Dėmesys ekologijai nuo pat pradžių

Norint išsirinkti tikrai patikimus ir sveikus pieno produktus, vis dažniau tenka pastovėti prie produktų lentynų, lūžtančių nuo įvairovės ir gausos. Aukščiausią kokybę žadančių EKOLOGIŠKŲ produktų lentyna taip pat gausėja, o informacijos stoka, ką tiksliai reiškia ta ekologija, ar gali ekologiškas produktas būti masiškai gaminamas, kas ir kaip ekologiškumą nustato ir ženklina, verčia suglumti. Dėmesys ekologijai nuo pat pradžių – tai pažadas, kurį skelbia ekologiškas jogurtas „BIOS“, – pradedu domėtis juo ir ekologiškos pienininkystės politika Lietuvoje.
 

[klausimas]Skambinu į įmonę, pirmąją Lietuvoje pradėjusią ekologiškų pieno produktų (jogurtų „BIOS“) gamybą, kalbinu akcinės bendrovės „Pieno žvaigždės“ technologę Laurą Kepežinskienę.[/klausimas]
Ekologiškus jogurtus „BIOS“ pradėjome gaminti 2006 metais. Galima sakyti, tai bendras mūsų ir ekologiška pienininkyste užsiėmusių ūkininkų projektas, bendra sėkmė. Juk ekologiškas jogurtas – tai visų pirma ekologiškas pienas, melžiamas ekologiškai ūkininkaujančiuose ūkiuose, kur karvės laisvai ganosi, ėda ekologiškus pašarus – ekologiškai auginamą mūsų pievų žolę. Tokie ūkiai ir juose melžiamas pienas yra stebimi ir sertifikuojami. Pats jogurtas ir jo gamyba taip pat praeina atskiras sertifikavimo procedūras. „BIOS“ jogurtų sudėtyje yra tik ekologiškas sertifikuotas pienas, ekologiški pieno baltymai, kuriuos žmogaus organizmas lengvai pasisavina, raugai ir ekologiškos uogienės, nėra tirštiklių su numeriu „E“, želatinos ar genetiškai modifikuotų priedų. Pakuojant „BIOS“, naudojama nauja tobulesnė pakuotė: indeliai pagaminti iš dviejų sluoksnių – polimerinio ir popierinio. Kadangi popierinio sluoksnio dalis indeliuose yra didesnė, tad mažiau teršiama aplinka, nes indeliai suyra per trumpesnį laiką.

 

Išmokime atskirti ekologiškus produktus


Pasak įvairių šaltinių, ekologiški pieno produktai pranašesni už kitus, nes juose vitaminų ir mineralų kiekiai yra didesni, nėra genetiškai modifikuotų mikroorganizmų. Perdirbant ekologišką pieną, taikomi ypač griežti reikalavimai gamintojui, kad būtų išsaugota maistinė vertė, kokybė ir šviežumas bei natūralus skonis. Gamyba turi būti atskirta nuo kitų pieno produktų. Vaisiai bei uogos kurie naudojami gaminant ekologišką jogurtą, yra sertifikuoti ekologiški produktai, raugai, naudojami gaminant jogurtą, atitinka minėtų reikalavimų nuostatas.


Tarp žmonių egzistuoja nuomonė, kad turguje pirkti produktai „automatiškai“ yra ekologiški, nes auginti ūkiuose. Bet žinant, kaip ekologiškas ūkininkavimas reglamentuojamas, supranti, kad tai anaiptol nėra tiesa. Ekologiškas ūkininkavimas reikalauja ne tik ypatingo noro ir pastangų, bet ir lėšų. VšĮ „EKO-AGROS“, kuriai Lietuvoje pavesta vykdyti ekologinės gamybos kontrolės ir sertifikavimo darbus pagal Ekologinio žemės ūkio taisyklių reikalavimus, savo tinklalapyje skelbia, kad: „ekologiškais produktais laikomi tik sertifikuoti žemės ūkio ir maisto produktai, auginami, perdirbami, ženklinami ir realizuojami pagal griežtus taisyklių reikalavimus. Ekologiški produktai pasižymi maistingumu bei geromis skoninėmis savybėmis, nes, auginant ir gaminant ekologiškus žemės ūkio ir maisto produktus, nebuvo naudota sintetinių cheminių medžiagų, hormonų ar antibiotikų. Be to, ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai nėra genetiškai modifikuoti“. Ekologiški produktai kontroliuojami „nuo lauko iki stalo“. Ekologiškas produktas yra saugus žmogui ir gamtai. Tokie maisto produktai skirti šiuolaikiškiems reikliems vartotojams, kurie ne tik vertina maisto skonio savybes, bet ir jaučia poreikį rinktis saugų maistą bei sveiką gyvenseną.
„Ekologiškas“ ir „natūralus“ negali būti sutapatinami. Dažnai matome ant produktų etikečių „tik iš natūralių ingredientų“, „be hormonų“, „ be E“ , „genetiškai nemodifikuota“, bet tai dar nereiškia, kad jie yra ir ekologiški. Tik terminas „ekologiškas“ įteisina šią savybę pagal Europos Sąjungos reglamentą 2092/91/EEB ir Lietuvos įstatymus.
Atkreipdami dėmesį į produkto etiketę, joje ieškokite lietuviškų ekologiškų produktų sertifikavimo ženklo EKO-AGROS. Naudodamas šį ženklą, gamintojas garantuoja, kad jo pagamintas produktas yra tikrai ekologiškas, nepaliekantis vartotojui abejonių. Siekiant užtikrinti, kad sertifikuotas produktas atitiktų visus ekologiškumo kriterijus, nuolatos tikrinamos visos gamybos stadijos – nuo žaliavos auginimo iki galutinio produkto sufasavimo.
Ekologiškų produktų ženklinimą reglamentuoja Europos Sąjungos (ES) ir nacionaliniai teisės aktai. ES yra vieninga rinka, reikalavimai vienodi ir ekologinės gamybos logotipas vienas (http://ec.europa.eu:80/agriculture/organic/eu-policy/logo_en). Tačiau kiekviena šalis gali pasitvirtinti savo nacionalinius logotipus, suteikdama savo rinkai (šiuo atveju – Lietuvos) specifiškumą ir išskirtinumą. Šiuo metu ES ekologiškumo logotipas Lietuvoje nėra privalomas, tačiau toks taps nuo š.m. liepos 1 d.. Nacionalinis ženklas buvo privalomas ir liks.
[klausimas]Susižavėjusi ekologiško ženklinimo patikimumu, Lauros Kepežinskienės teiraujuosi, kiek ekologiškų pieno produktų šiuo metu jie gamina ir ar ateityje sulauksime naujų.[/klausimas]
Be ekologiškų „BIOS“ jogurtų, dar gaminame liesą ekologišką jogurtą „Biola“. Jis yra lengvesnis ir mažai kaloringas, todėl ypač naudingas mažiau judantiems, sėdimą darbą dirbantiems žmonėms. Jogurtas termiškai neapdorojamas, tad išlieka visos naudingos produkto savybės. Taip pat gaminame 25 proc. riebumo ekologišką „BIOS“ grietinę su bifidobakterijomis ir 22 proc. riebumo „BIOS“ ekologišką varškės sūrį.
Galime didžiuotis tuo, kad pirmieji pradėjome gaminti ekologiškus pieno gaminius, t.y. ekologiškus jogurtus, skatindami pirkėjus valgyti visavertį ir sveiką maistą. Mes siekiame numatyti modernaus vartotojo ateities poreikius šiandien ir gaminti tik aukščiausios kokybės pieno gaminius.
Gamybos padalinyje bręsta naujų ekologiškų produktų gamybos planai, artimiausioje ateityje jus tikrai nustebinsime naujienomis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ramute
2010-05-03 15:40
man labai patinka ir skanus BIOS naturalus jogurtas kas neskanavot tai pasmeginkit.SKANAUS!

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai