Testosteronas. Jo įtaka vyro ir moters organizmui

Testosteronas yra hormonas, besigaminantis kiekvieno žmogaus organizme. Įprasta manyti, kad testosteronas yra vyriškas hormonas, tačiau nedidelį kiekį turi ir moterys.

Vyrams testosteronas gaminasi sėklidėse, bet ne tik jose. Mažiau jo išsiskiria antinksčių žievėje. Antinksčių žievėje minimas hormonas gaminasi ir moterims. Be to, moterims testosteronas išsiskiria kiaušidėse, tik mažais kiekiais.

Kas įtakoja hormono gamybą? Medžiaga  cholesterolis. Būtent šis junginys yra atsakingas už pilnavertį testosterono susidarymą. Viena vertus, cholesterolis neigiamai veikia kraujagyslių būklę, bet, kita vertus, padeda išsaugoti reprodukcinę sistemą sveikoje būsenoje.

 

Testosterono įtaka  vyro organizmui

Testosteronas turi androgeninius ir anabolinius poveikius vyro organizmui. Svarbiausi yra šie:

-Lytinių organų augimas. Tai aktualu vyrams paauglystės amžiuje. Testosterono kiekis įtakoja sėklidžių, varpos dydį.

-Plaukų ant kūno augimas. Plaukai auga ant krūtinės, gaktos srities, veido, pilvo, kojų ir rankų.

-Balso formavimasis. Kuo didesnis testosterono lygis, kuo jis arčiau normos, tuo „vyriškiau“ skamba  balsas. Hormonas veikia balso stygas, todėl pagal balsą galima daryti išankstines išvadas, ar hormonų gamybos lygis yra pakankamas.

-Raumenų formavimasis. Raumenys didėja dėl baltymų poveikio. Hormonas testosteronas dalyvauja baltymų sintezėje. Jei vyrui nepakanka hormono, raumeninis audinys tampa hipotrofiniu. Vyras liesėja, jo jėga mažėja.

-Kaulų audinio tvirtėjimas. Kuo žemesnis yra testosterono kiekis, tuo didesnis kaulinio audinio retėjimas. Jei hormonas nėra normos ribose, palaipsniui vystosi osteoporozė. Štai kodėl vyresni vyrai turi šią problemą.

Testosteronas taip pat veikia centrinę nervų sistemą ir daro įtaką vyro elgesiui:

-Atsako už libido palaikymą – kelia lytinį potraukį.

-Gerina nuotaiką, mažina depresijos tikimybę.

-Stiprina gebėjimą koncentruotis, pagerina dėmesį, reakciją. Būtent šios savybės reikalingos vyrams žvejybai, medžioklei.

-Gerina orientaciją erdvėje. Tamsoje, sudėtingose sąlygose vyrai yra stabilesni nei moterys.

-Kelia darbingumą. Testosteronas užtikrina gerus rezultatus ir vyrai fiziškai ir protiškai gali nepavargti ilgiau.

-Formuoja elgesio stereotipą. Šiuo atveju  kalbama apie agresyvų elgesį, vyriškumą, karingumą.

-Veikia reprodukcinę sistemą. Jis yra atsakingas už spermatozoidų gamybą, turi įtakos jų judrumui ir kiekiui. Kuo aukštesnis testosterono lygis, tuo didesnė apvaisinimo tikimybė.

-Nulemia erekcijos funkciją - trūkstant testosterono, vystosi erekcijos disfunkcija.

 

Testosterono įtaka moters organizmui

Moteriai testosteronas taip pat  įtakoja raumenų formavimąsi, bet jos organizme šio hormono  turi vyrauti mažai.

Viršutinėje kūno dalyje riebalinis audinys turi paskirstyti santykinai tolygiai. Jei taip nėra, moteriai gali trukti testosterono.

Kaip ir vyrams, moterų medžiagų apykaitos greitis priklauso nuo testosterono kiekio. Kuo hormono kiekis didesnis, tuo greičiau moteris atsikrato papildomų kilogramų.

Jei testosterono lygis padidėjęs, prakaito liaukų darbas sudėtingėja.

Testosterono pagalba žaizdas galima greičiau išgydyti  ne tik moterims, bet ir vyrams.

Universali testosterono savybė - jis skatina raudonųjų kraujo kūnelių- eritrocitų- gamybą.

 

Testosterono normos tyrimai

Norint nustatyti testosterono kiekį kraujyje, reikia  kreiptis į urologą, endokrinologą ar andrologą. Remdamasis tyrimų rezultatais, gydytojas paskirs tinkamus vaistus.

 

Trūkumo prevensija

Būtina gyventi sveikai, ypač kontroliuojant kūno svorį, nes testosteronas yra linkęs kauptis riebaluose ir sunkiau cirkuliuoja kraujotakoje. Metabolinis sindromas, kuris sukelia kraujagyslių sutrikimus ir testosterono nepakankamumą, paprastai siejamas net su erekcijos sutrikimais.

Patariama atsirinkti naudingus maisto produktus ir atsisakyti kenksmingų medžiagų. Diatologai rekomenduoja optimalią dietą su pakankamu sveikų riebalų kiekiu. Stiprinti imuninę sistemą padeda grikiai, natūralios granatų sultys. Hormoninę sistemą normalizuoja alavijo, džiovintų imbiero šaknų tinktūros, o  augaliniai preparatai, pagaminti iš gulsčiosios ragužės žolės, laikomi vyrų panacėja. Naujausi tyrimai rodo, kad tokios medžiagos kaip kofeinas ir flavonoidai , esantys, pavyzdžiui, šilauogėse ar raudonajame vyne, siejami su sumažėjusia impotencijos rizika, ypač tarp vyrų iki 70 metų amžiaus.

Parengė: L. Varanavičienė. 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Monika
2018-07-26 14:58
ne "įtakokoja" , o taisiklingai lietuviškai "daro įtaką"

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai