Kaip pergudrauti „nevalgiuką”?

Kiekviena mama džiaugiasi augindama sveiką ir žvalų mažylį. Tačiau net ir sveiki vaikai kartais pateikia „nemalonių staigmenų“. Viena iš tokių – nenoras valgyti. Tuomet tėveliai dažnai prašo gydytojų patarti, kaip priversti vaiką valgyti. Kaip pergudrauti mažąjį „nevalgiuką“, pataria pediatrė Virginija LUKŠIENĖ.
 

Kada vaikas iš tikrųjų valgo per mažai, o kada tik tėveliams taip atrodo?


Nuo seno yra manoma, jog tik daug valgantys „rubuiliai“ vaikai yra sveiki. Tačiau nebūtinai tai yra tiesa. Kiekvieno vaiko poreikiai yra individualūs, valgymas – ne išimtis. Vienas galbūt sukirs ir porą porcijų daržovių troškinio, o kitam pakaks vos keleto kąsnelių. Jeigu vaikas yra labai judrus ir energingas, maisto jam reikia daugiau. O lėtesnis, ramesnis vaikas gali suvalgyti ir mažiau. Buvimas lauke taip pat turi įtakos apetitui.
Be to, reikia atsiminti, jog vaiko skrandukas yra gerokai mažesnis nei suaugusio žmogaus, tad ir maisto jam reikia daug mažiau. Jeigu vaikas valgo mažai, tačiau yra žvalus, sveikas bei atitinka visus jo amžiaus ūgio ir svorio reikalavimus, per daug nerimauti neverta, o tuo labiau – kimšti maistą per prievartą.
 

Ar negali nevalgymas būti kokios nors ligos požymis?


Taip, tai gali būti ligos ir požymis. Viena iš dažniausių ligų – anoreksija. Šia liga dažnai serga vyresni vaikai (apie 90 proc.– mergaitės). Siekdami numesti svorio, jie atsisako valgyti. O, net ir atsiradus apetitui ir pavalgius, vaiką ima pykinti ir jis maistą išvemia.
Kartais vaikai nevalgo ir dėl kitų psichologinių priežasčių. Pavyzdžiui, jeigu vaikui skiriama per mažai dėmesio, jis tai gali „išsireikalauti“ sėdėdamas prie stalo. Todėl tėveliai turėtų matyti savo atžalą ne tik tada, kai ateina laikas valgyti. Reikėtų dažniau paklausti vaiko, kaip jam sekasi, ar sutaria su draugais, ką šianakt sapnavo. Vaikas turi jaustis šeimos nariu visada, o ne būti prisimenamas tik valgio metu.


 

Dėl kokių dar priežasčių vaikui gali dingti apetitas?


Vaikas gali nevalgyti įprasto maisto, nes kieme ar kitur prisivaišino saldumynų ar traškučių. Šiuose produktuose gausu greitai pasisavinamų angliavandenių. Todėl vaikas jaučiasi sotus ir atsisako valgyti mamos ruoštą maistą.
Kartais ir pačios mamos būna kaltos dėl dingusio vaikų apetito. Pavyzdžiui, jei mama negaili riebios grietinės ar sviesto, vaikas greitai pasisotina, nes gauna daug riebalų, tačiau nepakankamai vitaminų ir mikroelementų. Suvalgęs net ir nedidelį kiekį tokio maisto, mažylis atsisako kitų vertingų produktų, pvz., daržovių.
 

Kaip pakelti apetitą „nevalgiukui“?


Yra keletas būdų, kaip galima pergudrauti mažylį. Štai keletas iš jų:
· Sudarykite tinkamą dienos režimą. Svarbu, kad vaikas visada tuo pačiu laiku valgytų pusryčius, pietus ir vakarienę. Taip mažasis įpras prie dienotvarkės.
· Stalą paruoškite ypatingai. Pavyzdžiui, užtieskite spalvinga staltiese ar pamerkite keletą žiedų maloniai kvepiančių žiedų. Prie gražaus stalo visada maloniau valgyti. Be to, galite leisti mažajam padėti jums padengti stalą. Gražūs, spalvingi indai taip pat gali paskatinti vaiką valgyti – juk gudruoliams visada rūpi pamatyti dailų linksmą paveikslėlį lėkštės dugne.
· Ruoškite skanų, daug vitaminų turintį maistą. Vaikams reiktų duoti valgyti daugiau sveikai pagamintų šviežių daržovių. Tačiau net ir sveikas maistas turi būti skanus – kitaip mažylis gali jo atsisakyti.
· Jei nesate tikri, kad vaiko mityba visavertė, papildomai duokite jiems vitaminų.
· Dažniau kartu pietaukite visa šeima. Vaikui daug smagiau valgyti su visais. Be to, mažieji dažnai mėgdžioja suaugusiuosius. Tad, jeigu tėvelis pasigardžiuodamas kerta kepsnį su daržovėmis, tai didelė tikimybė, jog ir mažasis elgsis taip pat.
· Vaikui prie stalo pasodinkite jo draugus. Nebūtina sukviesti visų kiemo ar giminaičių vaikų. Pakaks pasodinti ir meškiną, lėlę ar kitą vaiko mylimą žaislą – taip „nevalgiukui“ bus smagiau.
· Daugiau būkite su vaiku gryname ore. Vaikas turėtų būti lauke ne mažiau kaip po 2 valandas ryte ir po pietų. Mamoms patariama vestis vaiką į parką ar mišką, o ne į žaidimų aikštelę mieste. Nes būtent gamtoje vaikas įkvepia daugiau deguonies, o tai gerina medžiagų apykaitą. Būdamas lauke vaikas atkunta, tampa energingesnis, o išsidūkęs ir geriau valgo.
· Valgymą paverskite žaidimu. Vaikui bus daug įdomiau valgyti, jeigu sugalvosite jam įvairių užduočių. Pavyzdžiui, galite surengti gyvūnų vakarą: tegul vaikas valgo be stalo įrankių, o tėveliai turi atspėti, kokį gyvūną jis pamėgdžioja. Arba surenkite šliurpčiojimo čempionatą – vieną dieną valgykite sriubą. Šliurpkite iš šaukšto ar tiesiog iš lėkštės. Laimi tas, kuris ilgiausiai, linksmiausiai ir kitaip kaip „-iausiai“ pirmas suvalgo sriubą. Mažyliams tokie žaidimai tikrai teikia daug džiaugsmo, tėveliams – ne ką mažiau.
· Pratinkite mažylį prie naujo maisto po truputį. Nesistebėkite, jeigu vaikas atsisako valgyti jam nepažįstamą maistą – tiesiog tai jam nauja (tyrimai parodė, kad 1–2 metų vaikai į burną ima tik tą maistą, su kuriuo jie jau anksčiau buvo susidūrę). Todėl prie naujo maisto pratinti reikia pamažu, pavyzdžiui, nedidelį kiekį naujo maisto įdėti į lėkštelę su jau įprastu vaikui maistu. Taip pat įrodyta, jog vaikas gali atsisakyti naujo maisto kokius 5–6 pirmus kartus. Tačiau, jeigu tėveliai būna atkaklūs ir nenuleidžia rankų, paprastai pasiekia savo.
 

Maži vaikai dažniausiai būna prižiūrimi mamų, močiučių ar pavalgo darželyje. O ką turėtų žinoti pirmokėlio tėvai prieš išleisdami jį į mokyklą?


Išleisdami savo atžalą į mokyklą, ypač pirmąją klasę, tėvai dažnai jaudinasi, ar vaikas pavalgys pietus, ar jam įdėti priešpiečius (specialistai pataria priešpiečius įdėti). Svarbiausia, ką turėtų žinoti pirmokėlio tėveliai: vaikas turėtų pavalgyti sočius pusryčius. Pusryčiai turėtų sudaryti 25 proc., pietūs – 35–40 proc., pavakariai – 10 proc., vakarienė – 20–25 proc. paros maisto energinės vertės. Taip pat reiktų duoti vaikui daugiau kruopų produktų – juose gausu B grupės vitaminų, o tai užtikrina gerą nuotaiką ir savijautą.
6–7 amžiaus vaikams svarbu valgyti kuo įvairesnį maistą, tik taip bus patenkinami visi jo organizmo poreikiai. Specialistai rekomenduoja šiuos produktus: kruopų košę, mėsą, žuvį, daržoves, vaisius, sultis, jogurtą, pieną, kefyrą, varškę, juodą duoną. Aišku, visi šie produktai turi būti vartojami su saiku.
Sudaryti racionalų vaiko mitybos racioną tėvams gali padėti mitybos piramidės modelis. Produktai, esantys piramidės viršuje, turėtų būti vartojami rečiau, o esantys pirmoje pakopoje – dažniau.
 

Ko palinkėtumėte mažųjų tėveliams ir kitiems „Sveiko žmogaus“ skaitytojams?


Daugiau laiko praleiskite su savo atžalomis. Nes šiais įtampos ir dinamikos kupinais laikais dažnai pritrūksta laiko pasirūpinti ne tik savimi, bet ir savo šeima. Tik būdami dėmesingi patys pirmieji pastebėsite bet kokius vaiko elgsenos pasikeitimus, o tai gali užkirtsi kelią rimtoms ligoms. Dažniausiai tėvai patys daug geriau nei bet kuris gydytojas žino savo vaiko nevalgymo priežastis. O tai padaryti jiems bus dar lengviau, jei gyvens mažojo džiaugsmais ir rūpesčiais.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai