti?

Svogūnai:
Svogūnams auginti nenaudojama daug pesticidų, kadangi kenkėjai jų beveik nepuola.
--- Pirkite svogūnus, kurie yra kieti, o jų kvapas nėra pernelyg stiprus. Svogūnai turėtų būti be dėmių, sumušimų. Juos laikykite sausoje, vėsioje vietoje.
Avokadai:
Avokadų žievelė – itin stora, tad tikimybė, kad jie bus paveikti chemikalų – maža. Tačiau prieš pjaustydami vaisių gerai nuplaukite, kad minkštimo neužterštumėte cheminėmis nuosėdomis nuo žievelės.
--- Rinkdamiesi avokadus, ieškokite tų, kurie vis dar kietoki, ir palaikykite keletą dienų namuose, kad prinoktų. Taip išvengsite pernokusių ar netgi supuvusių vaisių. Laikykite kambario temperatūroje.
Ananasai:
Ananasų žievelės nevalgome – ji ir apsaugo vaisių nuo pesticidų nuosėdų. Tačiau kaip ir kitus vaisius, taip ir ananasą prieš pjaustydami gerai nuplaukite.
--- Pirkdami ananasus, pasistenkite atsispirti pagundai įsigyti stipriai, saldžiai kvepiantį vaisių. Stiprus kvapas rodo, kad ananasas jau tikriausiai pernokęs ir jo sultys netgi pradėjo fermentuotis, t.y. rūgti. Ieškokite neturinčio minkštų, pažeistų vietų. Laikykite šaldytuve.
Mango vaisiai:
Mango vaisiaus oda – stora, tad prieš valgant užteks nuplauti.
--- Rinkitės ryškiaspalvį vaisių, atsižvelgdami į spalvą, – raudoną, geltoną ar oranžinį. Kuo minkštesnis vaisius, tuo saldesnis, tačiau nepirkite itin minkšto, nes galite namo parsinešti supuvusį. Laikykite šaldytuve.
Šparagai:
Šparagai yra viena iš daržovių, kurių beveik „nepuola“ ligos ar kenkėjai, todėl jų auginimui naudojama mažiau įvairių chemikalų. Vis dėlto juos gerai nuplaukite net prieš virdami.
--- Rinkitės šparagus ryškiai žaliomis ar kiek violetinėmis viršūnėlėmis, laikykite šaldytuve.
Žalieji žirneliai:
Žalieji žirneliai yra viena iš mažiausiai pesticidų nuosėdų turinčių daržovių, juos itin saugo stora ankšties luobelė.
--- Pirkdami žirnelius, ieškokite stangrių ankščių be dėmelių ar įlūžimų.
Kiviai:
Kivius nuo pesticidų poveikio apsaugo jų kiek plaukuota žievelė, tačiau prieš valgydami nepamirškite jų nuplauti.
--- Pirkite gardžiai kvepiančius vaisius, venkite sumuštų, nubrozdintų, pernelyg minkštų vaisių. Jeigu radote tik nevisiškai prinokusių kivių – palaikykite kambario temperatūroje kelias dienas. O paprastai laikykite šaldytuve.
Kopūstai:
Auginti kopūstams paprastai nereikia itin daug pesticidų ar kitų chemikalų, tad jų nuosėdų ant daržovių taip pat nėra daug.
--- Rinkitės kopūstus, kurių lapai tarsi spindi, išmeskite sudžiūvusias, pageltusias, dėmių turinčias daržoves.
Baklažanai:
Jų stora oda – apsauga nuo pesticidų, tad šias daržoves pirkite drąsiai.
--- Ieškokite kietų, ryškių baklažanų, venkite pažeistų.
Papajos:
Prieš pjaustydami papają tiesiog gerai nuplaukite – jos stora oda apsaugo vidų nuo chemikalų nuosėdų.
--- Pirkite kiek minkštesnius vaisius ir įbrėžimų, jei jie neprinokę – palaikykite kelias dienas su kitais vaisiais, o vėliau – šaldytuve.
Arbūzai:
Arbūzus nuo pesticidų poveikio apsaugo stora oda.
Prieš pjaustydami gerai nuplaukite.
--- Rinkitės kietus ir be minkštų vietų vaisius.
Brokoliai:
Brokoliams naudojama mažiau pesticidų, kadangi jiems kenkėjų grėsmė yra mažesnė. Prieš gamindami brokolių žiedus gerai nuplaukite vandenyje. Geriausias būdas – mirkyti dubenyje kelis kartus keičiant vandenį.
--- Pirkite kietus, dar neprasiskleidusiais žiedais brokolius, tamsios, žalios spalvos.
Saldžiosios bulvės:
Nors saldžiosios bulvės Lietuvoje ir nelabai populiarios – nebijokite išbandyti, jos itin gardžios ir sveikos, o be to, joms auginti beveik nenaudojami pesticidai.
--- Rinkitės nepapuvusias, nesumuštas bulves.

 

Produktai, kuriuos geriau pirkti ekologiškus
Produktas --- Kodėl geriau ekologiškas? --- Kuo keisti?


Salierai
Salierai neturi apsauginės odelės ar kevalo, tad nuo jų chemikalus nuplauti labai sunku.
--- Jei nerandate ekologiškų salierų, juos savo virtuvėje galite pabandyti pakeisti brokoliais, ridikėliais ar svogūnais.
Persikai
Paprastai šie vaisiai yra purškiami nemažu kiekiu pesticidų, o kadangi persikų odelė – švelni ir minkšta, juos sunku nuplauti.
--- Geriau rinkitės arbūzą, mandarinus, apelsinus ar greipfrutus.
Braškės
Pirkti braškes ne sezono metu – labai nerekomenduojama, nes jų auginant naudojama labai daug chemikalų. Sezono metu taip pat ieškokite ekologiškų.
--- Geriau pirkite kivi ar ananasus.
Obuoliai
Parduotuvėse žėrintys obuoliai taip gražiai atrodo todėl, kad juos auginant naudojama labai daug nuodų nuo kenkėjų, vabzdžių ir grybelių. Šiuos vaisius geriausia pirkti ekologiškus, kadangi nuplauti chemikalų nuosėdas labai sunku, o lupti obuolių nerekomenduojama, kadangi jų odelė – pagrindinis vitaminų šaltinis.
--- Jei rūsyje neturite išsaugoję naminių ar ekologiškų obuolių, geriau rinkitės bananus ar mandarinus.
Nektarinai
Panašiai, kaip obuoliai ar persikai, šie vaisiai ant savo plonos odelės turi itin daug pesticidų nuosėdų, kurių nuplauti neįmanoma.
--- Geriau skanaukite papajos ar mango vaisių.
Paprikos
Ryškiaspalvės paprikos luobelė plona, o kadangi šios daržovės purškiamos daugybe chemikalų, jų nuosėdas nuplauti sunku.
--- Geriau gaminkite žirnelius, brokolius ar kopūstus.
Špinatai
Nors ir yra itin sveika daržovė, špinatai pesticidais purškiami labai daug, tad geriau neekologinių nevartoti. --- Visas lapines daržoves, tokias kaip salotos, rekomenduojama vartoti tik ekologiškai užaugintas.
Lapiniai kopūstai
Ši daržovė yra labai „pamėgta“ įvairių kenkėjų ir ligų, tad purškiama dideliais kiekiais pesticidų.
--- Geriau rinkitės paprastus kopūstus, šparagus ar brokolius.
Vyšnios
Ne sezono metu (o dažnai net ir tuo laiku) vyšnios yra vienos labiausiai pesticidų užterštų uogų. Siekiant apsaugoti nuo įvairiausių kenkėjų, jos purškiamos dideliais kiekiais chemikalų.
--- Mažiau pesticidų nuosėdų būna avietėse ar spanguolėse.
Vynuogės
Šių uogų galima įsigyti ištisus metus, tačiau jų auginime naudojama labai daug pesticidų. Taigi vynuogių geriau vengti, kadangi jų odelė per plona, kad nepraleistų chemikalų nuosėdų, o ir nuplauti jų nepavyks. --- Vietoj vynuogių rinkitės kivius arba avietes.
Morkos Šios daržovės dažnai užterštos pesticidais – ypač importuotos.
--- Geriausiai pirkti lietuviškas, ekologiškas morkas. Juolab kad ši daržovė – viena pigiausių.
Kriaušės
Gražuolės kriaušės dažniausiai tokios gražios todėl, kad yra gavę didelę dozę chemikalų. -
-- Rinkitės papają, ananasą ar kivi.
Mėsa
Auginant gyvulius dažnai naudojami įvairūs hormonai, gyvuliai ėda chemikalais paveiktą ėdalą, o kur dar įvairiausi konservantai! Todėl pirkdami mėsos produktus, ieškokite tik ekologiškų.
--- Geriau mažiau, bet ekologiškų mėsos gaminių.
Kava
Šalys, iš kurių atkeliauja daugiausia kavos pupelių, dažnai nepaiso pesticidų reguliavimo reikalavimų, taigi ir jūsų geriama kava turi jų nuosėdų.
--- Rinkitės kavą, pažymėtą šiais ekologiškus produktus žyminčiais ženklais: „Fair Trade Certified“ arba „Rainforest Alliance“.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai