Abortas po ar tabletė prieš

Ko tik nesigriebė mūsų protėviai, norėdami išvengti nepageidaujamo nėštumo. Senovėje ant gimdos kaklelio dėdavo citriną, iš korpijos ir medaus darydavo kamštį, netgi į makštį kišdavo acte išmirkytą kempinę. „Šiuo metu mes turime daug patikimesnių priemonių, leidžiančių išvengti nepageidaujamo nėštumo ir aborto“, – sako akušerė ginekologė dr. Dalia LAUŽIKIENĖ.
 

Tie, kurie išgyveno


Esame daug kartų girdėję pasakojimų apie tuos, kurie išgyveno žemės drebėjimą, lėktuvo katastrofą ar klinikinę mirtį. Bet ar kada girdėjote ir pagalvojote apie žmones, išgyvenusius abortą? Apie tuos besidžiaugiančius gyvenimu, kurių nenorėjo ir buvo pasiryžusios nužudyti jų pačių motinos?
• Giannna Jassen. Žavi ir energinga šviesiaplaukė keturiolikmetė mergina iš Kalifornijos, serganti cerebriniu paralyžiumi, tik prieš keletą metų sužinojo savo ligos priežastį – jos motina bandė dar negimusią ją nužudyti. Gydytojas į vaisiaus vandenis suleido druskos tirpalo. Tai įprasta procedūra, kurios metu po poros valandų turėjo prasidėti vaiko priešmirtinė agonija, konvulsijos ir neišvengiama žūtis. Kitą dieną vietoje laukto negyvo vaisiaus motina pagimdė mergaitę. Ją įvaikino ir užaugino slaugė.
• Ivan Solorsano. Kai jos motinai buvo 22, ją išprievartavo jos viršininkas, vyr. teisininkas, ir ji tapo nėščia. Šeima liguistai smerkė jos bėdą: visaip žemino, tyčiojosi, vertė gulėti ant šaltų grindų. Kai jau buvo ketvirtą mėnesį nėščia, ją privertė pasidaryti abortą. Procedūra nepavyko ir po poros dienų ją ruošėsi pakartoti. Bet staiga motina pajuto mano širdies tvinksnius, sako Ivan, ir nusprendė išsaugoti gyvybę. Motiną vedė jos draugas jai dar esant nėščiai, suteikė savo pavardę. Ji susilaukė dar šešių vaikų, bet aš likau artimiausia, – sako ji.
Yra ir daugiau tokių, tik niekur neskelbtų, širdį veriančių istorijų.
 

Abortų rūšys


Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulyje kasmet nutraukiama apie 50 milijonų nėštumų. 2004 m. Lietuvoje moterų pageidavimu buvo atlikti 10 644 abortai. Paguosti gali tik tai, kad dėl lytinio švietimo ir gausėjančio kontraceptinių priemonių pasirinkimo abortų mažėja (1974 jų buvo net 45 300).
Atsižvelgiant į tai, kuris nėštumo mėnuo buvo, kai nėščioji kreipėsi į gydytoją, parenkamas tinkamiausias aborto būdas.
Plačiausiai pasaulyje taikomas chirurginis abortas, kai naudojant įvairius instrumentus kūdikis pašalinamas iš gimdos. Jų efektyvumas 99 proc. Ir tik prieš 10 metų pradėtas taikyti moterį mažiau traumuojantis medikamentinis abortas. Jo efektyvumas 80–95 proc.
• Vakuuminis išsiurbimas. Atliekamas iki 12 nėštumo savaitės. Paralyžiuojami, po to ištempiami gimdos kaklelio raumenys. Į gimdą įkišamas vamzdelis, vaisius suplėšomas ir ištraukiamas siurbliu.
Pasidariusiai abortą moteriai kyla daug komplikacijų, tarp kurių pati grėsmingiausia – kraujavimas. Ne viena sako, kad antro karto neištvertų: „Jau maniau, nebeištversiu nepakeliamo skausmo ir mirsiu“, „Po to sunkiausia grįžti namo. Vyras apsimeta, kad nieko neįvyko. Kai lieku viena, verkiu...“.
• Gimdos turinio išsiurbimas ir ertmės išgrandymas. Atliekamas 7–12 nėštumo savaitę. Rekomenduojama bendrinė nejautra. Praplėtus gimdos kaklelį vaisius išsiurbiamas. Gimdos sienos nugramdomos aštriu grandikliu ir dar kartą išsiurbiamas turinys.


• Ru 486. Didelį atgarsį ir diskusijas sukėlęs medikamentas. Išgėrus tabletę, vaisiuje blokuojamas gyvybiškai svarbus hormonas. Vaisius motinos įsčiose miršta iš „bado“. Metodas efektyviausias iki 49 nėštumo dienos. Dažniausios komplikacijos – smarkus kraujavimas, infekcija.
• Nėštumo nutraukimas metotreksatu. Onkologijoje ir kai kuriose kitose srityse plačiai vartojamas vaistas. Buvo pastebėta, kad, patekęs į nėščiosios organizmą, jis slopina vaisiaus formavimąsi ir sukelia abortą.
 

Geriau tabletė prieš...


Vaistinių lentynos lūžta nuo kontraceptinių priemonių pasirinkimo: tabletės, pleistrai, kremai, spiralės... Kiekvienam gydytojas parinks tinkamiausią.
Viena iš efektyviausių kada nors sukurtų kontraceptinių priemonių – sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės.
Hormonai – tai natūralios organizmo medžiagos, padedančios kontroliuoti vieningą jo veiklą. Hipofizė (viena svarbiausių organizmo liaukų), stimuliuodama moterų kiaušides, brandina folikulus (juose bręsta kiaušialąstė) ir gamina estrogeną bei progesteroną. Estrogenai skystina gimdos kaklelio gleives, mažina klampumą ir sudaro tinkamas sąlygas spermatozoidams judėti gimda aukštyn ir apvaisinti kiaušialąstę. Tuo tarpu progesteronas veikia priešingai: sutirština gleives, padidina klampumą ir formuoja spermatozoidams neįveikiamą kamštį. Tabletėse esančių hormonų sudėtis panaši į natūralių, kiaušidžių gaminamų hormonų, tad organizmas nesugeba jų atskirti ir laiko savais. Padidėjusi šių hormonų koncentracija ir apsaugo nuo nėštumo.
 

Skubi kontracepcija. Kas tai?


Ne tik nuo nėštumo, bet ir nuo lytiškai plintančių ligų saugantis prezervatyvas gali suplyšti, aistros įkarštyje nusmukti. Kartais galite pamiršti išgerti piliulę ar, apimti geidulio, net nepagalvojat apie apsaugą. Ir, tik atslūgus aistrai, susimąstote apie pasekmes. Neverta klausyti draugių patarimų apie greitą lytinių takų išsiplovimą, mankštą ar kitus liaudies medicinos metodus. Tai beprasmiška, nes jau praėjus penkiolikai sekundžių po ejakuliacijos sėkla patenka į gimdos ertmę, kur tampa jokiomis priemonėmis nepasiekiama. Tuomet, norint išvengti nepageidaujamo nėštumo, ir prireikia skubios kontracepcijos. Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai parodė, kad efektyvi ir saugi (tinkamai vartojant) skubios kontracepcijos priemonė – levonorgestrelis (vaistinėse parduodamas Postinor pavadinimu). Tabletėje yra hormono, veikiančio panašiai, kaip natūralus moterų kiaušidžių hormonas – progesteronas. Padidėjusi šio hormono koncentracija pasunkina spermatozoido judėjimą lytiniuose takuose, pavėlinamas kiaušialąstės subrendimas. Norint, kad priemonė būtų veiksminga, pirmąją tabletę būtina išgerti per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto, antrąją – praėjus 12 valandų po pirmosios. Šis preparatas nesukelia neigiamo poveikio moters ar būsimų jos vaikų sveikatai. Tačiau verta pažymėti, jog kartais gali atsirasti pykinimas, galvos skausmas ar nedaug kraujo išskyrų. Dėl didelės hormonų koncentracijos negalima naudoti kaip nuolatinės priemonės.
 

Kai kurie mitai apie kontracepciją


Vakarų šalyse hormoninę kontracepciją naudoja 50–60 proc. moterų. Tuo tarpu pas mus dėl daugybės iš piršto laužtų prasimanymų tik 5,5 proc.
 

Kai kurie mitai, keliaujantys iš lūpų į lūpas.


• Kontraceptinės tabletės sukelia vėžį
Nuolat girdime apie didėjantį sergamumą vėžiu, todėl moterims sunku patikėti, kad hormoniniai kontraceptikai apsaugo nuo baisiausio kiaušidžių ir gimdos vėžio. Abejojama dėl krūties vėžio, nes čia daug prieštaringų tyrimų. Bendra jų išvada tokia, kad geriamieji hormoniniai kontraceptikai nedaug padidina riziką susirgti krūties vėžiu, jei tabletės vartojamos ilgiau nei 8–12 metų. Tuo tarpu tikimybė sirgti gimdos kaklelio vėžiu labiau susijusi ne su pačių hormoninių kontraceptikų veikimu, o su tuo, kad kontraceptikus vartojančios moterys gyvena labai aktyvų lytinį gyvenimą. Dažnai keisdamos seksualinius partnerius, padidina tikimybę užsikrėsti žmogaus papilomos virusu, kuris ir sukelia gimdos kaklelio vėžį.
• Piliulės didina svorį
Tai daugiau senųjų kombinuotų kontraceptikų problema dėl didelės estrogenų koncentracijos. Kūno masės svyravimas būdingas natūraliai ciklo eigai. Ciklo pradžioje vyraujant estrogenams organizme kaupiasi druskos, sulaikančios vandenį ir didinančios svorį, tuo tarpu antroje ciklo pusėje įsivyravus progesteronui, vyksta priešingi reiškiniai.
• Kontraceptikai didina nevaisingumą
Nieko panašaus. Hormoniniai kontraceptikai apsaugo moterį nuo daugelio ligų (mažina riziką susirgti dubens organų uždegimu, negimdiniu nėštumu, kiaušidžių cistomis, kiaušidžių ir gimdos vėžiu). Kuo ilgiau jie vartojami, tuo mažesnė tikimybė susirgti šiomis ligomis ir netekti vaisingumo.
• Išberia spuogai ir padidėja plaukuotumas
Tai buvo senųjų kontraceptikų problema, nes jų sudėtyje buvo didelės dozės progesterono. Jie turėjo daug vyriškiems hormonams būdingų savybių, dėl to ir padidėdavo plaukuotumas bei veido odos spuoguotumas.
• Kontraceptines tabletes būtina gerti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Tai nėra griežta taisyklė, o daugiau tam, kad būtų lengviau atsiminti. Kontraceptikus moteris turi be pertraukos gerti 21 dieną ir tik po to padaryti ne ilgesnę kaip 7 dienų pertrauką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Pardaveja
2013-12-02 12:51
Turiu tableciu nestumo nutraukimui,kreiptis achockaite@gmail.com
Daiva
2013-08-15 11:19
skubiai reikia nelegalaus aborto kurie atlieka klaipedos raj, kontaktu mano erikasxups@friendsclub.lt
aistelyte
2011-11-12 22:00
ka daryti jai as konraceptines naudojau ir dvi dienas negerau ar galejau pastoti? aciu
rasa
2010-09-01 14:58
as laukiuosi gal jau apie kokia 4 savaite ir tik nesenai suzinojau noreciau suzinoti ar norvegijoje atliekamas abortas,ar tai neuzdrausta?
Inceptum
2010-04-29 11:42
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
zzzz
2009-11-04 08:46
Mielos paneles , noriu su jumis pasidalinti neitiketinu atradimu, kuris dabar vissikai pakeite mano problematiskos veido bei nusiurusiu plauku struktura.Tai gydomasis mociutes aliejus, kuri ji pati gamina, kaip as net nezinau, nes neisduoda paslapciu, bet turi ten visokiu misinuku labia geru prisigaminus,kuriu poveikis super..Skamba labia keistai, bet tik sis naturalus preparatelis man pagelbejo, nes, kad ir kiek bandziau tu priemoniu naudoti, tai atrasti tinkama prilygtu kaip kokioj loterijoj laimeti.Si alieju mano mociute vartoja jau labai ilgai ir tai puikiai matosi paziurejus I jos skaiscia oda bei standzius tvirtus blizgius plaukus.Pati ji vartoju tik menesi laiko ir negaliu patiketi, koki poveiki jis daro.Visu pirma labai patiko, kad ji uztepus pries einant gult ant veido jis nepalieka tokio riebalo poveikio, kuris uzkemsa poras.Ypac tinka sausai bei jautriai veido odai, aisku tinka ir riebesniai , tik tada jo maziau vartoti reikia.Kaip minejo mociute , tai jis regeneruoja lasteles, sutraukia visus odos itrukimus, naikina bakterijas, turi pries uzdegimini poveiki, o plaukams suteikia ypatinga tvirtuma bei blizguma, o imasazavus galvos oda puikiai tinka kaip augimo skatinimo priemone.Dar man asmeniskai labai patiko, kad per nakti ji laikant jis labai graziai susigeria, ryte oda kaip kudikelio, tada galima labai puikiai bei lygiai padengti veida pudra, odo issilaiko labia skaisti visa diena bei makiazas nenubega.O dar jis puikiai tinka kaip balzamas po galvos isplovimo, jei plaukai elektrinasi, tereikia issiplaunant pora lasu dregnus plaukus suvilgyti ir jie ramut ramuteliai bei nesulipe.Dar sis aliejus tinka ir visam kunui , tik reikia poros lasu besiprausiant ir oda labai sveika atrodo ;) isties labia dziaugiuosi gavusi si aliejuka .Rasau ne todel, kad pasigirt, koks jis super, bet tiesiog noriu pagelbeti jums, ypac kaip minejau jis tinka sausesnei tipo odai, bet plaukams naudojant tai visoms idealiai tinka , akivaizdus pokytis matyti iskart panaudojus ryte , tai vat , noriu ir galiu siek tiek jo parupinti ir jums , jei susidomejote;) Kaina tikrai nedidele, manau 100ml.-25 lt. cia mazdaug , o uztektu geram pusmeciui,aisku dar galetume tartis, jei didesni kieki imtumete ir panasiai… Taip pat dar turiu ir kitokiu kuno prieziuros priemoniu, tiesiog parasykite, kokios problemos kankina, o as paziuresiu, kuo galiu pagelbeti ;) Nenoriu jums pasirodyti kaip kokia pardavimu agente, bet tiesiog labai dziaugiuosi jo poveikiu, o uz dyka dalinant siek tiek pati I nuostoli nueisiu :D tad labai lauksiu susidomejusiu merginu laiskuciu, rasykit I gmail : lululu.edita@gmail.com ;)
kamile
2009-10-02 20:24
Man net bjauru skaityti, kaip cia viskas bandoma per sazine "uzgriesti"... juk moteris turi teise pasirinkti darytis aborta ar ne, ir visa informacija turi, net sakyciau privalo, buti pateikta objektyviai.
saida
2009-07-29 15:03
Man 19 m. menesines veluoja 11 dienu... ar galiu baimintis jog pastojau?nors buvo pasirodziusios ruzavos gleives bet taip ir nesusergu jau 3 diena...prasau patarkit kaip man elktis toliau,nes bijau kad tik nebuciau pastojus...
Inga
2009-05-18 09:47
Kelinta diene po vaakuminio issiurbimo prasideda tikros menesines?
blonduke
2008-10-20 17:03
man 27 metai.kontraceptikus geriu nuo 18 metu.metus.esu tikrai patenkinta.Gydytoja padare tyrimus,leido isbandyt kelis variantus.bet pasirinkau tai,kas pagal kaina man atrode geriausia ir......TIKO.ir stai...jau 9 metus juos vartoju ir net nezadu ju atsisakyti. o del tokiu dalyku kaip ”sukelia vezi” tai daugiau slamsto suvartojame per maista-juk beveik ant visu maisto produktu(NET VAIKISKU)pilna koncervanto E.
Kvaiša
2008-07-12 01:31
Prašau, maldauju kuo skubiau atsakyti į mano klausymą... tiesiog negaliu delsti ilgiau. Žodžiu man atsitiko toks dalykas (žinau, kad daugelis labai nuteistų mane, tačiau ir pati sau negaliu dabar atleisti ir dar ilgai neatleisiu tokio dalyko):man 17 metų,esu nekalta (ar jau buvau), vakar per svente as su vienu vaikinu po keliu tauriu vyno pasisalinau is kompanijos... trumpiau tariant glamonės, buciniai ir taip reikalai pakrypo link sekso...o man kaip tik buvo sesta menesinių diena... jis nezinojo, kad esu nekalta ir bande i mane isiskverbti... man atrodo jam pavyko praplėšti mergystės plevę, nors ir nejauciau tokio zverisko skausmo, kaip pasokojo jau patyrusios TAI drauges, bet jauciau toki dideli ir gan stiprų pasipriesinima, kai jis kiso savo organą, tokio rimto sekso nesigavo, nes ”aistros įkarštį” pertraukė artėjantys link mūsų zmonės... zodziu, manau spermos į mano lytinį organą pateko (aisku taip ir yra), nes jis buvo be prezervatyvo... po sio įvykio sventė tęsėsi dar ilgai ir tik išsimiegojusi po 20 valandu, prisiminiau kas atsitiko ir panikuodama nubėgau į vaistine ir nusipirkau Postinor-2 tabletes. Perskaiciusi kontrindikacijas isgėriau vieną tabletę, po valandos draugė pasakė, kad reikėjo isgerti iskarto dvi tabletes, tai po jos zodziu - praejus valandai (gal truputi daugiau) panikuodama isgeriau ir antrą, o dabar, dar po dviejų valandų skaitydama sį straipsni suzinau, kad reikėjo antrą tabletę gerti praėjus 12 val po pirmos tabletės... Sakytkit ar tabletės tokiu atvieju gali paveiks, ar man jau ruoštis abortui? Ar vaikinas suprato, kad esu nekalta? Dar kartą MALDAUJU - PADĖKIT MAN, KUO SKUBIAU ATSAKYKIT Į KLAUSYMĄ...
ligita
2008-02-08 21:43
kontraceptikus vartoju 6 metus,joks svoris neauga man ideali priemone apsisaugoti nuo nestumo ciklas reguliarus
ramse
2007-04-23 11:22
as kol nevartojau tu tableciu,nuolat sirgau visokiais uzdegimais,o kur dar baime sex neduok dieve pastosi,na o kai teko aborta pasidaryti,tad ta pacia diena nusipirkau kontraceptiku ir dabar 3m esu begalo patenkinta!
Jovita
2007-01-10 21:02
Kontraceptikus gėriau šešis metus. Nutariau pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio (informaciniame lapelyje yra parašyta, kad galima susirgti geriant kontraceptikus). Na ir prisikabino: žymūs pakitimai. Mterys tai štai ką noriu pasakyti: tikrinkitės. Dar paskaičiau, kad šia liga dažniausiai serga tos, kurios dažnai keičia partnerius - neturėjau nei vieno apart savo vyro. TIKRINKITĖS
ana
2007-01-09 22:30
Man greit 40m.tabletes vartoju gal jau 3m. jaučiuosi puikiai,vartoju gydymo tikslais dėl endometrijozės.Būtų neblogai jai kontraceptikus kompensuotų ,ko gero kai kam tai per brangu.
ana
2007-01-09 22:28
Man greit 40m.tabletes vartoju gal jau 3m. jaučiuosi puikiai,vartoju gydymo tikslais dėl endometrijozės.Būtų neblogai jai kontraceptikus kompensuotų ,ko gero kai kam tai per brangu.
moterims ir merginoms
2006-12-03 22:25
na tikros moterys, pasaulis taip progresuoja, kad vos spejam kartu... o jos apie naturalia apsauga i kelis simtmecius atgal verziasi
to treja
2006-12-02 11:28
siuolaikiniame pasaulyje naturali apsauga tiktu tik gal vienuolei....
uz
2006-11-21 15:27
bet vistiek geriau gerti tabletes nei darytis abortus, jie kenkia daugiau nei kepenims (Trejai)
lina
2006-11-12 09:31
pritariu Simai, juk kiekvieno organizmas reaguoja skirtingai , dar labai priklauso ir nuo nusiteikmo. kontraceptikus pradejau vartoti velai - nuo 30 ir jau 3 metai vartoju, ju pagalba susitvarke kai kurios ginekologines problemos
to treja
2006-11-04 00:50
visiskai sutinku su tavim..
Natalija
2006-10-30 08:12
Sakykit,prasau, ar renkantis kontraceptika butina butina gydytojo-ginekologo konsultacija tam,kad issirinkti tinkama apsaugos priemone?Nes kai anksciau vartojau kontraceptikus,man staigiai didejo svoris.Aciu
Ieva
2006-10-26 16:02
Geriu kontraceptikus 8 metus, man tai geriausia priemone. Tikiu, kad būna komplikacijų, man jų nėra. Spjaunu triskart per peti:)
rita
2006-10-23 20:22
O man tinka ir patinka. jei radot ka geriau pasiulykit
Sima
2006-10-19 13:02
Turbtu kiekvienos moters organizmas reaguoja kitaip. Man tikrai tinka- svoris tikrai neauga, labai gerai padejo nuo spuogu, ir absoliuciai jokio diskomforto.
eglė
2006-10-19 11:49
Nesekit pasakų dėl iš piršto laužtų prasimanymų- ir auga svoris, ir visokių komplikacijų būna.Sakysit, kad mažas procentas. O kur garantija, kad man taip nebus? ”Kiekvienam gydytojas parinks tinkamiausią” -nesąmonė.Iš kur gydytojas gali žinoti (net nepažiūrėjęs į mane)ar tinka man tas ar kitas vaistas. Tikriausiai kiaurai mato.Juk nedaromi jokie tyrimai.Poliklinikose taip pat vaikšto ”platintojai”- mačiau savo akimis.
Nesu pikta, kaip tai gali pasirodyti, tačiau patyriau savo kailiu.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai