Kur mano didysis šaukštas?!

Šiame straipsnyje apie didįjį šaukštą ne jums, o jūsų mažiausiems. Tačiau kadangi jie dar nemoka skaityti, negali perskaityti šio straipsnio ir nežino, kas jiems sveikiausia, tai turite nuspręsti jūs. Sprendimas jūsų – jūsų ir atsakomybė. O mes galime tik pasiūlyti kelis patarimus, kad užaugęs vaikas jums padėkotų dėl įgytų taisyklingų mitybos įpročių. Taigi kokio dydžio šaukštą vaikui duoti ir ką į jį dėti?
 

Dvigubas svoris per pusę metų


Jums tai nuskambėtų baisiai, tačiau vaikui tai normalu. Per pirmuosius metus jis paauga maždaug dvidešimt penkiais centimetrais ir dvigubai pasunkėja. Žinoma, vėliau svoris taip greitai nebeauga, tačiau vaikas vystosi kitaip nei subrendęs žmogus. Todėl, pasak medicinos diagnostikos centro gydytojos dietologės Aušros JAUNIŠKYTĖS, vaiko poreikiai stipriai skiriasi nuo suaugusio žmogaus, ir jam negali būti taikoma tokia pati mityba kaip pilnamečių. Taigi, kuo užpildyti didįjį šaukštą?
Daugelio mokslininkų teigimu, jei vaikas nuo mažų dienų įpras sveikai ir taisyklingai maitintis, tai gali jam padėti išvengti daugelio ligų ateityje. Jau nekalbant apie sumažėjusią riziką susirgti įvairiais mitybos sutrikimais. Todėl galvodami, ką dėsite į vaiko lėkštę, apmąstykite kuo įvairesnį racioną. Tai ir makaronai ar duonos produktai, kruopos, daržovės, vaisiai, mėsa, žuvis, kiaušiniai, įvairūs pieno produktai (įskaitant ir patį pieną), taip pat riebalai. Žinoma, visus šiuos produktus vaikas turi gauti ne vienu prisėdimu prie stalo.
 

Mažieji estetai


Gydytojos dietologės Aušros Jauniškytės teigimu, nuo vienerių metų vaikas pradeda labiau domėtis aplinka ir praranda susidomėjimą maistu. Išmokęs kalbėti jis nori būti savarankiškas ir pats rinktis maistą, kuriam jis teiks pirmenybę, o likusius produktus „ignoruoti“. „Tai dažnai susiję ne su maisto skoniu, o su kitais dalykais. Tarkim, vaikas gali nevalgyti, jei maistas per karštas arba jei produktai lėkštėje liečiasi. Pavyzdžiui, jei salotos liečiasi su bulvėmis ir tai negražu, – vaikas nebevalgys“, – pasakoja dietologė. Todėl patiekalai vaikams turi būti ne tik skanūs, bet ir gražūs.
Prie naujo maisto produkto vaikus pratinti tenka gana ilgai, todėl verta apsišarvuoti kantrybe. Tik įtikintas, kad naujasis produktas gražus, o svarbiausia – labai skanus, vaikas sutiks jį įtraukti į savo racioną. Taip pat verta atsižvelgti į vaiko savarankiškumą. Jis bus labai pamalonintas ir tikrai valgys, jei leisite jam rinktis. „Ko norėtum, stiklinės pieno ar sūrelio?“.


 

Mama negali laikytis dietos


Pasak dietologų, labai svarbu kad vaikas jau nuo mažens būtų pratinamas prie mitybos režimo. Kaip ir suaugusieji, vaikai turi valgyti penkis kartus per dieną: trys pagrindiniai valgymai (pusryčiai, pietūs ir vakarienė) ir du užkandžiai (priešpiečiai ir pavakariai).
Užkandžiai turėtų būti valgomi bent valandą prieš pagrindinį valgį ir žadinti apetitą. Tam geriausiai tiktų vaisiai arba jogurtas. Taip pat labai svarbus laikas. Maistą vaikas turi gauti kas dieną tuo pačiu ar panašiu laiku.
Dienos sveikos mitybos piramidė ir suaugusių, ir vaikų panaši. „Vaiko maistas turėtų būti visavertis, jokie produktai iš mitybos piramidės neturėtų būti išbraukiami“, – teigia A. Jauniškytė. Vaikas būtinai turi gauti visų jam reikalingų medžiagų. Todėl rekomenduojama keturis kartus per dieną jam duoti grūdų produktų, daržovių ir vaisių, mažiausiai po tris stiklines pieno (jį galima pakeisti ir kitais pieno produktais, jei vaikas labai spyriojasi). Bent tris kartus per savaitę vaikas turi gauti mėsos (raudona mėsa labai sveika vaikams, nors ir nelabai tinka jums), žuvies, kiaušinių. Maistą geriau virti ar troškinti, o ne kepti riebaluose.
Pasak dietologės A. Jauniškytės, kai šeimoje yra vaikų, ypač mergaičių, kiti šeimos nariai neturėtų laikytis dietos. Mat vaikai ima pavyzdį iš tėvų ir gali taip pat atsisakyti konkrečių maisto produktų ar apskritai maisto. „Dažnai vaikas nevalgo tam tikro produkto tik dėl to, kad mama ar tėtis jo nevartoja. Vaikas dažnai nori būti panašus į suaugusįjį ir iš jo ima pavyzdį“, – teigia dietologė.
 

Coliukės ir milžinai


Jei vaikas per mažai valgo, jis gali ne tik būti mažas, palyginti su savo bendraamžiais, bet ir tapti neatidus, irzlus, dažniau sirgti ir dėl to blogiau mokytis. O užsitęsęs vieno produkto ar maisto medžiagos nevartojimas gali sukelti ir pavojingas ligas. Pavyzdžiui, negaudamas mėsos, mažylis gali susirgti mažakraujyste. Tai, kad vaikas pats žino, kiek ir ko jam valgyti, pasak dietologės A Jauniškytės, tėra mitas.
Jei vaikas nutukęs, didesnė tikimybė, kad jis turės antsvorio problemų ir užaugęs (ypač jei antsvorio turinčiam vaikui daugiau nei treji metai). Nes jau nuo mažens nutukusių vaikų apytaka sulėtėja, ir tai gali sukelti nepageidaujamą rezultatą ateityje. „Tokiu atveju vaikas turėtų būti skatinamas judėti, užsiimti fizine veikla. Namuose turėtų nelikti nevisaverčio maisto: saldžių gėrimų, saldumynų, bulvių traškučių ir pan.“, – pataria gydytoja dietologė.
Jei vaikas pernelyg liesas ar nutukęs, dietologai siūlo kreiptis į specialistus, o ne bandyti mažylio svorį reguliuoti patiems. „Vaiko poreikiai, skirtingai nuo suaugusiojo, skaičiuojami kitaip. Jeigu suaugusiajam kalorijas ir maisto medžiagas mes paskirstome atsižvelgdami į kūno masę, tai vaikams – į ūgį“, – atskleidžia A. Jauniškytė.
 

Virė virė košę...


Kiekvienam mūsų smagu palepinti savo mažuosius, ypač jei jie to nusipelnė. Tačiau lepinti juk nebūtina saldumynais. Už gražų poelgį ar darbą atsidėkojus skaniu vaisiumi ar šviežia daržove vaikas nemažiau džiaugsis, ypač jei įtikės, kad šio produkto jis tikrai nusipelnė. Žinoma, visai saldumynų atsisakyti neįmanoma, tačiau įtikinus, kad obuolys ne mažiau skanus už šokoladą, galima įpratinti vaiką prie sveikų skanumynų.
Jei nuo mažens vaikas daugiau valgys košės, daržovių, vaisių, žuvies ir kitų produktų – tikėtina, kad ir suaugęs jis mieliau rinksis šį maistą, o ne pusfabrikačius iš parduotuvės. Juk mamos košė – skaniausia!
 

Pagalba nuo nutukimo – vakarienė su šeima


JAV mokslininkai teigia, kad kuo dažniau vaikas valgo su šeima prie stalo, o ne sėdi prie televizoriaus, tuo mažiau jis linkęs į nutukimą. Tokios išvados prieita kelerius metus stebint apie dešimt tūkstančių vaikų. Per tą laiką pastebėta, kad į televizorių įnikę vaikai sparčiai priauga antsvorio, o vakarienė su šeima jiems sukeldavo priešingą poveikį. Pasak tyrinėtojų, su kiekviena prie televizoriaus praleista valanda antsvorio riziką padidina trimis procentais. Atitinkamai net aštuoniais procentais svoris krenta po kiekvieno pabuvimo drauge su šeima.
 

Mūsų smaližiai...


Gydytojų teigimu, tai, kad smaližiai visą gyvenimą lieka smaližiai, – mitas. Vaikas nuo saldumynų gali būti atpratinamas po truputį mažinant cukraus kiekį. Žinoma, užauginti vaiko be saldumynų neįmanoma (tuo pasirūpins tetos ir močiutės). Todėl verta vadovautis bendra taisykle: saldumynus vaikas valgo po maisto, o ne prieš ar vietoj jo. Taip pat reikia nustatyti taisykles, kiek kartų vaikas (priklauso nuo jo svorio) gali gauti saldumynų – kartą per savaitę, dvi savaites ar mėnesį.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Asta
2008-08-05 12:09
Laba diena noreciau patarimo.Mano dukra 8m sveria 45kg ir nezinau kaip numesti ta svori maista daugmaz ziurim bet tas svoris stovi vietoj net nzn ka daryti.gal galetu kas patarti
;;;
2007-08-30 14:59
Kaip Jums gerai :). Taciau as ne dienos negaliu isbuti be saldumynu! Mazasis mano irgi neatsilieka. Ech, kad nors karta pasakytu ”nenoriu”.
Lena
2007-03-23 12:12
O maniske visai nemegsta saldumynu:)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai