Gydomieji alavijai

Kai vieną kartą močiutė man pasakė, jog žaliasis namų gydytojas yra pasirengęs padėti net per didžiausius šalčius, tuomet dar nesupratau ir  ilgai galvojau, kas gi tas „žaliasis namų gydytojas“? Ir tik vėliau supratau, jog tai – alavijas, kuris išsikerojęs augo pas močiutę namuose... Šis augalas už savo unikalias savybes seniau pelnytai buvo vadinamas didžiuoju namų gydytoju, tik gaila, kad šiandien mes jį pamiršome.

Kaip panaudoti namuose augantį gydomąjį alaviją?

Nėra nieko geriau, kaip visus metus žaliuojantys augalai, o jei dar jie turi ir gydomųjų savybių, tuomet tikrai jie turėtų rasti vietą kiekvieno mūsų namuose. Gražus, gydomųjų savybių turintis ir nereiklus augalas - būtent toks ir yra gydomasis alavijus, kurį žmonės žinojo jau prieš daugiau nei 3000 m. pr.m.e. Ir nors tokių alavijų tėvynė yra Rytų, Pietų Afrika, visgi šis augalais puikiai paplito ir mūsų kraštuose, iki šių dienų kai kurių lietuvių yra auginamas kambariuose.

Jei ir Jūsų namuose auga gydomasis alavijas, dar kitaip vadinamas medėjantis alavijas (alijošius), tuomet pravartu žinoti, kaip jį būtų galima panaudoti. Štai 4 sveikatos sutrikimai, kuriuos gydo alavijas.

 1. Odos pažeidimams gydyti. Ar žinojote, jog seniau egiptiečiai ir graikai alaviju gydė žaizdas ir opas? Yra žinoma, jog alavijų sultyse randama apie 2 proc. aloe – emodino ir kitų antraglikozidų, fermentų, gleivių, eterinio aliejaus, vitaminų... Tad nėra ko stebėtis, jog alavijas turi labai stiprias žaizdas gydančių savybių ir jau nuo senų laikų žmonės žinojo, jog susižeidus tokią vietą galima patepti alavijo sultimis. Tiesa, tik reikia tą daryti labai atsargiai, stengiantis, kad neatsirastų infekcija. Todėl nuo netikėtai atsiradusių žaizdų pravartu namuose turėti medicininių, moksliškai pagrįstų gydymo priemonių.
 2. Nuo peršalimo. Alavijo sultys stimuliuoja natūralaus antibiotiko – interferono gamybą, kuris padeda kovoti su virusais. Jau nuo senų laikų, kuomet dar nebuvo išrasti vaistai nuo slogos, moterys žinojo, jog alavijo sultys, lašinamos į nosį, gali padėti sumažinti slogą. Tiesa, šis būdas veikdavo tik tuo atveju, kai juo būdavo naudojamasi vos tik pirmiesiems slogos simptomams pasirodžius. Laimei, šiais laikais yra daugybę medikamentinių priemonių, kurios padeda išsigydyti slogą net ir jai užsitęsus.
 3. Veido odai puoselėti. Riebią odą nuo spuogų gerai apsaugo trynimas alavijo sultimis. Raukšlių profilaktikai gerai du kartus per savaitę daryti pavilgius po dešimt minučių. Štai kodėl tiek daug kosmetikos priemonių sudėtyje yra alavijo sulčių.
 4. Nuo pervargimo. Alavijų sultys gali padėti atgauti jėgas po varginančios dienos. Tiesa, tik reikia jų nepadauginti, mat alavijų sultys laisvina vidurius, didelė dozė alavijų sulčių gali sudirginti storąją žarną, prasidėti uždegimas.

Pažintis su alaviju svetur

Jei kada nors lankėtės Lansarotėje – vienoje iš Kanarų salų, tuomet tikriausiai pastebėjote, kiek daug alavijų auga toje šalyje. Kanariečių alavijai yra vertinami lygiai dėl tos pačios priežasties, kaip ir mūsų – dėl gydomųjų savybių. Jei lietuvis alavijo sultis dažniau naudos slogos gydymui, tai kanarietis alaviją ir jo gelį daug dažniau naudos nuo nudegimo, per ilgai pabuvus priešais saulę. Alavijo gelis yra naudojamas įvairiems nudegimams gydyti, jis raminamai veikia sudirgusią nuo saulės odą.

Alavijai Kanarų salose auga ne tik vietinių namuose, bet tiesiog miesto gatvėse, laukuose. Iš alavijų gaminami tortai, įvairios kosmetikos priemonės. Tiesa, jie čia yra kitokios rūšies ir yra vadinamai tikraisiais alavijais – Aloe Vera.

Jei žvilgterėsime dar toliau už Europos ribų, pamatysime, jog alavijai yra plačiai paplitę ir Azijos šalyse. Pavyzdžiui, Tailande alavijo sultis vietiniai naudoja imunitetui stiprinti, tiki, jog žalios ir kvapnios alavijų sultys yra tikra „vitaminų bomba“. Moterys alavijo lapų minkštimu tepa veidą, manydamos, jog toks gelis aprūpins jų odą visomis reikalingomis medžiagomis, ją puikiai sudrėkins. Taigi, jei ir Jūsų namuose auga alavijas, nepamirškite šio „žaliojo namų daktaro“ ir jo gydomųjų savybių.

Parengė: L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai