4 būdai išsaugoti sveiką širdį

Norint išsaugoti sveiką širdį, reikia vengti veiksnių, kenkiančių kraujagyslėms ir širdžiai. Tokių kenksmingų veiksnių šiuo metu priskaičiuojama iki 200. Pasak doc. Žanetos PETRULIONIENĖS, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojos kardiologės, yra keturi veiksniai, kurių vengiant širdis mums tarnaus ilgiau.
 

Rūkymas


Rūkymas – tai narkomanijos rūšis, kuri lemia daugiau sveikatos problemų ir mirčių negu visos kitos legalios ir nelegalios narkotinės medžiagos sudėjus kartu. Tai viena svarbiausių mirties priežasčių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europoje rūko apie trečdalis gyventojų. Vyrų apie 40 proc., moterų – 18 proc., kita dalis – paaugliai.
20 ir daugiau cigarečių per dieną surūkančioms moterims miokardo infarkto rizika padidėja šešis kartus, vyrams – tris kartus, palyginti su niekada nerūkiusiais.
Rūkymas siejamas su padidėjusiu koronarinės širdies ligos progresavimo greičiu, krūtinės anginos rizika, ūminio miokardo infarkto ir staigios kardialinės mirties rizika.
Rūkymas yra pagrindinis periferinių kraujagyslių ligos progresavimo veiksnys. Ligos simptomai rūkantiems pasireiškia dešimtmečiu anksčiau nei nerūkantiems. Rūkantiems amputacijos du kartus dažnesnės nei nerūkantiems.
 

Nutukimas


Daugelio tyrimų duomenimis, koronarinės širdies ligos rizika glaudžiai susijusi su antsvoriu ir nutukimu. Pacientams, kurių nutukimas pilvinio (centrinio) tipo, rizika yra pati didžiausia.
Nutukimas siejasi su daugybe aterosklerozės, sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, tokių kaip arterinė hipertenzija, insulino rezistencija ir sutrikusi gliukozės tolerancija, ir gali išprovokuoti cukrinį diabetą.


 

Mityba


Kalorijų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio gausi dieta skatina koronarinę širdies ligą. Blogiausiai kraujagysles veikia sočiųjų riebalų ir cholesterolio perteklius maiste. Pagrindinis šių medžiagų šaltinis – gyvuliniai riebalai (riebi mėsa, riebūs pieno produktai, kiaušinių tryniai). Sočiuosius riebalus patartina keisti nesočiaisiais (alyvų, rapsų aliejus), patartina daugiau valgyti šaltųjų jūrų žuvis (jose yra polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3).
 

Nejudra


Fiziškai neaktyvūs žmonės maždaug du kartus dažniau serga širdies kraujagyslių ligomis, didesnis jų mirtingumas. Mažai judant sutrinka kraujospūdžio reguliacija, kraujyje daugėja aterogeniškų lipidų, auga kūno masė, trinka gliukozės tolerancija. Šis rizikos veiksnys aterosklerozę skatinančiu poveikiu prilygsta rūkymui. Net vidutinio laipsnio fizinis aktyvumas turi apsauginį poveikį nuo koronarinės širdies ligos ir bendrojo mirtingumo.
Apie omega 3 riebalų rūgštis kalbamės su Vilniaus Centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Daiva BERŠKIENE.
 

Kaip galėtume kasdien gauti omega 3 riebalų rūgščių?


Paprasčiausiai – valgyti riebią jūrinę žuvį. Tai lašiša, skumbrė, sardinė, upėtakis, otas. Lietuvoje, deja, nėra tradicijos kasdien praturtinti savo valgiaraštį žuvimi. Nesame pietiečiai. Taip pat suvokiu, kad tokios žuvies ne visi gali įsigyti, juk ji nėra pigi. Per savaitę racione turi būti bent dvi žuvies porcijos. Be to, niekas nėra tikras, ar ta žuvis, kurią įsigyjame prekybos centruose, yra tik sveikatą nešanti... Todėl žmonėms, sergantiems širdies kraujagyslių ligomis ar jau patyrusiems kažkokias ligas, visuomet rekomenduoju papildomai vartoti omega 3 riebalų rūgštimis praturtintus maisto papildus.
Jeigu žmogus persirgęs kokia širdies kraujagyslių liga, jam papildomai būtinai reikia pasitelkti ir maisto papildus su omega 3 riebalų rūgštimis.
 

Vaistinėse galima rasti gausybę tokios sudėties maisto papildų. Kaip pasirinkti tinkamiausius? Į ką atkreipti dėmesį?


Mano anksčiau paminėto tyrimo metu buvo pastebėta, kad teigiamą naudą darančių omega 3 grynųjų rūgščių turi būti gaunama 850 mg per parą. Dar svarbu, kad tarp EPR ir DHR (tai sudedamųjų omega 3 frakcijų pavadinimų trumpiniai) turi būti tinkamas santykis. 1,2:1 santykiu pagaminti maisto papildai turi teigiamą įtaką antrinei širdies ligų prevencijai. Aš rekomenduoju atkreipti dėmesį į Omega Defend preparatą, kurio dvi kapsulės per dieną ir užtikrina reikiamą prevencinę dozę.
Taip pat, manau, vyresnio amžiaus žmonėms turėtų būti aktualu tai, kad Omega Defend parduodamas patrauklia kaina – 36 litai. Kiti panašios sudėties preparatai yra gerokai brangesni, ir ne visi galėtų jų nusipirkti.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

WWW.INCEPTUM.LT
2011-01-24 11:47
Kraujospūdžio matuokliai "OMRON"

Nebrangiai parduodame naujus japoniškus kraujospūdžio matuoklius "OMRON". Turime riešinius ir žastinius, pusiau ir pilnai automatinius. Suteikiame iki 5 metų garantiją. Kaina nuo 114 litų. Pristatome visoje Lietuvoje.
www.inceptum.lt
i.l.
2009-01-11 15:19
Tikra tiesa,kodel neminimi kiti veiksniai sirdiai issaugoti.Mano kolege ruko visa gyvenima 60metu,ir super sveika,o as 40metu nerukau,judu kaip bitute,bet nuo tokio judejimo ir skauda sirdi...
zose
2009-01-11 13:12
Na sis straipsnis gryna reklama: pirkite zuvu taukus. Tiesos yra straipsnyje, taciau cia dar truksta pamineti itampa, stresa, alkoholi ir t.t.Noretusi nuosirdziu straipsniu, o reklamos.
Lija
2009-01-09 11:48
Neminimas nei alkoholio, nei kofeino ar tanino poveikis. Nieko neužsimenama apie kitus nesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinius, o tik apie parduodamus vaistinėse

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai