Tausokime kojas...

Vieniems vasara – pats darbymetis, kitiems – atostogų, pramogų metas. Gyvename aktyviau: dirbame soduose, namų ūkyje, išvykstame į keliones. Vis daugiau žmonių poilsiui renkasi ekstremalias sporto šakas ir pramogas, aplanko egzotiškas šalis. Vasarą didesnis krūvis tenka ir kojoms. Kaip jas tausoti? Ką daryti, kad kojos kelionių metu nepavargtų, netintų? Apie tai pasakoja KMUK kraujagyslių chirurgas Linas Velička.
 

Posakis “Tepk ratus žiemą, o roges vasarą” labai tinka mūsų kojoms. Prieš vasaros sezoną patariama “susitvarkyti” lėtines kojų bėdas (venų išsiplėtimus, pėdų deformacijas). Kosmetiškai gražios kojos leis nevaržomai kaitintis paplūdimiuose, daug judėti nejaučiant nuovargio ir skausmų. Siekiant išvengti pėdų nuospaudų, būtina įvertinti pėdų būklę: ar nėra plokščiapėdystės, pirštų, pado sąnarių deformacijų. Jei ilgą laiką nekreipsime dėmesio į pėdos negalavimus, tikėtina, kad bus pažeidžiami kelių, klubo sąnariai, stuburas, sutriks limfinė ir veninė kraujotaka, o tai nulemia kojų nuovargį, patinimus, skatina venų išsiplėtimą.
Labai svarbu prieš numatomas keliones pasirūpinti sveika orui pralaidžia avalyne, jos pakulnė neturėtų būti aukštesnė nei 4 centimetrai, pageidautinas pado skliautą atkartojantis supinatorius. Jei ruošiatės keliauti akmenuota vietove, atsisakykite atviros avalynės, nes ji „prigaudys“ akmenukų, teks juos dažnai krapštyti. Nepatogi avalynė gali pritrinti pūsles, vėliau gali atsirasti žaizdų, į kurias gali patekti infekcija.

Nesiaukite į kelionę naujais batais, įsigykite juos anksčiau, kad būtų laiko įvertinti, ar patogūs. Nepatartina pirkti dėvėtų batų, kurių padai neretai būna netaisyklingai nudėvėti, todėl kojos greičiau pavargsta, didelė ir pėdos, nagų grybelio infekcijos rizika. Tad netaupykite pinigų sveikatos sąskaita.
Ką daryti, jeigu batai vis tik pritrynė? Turite išsiaiškinti priežastį ir ją pašalinti, kad pažeistoji vieta nebūtų spaudžiama. Jeigu pūslelė sveika, nereikia stengtis jos žūtbūtinai pašalinti arba pradurti. Patepkite pažeistą vietą spiritu, odekolonu, jodo tirpalu arba papurkškite antiseptiku, jo galima įsigyti vaistinėse. Kad nepatektų infekcija, ant pažeistos vietos užklijuokite sterilų pleistrą. Jį išsirinksite vaistinėje pagal žaizdelės dydį. Svarbu, kad lipnus pleistro paviršius nesiektų pažeistos vietos. Jeigu pažeidimas gilus, stiprėja žaizdos skausmas, atsiranda pūliavimas, karščiavimas, būtina pasitarti su gydytoju.
 

Kaip išvengti kojų tinimo kelionėse?


Šiltuoju sezono metu, ypač vakarais, sustiprėja lėtinio veninio nepakankamumo požymiai: blauzdų skausmai, patinimai, nuovargis. Tai gali sukelti venų varikozė, giliųjų venų pažeidimas, įgimtos venų anomalijos. Plečiantis turizmui, ilgėjant kelionių maršrutams tiek autobusu, tiek lėktuvu, labai kenčia mūsų kojos. Ilgas sėdėjimas, nejudrumas, alkoholio vartojimas sukelia vadinamąją „ekonominės klasės sindromą“. Po kelionės išsivysto giliųjų venų trombozė, lengvesniais atvejais patinsta kojos, jaučiamas nuovargis - tai, žinoma, apkartina kelionės įspūdžius. Kaip sumažinti minėtų sutrikimų riziką? Planuokite kelionę, ruoškitės jai iš anksto. Karštu oru pablogėja venų vožtuvų funkcija bei veninio kraujo nutekėjimas. Tiems, kuriems būdingi veninio nepakankamumo požymiai, ruošiantis atostogauti šiltuose kraštuose karštyje mūvėti kompresines kojines bus sunku ir nepatogu, todėl rekomenduojama vartoti geriamųjų ar lokalaus poveikio veninę kraujotaką gerinančių preparatų. Vaistų reikia pradėti vartoti likus kelioms savaitėms prieš kelionę. Trombozės išsivystymą skatina kraujo sąstovis, venos sienelės pažeidimas, todėl kelionės metu svarbu reguliariai judinti pėdas. Blauzdos užpakalinės grupės raumenys atlieka veninio siurblio funkciją: raumenims susitraukiant masažuojamos giliosios kojų venos, kraujas teka į širdį, raumenims atsipalaidavus, vožtuvai užsidaro, veninis kraujas siurbiamas iš periferijos. Visi dinaminiai pratimai, susiję su čiurnos ir kelio sąnarių judesiais, gerina veninę kraujotaką, o statinis krūvis, ilgalaikis nejudrumas veikia priešingai. Taisyklingas pėdos skliautas ir avalynė tinkamai veikia blauzdos raumenis. Keliaujant svarbu vartoti pakankamai skysčių, o alkoholinių gėrimų vengti. Esant galimybei, stenkitės kojas pakelti aukščiau. Renkitės patogiai, kad rūbai nevaržytų judesių, neveržtų pilvo ir kojų. Jei limfinės ir veninės kraujotakos sutrikimų nėra, patarčiau įsigyti specialias kelionines kojines, kurios kartu su venotonikais padeda išvengti kojų tinimo ir skausmo.
 

Kuo gali pagelbėti heparino tepalai?


Heparino tepalas pro epidermį prasiskverbia į gilesnius sluoksnius, paviršinį odos sluoksnį ir plaukų folikulus. Jis slopina uždegimo reakciją palaikančius mediatorius, slopina kraujo krešumą poveikio zonoje, slopina didelių randų susidarymą bei padidėjusį kraujagyslių pralaidumą. Heparino tepalai, pavyzdžiui, Lioton 1000 Gel, yra universali priemonė, galinti turėti teigiamą įtaką visoms būklėms, tačiau labiausiai tinkama (kartu su aspirinu) paviršiniam venų uždegimui gydyti. Mat Lioton 1000 Gel yra vienas giliausiai į poodį įsiskverbiančių į preparatų, todėl padeda greičiau “išsivaikščioti“ mėlynėms, taip pat veiksmingas pirmosiomis savaitėmis po venų operacijų. Esant lėtiniam venų nepakankamumui, heparino tepalai suteikia kojoms lengvumo ir komforto, - tai svarbi kompleksinio gydymo (kompresinė terapija, venotoninių preparatų tabletės, tepalai) dalis. Beje, labai svarbu tinkamai tepti tinstančias kojas: jos turi būti pakeltos, tepkime švelniai masažuodami nuo pėdų kirkšnies link. Poveikis bus geresnis, jei prieš dar kartą tepdami nuplausime ankstesnį sluoksnį (kai reikia tepti du kartus per dieną). Jokiu būdu negalima heparino tepalų naudoti žaizdoms perrišti arba ūminiu rožės periodu. Lioton 1000 Gel galime tepti tik ant nepažeistos odos ar gleivinės. Šį preparatą gali naudoti vyresni nei 3 m. vaikai, nėščiosios ir maitinančios krūtimi mamos. Tačiau visais atvejais dėl išorinio gydymo būtina pasitarti su gydytoju.
Nuoširdžiai patariu nevengti pasikonsultuoti su specialistais dėl iškilusių kojų negalavimų, kad laiku sulauktumėte visavertės pagalbos. O vykstantiems į svečias šalis būtina pasirūpinti sveikatos draudimu - nepervertinkite savo galimybių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

temide
2009-06-06 21:13
isties kojas reikia myleti, man kai skauda darau voneles zoleliu, o jei noriu greito poveikio tai pasitepu fastum, labai svelnus ir greitai isigeria. Ir koju neskauda.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai