Saulutė lėkštės dugne, arba kodėl vaikas nevalgo?

Tėvai ir seneliai jaučia pareigą užauginti sveikus vaikus, pasirengusius įveikti visas gyvenimo negandas. Neretai šiuos norus ir pastangas temdo vaiko nenoras valgyti. Kaip geriau: susitarti derybų, “papirkinėjimų” keliu ar reikliai ir “be ceremonijų” versti mažylį paklusti, kad pamatytum piešinį lėkštės dugne? Ar galima pasikliauti vaiko skoniu, jo paties reguliuojamu maisto kiekio bei įvairovės poreikiu? Kodėl vaikas nevalgo? Ar nevalgus vaikas “programuoja” savo sveikatos sutrikimus ateityje? Apie tai pasakoja Medicinos centro “Neuromeda” psichiatrė dr. Aurelija MARKEVIČIŪTĖ.
 

Ką Jonelis išmoks, mokės ir Jonas


Būtų sunku vienareikšmiškai atsakyti, kodėl vaikas nevalgo ir su kuo tai susiję. Pastebėta, kad valgymo problemų gali iškilti net naujagimystėje. Kai kurie naujagimiai, atsisakydami motinos krūties, teikia rūpesčių ne tik motinoms, bet ir specialistams. Tokio naujagimio elgesio priežastys įvairios. Naujagimis gali atsisakyti žįsti dėl nesusiformavusio čiulpimo reflekso, patirtos traumos gimdymo metu ar dėl išgyvenamo streso bei nepasitenkinimo patekus į didžiulę ir nepažįstamą erdvę. Kūdikystėje, motinos pieną keičiant kitais maisto produktais, mamas gąsdina kūdikio nenoras valgyti naujo maisto, kuris vaikui gali būti neskanus. Nenoras valgyti gali būti ir įvairių virškinamojo trakto sutrikimų požymis. Nuolat verkiantis kūdikis kartais neramus ir dirglus dėl to, kad nepailsi. Svarbiausias kūdikio maitinimosi bei sveikatos kriterijus - ar pakankamai auga kūno masė. Jeigu taip nėra, be specialisto pagalbos ir priemonių mitybai sureguliuoti, kūdikio priežiūrai pagerinti ir pan. neišsiverčiama.
Psichoanalitikai pastebi, kad ankstyvosios kūdikystės laikotarpis turi svarbių psichologinių pasekmių asmenybei vystytis, tarpasmeniniams ryšiams formuotis. Nuo to priklauso, kaip žmogus ras savo vietą gyvenime. 7-24 mėnesių amžiuje formuojasi vaiko prieraišumas - ilgalaikis emociškai reikšmingas ryšys su asmeniu, kuris juo rūpinasi. Manoma, kad šis ryšys - tarsi pagrindas formuotis vaiko požiūriui į save, į aplinką, svarbus kitiems tarpasmeniniams ryšiams. Su kokybinėmis prieraišumo ypatybėmis glaudžiai siejasi vaiko valgymas, jo svorio augimas ir psichomotorinė raida.
Mamos, įpratusios manyti, kad svarbiausias kūdikio bei augančio vaiko poreikis yra maistas, nepagalvoja, kad šiai sričiai skiria per daug laiko ir dėmesio, nepastebi, kad vaikui reikia bendravimo, emocinio palaikymo. Dažniausiai vaiko maitinimui per daug dėmesio skiria reiklios, pareigingos moterys, linkusios kelti aukštus reikalavimus sau ir aplinkiniams. Gali būti ir nepasitikinčios savimi, abejojančios savo kompetencija, emocinės pusiausvyros stokojančios moterys. Jei pirmosios dažniausiai vaikams griežtai nurodo, ko ir kiek valgyti, tai antrosios savo rūpestingumą rodo dažnai ir įkyriai maitindamos vaikus.
 

Darželyje ir mokykloje


Darželyje vaikas gauna jo poreikius atitinkančias maisto porcijas. Tačiau grįžęs namo jis privalo vėl valgyti - mama taip nori! Šioje situacijoje neretai mamos įpročiai stipresni. Taip pat ir pradėjus lankyti mokyklą. Jeigu vaikas pavalgė pietus mokykloje arba užkando saldžių ir kaloringų patiekalų, grįžęs namo jis nenori valgyti. Pernelyg rūpestingi tėvai ir seneliai dėl to puola į paniką.
Perėjimas iš darželio į mokyklą vaikui yra krizės laikotarpis. Vienas iš emocinio vaiko reagavimo išraiškos būdų gali būti atsisakymas valgyti. Nauji pirmaklasio rūpesčiai ir aplinka reikalauja daug dėmesio, pasikeičia dienotvarkė, pietus vaikas dažniausiai pavalgo pats, mokykloje. Mažieji “mokyklinukai” dažnai pamiršta pavalgyti ir dėl to, kad nauja veikla ar žaidimai jiems gali būti labai įdomūs - kitkam nebelieka dėmesio. Žinoma, tokie vaikai “negirdi” ir alkio signalų. Jeigu vaikas, pradėjęs lankyti mokyklą, patiria stresą, jo apetitas paprastai sumažėja.


Pasikeitus valgymo ritmui, keičiasi ir mitybos įgūdžiai. Mokykloje vaikas daugiau vartoja saldumynų, bandelių, kokakolos ir kitų produktų, kuriuose yra palyginti daug gliukozės ir angliavandenių. Taip užkandęs vaikas greitai pajaučia sotumą, be to, jam skanu. Grįžęs namo jis gali nesijausti alkanas.
Vaikui augant, jo racione atsiranda saldumynų, bulvių traškučių, ledinukų, “Macdonaldo” produktų. Taip formuojasi įpročiai valgyti ne tradiciškai namuose paruoštą, o “greitą” maistą. Ilgainiui vaikas gali reikalauti tik tokio maisto, atsisakydamas valgyti “normalius” patiekalus.
 

“Mylėkit mane!”


Yra vaikų, kurie nuo mažens nepasižymi apetitu. Kartais vaikai nevalgo reikšdami protestą. Taip pasitaiko šeimose, kur visi užsiėmę, kur užtikrinami fiziologiniai ir buities poreikiai, o emocinio palaikymo stokojama. Kai šeimoje atsiranda mažas brolis ar sesė, vaikui yra skaudu, jeigu dėmesio jam labai sumažėja. Pasakymas “pasiimk ir pavalgyk” tolygus vaiko atsakymui “valgykit patys!”. Iki tol vienintelis ir nepakartojamas vaikas bando ieškoti dėmesio atsikovojimo būdų.
 

Nevalgantis vaikas nėra blogas


Labai gaila, jeigu apie tai, kad dukra ar sūnus mažai valgo, sakoma pašaliniams žmonėms vaikui girdint. Dėl to jis jaučiasi esąs blogas, dar skaudžiau reaguoja į senelių ar tėvų pastabas ir priekaištus. Dažniausiai suaugusieji mano, kad atžalėlė “ožius rodo”, bet taip nėra. Suaugusieji nenusileidžia iki vaiko lygio ir jo neišklauso. Savotiškas demonstravimas, kad vaikas nevalgo, tolygus dvigubai psichologinei traumai. Yra vaikų, kuriems maisto reikia mažiau, jie būna lėtesni, “rimtesni”, smulkesnio kūno sudėjimo. Maistas - vienas iš informacijos šaltinių. Kai jos pakankamai aplinkoje, vaikas gali valgyti mažiau. Žaidžiančiam, aplinką tyrinėjančiam vaikui maistas nėra pagrindinės svarbos objektas. Bėda, kai suaugusieji, manydami kitaip, pyksta.
 

Kokia turėtų būti teisinga taktika?


“Receptai” yra individualūs ir labai priklauso nuo šeimoje galiojančių taisyklių, auklėjimo stiliaus, emocinės aplinkos. Pirmiausia derėtų siekti išvengti prielaidų netinkamiems įpročiams atsirasti. Jeigu tėvai gerai žino vaiko “silpnąsias vietas”, galima pasiekti rezultatų derybų keliu, bet jokiu būdu ne griežtumu. Jeigu valgymas taps nepasitenkinimo, prievartos ir baimės šaltiniu - nieko gero. Galima bandyti vaikui paaiškinti, jog reikia valgyti, kad jis augtų. Vaikai nori augti. Kategorijos sveikas ar nesveikas vaikams sunkiau suprantamos, o motyvas augti dideliam - pakankamai aiškus.
Suaugusieji mato pasaulį savo akimis ir nori, kad ir vaikai elgtųsi taip, kaip jie. Pavyzdžiui, valgytų sumuštinį, o ne “bet ką”. Vaikai, galima sakyti, yra sveikos mitybos propaguotojai. Vaikas mėgsta valgyti atskirai: agurką, paskui - mėsos gabalėlį, vėliau duonos ar sausainį. Geria vaikai ne tada, kai valgo, o atskirai. Kol nesusiformavo tradiciniai (neretai dirbtiniai, nenatūralūs) valgymo įpročiai bei psichologinės gynybos mechanizmai, kol vaikas neišmoko taisyklių, kas gerai ir kas ne, jis puikiai jaučia savo fiziologinius poreikius. Vaiko organizmas tiksliai ir greitai reaguoja į “vidaus laboratorijos” signalus. Deja, momentinis tėvų, tapusių “homo sintetikus”, dėmesys bei savaitgalio vaišės greito maisto užkandinėse labai anksti išderina natūralius vaiko savireguliacijos mechanizmus.
 

Paauglystė - nebūtinai “sunkus amžius”


Yra įrodyta, kad vaikystės periodu nuolat permaitinamų bei tų vaikų, kurių emociniai poreikiai šeimoje nepatenkinami, polinkis nutukti yra didesnis. Dažnai paauglystėje kūno masė tarsi savaime pasikoreguoja, rubuiliai tampa liekni. Bet yra paauglių, kurie valgo per daug, labai mėgsta kaloringus, saldžius produktus. Manoma, kad valgymo įgūdžiai, susiformavę vaikystėje, svarbūs ir paauglystėje, nors tiesioginis priežastinis ryšys susirgti bulimija ar nervine anoreksija neįrodytas. Tačiau įrodyta, kad vaikai, kurie paauglystėje serga valgymo sutrikimais, dažnai auga šeimose, kuriose vyrauja inertiškumas, vadinamoji hipergloba, svarbiausiu vaiko poreikiu laikant mitybą, tačiau stokojama pakankamo emocinio ryšio.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Birute
2010-09-28 01:06
Taip, cia tiesos straipsnyje yra, bet patarimu konkreciu ka daryti kai vaikas nevalgo ? o tiksliau kodel vaikas nevalgo ? as neizvelgiau.
Pati auginu sunu 15 men. pradzioj nuo 6men. lyg ir gerai valge o paskui lyg ir viskas apsiverte , jis nevalgo arba sunkiai valgo.
Tai pati bandau visokiu gudrybiu, i varskecius imaisiau spinatus, kad gautu ekstra gelezies, tai valge, nes jie skonio nepakeite.
Bandau vel visokius triukus ir kitom taio siulau, aisku negalima per prievarta , bet priminti kad valgyt reikia yra svarbu.
Laikykimes mamos , kuriu vaikai nevalgus. Ir tikekimes, akd rytoj suvalgys siek tiek daugiau nei vakar :)
Vija
2010-09-26 11:04
Musu dukrai jau 2 metai, niekaip nieko nevalge,nei jogurto,nei darzoviu,nei mesos,nei grudu kosiu,sausainiu...tik piena gere,o svoris buvo SUPER,tustinosi kas dien,o va dabar turim mazakraujyste, hemoglobinas 80,geriam vaistus,valgom buljonus po 20-30ml per diena, nes valgant daugiau ir nuo viso kito maisto,suvalgo sauksta ir vemia, o kaip nesistengiam ir graziuoju ir zaidimo forma, niekaip nevalgo ir taip nuo pat pirmu kosiu :(
daiva
2009-08-19 14:26
mamyte, jei mes nekysim jiems maisto, tai jie numirs is bado.. :( bandziau saviskei neprimint, kad reik valgyt.. apie 8 val atsikele ir neprase valgyt iki 15 val.. neislaike nervai - liepiau valgyt, tada valge nuo 15val. iki 16 val. maniskei 3 metai.. valgo nedaug, ilgai(1 - 1.5val), ir letai auga.. :(
Laura
2008-09-22 09:12
Deja, kiek skaitau straipsniu, ziuriu laidu- nieko negaliu padaryti, kad sunus valgytu- neveikia jokie patarimai. Maniskiui jau 6 metai, o valgo tik keleta maisto rusiu- jogurta, duona, geria piena (bet ne per daugiausiai) ir daugiau beveik nieko- tiesa, dar ”sausus pusrycius”. Jau neisivaizduoju kaip elgtis.
odainora
2007-02-28 13:29
gal kas nors bandet preparata Padma Digestin?Anotacijoj skamba gan patraukliai.Gal is tiesu apetitas atsiranda...?
Murka
2007-02-24 10:16
Per google ieskojau apie vaiko dienotvarke, man parode sita nuoruoda. atsidariau, perzvelgiau teksta bet seip nepastebejau nieko apie dienotvarke. gal blogai perziurejau, nes neskaiciau, ieskojau ko nors apie dienotvarke
mamyte
2006-10-04 10:20
na nereikia tiems vaikams per prievarta kisti maisto,jie negali valgyti tokiais kiekiais kaip mes.
lairute
2006-09-08 20:24
Idomu buvo paskaityti ir atrasti panasiu minciu apie nevalgius vaikus. Juk kiekviena mama nori kad vaikas valgytu ir butu sveikas, tik nevisada tai sugeba padaryti.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai