Vyresnio vaiko žindymas neturėtų kelti nuostabos

Naujagimio ar kelių mėnesio kūdikėlio žindymas šiais laikais niekam nekelia nuostabos. Tai laikoma visuomenei priimtinu ir net gražiu reiškiniu. O štai vyresnio mažylio ar net jau vaikščiojančio vaikelio žindymas viešoje vietoje dažnai kelia nuostabą ar net pyktį. Todėl dažna mama vyresnį mažylį žindo tik namuose, kur niekas netrukdo abiem ramiai pasidžiaugti artumu. Visuomenės požiūris yra viena iš priežasčių, kodėl apie šiuo laikotarpiu kylančias žindymo problemas kalbama ir rašoma gerokai mažiau.
 

Galime tik pasidžiaugti, kad paskutiniais metais vis daugiau motinų gimdymo namuose pradeda žindyti savo vaikelius. Tačiau statistika rodo, jog po šeštojo mėnesio, kai mažylis pradedamas primaitinti papildomu maistu, stipriai sumažėja žindančių motinų skaičius. Tad kuo ypatingas vyresnio vaikelio žindymas ir su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria mamos šiuo metu, konsultuoja VšĮ Mamos centras vadovė Živilė Baltrušaitienė.
 

Žindymas po šeštojo mėnesio


Šešių mėnesių mažylis žinda ypač aktyviai ir nori tai daryti bet kur ir bet kada. Jis jau moka parodyti, jog nori žįsti – tempia mamos drabužius, bando atsegti palaidinę. Žindymo metu vaikelis gali prilaikyti krūtį viena ar abiem rankomis. Dar po kelių mėnesių kūdikis tampa lengvai išblaškomas žindymo metu, todėl žindymui mama turėtų pasirinkti kuo ramesnę vietą.
10–12 mėnesių vaikelis atranda judėjimo laisvę, ir dėl to nemaža dalis mažylių ima žįsti dažniau ir ilgiau. Dėl padidėjusio naujų įvykių ir įspūdžių srauto mažyliams tampa ypač svarbu vėl pajausti motinos teikiamą saugumą ir ramybę. Nuolatinis nusiraminimo poreikis gali neraminti motiną, kuri greičiausiai manė, kad augdamas mažylis kaip tik turėtų žįsti rečiau ir trumpiau. Nereta netgi gali pamanyti, kad jos mažylis yra labai nesavarankiškas. Reikėtų žinoti, kad emocinių vaikelio poreikių patenkinimas šiuo laikotarpiu yra svarbus, nes padeda vystytis mažylio savarankiškumui ateityje.


 

Dantukų dygimas


Tarp 6 ir 12 mėnesio kūdikiams pradeda dygti dantys (kai kuriems gali ir anksčiau), dėl ko dantenos paburksta ir tampa itin jautrios. Pradėjus žįsti, į dantenas priteka daugiau kraujo ir jos tampa dar skausmingesnės. Dėl to neretas mažylis tik pradėjęs žįsti gali paleisti krūtį ir imti verkti. Jei yra ir kitų dantų dygimo požymių (padidėjęs irzlumas, viduriavimas be aiškios priežasties, atpylimas, lengvas karščiavimas), akivaizdu, jog mažylis neramus laikinai ir, dantukams prasikalus, jis nurims ir žįs kaip įprastai.
Pradėjus dygti dantukams, mažylis greitai atranda, kad kramtymas ir trynimas mažina dantenų skausmą. Mažylis taip pat gali trinti žandikaulį ar tampyti ausis, kad sumažintų skausmą. Prieš žindydama tokį vaikelį mama gali padėti vaikeliui pamasažuodama dantenas pirštu, pasiūlydama atšaldytą guminį žaisliuką ar šaltą audeklo gabalėlį, kad atlėgtų skausmas.
Kita su dantų dygimu ateinanti problema yra mažylių kandžiojimasis. Turbūt ne viena mama yra patyrusi neapsakomą skausmą, kai žindomas mažylis sumano išbandyti naujai išdygusius ir aštrius it adata dantukus. Kai dygsta dantukai, svarbu stebėti kūdikio elgesį viso žindymo metu. Kai pieno gurkšniai ima retėti ir maitinimas eina į pabaigą, reikėtų krūtį švelniai išimti – kad mažylis neturėtų progos imti žaisti su krūtimi. Jei mažylis kandžiojasi vidury maitinimo, reikėtų iškart ištraukti krūtį iš burnytės, pasakyti „Ne“ ir palaukti kelias minutes prieš tęsiant maitinimą. Jei kandžiojimasis pasikartoja, reikėtų vėl švelniai pasakyti, kad taip daryti negalima ir nutraukti maitinimą. Taip mažylis gaus aiškų signalą, kad kandžiotis žindymo metu negalima.
Greičiausiai, pirmą kartą vaikeliui įkandus, mama sušuks iš nuostabos ir skausmo. Reikėtų pastebėti, kad tokia reakcija gali išgąsdinti kūdikį, todėl būtų geriau, jei mamai pavyktų reaguoti santūriau. Staigų riksmą mažylis gali suprasti kaip atstūmimą ir nebenorėti daugiau žįsti. Atsižvelgus į dantų dygimo ypatumus galima sėkmingai „pragyventi“ šį laikotarpį ir vėliau džiaugtis ilgalaikiu žindymu.
 

Vyraujančios nuostatos


Kai mažyliui sueina metai, aplinkinių nuomonė gali neretą mamą paskatinti nutraukti žindymą. Manoma, jog, jei kūdikis jau valgo įvairų papildomą maistą, motinos pienas jam nebeteikia didelės naudos. Moksliniai tyrimai rodo, jog vyresnio mažylio žindymas yra vienas svarbiausių sėkmingą mažylio emocinį vystymąsi lemiančių veiksnių. Taip pat svarbu žinoti, kad papildomame maiste, kuriuo primaitinamas mažylis, paprastai nėra sočiųjų rūgščių, kurių yra motinos piene ir kurios būtinos mažylio smegenų vystymuisi. Tik motinos piene yra apsauginių imunofaktorių bei antikūnų, prisitaikiusių prie konkrečios mažylio aplinkos. Pasaulio sveikatos organizacija, remdamasi ilgalaikiais tyrimais, rekomenduoja žindyti vaikus iki dvejų metų ir ilgiau.
Tad, jei norite žindyti savo mažylį ilgiau, tačiau abejojate, ar jam tai naudinga, būkite tikra, kad sukraunate jam patį geriausią sveikatos „kraitį“. Tik žindanti mama pajėgi apsaugoti savo mažylio sveikatą tokia gausybe naudingų medžiagų, ir jokie vitaminai negali atstoti šios apsaugos.
Živilė Baltrušaitienė, IBCLC
VšĮ Mamos centras (žindymo konsultacijos bei mokymai), vadovė
Koordinatės – tel. 8 686 71 164, el paštas info@kudikiai.lt
IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

sXhHmkLQBhZf
2012-03-25 06:53
sumur bor saya sekitar 20m, iarnya jernih + sedikit berpasir, tetapi pada bak/ember penampungan air jika sdh 4 hari lebih, ada terlihat spot hitam-hitam di dinding/dasar bak/ember penampungan seperti jamur, sedangkan pasir terlihat terkumpul di tengah dasar bak/ember penampung. Mohon pencerahan untuk masalah ini dan jika harus dikuras/diperbaiki agar pasir tdk naik dan spot hitam hilang berapakah biayanya domisili saya sekitar bogor daerah resapan air/tanah kosong masih banyak/luas. Terimakasih.
Jolanta
2010-09-13 11:46
Aciu uz straipsni.ji reiktu paskaityt ,,tarybinems,,bobutems.Jos lb jau nepalankiai ziuri i tokius ilgus maitinimus.Mano maziukui jau beveik du metukai,mano mama negali nurimti-baik maitint,baik...
Ieva
2010-08-25 13:26
Geras straipsnelis.
Savo vyresnįjį sūnų maitinau beveik iki dviejų metų - tiesa, prie žmonių drovėdavausi, bet ryte ir vakare jis vis dar gaudavo mano pienuko. Džiaugiuosi, kad vaikutis beveik neserga, jam dabar 5 metai, ir tikiuosi, kad ilgas maitinimas prie to prisidėjo.
zana
2008-01-29 20:02
liuks faina super tikiu

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai