Daug svarbiau sveikatą tausoti ir stiprinti negu ligas gydyti

Kuo daugiau esame gydomi, tuo daugiau sergame

 

Siekiant kuo greičiau padėti ligoniams šiuolaikinės medicinos paslaugos didžiąja dalimi yra skiriamos ligų sukeltiems simptomams slopinti, o ne sukėlusioms ligą priežastims pašalinti. Gausus vaistų vartojimas dažniausiai padeda nuslopinti ligos simptomus tik trumpam, bet nepašalina ją sukėlusios priežasties. Todėl liga netrunka pasireikšti iš naujo.

 

Kita augančio sergamumo priežastis yra per paskutinįjį šimtmetį labai išplėtota ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų specializacija. Skirtingai nuo Rytų, šiuolaikinė Vakarų medicinos specialistų ruošimo sistema, ypač paskutiniuose universitetinių studijų kursuose, orientuota į mokymą gydyti tam tikro organo ar sistemos pažeidimus, pvz.: širdies, smegenų, plaučių ir pan. Baigę tokias studijas gydytojai kviečiami dirbti į specializuotus skyrius, kur koncentruojami ligoniai, turintys tam tikrą patologiją. Tai padeda greitai ir efektyviai susidoroti su ligonį varginančiais simptomais, tačiau tai trukdo pamatyti žmogų kaip visumą, neatsiejamai susijusią su jį supančiais gamtos ir socialiniais reiškiniais. Tai atitolina nuo tikrųjų ligos priežasčių suvokimo ir adekvataus jų gydymo galimybių.

 

Be to, medicinos paslaugos pasidarė sunkiai prieinamos, nes yra toli gražu nepigios, ir tai suprantama: gydytojų parengimas yra sudėtingas, ilgalaikis ir brangus procesas, daug kainuoja sudėtinga medicinos įranga ir ne ką mažiau jos priežiūra. O kur dar biurokratinė administracinė sistema, pastatai, įrengimai, transportas... Siekdamos efektyvinti nuolat brangstančias medicinos paslaugas, išsivysčiusių šalių sveikatos apsaugos įstaigos dar labiau specializuojasi ir panašėja į didelius fabrikus, suskirstytus į atskirus cechus.

 

Visa tai matant visuomenėje įsivyravo klaidingas įspūdis, kad dėl daugybės aktyvių cheminių preparatų ir sudėtingos aparatūros medicina pajėgi nuslopinti bet kokius negalavimus ir išspręsti visas sveikatos problemas. Todėl daugybė pacientų ėmė purtytis atsakomybės už savo sveikatą ir mano, kad ligas galima įveikti paprastai – tiesiog išgėrus piliulę arba, jeigu reikia, sulaukus kitokios gydytojo pagalbos.

Tačiau, kaip rodo skaudi daugelio pacientų patirtis ir medicinos statistika, tokia pagalba ne visada būna pakankamai efektyvi. Todėl šį klaidingą požiūrį būtina keisti, nes vadovaudamiesi juo mes nepastebimai vis daugiau tampame priklausomi nuo medicinos paslaugų. Šiuolaikinis žmogus atsidūrė tarsi ydingame rate – kuo daugiau yra gydomas, tuo daugiau serga.

 

Išeities beieškant

 

Išeitimi iš susidariusio situacijos gali tapti žmogaus atsparumo ligoms – imuninės sistemos – stiprinimas, sveikatos tausojimas, ligas sukeliančių rizikos veiksnių šalinimas ir planingas jų profilaktikos priemonių diegimas į sveikatos apsaugos sistemą bei aktyvus sveiko gyvenimo būdo visuomenėje skatinimas. Čia taip pat gali padėti ir kitų medicinos sistemų, kurios tradiciškai daugiau orientuotos į organizmo gynybinių galių stiprinimą ( tokių, kaip liaudies medicina, homeopatinė medicina, ajurveda, tradicinė kinų ir kitos Rytų medicinos sistemos), paslaugų platesnis diegimas į klinikinę praktiką.

 

Kol kas oficialūs šalies sveikatos apsaugos sistemos organizatoriai pripažįsta tik moksliniais faktais pagrindžiamą vakarietiškąją – alopatinę mediciną ir nerodo rimtesnio susidomėjimo kitomis. O žmonės negauna reikiamos pagalbos, kurios tikisi. Todėl į egzistuojantį sveikatinimo ir natūralios medicinos paslaugų poreikį visuomenė reaguoja spontaniškai burdamasi į nevyriausybines organizacijas ir vykdo šią veiklą nereglamentuojamos privačios iniciatyvos dėka.

 

Reikia pastebėti, kad teikiant tokias paslaugas klinikinėje praktikoje, be atitinkamos jų priežiūros, neretai susiduriama su nepakankamo profesionalumo ar net piktnaudžiavimo faktais. Todėl, siekiant koordinuoti šią veiklą, visuomeninės iniciatyvos dėka 2011 metais buvo įsteigta asociacija – Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai. Seimo parlamentinės partijos ir Seimo sveikatos komiteto pirmininkas pritarė rūmų keliamiems uždaviniams ir tikslams šių metų vasarą pasirašydami bendrą susitarimą.

 

2013 metai – Sveikatingumo metai

 

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų ir kitų aktyviai veikiančių sveikatos tausojimo ir stiprinimo natūraliais būdais srityje nevyriausybinių organizacijų iniciatyva Seimas specialiu savo potvarkiu 2013 metus šalyje paskelbė Sveikatingumo metais. Tai labai svarbi iniciatyva ir puiki proga atkreipti šalies visuomenės dėmesį į egzistuojančias problemas, plačiai pademonstruoti galimybę sustiprinti savo sveikatą ir išvengti ligų pasinaudojant šiuolaikinės papildomosios ir alternatyviosios medicinos metodais.

Pagrindinių 2013 Sveikatingumo metų šūkiui nutarta panaudoti V.Storostos (Vydūno) žodžius „Daug svarbiau sveikatą tausoti ir stiprinti negu ligas gydyti“

 

Per visus Sveikatingumo metus bus aktyviai siekiama atkreipti dėmesį į augančio sergamumo lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis mastą ir tikrąsias priežastis, šviesti šalies visuomenę sveikatingumo klausimais, sutelkti pastangas propaguojant ir diegiant visuomenėje sveiką gyvenimo būdą, pademonstruoti visuomenei natūraliosios medicinos metodus privalumus.

 

Nutarta kiekvieną mėnesį koncentruotis į atskirą sritį. Parenkant pastarąsias atsižvelgta į logišką seką, metų laikams būdingas savybes ir jau vykstančius tradiciškai periodinius renginius. Kiekvieną mėnesį planuojama organizuoti teminius renginius, konferencijas, publikuoti teminius straipsniu, rengti paskaitas, TV ir radijo laidas, informuojančias apie tą mėnesį propaguojamą sveikatingumo sritį. Planuojam renginiai tiesiogiai susisieja su Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) vykdoma sveikatos politika ir strategija. Rugsėjo mėnesį maltoje vykusioje Europos biuro sesijoje priimta nauja Europos regiono strategija „Europa 2020“. Šiame dokumente kalbama apie integruotos praktikos svarbą kovojant su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, akcentuojami tarptautinis, tarpžinybinis bendradarbiavimas, sveikatos apsaugos netolygumų šalinimas ir aktyvus sveikos gyvensenos propagavimas.

 

Kviečiame visus geros valios žmones ir organizacijas aktyviai prisidėti prie 2013 – Sveikatingumo metų ir teminių mėnesinių renginių programų. Laukiame jūsų pasiūlymų ir pageidavimų Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmuose adresu: Vilnius, Karaliaus šulinio g. 21. tel. 8 651 77 966. www.sveikatosrumai.lt.

 

2013-ųjų metų paskelbimas Sveikatingumo metais – gera Lietuvos respublikos Seimo iniciatyva, sutampanti su Pasaulinės sveikatos organizacijos priimta nauja Europos regiono sveikatos strategija

 

2013-aisiais – Sveikatingumo metais planuojamis propaguoti sveikatingumo sritys

1.      Sausis – „Sveika pradžia“..

2.      Vasaris – „Organizmo atsparumas ir sveikata

3.      Kovas – „Dvasinė sveikata“.

4.      Balandis – „Švari – sveika aplinka ir mes“..

5.      Gegužė – „Judėjimas – tai gyvybė ir sveikata“.

6.      Birželis – „Sveika šeima – sveikos visuomenės ląstelė“.

7.      Liepa – „Gamta – geriausias mūsų gydytojas“.

8.      Rugpjūtis – – „Sveika mityba – sveikatos šaltinis“.

9.      Rugsėjis – „Sveika mokykla“.

10.     Spalis – „Mėnuo be žalingų įpročių“.

11.     Lapkritis – „Sveika ir laiminga branda“.

12.     Gruodis – „Kas toliau?“. 

 

Išsamus kiekvieno mėnesio renginių aprašymas pateiktas www.sveikaszmogus.lt. Ten pat rasite ir daugiau informacijos apie Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų iniciatyvas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai