Kamuoja stiprus kosulys? Štai trys galimos jo priežastys

Kosulys gali būti sausas (neproduktyvus) ir drėgnas (produktyvus). Sauso ir drėgno kosulio priežastys ir simptomai skiriasi. Ne paslaptis, kad skiriasi ir jų gydymas. Dažnas daro klaidą, kad sausą kosulį gydo atsikosėjimą gerinančiais vaistiniais preparatais, o drėgną kosulį gydo jį slopinančiais vaistiniais preparatais. Pirmiausia, savigyda užsiimti nereikėtų ir dėl bet kokio pobūdžio kosulio gydymo derėtų konsultuotis su gydytoju arba vaistininku. Tai itin svarbu, jei serga vaikas ar nusilpęs, lėtinėmis ligomis besiskundžiantis pacientas.  Negydomas ūminis kosulys gali tapti lėtiniu kosuliu, kuris tikrai kenkia gyvenimo kokybei ir gali sukelti rimtesnių sveikatos sutrikimų. 

 

 

Kosulio trukmė gali skirtis 

 

Jei kosulys trunka iki 3 savaičių, jis vadinamas ūminiu, jei ilgiau kaip 3 savaites, bet trumpiau nei 8 savaites, tuomet priskiriamas poūmiam arba užsitęsusiam. Užsitęsęs kosulys linkęs pasireikšti po persirgtų kvėpavimo takų infekcijų ir dažniausiai po kurio laiko praeina savaime. Jei kosėjama ilgiau nei 8 savaites, tuomet sakoma, kad pacientui būdingas lėtinis kosulys. Jo priežastys gali būti įvairiausios (pavyzdžiui, rūkymas, kvėpavimo takų ligos arba tam tikrų vaistinių preparatų vartojimas). 

 

 

Sausas kosulys paprastai yra skausmingas ir dirginantis 

 

Sausas kosulys gali būti slopinamas specialiais vaistiniais preparatais (jei jis labai vargina pacientą) arba stengiamasi padėti jam tapti šlapiam (pavyzdžiui, dauguma virusų sukeltų infekcinių ligų prasideda būtent nuo sauso kosulio, o po dviejų – trijų parų šis kosulys tampa drėgnas). 

 

Labai svarbios ir sauso kosulio priežastys. Pavyzdžiui, dirginantis ir neproduktyvus kosulys gali kamuoti dėl gastroezofaginio refliukso ligos, tuomet būtina šalinti pagrindinę kosulio priežastį, t.y. stengtis sukontroliuoti rūgštaus skrandžio turinio kilimą į stemplę ir dėl to kylantį kvėpavimo takų dirginimą, ypatingai pasireiškiantį naktimis ir neduodantį tinkamai pailsėti. 

 

Sausas kosulys pasižymi dirginimu ir skausmingumu, žmogui nepavyksta nieko atkosėti. Pacientai sausą kosulį dažnai apibūdina kaip nemalonų gerklės kutenimą.  

 

Trumpalaikį sausą kosulį gal sukelti aplinkoje esantys dirgikliai, pavyzdžiui, dulkės, žiedadulkės, aštrūs dūmai, miesto smogas, cheminių medžiagų garai. Ilgalaikio kosulio priežastys gali būti labai įvairios ir varijuoja nuo alerginių bei infekcinių susirgimų iki širdies ligų. Dėl ilgalaikio sauso kosulio būtina kreiptis į gydytojus ir ieškoti priežasties. 

 

 

Drėgno kosulio metu atsikosėjama 

 

Drėgno kosulio gydymas remiasi atsikosėjimo pagerinimu, kad pacientas greičiau ir lengviau iš kvėpavimo takų pašalintų susidarančius produktus. Drėgnas kosulys nuo sauso pobūdžio kosulio skiriasi savo produktyvumu – jo metu atkosėjama skreplių ar gleivių. Drėgnas kosulys gali būti lengvesnio pobūdžio, kai atkosėjama daug ir skystų skreplių. Jis gali būti ir gilesnio pobūdžio, kai atkosėjami produktai yra klampūs, jų nėra daug ir juos pašalinti kosulio metu gana nelengva. Būtina stebėti, kokio tirštumo ir kokios spalvos yra atkosėjamas sekretas, ar jame nėra kraujo ir kitų priemaišų.

 

Jei drėgnas kosulys gydomas teisingai ir atsakingai, tikėtina, kad pacientas sirgs trumpiau. Šiuo atveju padeda atsikosėjimą gerinantys vaistiniai preparatai, kurie veikia skystindami bronchų sekretą ir palengvindami jų pašalinimą iš kvėpavimo takų. Produktyviai atkosėjant skreplius greičiau pašalinami ir ligos sukėlėjai, pavyzdžiui, bakterijos arba virusai, be to, palengvinama ir kvėpavimo funkcija. Vienas iš pavyzdžių yra ambroksolis, kuris veikia daug geriau, jei vartojama pakankamai skysčių. Vaistinis preparatas Flavamed tiekiamas kiekvienam pacientui patogiomis farmacinėmis formomis – tabletėmis, geriamaisiais tirpalais ir šnypščiosiomis tabletėmis. 

 

Sergant reikėtų tausoti save, gerti daugiau šiltų skysčių. Būtina suprasti, kad ignoruojant kosulį gresia rimtesnės komplikacijos, pavyzdžiui, netinkamai gydoma ar iš viso negydoma virusinė infekcija (kad ir gripas) gali tapti netgi plaučių uždegimo kaltininke. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai