Vasaros romanas

Pagaliau atostogos! Mėlynas dangus, karšta saulė, baltas smėlis... Norisi nuotykių, norisi atsipalaiduoti, džiaugtis gyvenimu, norisi mylėti. Tiek Jam, tiek Jai. Bet ar neslepia kokios klastos tas trumpalaikis vasaros romanas? Ar trumpas užsimiršimas „neatsirūgs“ grįžus į kasdienį gyvenimą? Apie tai kalbamės su Vilniaus klinikos „Santaura“ dermatovenerologe Lietuvos seksologų draugijos nare medicinos mokslų daktare Ona Mažyliene.
 

Ar jūs, kaip gydytoja, nematote kokių nors aprašytosios situacijos grėsmių?


Taip,tikrai, daug kas mėgaujasi lytiniais santykiais, ir nebūtinai tik su priešingos lyties asmeniu. Gyvenimas keičiasi, keičiasi ir lytinių santykių pobūdis. Tai yra žmogaus pasirinkimas. Juk gyvename laisvoje visuomenėje.
O pasekmės – neplanuotas nėštumas, lytiškai perduodamos ligos, grybelinės infekcijos. Jautresniems žmonėms atsiradę nemalonūs požymiai sukelia didelį stresą, baimę.
Psichologinė pasekmės būna gana įvairios. Jos vėlgi labai priklauso nuo žmogaus požiūrio. Jei į santykius žiūrima lengvai ir iš jų nieko, praėjus vasaros atostogoms, daugiau nesitikima, viskas taip ir pasibaigia. Retais atvejais užsimezga meilė, išsivysto gražūs nuolatiniai santykiai. Kartais vasaros romano pora, vyras ir moteris, turintys šeimas, tradiciškai susitinka kasmet, paslapčia nuo savo vyro ar žmonos.
Moterys įsimyli dažniau ir naiviai tiki tolimesniais santykiais, jų manymu, jie galėtų virsti kažkuo daugiau.. Bet praktika rodo ką kita. Vis dėlto tiek vyrai, tiek moterys labiau vertina turimą šeimą ir nuolatinius lytinius santykius šeimoje, o į vasaros romaną žiūri kaip į malonų nuotykį, ir tiek.. Kaip sako prancūzai:„c est la vie !“ – toks yra gyvenimas.

 

Kai po atostogų namo sugrįžęs vyras (žmona) suserga kokia nors lytine liga, tuomet problemų atsiranda itin daug – tiek fizinių, tiek psichologinių. Ką šiuo atveju reikėtų daryti pirmiausia?


Lietuviai neretai serga lytiškai plintančiomis ligomis ir nebūtinai tik grįžę iš atostogų, tačiau, deja, pas medikus neskuba. O reikėtų nedelsiant kreiptis į dermatovenerologą, ginekologą ar urologą. Nes kiekviena uždelsta diena nulemia sudėtingesnį ir ilgesnį gydymą. Nereikėtų užsiimti saviveikla ir jokiu būdu nesigydyti patiems, taip tik padarysite sau meškos paslaugą.
Tad patarimas būtų vienas – jei turėjote lytinių santykių su atsitiktiniu partneriu ir nerimaujate, ar neužsikrėtėte venerine liga arba ŽIV, nedelsdami kreipkitės į dermatovenerologą. Pasitikrinti sveikatą galima anonimiškai. Tyrimas trunka neilgai, 20–30 min. Išsklaidysite abejones ir gyvensite ramiau. Be to, kai delsiama kreiptis į gydytoją, lytiškai plintančia liga galite užkrėsti nuolatinį partnerį.


 

Ar pasitaiko atvejų, kai moteriai ar vyrui po vasaros romano prireikia ir psichologo pagalbos?


Kad to neprireiktų, vertėtų kuo greičiau pasitikrinti, ar viskas gerai. Žinoma, išaiškėjus atsitiktiniam vasaros romanui, kyla emocingi konfliktai, barniai, kankina prislėgta nuotaika, kaltės jausmas ir pan. Tuomet gali prireikti ne tik psichologo, bet ir psichiatro pagalbos.
Kaip minėjau, tai labai individualu. Viskas priklauso nuo jausmų, požiūrio, galų gale nuo to, kaip ir pats žmogus pajėgia susitvarkyti su savo jausmais, kiek yra atsakingas prieš save, savo šeimą ir pan.
Beje, kartais pacientams ima atrodyti, kad jiems niežti visą kūną, tirpsta ranka ar koja ir panašiai, – dažniausiai tai jau baimės pasekmė.
 

Ar yra atvejų, kai vasaros romanas suteikia teigiamą seksualinį, psichologinį poveikį?


Žinoma, yra. Juk kartais tarp vyro ir žmonos nėra seksualinio sutarimo. Tuomet žmogus, išvykęs atostogauti ir gavęs to, ko dėl vienų ar kitų priežasčių negali turėti šeimoje, atsigauna, pagražėja, atsipalaiduoja.
Na, o jei moteris ar vyras yra vienišas, neturintis šeimos, tuomet jai (jam) vasaros romanas iš tiesų yra visai puikus dalykas visomis prasmėmis: tiek seksualiai, tiek psichologiškai.
Beje, kai kurie vyrai jaučia nevisavertiškumo kompleksą, turi bendravimo problemų, tokiems itin svarbu nors neilgam pasijausti įdomiam, reikalingam. O tam vasaros atostogos – puikus laikas. Pasijusti mylimam, geidžiamam, kad ir trumpam – labai puiku.
 

Ką daryti, kad meilės romanai būtų saugūs?


Reikia atitinkamai pasiruošti. Pasirūpinti, kad partneris naudotų apsaugos priemonę – prezervatyvą. Nors reikėtų žinoti, kad jis, tarkim, nuo sifilio, apsaugo ne visada. Moterys turėtų nepamiršti naudoti kontraceptines priemones, apsaugojančias nuo nėštumo.
Reiktų laikytis elementarios lytinės higienos principų. Tačiau higienos priemonėmis nepiktnaudžiaukite. Norėčiau priminti, kad jos reikalingos išoriniam apsiplovimui, o „lendant į vidų“ (kai kurios moterys net makštį plauna kalio permanganato tirpalu!) galima išderinti mikroflorą, sukelti uždegimo reakcijas ir pan.
Ateina pacientų vyrų, intymias vietas plovusių brendžiu ar kitu alkoholiniu gėrimu, tad nusideginusių, sukėlusių uždegimus. Dėl to prasideda nejautra, lytinių santykių nekokybiškumas ir panašios problemos.
 

Kokių dar turite pastebėjimų šiais klausimais?


Gyvenimas yra gyvenimas. Kartais vyrai ir moterys, atitrūkę nuo šeimos ir namų, siekia aštrių emocijų, trokšta patirti kažką nauja, todėl lengvai pradeda atsitiktinius lytinius santykius vos po vieno ar kelių susitikimų su praktiškai svetimu žmogumi. Aišku, kartais susižavima, gal imponuoja žmogaus elgesys, gal asmenybė ar fiziniai duomenys. Tai nemaža dalimi priklauso ir nuo vyro ar moters seksualumo, potencijos, energijos. Galų gale nesvarbu, kodėl, bet tai vyksta.
Ne paslaptis, kad kartais iš Europos šalių.vykstama poilsiauti specialiai pasimėgauti „laisvu lytiniu gyvenimu“, sakykim, į Tailandą (ypač tai propaguoja vyrai).
Kita vertus, dažniau lytinėmis ligomis užsikrečiama čia, Lietuvoje, nes daugelyje užsienio pasaulio šalių prostitucija yra legalizuota. Kai 1996 m. buvau mokymuose Vakarų Vokietijoje, sužinojau, kad prostitucija yra registruota kaip verslas, prostitutėms nuolat tikrinama sveikata. Taip yra apsaugoti ir klientai, ir paslaugų tiekėjos. O Lietuvoje moterys ir vyrai, dirbantys sekso rinkoje, užkrečia klientus gonorėja, sifiliu, kitomis lytiškai plintančiomis ligomis.
Manau, mūsų valstybė turėtų vieną kartą padaryti reikiamas išvadas ir kuo skubiau prostituciją legalizuoti. Mažiau plistų lytinės ligos, ŽIV, būtų mažiau problemų valstybei, šeimai, visuomenei.
 

Ką pataria poroms seksologai vasaros romanų tema?


Jei poros (gyvendamos šeimoje ar su gyvenimo draugu) pykstasi, turi nesklandumų lytinio gyvenimo srityje, seksologai pataria vykti atostogauti drauge. Naujoje aplinkoje maloniai ilsintis, kartais atgimsta jausmai, sugrįžta tai, kas gal buvo mažai tikėtina, – švelnumas, aistra, meilė.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Morčius
2014-06-27 23:30
Aciux, labai naudinga info! Ypač geras skyrelis "klausikite specialisto" ir "mitai ir tiesa". Daug gerų ir man rūpimų dalykų sužinojau.
Vix
2014-06-25 22:32
žinau neblogą puslapiuką ta tema, gal kam pravers - netikakimirka(taskas)lt. Yra tikrai naudingų ir įdomių dalykėlių.
Liudas
2014-06-18 21:49
juokai juokais, bet teko gydytis. Iki tol net neįtariau, kad tokią problemą turiu :( taip kad žiūrėkit... Gal ir jums teks kokius vaistukus gert, išsitirt ir pan.
Liudas
2014-06-18 21:46
O kas to nežino? Beje, po vasaros nuotykių tenka ne tik pas psichologus apsilankyt... Man, pavyzdžiui,reikėjo pas urologą, nes paaiškėjo, kad aš... "per greitai baigiu" ir todėl mano romanas nenusisekė :D
Rasa
2013-06-17 13:31
Iš kur daktarė Ona Mažylienė žino, kad kai kurios poros susitikinėja kasmet slapčia?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai