Motinos mityba lemia kūdikio sveikatą

Būsimo kūdikio sveikata idealiu atveju reikia pradėti rūpintis dar prieš pastojant. Planuojančiai mama tapti moteriai (beje, tėčiui taip pat) būtina sveikai maitintis ir sveikai gyventi, atsisakant ydingų įpročių. Tinkama mityba padidina tikimybę pastoti bei pagimdyti sveiką kūdikį. Tai lygiai taip pat svarbu ir vėliau, nėštumo metu. Kūdikiui gimus, sveika mamos mityba nepraranda aktualumo – žindydama naujagimį, motina su pienu jam perduoda tai, ką valgo pati. Žindyvės mityba yra gana plačiai diskutuojama tema, apie kurią paprastai daugiausiai kalba ne medikai, bet vyresnio amžiaus moterys, kurios jau užaugino vaikus ar net anūkus ir neva viską šiuo klausimu išmano. Tad ar verta įsiklausyti į mamų, tetų, kaimynių ar močiučių pamokymus, ką galima ir ko negalima valgyti žindyvei? Praktika rodo, kad didelė dalis liaudyje įsišaknijusių patarimų apie žindyvės mitybą neturi mokslinio pagrindo. Konsultuoja VšĮ „Mamos centras“ vadovė Živilė Baltrušaitienė.
 

Mokslininkai ištyrė, kad net badmečiu motinos sėkmingai išmaitina krūtimi savo kūdikius, nes motinos organizmas gamina pieną jos riebalinio audinio sąskaita. Tad motinoms ir močiutėms reikėtų atminti, kad pagrindinis motinos pieno kiekio „reguliatorius“ yra mažylis, kuris paprastai pats nusprendžia, kada jam reikia didesnio pieno kiekio (pvz., kai vyksta augimo šuolis), o kada – mažesnio.
Tačiau ar tai reiškia, kad žindanti motina neturėtų rūpintis savo mityba arba laikytis griežtos dietos? Paprastai nei sportas, nei sunkus rankų darbas, nei svorio metimas labiau nepaveikia motinos pieno gamybos. Tačiau tyrimai parodė, kad motinos piene gali būti vaiko apetitą skatinančių arba slopinančių medžiagų. Šios medžiagų atsiradimas priklauso nuo motinos mitybos kokybės. Jei kūdikio apetitas bus slopinamas, nes motina laikosi griežtos dietos, jis žįs rečiau, tad motinos pieno kiekis palaipsniui mažės. Todėl visavertė motinos mityba yra svarbus veiksnys, darantis įtaką vaiko sveikatai ir augimui.

 

Ar gali žindyvė laikytis dietos?


Moksliniai tyrimai rodo, kad motinos pieno sudėtyje esančių pagrindinių mineralų, tokių kaip kalcis, fosforas, natris, magnis ir kalis, koncentracija išlieka nepakitusi, net jei motinos mityba nevisavertė. Tuo tarpu motinos suvartojamo seleno ir jodo kiekis tiesiogiai atsispindi pieno sudėtyje: kuo daugiau suvartoja mama, tuo didesnis kiekis patenka į pieną.
Jei žindanti motina nori laikytis dietos, rekomenduotina, kad jos mityba būtų kiek įmanoma visavertė ir suvartojamo maisto kiekis nebūtų sumažintas daugiau kaip 15 proc. Įrodyta, kad tokiu atveju vaikelio augimas nenukentės, o motinos pieno sudėtis praktiškai nepakis, nes panašus svorio kritimas būdingas ir nesilaikančioms dietos, tačiau maitinančioms savo pienu motinoms.


Sočiųjų rūgščių sudėtis motinos piene taip pat kinta, tai priklauso nuo motinos mitybos. Nustatyta, kad riebalai yra ne tik būtinas kūdikiui energijos bei augimo šaltinis, bet ir esminis sudedamoji dalis, reikalinga smegenų, akių tinklainės bei kitų audinių vystymuisi. Kai motinos svoris krenta staigiai, jos kūno riebalų kiekis gali paveikti riebalų koncentraciją piene. Jei motinos riebalų kiekis sudaro daugiau nei 27 proc. bendros kūno masės, svorio kritimas gali ir nepaveikti riebalų sudėties piene; tačiau lieknesnių motinų svorio kritimas greičiausiai paveiks ir riebalų piene sudėtį.
 

Vandens reikėtų gerti tik tiek, kiek reikalauja organizmas


Nėra duomenų, patvirtinančių prielaidą, kad išgeriamo vandens kiekis daro įtaką motinos pagaminamo pieno kiekiui. Tuo tarpu priverstinis padidėjęs skysčių vartojimas gali sumažinti pieno gamybą ir kartu sulėtinti naujagimio svorio prieaugį. Taigi žindant per daug gerti vandens ne tik nenaudinga, bet gali būti ir žalinga. Vandens reikėtų gerti, kai jaučiamas troškulys.
Tiesa yra tai, kad žindančiai motinai skysčių poreikis yra padidėjęs, ir tai pasireiškia padidėjusiu troškuliu. Jei motina suvartoja per mažai skysčių, sumažėja jos šlapimo kiekis, tačiau pagaminamo pieno kiekis nekinta.
 

Maisto papildai ir vitaminai – kai kitos priemonės neveiksmingos


Specialistų nuomonė šiuo klausimu vienareikšmė – žindanti motina turėtų kuo labiau rūpintis savo mitybos kokybe, ypač valgyti kuo daugiau vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų, kalcio bei baltymų turinčių produktų. Vitaminai ir maisto papildai nerekomenduojami žindymo laikotarpiu. Jei žindote ir manote, kad kai kurių mikroelementų jūsų mityboje akivaizdžiai trūksta, rekomenduojama ne griebtis piliulės, o padidinti trūkstamų mikroelementų turinčio maisto vartojimą. Jei trūkumas sukelia sveikatos sutrikimų, gydytojas ar dietologas turėtų tai nustatyti ir pakoreguoti motinos mitybą. Maisto papildai ir vitaminai yra paskutinės eilės priemonė ir rekomenduojama vartoti tik tuomet, kai kitos priemonės neveiksmingos.
 

Kūdikis gali netoleruoti atskirų motinos vartojamų produktų


Kadangi motinos mityba neveikia pieno kiekio ir tik nestipriai veikia jo sudėtį, neturėtų kelti nuostabos mokslininkų išvada, kad neįrodyta, jog atskiri motinos vartojami maisto produktai gali sukelti kūdikio pilvuko pūtimą. Motinos vartojami produktai gali keisti pieno skonį ir spalvą, ypač jei ji vartoja daug aštrių prieskonių ar valgo ryškios spalvos vaisių ar daržovių. Todėl rekomenduojama, kad motinos mityba žindymo laikotarpiu stipriai nesiskirtų nuo mitybos nėštumo metu. Jau nėštumo metu vaisius pratinasi prie motinos raciono, ragaudamas vaisiaus vandenis. Mažyliui gimus, su motinos pienu jis paragauja daugybės produktų, ir, jei skonis per daug nesiskiria nuo jam įprasto, mamos krūtį jis ima su didžiausiu malonumu.
Pasitaiko atvejų, kai kūdikis netoleruoja kai kurių motinos vartojamų produktų, pavyzdžiui, svogūnų ar česnako. Paprastai netolerancija pirmiausia pasireiškia pilvo pūtimu. Tarp produktų, kurie gali sukelti mažylio pilvuko pūtimą ir dieglius, taip pat paminėtini kopūstai, ropės, brokoliai, pupelės, rabarbarai, abrikosai, džiovintos slyvos. Jei abejojate, ar valgomas produktas tinka jūsų mažyliui, stebėkite mažylio reakciją į šį maistą 24 valandas po suvartojimo. Jei per tiek laiko pilvuko pūtimo nepastebėjote, greičiausiai produktas tinkamas.
Pirmosiomis savaitėmis po gimdymo geriausia valgyti namuose ruoštą švelnesnį maistą: virtas daržoves, virtą ar troškintą mėsą, vengti egzotiškų vaisių bei daržovių, vartoti kuo mažiau konservuotų sulčių (išskyrus gamintas namuose), mat pirmosiomis savaitėmis dar nėra susiformavęs apsauginis barjeras, kuris neleidžia maisto ir kitoms medžiagoms patekti iš kraujo tiesiai į pieną. Vėliau ragaukite viską, tačiau su saiku, ir venkite egzotikos. Nei kava, nei šokoladas, nei riešutai nesukelia pilvuko pūtimo, jei vartojami su saiku ir vaikelio tėvai nėra alergiški šiems produktams.
 

Pagrindiniai principai


- Venkite dietų ir vaistų, žadančių greitą svorio kritimą.
- Valgykite kuo įvairesnių duonos bei grūdinių gaminių, vaisių, daržovių, pieno produktų, mėsos ar jos pakaitalų kiekvieną dieną.
- Suvartokite tris ar daugiau pieno produktų porcijas kiekvieną dieną (1 porcija: 1 sūrelis, 1 stiklinė pieno, rūgpienio ar jogurto, 50 g sūrio, 100 g varškės)
- Stenkitės dažnai valgyti daug vitamino A turinčių vaisių ir daržovių (morkų, špinatų, ar kitų virtų žalių daržovių).
- Gerkite, kai tik pajaučiate troškulį. Žindant skysčių poreikis padidėja.
- Jei geriate kavą ar kitų kofeino turinčių skysčių, nepiktnaudžiaukite, nes kofeinas patenka į pieną. Kūdikiui nekenkiantis kiekis yra du puodeliai per dieną.
Sveika pradžia, Motinystės mokykla Vilniuje ir Kaune, www.sveikapradzia.lt
*Živilė Baltrušaitienė, IBCLC
VšĮ Mamos centras (žindymo konsultacijos bei mokymai), vadovė
Koordinatės – tel. 8 686 711 64,
el paštas info@kudikiai.lt
IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant.
Daugiau informacijos

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Margarita
2013-12-30 07:57
Man ne tik kad nerekomendavo nestumo metu vitaminus bet uzdraude, o tie kurie rekomennduoja, o jei dar ir tam tikros rusies... manau savo interesams....
dange0313@one.lt
2009-06-24 19:49
ka valgyti zindanciai mamai
ausryte811
2008-09-10 09:30
Nesenai pagimdziau suneli, nestumo metu gydytoja nerekomendavo vartoti vitaminu. Dabar esu zindanti mama ir jokiu vitaminu nevartoju, o valgau visko po biski. Perskaiciusi si straipsni isitikinau kad elgiuosi teisngai ir nusiraminau, nes paskutiniu metu buvau girdejusi visokiu nuomoniu. Aciu jums
Liuba
2008-06-12 11:53
Citata is sio straipsnio:”Maisto papildai ir vitaminai yra paskutinės eilės priemonė ir rekomenduojama vartoti tik tuomet, kai kitos priemonės neveiksmingos.”
Labai idomu, kodel tada dar besilaukianciom mamom gydytojai rekomenduoja gerti vitaminus nesciosioms? Juk ir nestumo metu, valgant pilnaverti maista, vaisius gaus pakankamai vitaminu.
Ar per didelis vitaminu kiekis taip pat negali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimu,kaip ir vitaminu trukumas?...

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai