Daugelis žmonių yra susipažinę su lieknėjimo proceso esme ir žino, kad organizmui energijos reikia gauti mažiau, negu jis sunaudoja. Jeigu energijos trūkumas labai didelis, sulieknėti galima gana greitai. Tačiau organizmas, patirdamas per didelį energijos trūkumą, tai priima kaip savotišką pavojaus ženklą. Dėl tokios reakcijos išsiskiria streso hormonai, skatinantys veikti streso mechanizmus. Po tokio svorio metimo proceso buvę kilogramai ne tik sugrįžta, bet ir padvigubėja. Organizmui toks drastiškas lieknėjimo metodas tolygus stresui. Dėl šios priežasties jis iš anksto pradeda kaupti riebalų atsargas - rengiasi būsimoms streso atakoms.
Vadinamosios stebuklingos, egzotinės dietos (slyvų, kefyro, Holivudo ir t.t.), turinčios labai mažą energinę vertę, remiasi vienu principu - mažu kilokalorijų kiekiu. Paprastai jis neviršija pusės bazinės medžiagų apykaitos kalorijų kiekio (500-600 kcal).
Ką daryti, kad organizmas į energijos trūkumą nereaguotų kaip į stresą, o priimtų jį lengvai, ”neįjungdamas“ streso mechanizmų? To pasiekti galima sumažinus paros raciono energinę vertę 300-500 kcal.
Dietologo pagalba. Į dietologo kabinetą atėjęs žmogus pasveriamas, išmatuojamas jo ūgis, įvertinamas amžius, profesija, atliekama veikla dienos metu ir kt. Apskaičiuojami paciento poreikiai, įvertinama esama situacija ir rekomenduojama individuali kompleksinė trijų mėnesių liesėjimo programa.
Trijų mėnesių laikotarpis paremtas moksliniais medicininiais tyrimais. Pasirodo, kad per 6 mėnesius žmogus, nepakenkdamas savo sveikatai, gali netekti 10 proc. startinio svorio. Vadinasi, jei jis sveria 100 kg, per pusę metų gali saugiai suliesėti 10 kg. Specialistui prižiūrint, šį procesą galima pagreitinti per pusę - iki 3 mėn.
Startinis periodas (pirmosios 2-3 lieknėjimo savaitės) -
tai savotiškas testas organizmui. Paros raciono energinę vertę maksimaliai sumažinus iki 1200 kcal, pasiekiama riba, dar galinti garantuoti organizmui reikiamą mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekį. Tačiau nedidelio baltymų, riebalų, angliavandenių trūkumo vis dėlto neišvengiama. Per startinį lieknėjimo programos periodą maisto papildų ar vaistų neskiriama. Nors yra tam tikrų išimčių. Atsižvelgiant į žmogaus mitybos įpročius, pavieniais atvejais maisto papildų skiriama iš karto.
Po startinio periodo prasideda kitas kompleksinės lieknėjimo programos etapas, kuris tęsiasi du mėnesius ir 1 arba 2 savaites (priklauso nuo to, kokia buvo startinio periodo trukmė). Pacientui apsilankius pas dietologą, specialiu aparatu nustatomas riebalinio audinio kiekis, įvertinama, kiek riebalinio audinio netekta per liesėjimo periodą. Siekiama, kad žmogus lieknėtų vyraujant riebalų netekimui. Kaip minėta, mažo kaloringumo dietos tuo ir pavojingos, kad jų laikantis netenkama ne riebalų, o liesosios kūno dalies (organizmo skysčių ir raumenų).
Taigi įvertinus visus svorio kritimo niuansus, pateikiamos rekomendacijos - vieniems pacientams siūloma valgiaraščio energinę vertę išlaikyti tokią pačią, kitiems - padidinti, tretiems - sumažinti.
Koreguojamas ir individualus valgiaraštis. Mat tik po startinio lieknėjimo programos etapo ima aiškėti, kokie maisto produktai pacientui tinka, kokie - netinka ir pan. Per pirmąjį paciento ir dietologo susitikimą neįmanoma 100 proc. išsiaiškini maisto produktų toleravimo skalės.
Baigęs trijų mėnesių kompleksinę lieknėjimo programą, žmogus paprastai jau būna pakeitęs valgymo įpročius ir gali išlaikyti stabilų kūno svorį.
Lieknėjimo proceso metu gali pasireikšti kritinė plato fazė. Tai toks momentas, kai dedant tas pačias pastangas svoris nustoja kritęs. Organizmas, siekdamas išlaikyti energijos atsargas, priešinasi iš paskutiniųjų.
Kad plato fazė sklandžiau praeitų, galima minimaliai padidinti sunaudojamos energijos kiekį, pasitelkti masažą arba medikamentus.
Lieknėti skirtus vaistus turėtų rekomenduoti gydytojas specialistas. Jų skiriama tiems pacientams, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra daugiau nei 30 kg/m2 (nutukimas). Tiems, kurių KMI nuo 25 iki 30 kg/m2 (antsvoris), vaistų skiriama tuo atveju, jei pats pacientas arba jo šeimos nariai serga cukriniu diabetu, kitomis su nutukimu susijusiomis ligomis.
Svoriui mažinti skirtus maisto papildus taip pat reikėtų rinktis pasitarus su gydytoju. Mat jie pagal savo veiklumo pobūdį skirstomi į tam tikras grupes. Pvz., vieni slopina apetitą, kiti skatina riebalų sudeginimą, treti įsijungia į angliavandenių apykaitą, ketvirti slopina riebalų pasisavinimą ir t.t. Įvertinęs, ko pacientui labiausiai reikia, gydytojas rekomenduos tinkamiausią maisto papildą. Pavyzdžiui, vegetariškai besimaitinantiems asmenims (nevalgantiems gyvulinės kilmės maisto) rekomenduojama racioną papildyti trūkstamais nutrientais, tarp jų ir L-karnitinu. Tokio papildo rekomenduojama vartoti sportuojantiems asmenims, nes jis reikalingas riebalų bei angliavandenių apykaitai bei daugumos organizmo ląstelių visavertei veiklai (pvz., smegenų).
Nemažai pacientų domisi karnitino maisto papildais, - pastebi gydytoja E.Gavelienė. Karnitinas yra būtinas energijos gamybai. Jo dėka riebalai patenka į ląstelę ir sunaudojami energijai gauti. Šis procesas vyksta fizinio krūvio metu (kai dirba raumenys).
Pagrindinis karnitino šaltinis - mėsa, žuvis, pieno produktai. Kaip jau minėjau, gyvulinės kilmės maisto nevalgantys žmonės stokoja karnitino (per parą su maistu žmogus turėtų gauti 300 mg karnitino). Todėl jiems savo dienos davinį patartina papildyti karnitinu.
Pasitaiko atvejų, kai nėščios moterys dėl savo fiziologinės būklės pradeda netoleruoti maisto produktų, kuriuos anksčiau mielai valgydavo, pvz., mėsos. Tokiu atveju taip pat rekomenduojama papildomai vartoti karnitino.
Žmonės, kurie valgo įvairų ir visavertį maistą, karnitino trūkumo paprastai nejaučia. Tačiau jei tenka išgyventi stresą, nervų įtampą (moksleiviams ir studentams egzaminų, sesijų metu, gedėjimo laikotarpiu netekus artimo žmogaus ir kt.), jei tenka sunkiai fiziškai dirbti, papildomai vartoti karnitino yra naudinga. Jis padidina fizinį pajėgumą, sumažėja nuovargis ir greičiau normalizuojasi organizmo energinė pusiausvyra.
Norintys sulieknėti žmonės, papildomai vartodami šio maisto papildo ir mankštindamiesi bei taikydami kitus kompleksinės lieknėjimo programos elementus, gali pasiekti neblogų rezultatų.
Kad papildomas karnitino vartojimas suteiktų maksimalios naudos organizmui, patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Jis nurodys reikiamą dozę - galbūt užteks tik vienos tabletės prieš fizinį krūvį ir pan. Tai - individualus dalykas. Galimi įvairūs dozių deriniai. Jie priklauso nuo dietos sudėties ir žmogaus virškinamosios sistemos būklės. Jeigu organizmas nualintas, jei žarnyno floroje stinga reikalingų bakterijų, galima daryti prielaidą, kad reikia karnitino papildų. Ištyręs pacientą, tai nustatys gydytojas.
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauJau seniai neabejojama, kad motinos pienas yra tinkamiausias naujagimio ir kūdikio maistas, o žindymas krūtimi turi didelį biologinį ir emocinį poveikį motinos ir kūdikio sveikatai. Žindymas krūtimi – tai per visą evoliucijos laiką susidariusios grandinės tęsimas (nėštumas – gimdymas – laktacija), tad iki 6 mėnesių kūdikiai turėtų būti maitinami tik motinos pienu. Jame yra visų kūdikiui reikalingų vitaminų, mikroelementų ir kitų mažylio raidai svarbių medžiagų, o dėl ypatingos motinos pieno sudėties visos šios medžiagos pasisavinamos geriau nei iš karvės ar ožkos pieno. Vyresnius kūdikius jau reikia primaitinti....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauŽinia apie nėštumą visada pakeičia tiek nėščiosios, tiek artimiausių jos žmonių gyvenimą, ir nors, kaip teigia gydytojai, – tai normali fiziologinė būsena, su kuria reikia susitaikyti, moteris dažniausiai tampa daug atsargesnė ir dėmesingesnė savo gyvenimo būdui, mitybai bei savijautai. Juk dabar ji atsakinga ne tik už savo, bet ir už naujo žmogaus gyvenimą. Tad kokios gi tos pagrindinės gairės, kurių nėštumo metu turėtų laikytis kiekviena būsimoji mama? Konsultuoja gydytoja ginekologė Eugenija ABRAITIENĖ. ...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauKodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. ...
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę