Kam reikia užrašų knygutės?

Antsvorio, kaip nurodoma statistikos suvestinėse, turi kas trečias mūsų visuomenės narys. Nors šiuolaikiniai gražaus kūno etalonai ne visuomet dera su sveikata, vis dėlto daugumai norėtųsi juos atitikti. Bet ką daryti, kai, išbandžius veiksmingiausias pasaulio dietas ir savo valią, keli nepageidautini antsvorio kilogramai (dar blogiau – keliolika) vis tiek netirpsta?! Problema, kaip aiškina specialistai, yra daugialypė, o kartais – perdėta. Pataria Lietuvos sveikatos sąjungos prezidentas, Amerikos sveikatos asociacijos narys, Palangos sveikatos mokyklos vadovas Dainius Kepenis.
 

Kodėl kūno apimčių mažinimas ne visuomet sėkmingas?


Pirma, mitybos patarimai, kurie skiriami visiems, negali būti visiems veiksmingi. Kartais jie net žalingi. Nes kiekvienas žmogus yra individualus, ir reikia patarti skirtingai. Antra, daugiausiai lemia saikas. Vieno valgymo metu skrandyje nereikėtų stengtis sutalpinti daugiau kaip 0,5 l maisto. Bet tai nėra absoliuti taisyklė: skirtingiems žmonėms – skirtingai. Valgyti galima viską, tačiau – tik sveikiems. O tokių žmonių tėra 2–3 iš šimto. Tie, kuriems viskas galima, valgo toli gražu ne viską, ir atvirkščiai. Be to, neapgausi prigimties. Todėl neretai, atsikratęs, atrodytų, nereikalingų kilogramų ir pagaliau atitinkantis visus optimalios kūno masės standartus žmogus jaučiasi blogai.

 

Bet turėti antsvorio nėra nei malonu, nei sveika. Ką vis dėlto patartumėte ...visiems?


Pabandykime patarti.
Pirmas punktas: garsiai sau atsakykite, kokie jūsų motyvai mažinti kūno masę. Populiarių žurnalų rekomendacijos ar mados įnoriai nėra svarbūs motyvai. Sveikatos sutrikimai ar nuolatinis psichologinis diskomfortas – taip.
Pirmoji auksinė taisyklė: viskas, ką darysite keisdami mitybą ir gyvenseną, turi jums teikti ne nerimą, o šventą ramybę.


Antras punktas: nusipirkite užrašų knygutę ir svarstykles maistui, kurį valgysite, sverti.
Antroji auksinė taisyklė: vieną savaitę – nė vieno kąsnelio į burną, kol neįvertinote, kiek jis sveria. Užsirašykite tai. Pasižymėkite ir laiką, kada valgėte.
Šią savaitę valgykite taip, kaip ir iki šiol. Kol kas jūs nesilaikote dietos, o vertinate, ką, kaip ir kada valgėte.
Trečias punktas: po savaitės kviečiatės asmeninį trenerį ir, remdamiesi užrašais, papasakojate, o dar geriau – parodote filmuotą medžiagą, kaip gyvenote, kaip valgėte, koks buvo jūsų veidas valgant, ką tuo metu mąstėte ir pan.
Ketvirtas punktas: sužinote iš asmeninio trenerio, kaip reikia individualiai ir veiksmingai koreguoti mitybą bei kokius fizinius pratimus ir kokiu krūviu atlikti.
Penktas punktas: sužinote, kas jūsų laukia, pradėjus vykdyti programą (jums gali būti silpnoka, atsirasti nerimas, vėl atsinaujinti seni negalavimai ir t.t.). Išsiaiškinkite, kaip slopinsite arba įveiksite galimus nemalonius simptomus.
Trečioji auksinė taisyklė: vykdote sudarytą planą. Konsultuojatės, bendradarbiaujate su asmeniniu treneriu, stengiatės nenusižengti, bet jeigu kas nors nepavyko – nesigraužiate.
 

Pats netikėčiausias atrodo pirmasis punktas. Ar iš tiesų jis yra svarbiausias?


Viena didžiausių antsvorio priežasčių yra ...nemėgiamas darbas. Jeigu darbas sunkus ir nemalonus, papildomi kilogramai gali būti būdas pasislėpti nuo darbo problemų ar kankinančių klientų ir bendradarbių. Užkandžiavimas darbo metu – būdas nuo jų tarsi pabėgti, o gausus valgymas namuose – tarsi kompensacija už nemalonius išgyvenimus. Jeigu taip yra, iš pradžių meskite darbą, susiraskite mėgstamą veiklą, išspręskite bendravimo su artimais žmonėmis problemas ir būkite ramus bei patenkintas gyvenimu. Tada matysite, ar reikia specialiai mesti antsvorį. Po darbo sparčiai skuoskite namo pėstute arba dar geriau – parbėkite, kad spėtumėte dar ką nors gera nuveikti su šeima. Aktyvus judėjimas šalina „pykčio hormonus“, gerina nuotaiką, o galimybes atitinkantis fizinis krūvis stiprina širdies ir kraujagyslių, raumenų bei kvėpavimo sistemas. Ėjimas ir lengvas bėgimas yra universalūs pratimai. Be to, ėjimas – vaistas Nr. 1 nuo osteoporozės. Einant sparčiai – 6 km/val., per valandą išeikvojama 300–600 kcal (priklauso nuo kūno masės ir ėjimo tempo). Riebalai (ir nereikalingi kilogramai!) ima „degti“ po pusvalandžio. Iki tol naudojami angliavandenių resursai. Kad nereikėtų sukti galvos, ar pakankamai buvote aktyvus, įsigykite žingsniamatį, jis suskaičiuos visus žingsnius ir įvertins, kiek sunaudota kalorijų. Kasdien apsiliekite šaltu vandeniu, miegokite vėsiame kambaryje. Grūdinantis tikrai nebūtinos maudynės eketėje. Jų poveikis labiau psichologinis, ne fiziologinis.
Taigi reikia viso komplekso priemonių, bet svarbiausia – ramybės ir santarvės su savimi, šeima, kolektyvu, visa aplinka bei Visata. To ir linkiu VISIEMS!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

To Justinai
2008-12-28 17:37
Gal jus menulyje gyvenate ir sporto klube niekada nebuve ,kad stebites asmeniniu treneriu?Cia ne milijono reikia o asmeninio trenerio,tai ne prabanga pabandykit!!!
Justina...
2008-10-22 20:16
Asmenini trenere... :D Straipsnis Madonai skirtas skaityti ar kaip...? :D
leja
2008-02-20 23:09
geri ir paprasti patarimai .aciu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai