Kad lieknėjimas būtų sėkmingas

Ką turėtų žinoti svorį metantys žmonės? Kokia lieknėjimo programa efektyviausia? Kodėl? Ar prieš pasirenkant maisto papildus, padedančius mažinti svorį, būtina gydytojo specialisto konsultacija? Šiais ir kitais aktualiais lieknėjimo klausimais savo mintimis dalijasi Vilniaus Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja dietologė Edita GAVELIENĖ.
 

Ką derėtų išmanyti apie energijos trūkumą?


Daugelis žmonių yra susipažinę su lieknėjimo proceso esme ir žino, kad organizmui energijos reikia gauti mažiau, negu jis sunaudoja. Jeigu energijos trūkumas labai didelis, sulieknėti galima gana greitai. Tačiau organizmas, patirdamas per didelį energijos trūkumą, tai priima kaip savotišką pavojaus ženklą. Dėl tokios reakcijos išsiskiria streso hormonai, skatinantys veikti streso mechanizmus. Po tokio svorio metimo proceso buvę kilogramai ne tik sugrįžta, bet ir padvigubėja. Organizmui toks drastiškas lieknėjimo metodas tolygus stresui. Dėl šios priežasties jis iš anksto pradeda kaupti riebalų atsargas - rengiasi būsimoms streso atakoms.
Vadinamosios stebuklingos, egzotinės dietos (slyvų, kefyro, Holivudo ir t.t.), turinčios labai mažą energinę vertę, remiasi vienu principu - mažu kilokalorijų kiekiu. Paprastai jis neviršija pusės bazinės medžiagų apykaitos kalorijų kiekio (500-600 kcal).

 

Norint pasiekti gerų rezultatų, lieknėti reikia lėtai


Ką daryti, kad organizmas į energijos trūkumą nereaguotų kaip į stresą, o priimtų jį lengvai, ”neįjungdamas“ streso mechanizmų? To pasiekti galima sumažinus paros raciono energinę vertę 300-500 kcal.
Dietologo pagalba. Į dietologo kabinetą atėjęs žmogus pasveriamas, išmatuojamas jo ūgis, įvertinamas amžius, profesija, atliekama veikla dienos metu ir kt. Apskaičiuojami paciento poreikiai, įvertinama esama situacija ir rekomenduojama individuali kompleksinė trijų mėnesių liesėjimo programa.
Trijų mėnesių laikotarpis paremtas moksliniais medicininiais tyrimais. Pasirodo, kad per 6 mėnesius žmogus, nepakenkdamas savo sveikatai, gali netekti 10 proc. startinio svorio. Vadinasi, jei jis sveria 100 kg, per pusę metų gali saugiai suliesėti 10 kg. Specialistui prižiūrint, šį procesą galima pagreitinti per pusę - iki 3 mėn.


 

Startinis lieknėjimo programos periodas - “testas“ organizmui


Startinis periodas (pirmosios 2-3 lieknėjimo savaitės) -
tai savotiškas testas organizmui. Paros raciono energinę vertę maksimaliai sumažinus iki 1200 kcal, pasiekiama riba, dar galinti garantuoti organizmui reikiamą mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekį. Tačiau nedidelio baltymų, riebalų, angliavandenių trūkumo vis dėlto neišvengiama. Per startinį lieknėjimo programos periodą maisto papildų ar vaistų neskiriama. Nors yra tam tikrų išimčių. Atsižvelgiant į žmogaus mitybos įpročius, pavieniais atvejais maisto papildų skiriama iš karto.
 

Svorio kritimo įvertinimas


Po startinio periodo prasideda kitas kompleksinės lieknėjimo programos etapas, kuris tęsiasi du mėnesius ir 1 arba 2 savaites (priklauso nuo to, kokia buvo startinio periodo trukmė). Pacientui apsilankius pas dietologą, specialiu aparatu nustatomas riebalinio audinio kiekis, įvertinama, kiek riebalinio audinio netekta per liesėjimo periodą. Siekiama, kad žmogus lieknėtų vyraujant riebalų netekimui. Kaip minėta, mažo kaloringumo dietos tuo ir pavojingos, kad jų laikantis netenkama ne riebalų, o liesosios kūno dalies (organizmo skysčių ir raumenų).
Taigi įvertinus visus svorio kritimo niuansus, pateikiamos rekomendacijos - vieniems pacientams siūloma valgiaraščio energinę vertę išlaikyti tokią pačią, kitiems - padidinti, tretiems - sumažinti.
Koreguojamas ir individualus valgiaraštis. Mat tik po startinio lieknėjimo programos etapo ima aiškėti, kokie maisto produktai pacientui tinka, kokie - netinka ir pan. Per pirmąjį paciento ir dietologo susitikimą neįmanoma 100 proc. išsiaiškini maisto produktų toleravimo skalės.
Baigęs trijų mėnesių kompleksinę lieknėjimo programą, žmogus paprastai jau būna pakeitęs valgymo įpročius ir gali išlaikyti stabilų kūno svorį.
 

Plato fazė – paskutinis organizmo pasipriešinimas


Lieknėjimo proceso metu gali pasireikšti kritinė plato fazė. Tai toks momentas, kai dedant tas pačias pastangas svoris nustoja kritęs. Organizmas, siekdamas išlaikyti energijos atsargas, priešinasi iš paskutiniųjų.
Kad plato fazė sklandžiau praeitų, galima minimaliai padidinti sunaudojamos energijos kiekį, pasitelkti masažą arba medikamentus.
 

Kaip parenkami lieknėti skirti vaistai ir maisto papildai


Lieknėti skirtus vaistus turėtų rekomenduoti gydytojas specialistas. Jų skiriama tiems pacientams, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra daugiau nei 30 kg/m2 (nutukimas). Tiems, kurių KMI nuo 25 iki 30 kg/m2 (antsvoris), vaistų skiriama tuo atveju, jei pats pacientas arba jo šeimos nariai serga cukriniu diabetu, kitomis su nutukimu susijusiomis ligomis.
Svoriui mažinti skirtus maisto papildus taip pat reikėtų rinktis pasitarus su gydytoju. Mat jie pagal savo veiklumo pobūdį skirstomi į tam tikras grupes. Pvz., vieni slopina apetitą, kiti skatina riebalų sudeginimą, treti įsijungia į angliavandenių apykaitą, ketvirti slopina riebalų pasisavinimą ir t.t. Įvertinęs, ko pacientui labiausiai reikia, gydytojas rekomenduos tinkamiausią maisto papildą. Pavyzdžiui, vegetariškai besimaitinantiems asmenims (nevalgantiems gyvulinės kilmės maisto) rekomenduojama racioną papildyti trūkstamais nutrientais, tarp jų ir L-karnitinu. Tokio papildo rekomenduojama vartoti sportuojantiems asmenims, nes jis reikalingas riebalų bei angliavandenių apykaitai bei daugumos organizmo ląstelių visavertei veiklai (pvz., smegenų).

Nemažai pacientų domisi karnitino maisto papildais, - pastebi gydytoja E.Gavelienė. Karnitinas yra būtinas energijos gamybai. Jo dėka riebalai patenka į ląstelę ir sunaudojami energijai gauti. Šis procesas vyksta fizinio krūvio metu (kai dirba raumenys).
 

Kada papildomai skiriama karnitino?


Pagrindinis karnitino šaltinis - mėsa, žuvis, pieno produktai. Kaip jau minėjau, gyvulinės kilmės maisto nevalgantys žmonės stokoja karnitino (per parą su maistu žmogus turėtų gauti 300 mg karnitino). Todėl jiems savo dienos davinį patartina papildyti karnitinu.
Pasitaiko atvejų, kai nėščios moterys dėl savo fiziologinės būklės pradeda netoleruoti maisto produktų, kuriuos anksčiau mielai valgydavo, pvz., mėsos. Tokiu atveju taip pat rekomenduojama papildomai vartoti karnitino.
Žmonės, kurie valgo įvairų ir visavertį maistą, karnitino trūkumo paprastai nejaučia. Tačiau jei tenka išgyventi stresą, nervų įtampą (moksleiviams ir studentams egzaminų, sesijų metu, gedėjimo laikotarpiu netekus artimo žmogaus ir kt.), jei tenka sunkiai fiziškai dirbti, papildomai vartoti karnitino yra naudinga. Jis padidina fizinį pajėgumą, sumažėja nuovargis ir greičiau normalizuojasi organizmo energinė pusiausvyra.
Norintys sulieknėti žmonės, papildomai vartodami šio maisto papildo ir mankštindamiesi bei taikydami kitus kompleksinės lieknėjimo programos elementus, gali pasiekti neblogų rezultatų.
Kad papildomas karnitino vartojimas suteiktų maksimalios naudos organizmui, patartina pasikonsultuoti su gydytoju. Jis nurodys reikiamą dozę - galbūt užteks tik vienos tabletės prieš fizinį krūvį ir pan. Tai - individualus dalykas. Galimi įvairūs dozių deriniai. Jie priklauso nuo dietos sudėties ir žmogaus virškinamosios sistemos būklės. Jeigu organizmas nualintas, jei žarnyno floroje stinga reikalingų bakterijų, galima daryti prielaidą, kad reikia karnitino papildų. Ištyręs pacientą, tai nustatys gydytojas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

roma
2010-01-08 11:28
visai niekam tikes straipsnis.Daug beletristikos, zodziu, is tuscio i kiaura,ne eilinej moterytei suvokt.O apie mane galite galvoti ka tinkami.Zinau, kad nesu reklamos auka, o obuoliai yra ir maistas ir vaistas ir labai nedaug kainuoja.
lina
2009-11-14 19:25
tai ka jus norit pasakit ,kad fastum tepaliukas tirbdo riebalus.as labai noriu numest sworio bent koki 20kg tai tikrai.bet kaip man tai padaryt kad nepawyksta numest riebalu.
laima
2009-06-04 21:14
na, isties, kad sportas butu efektyvus reik iskart tureti efektyvia pirma pagalba, man ir fastum padeda, mat greitai isigeria ir siaip toks svelnus.
laima
2009-06-04 21:14
na, isties, kad sportas butu efektyvus reik iskart tureti efektyvia pirma pagalba, man ir fastum padeda, mat greitai isigeria ir siaip toks svelnus.
temide
2009-05-09 00:38
jau kas laikosi dietu tai butu gerai, kad ir truputi pasportuotu, nes butu efektyviau. tik sportuojant nereiktu persistengti, kai as buvau paistempus raisti, tai dekinga , kad kaimyne fastum prirode, toks geras tepaliukas, isigeria greitai ir neturi nemalonaus vaistu kvapo.
Irena
2007-09-30 21:58
Kur Kaune galima išsimatuoti riebalinio audinio kiekį?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai