Ar nuo oralinio sekso galima susirgti vėžiu?


Pranešimai apie daugiau galvos ir kaklo vėžio, kurį sukelia žmogaus papilomos virusas (HPV), atvejų kai kuriuos žmones paskatino pareikšti, kad dėl to kalti seksualinio elgesio pokyčiai, ypač – dažnesnis oralinis seksas.

Tačiau ekspertai sako, kad tokios išvados yra pernelyg skubotos ar bent jau išpūstos ir tik be reikalo kelia paniką. Nors oralinis seksas gali būti kai kurių galvos ir kaklo vėžio rūšių rizikos veiksnys, neva egzistuojantis ryšys, anot ekspertų, kol kas yra labiau teorinio pobūdžio. Be to, vėžio išsivystymo riziką didina daug kitų veiksnių, įskaitant imuninės sistemos būklę, sakė Sara Rozenkvist (Sara Rosenquist), Šiaurės Karolinoje gyvenanti psichologė ir sekso terapeutė.

Apskritai, monogaminius santykius puoselėjantiems žmonėms nėra jokios priežasties riboti sekso įvairovę, jei jų partneris yra sveikas, teigė ji. S. Rozenkvist neseniai paskelbė straipsnį žurnale „Journal of Sexual Medicine“, siekdama išsklaidyti mitus apie oralinį seksą ir vėžį.

 

HPV ir vėžys

Pirma, S. Rozenkvist pažymi, kad galvos ir kaklo vėžio atvejų nedaugėja. Kalbant apie šių rūšių vėžį kaip apie grupę, JAV per pastaruosius 25 metus vis mažiau žmonių serga. Kita vertus, padaugėjo HPV sukeliamų galvos ir kaklo vėžio atvejų, daugiausia tarp jaunesnių žmonių. Manoma, kad HPV daugiausia plinta lytiniu būdu. Šis virusas sukelia beveik visus gimdos kaklelio vėžio atvejus, taip pat dėl jo atsiranda genitalijų karpos ir susergama išangės vėžiu, tačiau ryšys tarp HPV ir burnos vėžio mažiau aiškus. Oralinis seksas siejamas su didesne HPV sukeliamų burnos infekcijų bei burnos vėžio rizika. Tačiau tą patį galima pasakyti apie seksą apskritai.

Šiais metais Amerikos medicinos asociacijos žurnale („Journal of the American Medical Association“) paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad žmonės, užsiiminėjantys oraliniu seksu, turi dvigubai didesnę tikimybę susirgti HPV sukeliama burnos infekcija nei tie, kurie tokio sekso nepraktikuoja. Kita vertus, bet kokių lytinių santykių turintiems žmonėms rizika užsikrėsti HPV sukeliama burnos infekcija yra 8 kartus didesnė nei visai nesimylintiems.

Duomenų, rodančių tiesioginį ryšį tarp seksualinio elgesio pokyčių ir didesnio su HPV susijusio vėžio atvejų skaičiaus, paprasčiausiai nėra, rašė dr. Maura Gilison (Maura Gillison), Ohajo valstijos universiteto Vėžio tyrimų padalinio pirmininkė ir HPV tyrėja, el. laiške, skirtame „MyHealthNewsDaily“.

 

Kada reikėtų susirūpinti dėl HPV?

HPV infekcija tampa pavojinga, kai organizmą kamuoja ilgą laiką, nes tokia infekcija gali lengviau sukelti vėžį, pasakojo S. Rozenkvist. Be to, ilgalaikė infekcija reiškia, kad organizmo imuninė sistema nepajėgia su ja kovoti. Taigi, bet kokie veiksniai, bloginantys imuninės sistemos veiklą, gali padidinti vėžio riziką.

Kuo daugiau sekso partnerių žmogus turi, tuo labiau apkraunama jo imuninė sistema. Taigi, jeigu kokie nors seksualinio elgesio pokyčiai ir yra atsakingi už burnos vėžio, sukeliamo HPV, atvejų padažnėjimą, tai didesnis paleistuvavimas, ne oralinis seksas, sakė S. Rozenkvist.

Amerikos medicinos asociacijos žurnale išspausdinto tyrimo rezultatai parodė, kad tarp paauglių ir suaugusiųjų, turėjusių 20 ar daugiau sekso partnerių, vienas iš penkių buvo užsikrėtęs HPV burnos infekcija. Kito tyrimo metu buvo nustatyta, jog žmonės, per savo gyvenimą oraliniu būdu tenkinę 6 ar daugiau partnerių, turėjo aštuonis kartus didesnę tikimybę susirgti burnos ar gerklės vėžiu.

 

Jei jūsų santykiai monogaminiai, o per savo gyvenimą esate turėję mažiau nei 6 partnerius, didelė tikimybė, kad jūs ir jūsų partneris keisitės HPV infekcijomis, kurios tai paūmės, tai nuslops, teigė S. Rozenkvist.  Jeigu jums pavyks atsikratyti HPV, o jūsų partneriui – ne, jums abiem gresia ilgalaikė infekcija, pridūrė ji. 2006 m. atlikto tyrimo metu buvo nustatyta, kad ilgalaikė HPV infekcija pas kurį nors iš partnerių dešimt kartų padidina kito partnerio riziką užsikrėsti ilgalaike infekcija.

Monogaminėms poroms, „neinančioms į kairę“ ir nesusiduriančioms su imuninę sistemą silpninančiais veiksniais, nereikėtų nerimauti dėl HPV, sakė sekso terapeutė. „Lytiškai aktyvūs suaugusieji turėtų sveikai gyventi (tai stiprina imunitetą) ir reguliariai lankytis pas gydytojus apžiūrai, kad infekcijas būtų galima anksčiau aptikti ir sėkmingai gydyti“, – teigė S. Rozenkvist.  Ji taip pat patarė poroms mažiau nerimauti, nes nerimas ir stresas irgi silpnina imuninę sistemą.

 

Praneškite draugams ir pažįstamiems: teiginys, kad oralinis seksas gali sukelti burnos vėžį, šiuo metu tėra tik spėjimas, sako ekspertai. Sveikoms monogaminėms poroms greičiausiai nėra ko nerimauti.

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai