Sveika mityba: kas tiesa, o kas niekuo nepagrįstas išsigalvojimas?

Tinkama mityba – būtina kiekvienam, besirūpinančiam sveika gyvensena. Tačiau kai sklando tiek daug mitų apie ją, sunku ir susigaudyti, kas tiesa, o kas melas. Šiuo straipsniu bus siekiama išsklaidyti arba patvirtinti kai kuriuos populiariausius mitus apie mitybą. Tai padaryti padės gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė.
 

Jei nori, kad svoris nedidėtų, reikia valgyti vienodą maistą


Netiesa. Monotoniškai valgyti tą patį maistą kasdien – psichologinis savęs žudymas. Kiaušinių, ryžių ir pan. dietos žmogui pašalina bet kokį norą valgyt tos rūšies maistą vėliau. Taip kyla pavojus labai apriboti savo raciono spektrą. Taip pat kiekvienas maistas turi savo mineralų, vitaminų kompleksą, taigi, atsisakant kitų produktų, pradės trūkti tam tikrų medžiagų.
 

Jei nori, kad svoris nekistų, reikia valgyti visada tuo pačiu metu


Tiesa. Visada valgant apytikriai vienu metu 3-4 kartus per dieną, organizmas tolygiai aprūpinimas maisto medžiagomis. Normaliai fiziologijai tai yra būtina sąlyga. Kaip puikiai iliustruoja gydytoja dietologė J. Dobrovolskienė, „aprūpinti aparatą kuru riekia nuolatos. Nebūna mašinos be kuro, taip ir žmogus neturi būti be maisto.“ Be abejo, maistas turi būti subalansuotas ir tolygiai paskirstytas kiekvienai paros daliai.
 

Po 18 valandos nebegalima valgyti


Ir tiesa, ir netiesa. Žmogui paskutinį kartą valgyti rekomenduojama 3 valandos prieš miegą, o gulti geriausia 22–23 val. Taigi vakarienę geriausia valgyti 19–20 val. Logiškai mąstant, jei ruošiamasi gulti 21 val., 18 val. vakarienei valgyti yra tinkamas metas. Taip pat svarbu ne tik kada, bet ir kas valgoma, kadangi vakare sulėtėja medžiagų apykaita. Maistas turi būti lengvas, kitaip tikrai galima lengvai sustorėti.
 

Pusryčiams gali valgyt ką nori – maistas neis į kūną


Netiesa. Nors pirmoje dienos pusėje ir vyksta greičiausi medžiagų apykaitos procesai, tačiau jei pusryčių stalas bus tarsi Gargantiua ir Pantagriuelio, tai kilokalorijų pervartojimas garantuotas. Be abejo, jei pavalgius po valandos žadama intensyviai sportuoti ar dirbti, bus sunaudojamos suvartotos kalorijos – jos nesikaups atsargų pavidalu. O jei nėra kur sunaudoti pusryčiams suvartotų kalorijų, jos bus sunaudotos riebalų sluoksniui ant pilvo gaminti.
 

Jei valgysi tik ekologiškus produktus, visada būsi sveikas ir nepriaugsi svorio


Netiesa. Visų pirma, kas yra ekologija ir ką iš tikrųjų ekologiško galima nusipirkti? Antra, jei valgysi ekologišką maistą dideliais kiekiais, vis tiek būsi garantuotas nutukėlis.
 

Jei valgysi tik daržoves, lengvai sulieknėsi


Iš dalies taip. Valgydamas tik daržoves, be jokių padažų, priedų, tikrai sulieknėsi. Tačiau vienarūšis maistas sukels kitų medžiagų, kurių neturi daržovės, nepakankamumą, ir tai baigsis liga.
 

Pieno produktai lėtina medžiagų apykaitą


Ir taip, ir ne. Riebūs pieno produktai – lėtina, liesi – ne. Pavyzdžiui, plakta grietinėlė bus daug ilgiau virškinama už liesą varškę. Greičiausiai virškinamas angliavandeninis maistas (vaisiai, daržovės), vidutiniškai baltyminis, o ilgiausiai – riebus.
 

Pieno produktai sukelia bėrimą


Ir taip, ir ne. Jei žmogus alergiškas pieno baltymams ar net ir neturėdamas alergijos pieno produktams juos vartoja dideliais kiekiais, tai gali sukelti bėrimą. Tai organizmo reakcija, parodanti baltymų perteklių. Saikingai vartojant pieno produktus, bėrimas negresia.
 

Nesubalansuota mityba sukelia bėrimą


Taip. Tačiau medžiagų nepakankamumas nebūtinai pasireiškia bėrimu. Gali atsirasti ir kitokių simptomų.
 

Valgant daug riebaus maisto, pradeda kilti spuogeliai


Netiesa. Riebalų perteklius sukelia virškinimo sistemos sutrikimus – nevirškinimą, storėjimą, o ne odos problemas. Tam daugiau reikšmės turi baltyminių produktų per didelis vartojimas.
 

Per dieną būtina išgerti 2l vandens, kad organizmas išsivalytų


Tiesa. Vanduo yra skiediklis ir atlieka valomąją funkciją. Jei vandens išgeriama mažiau nei 1,5l, organizmo valymas nevyksta teisingai. Vandens trūkumas sukelia tulžies turinio klampumo padidėjimą, dėl to gali formuotis akmenukai. Organizmą būtina aprūpinti apie 2l vandens per parą.
 

Per daug vandens kenkia sveikatai


Tiesa. Tačiau reikia žiūrėti į situaciją. Jei intensyviai fiziškai dirbama arba yra labai karšta, gerti daugiau vandens būtina. Tačiau nesant reikalo ištisai gerti vandenį nėra sveika. Taip išplaunamos mineralinės medžiagos, pvz., kalcis, laisvėja viduriai, sutrikdomas nakties miegas ir pan. Taip pat reikėtų susirūpinti, jei troškina be jokios priežasties, nes tai gali būti kokios nors ligos simptomas, pvz., vienas iš cukrinio diabeto simptomų.
 

Reikia atsisakyti makaronų ir bulvių, nes nuo jų storėjama


Netiesa. Jei suvalgoma tiek makaronų ar bulvių, kad per dieną jų suteikiamos kilokalorijos sunaudojamos, antsvorio neatsiras. O atsisakyti šių produktų nenaudinga, nes gali pradėti trūkti tam tikrų medžiagų.
 

Vienos dienos iškrova savaitėje – sveika


Tiesa. Ir netgi rekomenduojama. Tačiau ne tada, kai intensyviai dirbama, sportuojama. Taip pat tai nereiškia, kad visą dieną reikia badauti. Iškrovos dieną gali būti vartojami, pavyzdžiui, tik skysčiai, angliavandeniai ar baltyminis maistas.
 

Jei visą savaitę ribosi suvalgomo maisto kiekį, tai savaitgalį galėsi valgyt viską, ką nori


Netiesa. Ištisą savaitę ribojant maisto kiekį, o paskutinę dieną užvalgant daug riebaus ir nesubalansuoto maisto, – skrandžio, kasos, kepenų ligos ir antsvoris yra garantuotos.
 

Cukrus – baltoji mirtis


Netiesa. Kilogramais – taip, gramais – ne, tačiau, pagal sveikos mitybos rekomendacijas, cukraus reiktų vartoti kaip galima mažiau.
 

Alyvuogių aliejus – vienintelis sveikas aliejus, o saulėgrąžų aliejaus reikia iš viso nevartoti


Netiesa. Visi aliejai yra sveiki. Svarbiausia, kad jie būtų kuo natūralesnio, šalto spaudimo ir kuo mažiau valyti. Ne produktas, iš kurio gaminamas, o paruošimo būdas lemia jų naudą. Gydytojos dietologės J. Dobrovolskienės nuomone, sveikiausi – linų sėmenų, riešutų, rapsų aliejai. Saulėgrąžų aliejus tikrai nėra kenksmingas, jo bijoti nereikia, tačiau ir vartoti vien jį nerekomenduojama. Geriausia kas kiek laiko aliejų keisti. O svarbiausia – kuo mažiau vartoti kaitinto, t.y. kepinto bet kurių augalų aliejaus, kuris yra tikrai kenksmingas sveikatai.
 

Raudona mėsa – nesveika


Netiesa. Raudonos mėsos kenksmingumo mitas yra kilęs todėl, kad iš jos dažniausiai gaminami įvairūs rūkyti, sūrūs produktai, kurie iš tiesų nėra sveiki. Tačiau pati mėsa nėra kenksminga. Nebent per dideli jos kiekiai. Iš tiesų rekomenduojama labai nedidelė porcija – 80–100 g mėsos per dieną.
 

Greitas maistas – nesveika


Tiesa. Tai – ne greitai supjaustyta salota, o greito maisto restoranuose pagaminti patiekalai. Maistas, kuris buvo pagamintas anksčiau, negali būti maistingas. Dabar jis tėra pakartotinai apdorojimas. Tokio proceso metu labai krenta patiekalo maistinė vertė – sumažėja vitaminų kiekiai jame. Tokie pietūs išeitis, kai tikrai nėra kur daugiau pavalgyti, tačiau jei tai įprotis – jis yra visiškai nenaudingas organizmui.
 

Žiemą priaugama daugiau svorio


Tiesa, tačiau taip yra ne dėl fiziologinių, o dėl išorinių aplinkybių – žiemą natūraliai mažiau judama.
 

Gerdamas liekninamuosius preparatus, iš tiesų sulieknėsiu


Ir taip, ir ne. Jeigu preparatas pagamintas iš, tarkim, skaidulinių medžiagų (augalų, vėžiagyvių), jis tikrai turi poveikį. Liekninamosios tabletės – ne burbulas.Tačiau ar kiekvienam jis padės, nėra aišku, kadangi maisto papildamas nėra reikalavimo atlikti tiek tiriamųjų mokslinių darbų, kiek vaistams. Tikimybė, kad bus pasiektas norimas rezultatas – apie 25 proc.
 

Žuvis – labai sveika, todėl jos galima valgyt labai daug


Netiesa. Nors žuvis tikrai sveika ir yra fosforo, omega 3 rūgščių, jodo šaltinis, tačiau, nuolatos ją valgant, pradedamas jausti pasišlykštėjimas ja. Tai galiausiai baigiasi visišku žuvies atsisakymu, kas vėliau sukelia minėtųjų medžiagų trūkumą. Žuvies rekomenduojama valgyti 2–3 kartus per savaitę.
 

Vitaminas C padeda išgydyti peršalimą


Netiesa. Vitamino C trūkumas silpnina imuninės sistemos būklę, dėl to dažnai susergama, bet jis pats peršalimo negydo. Jo vartojimas turi būti apgalvotas – jei racione trūksta šviežių daržovių, vadinasi, jo pritrūks, tad, siekiant užpildyti tą trūkumą, vitamino C reikia gerti papildomai.
 

Jei kelias savaites badausiu, numesiu nereikalingus kilogramus ir galėsiu grįžt prie savo įprastinio maitinimosi


Netiesa. Badauti galima tik tada, kai tai rekomenduota gydytojo ir tai daroma su specialia priežiūra. Nors žmogaus fiziologija, deja, tokia, kad jis gali badauti ir kurį laiką nenumirt, tačiau toks organizmo alinimo būdas ne tik nerekomenduotinas, bet ir pavojingas.
 

Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, vakarienę atiduok priešui


Hiperbolizuojant – taip. Tik lengvą vakarienę irgi reikia suvalgyt pačiam.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

HUFjSpPXPzWwg
2012-02-24 19:35
akLapkritis 6, 2011 19:40</a>mokomuosius fkuumils geriausia parsisiusti per interneta. Ir ziureti jei reikia. O televizorius tam, kuris is tiesu ko nors siekia ir nenori buti vergu labai pavojingas

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai