Sveikos širdies formulė

Sveika gyvensena – tai gyvenimo būdas, kuris padeda palaikyti sveiką kūną ir gerą emocinę būseną. Pradėti gyventi  sveikiau niekada ne per vėlu, nes sveikas gyvenimo būdas padeda ne tik išsaugoti, bet dažnu atveju net ir pagerinti sveikatą. Ar žinojote apie sveikos širdies formulę arba sveiko europiečio kodą, kurį rekomenduoja kardiologų draugijos? Ką reiškia ši skaičių seka - 035 140 530?

 

Sveikos širdies formulė

 

035 140 530, kur kiekvienas skaičius reiškia:

 

0 – rūkymui „ne“. Rūkymas paskatina ne tik širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymą, bet ir blogina dantų bei dantenų būklę, sukelia nemalonų kvapą, didina onkologinių susirgimų riziką bei lėtinės obstrukcinės plaučių ligos išsivystymo tikimybę. Ką jau kalbėti apie poveikį aplinkiniams ir tuštesnę piniginę.

 

3 – kasdien reikėtų nueiti po 3 km ir daryti tai spartesniu žingsniu. Jei vaikščioti nepatinka, šį 3 km ėjimą nedraudžiama pakeisti 30 minučių aktyvesne fizine veikla. Galima pusvalandį paplaukioti, paminti dviratį, pabėgioti su šuniu, aktyviau pasimankštinti, užsiimti kitais mėgstamais hobiais, pavyzdžiui, vandenlenčių sportu ar slidinėjimu. Per savaitę aktyviai pajudėti reikėtų bent 5 kartus, tačiau geriausia bent po truputėlį pajudėti kasdien. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja bent tris kartus per savaitę po 20-30 minučių užsiimti tokia fizine veikla, kurios metu suprakaituojama.

 

5 – kasdien rekomenduojama suvalgyti mažiausiai po 5 porcijas daržovių ir vaisių. Vieną porciją daržovių galėtų sudaryti puodelis lapinių salotų arba vienas vidutinis pomidoras, 100 gramų šviežių arba virtų daržovių. Vieną porciją vaisių galėtų sudaryti vienas vidutinis vaisius arba maždaug 100 gramų uogų. Viena tokia porcija būtų laikoma ir 180 ml vaisių arba daržovių sulčių, tačiau būtina atsiminti, kad švieži vaisiai ir daržovės visuomet naudingesni už sultis. Tad per parą suvalgius 500 g vaisių ir daržovių, galima gauti pakankamą kiekį ląstelienos ir reikšmingą kiekį vitaminų bei mineralų iš visiškai natūralių šaltinių. Vaisiai ir daržovės turėtų būti svarbi kasdienio mitybos raciono dalis – gerą pavyzdį būtina rodyti ir vaikams.

 

140 – sistolinis arterinis kraujo spaudimas turėtų neviršyti 140 mmHg. Didesnės skaitinės reikšmės jau gali pranešti apie besivystančią arterinę hipertenziją, kurios komplikacijos yra viena dažniausių mirties priežasčių visame pasaulyje.

 

5 –  bendrojo cholesterolio koncentracija kraujyje turėtų būti ne didesnė kaip 5 mmol/l. Jei patvirtinama didesnė nei 5 mmol/l cholesterolio koncentracija kraujyje, tuomet jau gali būti diagnozuojama hipercholesterolemija, kuri, priklausomai nuo aptiktos cholesterolio koncentracijos, sukelia nedidelę, vidutinę arba labai didelę aterosklerozės išsivystymo riziką.  

 

3 − mažo tankio, taip vadinamo „blogojo cholesterolio“ koncentracija kraujyje turėtų būti ne ne didesnė kaip 3 mmol/l. MTL (mažo tankio lipoproteinai) arba „blogasis cholesterolis“ linkęs kauptis ant kraujagyslių sienelių. Nusėsdamas ant kraujagyslių sienelių cholesterolis daro labai didelę žalą, nes pradeda kauptis aterosklerozinės plokštelės, kurios vis labiau siaurina kraujagyslių spindį. Dėl aterosklerozinių plokštelių susidarymo gali sutrikti įvairių organų ir audinių kraujotaka. Hipercholesterolemija dažniausiai diagnozuojama tiems asmenims, kurie nesaikingai vartoja augalinius riebalus, per mažai juda, rūko ir nepaiso sveikos mitybos bei gyvensenos rekomendacijų. Žinoma, nemažai įtakos turi ir paveldėjimas, tačiau nereikėtų visos kaltės „suversti“ tik jam.

 

0 – cukriniam diabetui ir antsvoriui „ne“. Cukrinis diabetas ir antsvoris yra vieni dažniausių sveikatos sutrikimų, kamuojantys tuos pacientus, kurie serga ir širdies bei kraujagyslių ligomis. Taip vadinamas metabolinis sindromas yra labai didelė šiandienos bėda, kuri paliečia vis daugiau asmenų, nes žmonės per mažai juda, nesveikai maitinasi, yra pernelyg sėslūs, nevengia žalingų įpročių, nekreipia dėmesio į organizmo siunčiamus pagalbos signalus ir patiria daug streso.

 

Tad būkime sveiki ir rūpinkimės savo širdimi!

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

DEWE HUGHES
2021-07-24 16:01
Sveiki, vaikinai! nuoširdžiausiai dėkoju daktarui Egwali, kurio užkeikimas padarė didelių pokyčių mano gyvenime. Tonis, mano buvęs, buvo mielas iki gyvos galvos ir nenorėjo, kad jaustųsi blogai, bet iš niekur, kur jis nustojo tikrintis, o visi rūpesčiai dingo, aš žinojau, kad viskas neteisinga, nes tai buvo akivaizdu fantastiškas ir patikimas kerėtojas, kai buvęs mane paliko už nieką, o bumas liko be galo mielas ir štai kaip jis akies mirksniu vėl atsidūrė mano rankose, dabar mes gyvename laimingai, kaip sakė daktaras Egwali. Aš naudojuosi šiuo forumu norėdamas pasidalinti savo nuostabia istorija, o tavo - ne išimtis, pabandyk ir lažinuosi, kad tu labai džiaugiesi, kad tai padarei. Prie jo galite prisijungti per bet kurią iš šių platformų. El. Paštas: Dregwalispellbinder@gmail.com / Whatsapp: +2348122948392

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai