Linų sėmenų aliejus – ir sveikatai, ir grožiui

Linų sėmenų aliejus, kitaip vadinamas sėmenų arba tiesiog linų aliejumi, yra naudingas augalinis aliejus. Jis spaudžiamas iš linų sėklų. Aliejus gali būti gaunamas dviem  keliais – šalto arba karšto spaudimo būdais. Jo spalva gali skirtis priklausomai nuo linų kilmės bei gamybos būdo ir būna nuo šviesiai geltonos iki tamsesnės rusvos ar gintarinės spalvos. Linų sėmenų aliejus pasižymi unikaliu kvapu ir išskirtiniu skoniu – jį galima nesunkiai atskirti  nuo kitų augalinių aliejų uodžiant, apžiūrint ar ragaujant.

 

Linų sėmenų aliejus yra labai svarbus nesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis. Net iki 40-60 procentų sudėties sudaro alfa-linoleno ir linoleno rūgštys, iki 20 procentų – oleino rūgštis, iki 17 procentų – linolo rūgštis. Taip pat randama ir palmitino bei stearino riebalų rūgščių, kurios yra sočiosios riebalų rūgštys, tačiau jų sudėtyje yra vos keli procentai (būtina atsiminti, kad tai augalinės kilmės sočiosios riebalų rūgštys). Linų sėmenų aliejus yra labai maistingas – 100 gramų yra beveik 900 kcal. Svarbu pabrėžti, kad riebalų rūgščių sudėtis gali svyruoti, tačiau ji neabejotinai naudinga omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių gausa.

 

Plačiausiai sėmenų aliejus vartojamas maistui.  Dėl labai gero naudingųjų savybių išlaikymo maistui dažniau naudojamas šalto spaudimo aliejus, tinkamas gardinti salotas, įvairias užtepėles, daržovių košes, troškinius, silkę, sriubas. Paskutiniu metu itin mėgstama linų sėmenų aliejumi pagardinti varškę, gaminti įvairius sveikesnius padažus. Aliejus gali būti skanaujamas ir vienas, vietoj taip populiarų žuvų taukų, nes savo gerosiomis savybėmis jis visai neatsilieka, be to, yra žymiai pigesnis. Linų sėmenų aliejų dar senovėje vartojo mūsų proseneliai, o dabar jis itin vertinamas vegetarų, dažnai vartojamas dietinėje mityboje, kad organizmas nepritrūktų svarbių maistinių medžiagų.  Linų sėmenų aliejus yra svarbi šiuolaikinės subalansuotos mitybos dalis.

 

Pasaulyje, ypač ten, kur daugiausiai pagaminama šio aliejaus (Kanadoje, JAV, Kinijoje, Indijoje, Rusijoje) labai populiarūs iš jo pagaminti maisto papildai. Vartojant linų sėmenų produktus greičiau auga plaukai, jie labiau žvilga, atrodo sveikesni. Taip pat aliejus naudingas odai, ilgainiui ji tampa švelnesnė ir skaistesnė. Odos, plaukų bei nagų būklė gerėja aliejų vartojant į vidų arba kaip kosmetikos priemonę – švelniai pašildytu aliejumi galima tepti plaukus ir palaikyti tarsi kaukę, po ilgiau trunkančio vartojimo rezultatai gali nustebinti.  Sėmenų aliejus tinkamas virškinimo trakto nusiskundimų turintiems asmenims, nes veikia tarsi „sutepanti medžiaga“, apsaugo virškinimo trakto gleivines nuo žalingų junginių, slopina apetitą bei uždegimus, padeda regeneruotis virškinimo trakto ląstelėms ir maistui sėkmingiau keliauti virškinimo traktu. Aliejaus vartojimas ypatingai naudingas esant vidurių užkietėjimui ir skrandžio opoms. Kadangi aliejuje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, jis labai rekomenduojamas padidėjusio cholesterolio kiekio ir širdies bei kraujagyslių ligų profilaktikai. Omega-3 riebalų rūgštys itin naudingos ir nervinei sistemai, jos svarbios žmonėms, nuolat patiriantiems stresą, įtampą, dirbantiems sunkų protinį darbą. Linų sėmenų aliejus ypač rekomenduojamas augančiam organizmui, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims.

 

Linų sėmenų aliejus svarbus ir chemijos pramonėje – gali būti naudojamas dažų gamyboje, taip pat gaminant įvairias medienos priežiūros ir apsaugos priemones. Linų sėmenų išspaudos, likusios po aliejaus spaudimo, neišmetamos – iš jų pagaminami pašarai gyvuliams, naudingi dėl juose likusių maistingųjų medžiagų.

 

Linų sėmenų aliejus yra linkęs greitai oksiduotis. Tai, kad yra prasidėjęs oksidacijos procesas, rodo karstelėjęs aliejaus skonis, gali būti pasikeitęs jam būdingas kvapas. Norint kuo ilgiau išsaugoti naudingas aliejaus savybes, patariama jį laikyti sandariame stikliniame inde, vėsioje ir tamsioje vietoje.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai