Mokomės virti sriubą

Sriuba – kaprizingas, daug darbo reikalaujantis patiekalas. Kaip išvirti ne putrą, o skanią maistingą sriubą? Pakalbėkime apie pagrindines jos virimo taisykles ir šio patiekalo naudą mūsų sveikatai.

 

Virimo ABC

 

Daržovių sriubą visada pradėkite virti nuo daržovių troškinimo ant mažos ugnies – tai išryškins jų skonį.

Jeigu norite, kad sriuba būtų tirštesnė, įdėkite trintų bulvių.

Tirštas sriubas paskaninkite skrebučiais (supjaustykite duonos riekeles gabalėliais ir skrudinkite karštame aliejuje).

Jeigu norite pagerinti sriubos skonį ir kvapą, įmeskite į ją smulkintų baziliko, krapų, petražolių žolelių.

Jei pietums patieksite kelis patiekalus, tuomet sriubos turi būti ne daugiau nei 200 ml. O jeigu valgysite tik sriubą – 300–350 ml.

Mėsos sultinys bus skaidrus, jei iš pradžių virsite ant smarkios ugnies. Sultiniui užvirus, nugraibykite putas ir toliau virkite ant mažos ugnies. Jeigu norite skanaus sultinio, į jį dėkite nepjaustytų morkų, svogūnų, ir nieko daugiau.

Virdami niekada nepilkite ir nenupilkite skysčio, nes tuomet pablogės sriubos skonis. Todėl apie vandens ir sriubai naudojamų produktų santykį reikėtų gerai pagalvoti dar prieš verdant.

Ne mažiau svarbu tinkamai supjaustyti daržoves. Jeigu sriuboje daug daržovių, jas pjaustykite stambiau, o jeigu jų mažiau, – pjaustykite smulkiau.

Virdami vištienos sultinį, kruopų ar kukulaičių sriubą, dėkite nepjaustytą morką, bulvę ar svogūną (jie tik papildys sriubos skonį), o virdami, pavyzdžiui, kopūstų sriubą, morkas ir svogūnus, supjaustykite smulkiais šiaudeliais ar pan.

Virdami sriubą stebėkite, nuolat ragaukite ir jokiu būdu neleiskite jai pervirti.

Sriuba sūdoma tik pabaigoje. Jei pasūdoma per anksti, ji būna per sūri, nes daugiausia druskos lieka skystyje, o jeigu pasūdoma per vėlai, tai skystis būna sūrokas, o tirščiai beskoniai.

Ir dar vienas patarimas: išvirę sriubą, nepalikite joje laurų lapelių.

 

Paskutiniosios virimo minutės – svarbiausios

 

Kai iki virimo pabaigos lieka apie 5 minutes, formuokite sriubos skonį ir aromatą, pridėdami prieskonių, žolelių pagal savo skonį.

Kai sriuba jau paruošta, neskubėkite atidengti dangčio dar 10–15 minučių. Per šį laiką visi prieskoniai giliau įsiskverbia į mėsą, grybus ar daržoves ir susiformuoja aromatas.

Sriubos skonis bręsta ir lėkštėje: galite įmesti skrebučių, krapų ar petražolių lapelių, dribsnių ar išleistą kiaušinį.

Sriubos nepatartina palikti kitai dienai. Tik barščių, kopūstų sriubos, laikomos stikliniame, emaliuotame ar moliniame inde, antrąją dieną įgauna dar geresnį skonį.

 

Kada valgyti sriubą sveikiausia?

 

Sriubą galima valgyti pusryčiams ir vakarienei, nes sriuba neturi daug energinės vertės, žinoma, jei į ją nepridedama riebalų.

 

Naudingi patarimai

  • Jeigu sriuba per riebi, prakoškite ją per šaltu vandeniu suvilgytą drobelę – dalis riebalų liks ant jos.
  • Jeigu sriubą persūdėte, įdėkite į ją žalią bulvę, skudurėlyje surištų ryžių arba gabalėlį cukraus – šie produktai sugers druskos perteklių.
  • Ryžių sriuba bus skaidri, jeigu ryžius sumesite į verdantį vandenį ir po 4 minučių nukrėsite ant sietelio. Po to ryžius sudėkite į sultinį.
  • Verdant sriubą su perlinėmis kruopomis ji neįgaus melsvo atspalvio, jei kruopas išvirsite atskirai ir tik tada sudėsite į sriubą.
  • Kuo lėčiau ir ramiau verda sriuba, tuo ji bus skanesnė. Dar geriau, kai ji ne verda, o šunta.
  • Gardžiausia sriuba išverda porcelianiniuose, emaliuotose induose.

 

Klasikinė žiemos sriuba

2 porai

150 g raugintų kopūstų

300 g bulvių

100 g morkų

 5 g sviesto

1 l vištienos sultinio

150 ml tirštos grietinės

2 šaukštai smulkinto baziliko ir krapų mišinio

 

Pavirkite raugintus kopūstus 15 min. ir, jei skystis rūgštus, jį nupilkite. Pridėti pjaustytų bulvių, morkų, porų ir baikite virti. Įpilkite vištienos sultinio, įmaišykite sviesto, grietinės, prieskonių.

 

Trinta grybų sriuba

1 l mėsos sultinio ar daržovių nuoviro

200 g pievagrybių

1 poras

5 vnt. džiovintų baravykų

 žiupsnelis šviežiai maltų pipirų

100 ml grietinėlės

1 svogūnas

2 skiltelės česnako

1 valgomasis šaukštas sviesto

Išmirkykite baravykus vandenyje 30 min. Įkaitinkite sviestą ir jame pakepinkite susmulkintus česnakus ir svogūnus, kol pagels. Po to įdėkite į keptuvę smulkintų baravykų, pievagrybių ir kepkite 7–10 min. Visą turinį įdėkite į puodą su sultiniu (ar daržovių nuoviru) ir virkite ant mažos ugnies 15 min., įmaišykite grietinėlės. Paruoštą sriubą išplakite iki vientisos masės, pasūdykite, pagardinkite juodaisiais pipirais. Pabarstykite smulkintais porais.

  

Kodėl sriubą valgyti sveika

Gydytojos dietologės Rūtos Petereit komentaras

 

Sriuba yra pirmasis patiekalas, paruošiantis virškinti kitą maistą. Namuose virtos sriubos yra skanios, maistingos ir nebrangios.

Sveikam žmogui sriuba nėra būtina. Tačiau jei žmogus serga virškinamojo trakto ligomis, jei jautresnė virškinamoji sistema, kokybiška sriuba, kaip pirmas patiekalas arba patiekalas priešpiečiams, pavakariams, yra tinkama ir naudinga.

Kruopų nuoviras naudingas žmonėms, sergantiems virškinamosios sistemos ligomis.

Skystos skaidrios sriubos netgi padeda numesti svorio, kadangi sriubos tūris didelis, greičiau pasisotinama, gaunant mažiau kalorijų. Tačiau tai nereiškia, kad, norint sumažinti kūno svorį, reikia valgyti vien tik sriubas tris kartus per dieną.

Sriuba su mėsos kukuliukais gali būti patiekiama pietums ar vakarienei.

Sriubas turime skaninti žolelėmis ir į jas dėti kuo mažiau druskos, o tai labai svarbu tiems, kurių kraujo spaudimas yra padidėjęs.

Pirktinėse sriubose paprastai yra daug druskos ir riebalų. Rinkitės sriubas, turinčias mažai riebalų ir natrio.

Konservuotos ir greitai paruošiamos sriubos skiriasi kokybe ir maistine verte. Konservuotos sriubos nėra tokios maistingos kaip naminės, tačiau geresnės už greitai paruošiamas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai