Pamiršti dalykai. Buities tvarkymas be chemikalų

Buities tvarkymas be chemikalų Dauguma buitį tvarkome naudodami įvairias tam skirtas priemones su cheminėmis medžiagomis, tikėdamiesi geriausio rezultato. Tačiau žinome, kad priemonės su cheminėmis medžiagomis yra kenksmingos sveikatai (gali sukelti alergiją, bėrimus ant odos ir pan.), o ekologiškos priemonės, nors ir veiksmingos, bet ne visiems prieinamos. Todėl pamėginkime prisiminti keletą senų, tačiau veiksmingų priemonių ir būdų, kaip tvarkytis buityje naudojant kuo mažiau cheminių medžiagų ir taip saugant savo sveikatą.
 

Citrina


Puiki priemonė tiek namuose, tiek virtuvėje, tiek skalbykloje. Citrina padės nušveisti patamsėjusį žalvarį, varį ar nerūdijančio plieno dėmes. Pasidarykite citrinų sulčių ir druskos (druską galima pakeisti sodos bikarbonatu ar vyno rūgštimi) mišinį ir padenkite patamsėjusį plotą. Palaikykite maždaug 5 minutes. Tada nuplaukite šiltu vandeniu ir sausai nušluostykite. Tuo pačiu mišiniu galite išvalyti ir virtuvės kriauklę. Užtepkite, švelniai patrinkite ir nuplaukite.
Citrina padės išvalyti ir mikrobangų krosnelės vidų, kurioje yra pridžiūvusio maisto. Nereikia, norint išvalyti krosnelę, naudoti šiurkščių valymo priemonių ir gramdyti iš peties. Tereikia į mikrobangų krosnelėms skirtą dubenėlį įpilti 1 ½ puodelio vandens ir įmaišyti 3 valgomuosius šaukštus citrinų sulčių. Įdėkite indą į mikrobangų krosnelę ir, nustatę aukštą režimą, pakaitinkite 5–10 minučių, kad garai nusėstų ant jos sienelių ir lubų. Suminkštėjusius maisto likučius nuvalykite švariu skudurėliu.
O jeigu norite nušveisti papilkėjusius aliuminio puodus, patrinkite juos perpjautos citrinos minkštimu ir nušveiskite minkštu skudurėliu.
Citrina nepakeičiama pagalbininkė ir skalbiant. Pvz., jei norite pašalinti rūdžių ir mineralų dėmes nuo medvilninių marškinėlių, skalbimo ciklo metu į skalbimo mašiną įpilkite 1 puodelį citrinų sulčių. Sultys išbalins dėmes, drabužiai gaiviai kvepės. Ir skiestos, ir grynosios citrinų sultys yra saugus bei veiksmingas audinių baliklis. Netgi suvilgius citrinų sulčių ir vandens (lygiomis dalimis) tirpalu, galima pašalinti geltonas prakaito dėmes iš marškinių ar palaidinukių.
 

Dantų pasta


Tinka nuavėtiems ir nutrintiems odiniams batams atnaujinti. Išspauskite pastos ant batų paviršiaus, įtrinkite minkštu skudurėliu, tada švelniai nuvalykite drėgnu skudurėliu. Batų oda atrodys kaip nauja.
Arba pašalinkite rašalo ar lūpų dažų dėmes nuo audinių. Ar šis patarimas padės, priklauso nuo audinio ir rašalo rūšies, tačiau pabandyti verta. Ant dėmės užtepkite dantų pastos (ne želė sudėties), suimkite audinį ir smarkiai patrinkite, tada nuplaukite vandeniu. Rašalo dėmės turėtų išnykti. Jei šiek tiek liko, procedūrą pakartokite. Šis būdas tinka ir lūpdažių dėmėms valyti.
Su dantų pasta galite nušveisti chromuotą virtuvės ir vonios kambario įrangą. Ant chromuotos įrangos užtepkite dantų pastos ir nušveiskite minkštu, sausu skudurėliu. Ne želė sudėties dantų pasta itin tinka vonios kambario kriauklei valyti. Tereikia į kriauklę išspausti šiek tiek dantų pastos, ištrinti kempine ir nuplauti. Dantų pasta panaikins ir iš kanalizacijos vamzdžių sklindantį blogą kvapą.


 

Druska


Padės pašalinti vyno dėmes iš kilimo. Kol raudonasis vynas dar neišdžiūvo, ant dėmės užpilkite šiek tiek baltojo vyno, kad atskiestų spalvą. Tada pavalykite dėmę kempine ir šaltu vandeniu. Apibarstykite tą vietą druska, palaukite 10 minučių ir išsiurbkite.
Taip pat su druska galite išvalyti riebalų dėmes iš kilimėlių. Sumaišykite 1 dalį druskos su 4 dalimis denatūruoto spirito ir patinkite riebalų dėmes. Trinkite pagal kilimo audinio plauką. Su druska nesunku pašalinti nuo skardos prikepusį maistą. Tereikia prieš plaunant skardą, apibarstyti prikepusį maistą druska, sušlapinti ir palaikyti, kad maisto likučiai atmirktų ir tada nuplauti muiluotu vandeniu. Pridegusio pieno dėmės – vienos sunkiausiai įveikiamų, tačiau, pasitelkę druską į pagalbą, nesunkiai su jomis susidorosite. Sušlapinkite prisvilusį puodą ir apibarstykite jo dugną druska. Palaukite 10 minučių, tada išveiskite. Druska panaikins ir pridegusio pieno kvapą. Taip pat nuvalysite lūpdažių žymes nuo stiklo. Net indaplovė gali neįveikti lūpdažių dėmių. Todėl prieš plaudami, lūpdažiais išteptus bokalus, viskio taurių ar stiklinių kraštus patrinkite druska.
 

Actas


Profesionalūs virėjai žino, kad actas yra vienas iš geriausių riebalų valiklių. Juo galima išvalyti net labiausiai riebaluotus paviršius. Štai keletas patarimų.
Kai baigsite kepti, riebalais aptaškytą viryklę, sienas, garų surinktuvą ir stalviršį nuvalykite neskiestame baltajame acte sumirkyta kempine. Tada nuplaukite kita kempine, sumirkyta po tekančiu šaltu vandeniu, ir sausai nušluostykite minkštu skudurėliu. O jeigu virdulys apaugo kalkėmis ir mineralinėmis nuosėdomis, tai įpilkite į jį 3 puodelius labai stipraus baltojo acto, pavirinkite ant stiprios ugnies 5 minutes ir palikite virdulyje per naktį. Kitą dieną išplaukite virdulį šaltu vandeniu.
 

Amoniakas


Puikus pagalbininkas nuvalant nešvarumus nuo orkaitės grotelių. Pridegusius nešvarumus nuo orkaitės grotelių nuvalysite, jei patiesite ant seno rankšluosčio ir įmerksite į didelį skalbimo dubenį. Galite ir į vonią, tačiau po to reikės ją išplauti. Pripildykite skalbimo dubenį ar vonią šilto vandens ir įpilkite ½ puodelio amoniako. Leiskite grotelėms pamirkti mažiausiai 15 minučių, tada jas ištraukite, nuplaukite vandeniu ir nušluostykite.
Aukso ir sidabro papuošalus nušveisite, jei 10 minučių pamirkysite ½ puodelio gryno amoniako ir 1 puodelio šilto vandens tirpale. Paskui kruopščiai nuvalykite minkštu skudurėliu ir leiskite išdžiūti (netaikykite šio būdo brangenybėms su perlais, nes galite nutrinti ar kitaip pažeisti perlamutrą). Jei norite atsikratyti prie emaliuotos kriauklės ar vonios pridžiūvusių riebalų dėmių ir muilo putų, nušveiskite jas 1 valgomojo šaukšto amoniako ir 4 litrų karšto vandens tirpalu. Paskui gerai nuplaukite vandeniu.
Kilimų ir baldų apmušalų dėmes valykite 1 puodelio neskiesto amoniako ir 2 litrų šilto vandens tirpalu. Leiskite jiems visiškai išdžiūti. Jei reikia, procedūrą pakartokite.
 

Denatūruotas spiritas


Padės nušveisti chromuotą vonios kambario įrangą. Tereikia užpilti denatūruoto spirito ant minkšto skystį sugeriančio skudurėlio ir nušluostyti reikiamas vietas. Nuplauti nereikės, nes alkoholis pats išgaruos. Chromuota įranga vėl spindės, be to, spiritas sunaikins visas bakterijas.
Denatūruotas spiritas naudojamas ir rašalo dėmėms valyti. Prieš skalbdami užpilkite ant dėmės šiek tiek denatūruoto spirito ir palaikykite, kad įmirktų.
Taip pat, prisipylę į purkštuvą denatūruoto spirito, galite namuose papurkšti į skraidančias museles. Žinoma, spiritas ne toks veiksmingas kaip insekticidas, tačiau virtuvę saugiau išpurkšti juo, o ne nuodais.
 

Sodos bikarbonatas


Panaikina maisto kvapą nuo rankų. Po česnako smulkinimo ar žuvies darinėjimo ant pirštų ilgai lieka nemalonus šių produktų kvapas. Kvapą panaikinsite, jei sudrėkintas rankas smarkiai ištrinsite sodos bikarbonatu. Kvapas nusiplaus kartu su soda.
Sodos bikarbonatas tinka rūpinantis unitazo švara. Kartą per mėnesį į tualeto bakelį suberkite pusę pakelio sodos bikarbonato. Palikite nakčiai, o rytą kelis kartus nuleiskite vandenį. Švarus taps ir bakelis, ir unitazas. Kelis šaukštus sodos bikarbonato galite berti ir tiesiai į unitazą. Pašveiskite dėmes, kelias minutes palaukite, tada nuplaukite vandens srove.
Drabužių dėmes įveikti bus lengviau, jei prieš skalbdami patrinsite jas 4 valgomųjų šaukštų sodos bikarbonato ir ¼ puodelio šilto vandens mišiniu. Taip galite panaikinti ir prakaito dėmes iš marškinių. Ant sunkiau įveikiamų dėmių palikite mišinį džiūti apie dvi valandas. Deguto dėmes ištrinkite mišiniu ir skalbkite paprastos sodos tirpalu. Prieš skalbdami marškinius, dėmėtas apykakles patrinkite mišiniu ir užpilkite truputį acto.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Audra
2018-07-19 16:24
As taip pat dazniau renkuos citrinos rugsti, nes actas ypatingai virinant tikrai nemalonu kvapa skleidzia. Ir i indaplove, i skalbykle ja pilu, tai manau apsaugo nuo gedimu, nes tinkamai priziurint tikrai retesnis ir ilgesnis jos tarnavimo laikas
Alesia
2012-06-04 18:35
Sveiki, geru patarymu del demiu panaikinimo suradau siame straipsnyje :)
http://zinom.lt/kaip-panaikinti-drabuziu-demes/
verta pasiskaityti
Achema
2010-11-28 01:00
Noreciau pamatyt ta zmogu kuris gali pripilti puse puodelio amoniako,cia rašo zmogus,nežinantis kas yra amoniakas.Slepkites su savo patarimais.
pranis
2010-07-08 23:35
as tai arbatinuko nuosedas kaitinu su citrinos rugstim, nes nuo acto lieka kvapelis
Rima
2009-10-26 07:36
Žinoma arbatinuko kalkes actas ištirpdys, tačiau į garantinį remontą jo niekas nepriims. Taigi reikėtų pagalvoti - ar ne geriau nusipirkti priemonių, kurios tam skirtos?

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai