Kodėl sunku atsikratyti blogų įpročių ir kaip jie veikia mūsų sveikatą?

Jei paklaustumėme psichologo su kokiomis psichologinėmis problemomis dažniausiai susiduria žmonės, tai vienas iš atsakymų būtų, jog labai dažnai žmonės susiduria su tam tikromis priklausomybėmis: nuo alkoholio, santykių, sekso, rūkymo....Visos šios priklausomybės gali gerokai paveikti žmogaus fizinę ir psichologinę sveikatą. Tad būtina yra laiku pastebėti savo blogus įpročius ir imtis priemonių, kurios padėtų juos pašalinti.

 

Rūkymas – vienas iš dažniausių įpročių prie kurių gana greitai priprantama

Statistikos duomenimis Lietuvoje per ketverius metus net 13 proc. sumažėjo rūkančių tabaką vaikų ir paauglių skaičius, o nuo 2008 m. sumažėjo ir rūkančio moterų, tačiau padaugėjo rūkančių vyrų. Tiesa, vis dažniau vyrai vietoj įprastos tabako cigaretės renkasi el. cigaretes ir nors yra sakoma, jog jų žala organizmui yra daug mažesnė nei įprastų tabako cigarečių, visgi kol kas šį teiginį patvirtinti dar sunku, mat yra atlikta per mažai tyrimų.

Kartais vos tik pažiūrėjus į žmogaus veidą galima pasakyti, ar jis rūko, ar ne. Rūkančių žmonių veido oda neretai būna pilkšva, nes nikotinui veikiant susitraukia kapiliarai, ląstelės mažiau gauna deguonies bei maisto ir blogiau pasišalina toksinai (jie yra linkę kauptis odos ląstelėse).

Nemaža dalis vyrų, kurie rūko, žino, ką reiškia erekcijos sutrikimai. Rūkymas sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Jei rūkantį žmogų dažnai vargina bendras nuovargis, silpnumas, skrepliavimas, kosulys, dusulys ar net nugaros skausmas - tai jau gali būti plaučių vėžio simptomai, kuriuos sukelia ilgalaikis ir dažnas rūkymas.

Alkoholio vartojimas – didelis pavojus sveikatai

Dar vienas itin blogas įprotis – tai alkoholio vartojimas. Kartais žmonės, kuriuos slegia kasdieniniai rūpesčiai ir problemos, bando juos užsimiršti pačiu lengviausiu būdu – išgerdami alkoholio. Blogiausia tai, jog prie alkoholio, panašiai kaip ir prie saldumynų, gana greitai yra priprantama, o tuomet jau neišvengiamai yra artėjama link tokių ligų kaip kepenų cirozė, be to, alkoholio, kaip ir rūkymo, žymės neretai  yra matomos žmogaus veide: dėl sutrikusios skysčių pusiausvyros veidas gali būti ištinęs, nuolat varginti pajuodę paakiai, kurie išduos tai, jog žmogaus organizmas intoksikuotas. Dėl sutrikusios kraujotakos gali plyšti kai kurie kapiliarai bei kraujagyslės. Be to, alkoholis žaloja raumenis, nes jame esantis etilo alkoholis neigiamai veikia baltymų sintezę, mažina testosterono lygį. Dėl to vyrui gali tekti atsakyti į tokius klausimus: kaip susigrąžinti prarastus raumenis, kaip pagerinti potenciją, mat nuo besaikio gėrimo gali varginti erekcijos disfunkcija...

Dar blogiau, jei žmogus įpranta prieš miegą išgerti alkoholio, manydamas, jog jis veiks tarsi vaistai nuo nemigos. Dažnu atveju alkoholis tikrai greičiau padeda užmigti, bet lygiai taip pat padidina riziką patirti apnėją (kvėpavimo sutrikimą miego metu). Laikinai sustojęs kvėpavimas miego metu gali būti itin pavojingas ar net mirtinas žmogui: sumažėjus deguonies kiekiui kraujyje,  širdies raumuo pradės stigti deguonies.

 

Nesveikų, gazuotų gėrimų vartojimas

Kuomet ruduo, šalta ir nyku, ne visiems norisi gerti vien tik šiltą arbatą. Kiti, jėgoms palaikyti, nori gazuotų energetinių gėrimų, kurie, rodos, turėtų mums suteikti energijos visai dienai, tačiau vos tik jo išgeriame, netrukus pastebime, jog jėgų tikrai atsirado, tačiau nuo juose esančios angliarūgštės atsirado ir meteorizmas, pilvo pūtimas... Be to, jaunimas labai dažnai energetinius gėrimus mėgsta sumaišyti su alkoholiu – to daryti nereikėtų, mat kofeinas didina kraujospūdį, o drauge su alkoholiu jo poveikis dar labiau sustiprėja, dėl to gali ištikti hipertenzinė krizė (staigus arterinio kraujo spaudimo padidėjimas), kurią rodo tokie simptomai galvos skausmas ir svaigimas, traukuliai, skausmas krūtinėje, pykinimas, vėmimas, išsipūtusios kaklo kraujagyslės...

 

Nesveiko maisto vartojimas

Net nėra abejonių, jog žmogaus gyvenimas ir sveikatos būklė priklauso nuo to, ką kasdien jis valgo. Deja, tačiau sveiki patiekalai – košės, daržovių troškiniai – tikrai ne visus džiugina, dažnai šie patiekalai būna iškeisti į mėsiškus, aštrius ir riebius patiekalus, o šie, kaip žinia, sukelia virškinimo sutrikimus, nuo jų atsiranda skrandžio skausmas, rėmuo.

Taigi, kai kitą kartą ieškosite, ką gi čia skanaus sukrimsti priešpiečių metu, geriau rinkitės ne saldų šokoladą,  bet bananą. Kartokite tokį veiksmą keletą savaičių ir netrukus pastebėsite, jog tai tapo Jūsų teigiamu įpročiu, kuris sustiprins Jūsų sveikatą ir leis Jums jaustis daug geriau.

Parengė: L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai