„Balto“ žmogaus paslaptys

Tai, kas neįprasta, visada traukia akį ir protą. Ypatingo susidomėjimo susilaukia ir turintys skirtingų spalvų akis, ir turintys uodegos likučius ar tie, kuriems gausiai želia plaukai neįprastose kūno vietose, pvz., ant viso veido. Albinosai – „balti“ žmonės – ne išimtis.
 

Keli žodžiai apie „baltus“ žmonės


Albinizmas – įgimta būklė, kuriai esant odoje, plaukuose ir akyse nėra pigmento melanino. Taigi, oda būna visiškai blyški, plaukai balti ir akys raudonos spalvos. Bet ne visuomet. Albinizmas ne visada vienodai pasireiškia, taigi šia liga sergantis žmogus gali būti tiesiog šviesesnės odos, plaukų, akys ne visada būna raudonos – tai priklauso nuo pigmento kiekio. Akys gali būti raudonos, violetinio atspalvio, bet dažniausiai – žydros. Pasitaiko albinizmu sergančių žmonių, turinčių ir rudas akis.
 

Faktai


· Albinizmu serga maždaug 1 iš 17 000–20 000 asmenų.
· Albinizmu sergančio vaiko giminėje šio sindromo paprastai niekas neturi.
· Sergant kai kuriais albinizmo tipais, gali būti sutrikęs kraujo krešėjimas arba klausa.
· Fizinė ir psichinė vaiko raida – visiškai normali.
 

Koks gali būti albnizmas?


· Okulokutaninis (lot. oculus – akis, cutis – oda) – tai klasikinis albinizmo variantas: apimta oda, plaukai ir akys. Tiesa, net ir šiuo atveju liga pasireiškia skirtingai: nuo nedidelės pigmento stokos iki visiško pigmento trūkumo. Pagal tai išskiriami 4 tipai.
· Akių albinizmas – pažeidžia akis, tuo tarpu odos ir plaukų spalva gali būti tik nedaug šviesesnė nei kitų šeimos narių. Paveldimas su X chromosoma susijusiu keliu, rečiau autonominiu recesyviniu. Moterims simptomai nepasireiškia. Rega dažniausiai gera, kartais dalinai persišviečia rainelė, nustatomas geltonosios dėmės taškuotumas, depigmentacijos plotai tinklainės periferijoje. Tuo tarpu sergantys vyrai turi hipopigmentuotas – šviesias raineles ir akių dugną.


· Chediak-Higashi sindromas (CHS)
· Hermansky-Pudlak sindromas (HPS)
· Griscelli sindromas – papildomai gali pasireikšti imunodeficito simptomų bei neurologinių sutrikimų.
CHS ir HPS pasireiškia ne tik pigmento trūkumu, bet ir kraujo ląstelių funkcijos sutrikimu. Dėl to CHS gresia dažnos pūlingos infekcijos ir ankstyva mirtis. HPS atveju sutrinka trombocitų (už krešėjimą atsakingų ląstelių) funkcija, dėl to net ir nedidelių traumų atveju įvyksta kraujavimas. Laimei, šios ligos itin retos.
 

Albinizmas ir akys


Albinizmu sergantys žmonės nebūna akli, tačiau jų rega gali būti sutrikusi ir gali būti koreguota akiniais. Kokios problemos dažniausiai tyko šių žmonių?
 

Gydytoja Aistė Damijonaitytė


Esant klasikiniam albinizmo variantui, albinosai negali sintetinti melanino, yra šviesiaplaukiai, baltaodžiai. Jų rainelės blyškios, persišviečiančios, todėl atrodo rausvos. Akys labai jautrios šviesai. Akių dugnas taip pat šviesus, nes ir čia trūksta pigmento, – gerai pastebimos didžiosios gyslainės kraujagyslės. Kartais būna geltonosios dėmės duobučių ir regos nervo hipoplazija (nepakankamas išsivystymas). Albinosams dažnai išsivysto refrakcijos ydos, regos aštrumas dažnai blogesnis nei 0,1. Neretai pasireiškia nistagmas, didėjantis esant ryškiam apšvietimui, kartais silpnėjantis metams bėgant.
Strabizmą akių ligų gydytojai paprastai pradeda koreguoti dar kūdikystėje. Kai kuriais atvejais gydytojai gali rekomenduoti uždengti vieną akytę, kad labiau „treniruotų“ silpnesnius raumenukus turinčią akį.
Esant akių albinizmui moterims ligos simptomai nepasireiškia, rega dažniausiai gera, kartais dalinai persišviečia rainelė, nustatomas geltonosios dėmės taškuotumas, depigmentacijos plotai tinklainės periferijoje. Tuo tarpu sergantys vyrai pasireiškia hipopigmentacija – šviesios rainelės ir akių dugnas.
 

Kokie pavojai tyko albinosų?


Kadangi šie žmonės stokoja melanino – pagrindinio veiksnio, saugančio nuo UV spindulių, jiems reiktų saugotis saulės. Yra duomenų, kad albinosai kur kas dažniau nei bendroji populiacija serga odos vėžiu. Taigi tai pagrindinis jų sveikatos sutrikimas. Tačiau tai nereiškia, kad albinosams iš anksto nulemtas atsiskyrėlio gyvenimas, o vienintelis aprangos stilius panašus į tą, kurį pasirinko besimaskuojantis Maiklas Džeksonas. Tikrai ne. Tačiau albinosų kosmetinėje būtinai turi būti apsauginio kremo nuo saulės (jį reikia naudoti kasdien), nurodoma, kad SPF turi būti ne mažesnis kaip 20. Šie žmonės turi būtinai įsigyti kokybiškus akinius nuo saulės arba fotochrominius akinius. Šį sutrikimą turintiems žmonėms nerekomenduojama degintis. Stokojant melanino, norimo įdegio rezultato neįmanoma sulaukti, tuo tarpu deginantis kyla odos nudegimo ir didėja odos vėžio rizika.
Ką daryti, jeigu akyse nėra pigmento? Juk žmonės ne visada tolerantiškai priima kitaip atrodančius. Šiandien ši problema gali būti išspręsta ganėtinai nesunkiai – įsigijus spalvotus kontaktinius lęšius.
Taigi svarbiausia – neužsisklęsti savyje ir ieškoti išeities.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

niunijus
2014-12-06 15:28
tai nelabai suprantama,juk hitleris norejo vokeciu tauta padaryti grynakraujais arijais,sviesiaplaukeis,zydrom akim,atletiskais, tai cia pagal sita straipsni gaunasi ,kad arijai tai albinosai (happy)(happy)(happy) mano pazystamas yra sviesiu plauku ir zydru akiu,vasara idega nuostabiu idegiu ,tad nepasakyciau,jog jam truksta melanino (happy) kuom skiriasi arijas nuo albinoso ???

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai