Genetinė modifikacija: vienos nuomonės nėra

Apie genetiškai modifikuotus produktus kalbama kone kasdien. Dažniausiai tokios kalbos – neigiamo pobūdžio. Vis dėlto nereikėtų būti pernelyg kategoriškiems. Kol kas nėra įrodyta nei tai, kad genetiškai modifikuoti produktai kenkia, nei tai, kad jie jokio poveikio neturi. Taigi šįkart „Sveikame žmoguje“ – dvi nuomonės.
 

Kas tai yra?


„Logiška: genetiškai modifikuotas maistas yra toks, kuriame yra pakeista augalin4a ar gyvulinės medžiagos ar produktų genetinė informacija, kuri natūraliai gamtoje negalėtų įvykti, – sako docentas dr. Rimantas Stukas. – Vis dėlto, kad ir kaip baisiai skambėtų, šios genetinės modifikacijos, naudojantis naujosiomis technologijomis, daromos ne tam, kad kenktų žmonių sveikatai, tačiau siekiant kitų tikslų.“ Taigi, nors ir dažnai manoma kitaip, pagrindinės priežastys, dėl kurių mokslininkai griebiasi šių veiksmų, yra tik teigiamų rezultatų siekimas. Štai taip dažnai genetinės modifikacijos pavyzdžiu laikomi pomidorai paveikiami tam, kad juose sumažėtų skysčių, atsirastų daugiau sausųjų medžiagų – vadinasi, padidėtų jų biologinė vertė.
Kitos priežastys, anot docento, taip pat ne sąmokslo planai. Augalai modifikuojami norint apsaugoti juos nuo kenkėjų, pavojingų aplinkos veiksnių (pvz., šalčio ar cheminių priemonių, žudančių piktžoles, ir .t.), dargi – sumažinti juose esančių alergiją sukeliančių komponentų kiekį. Tai reiškia – tarnauti žmogui.

 

Neigiamas poveikis – neįrodytas


Aplinkui skalambyti, kad genetiškai modifikuotų produktų nevartojate arba kad jie išnaikins žmoniją, nederėtų. Kaip sako dr.R. Stukas, norintieji išvengti tokių gaminių gali skaityti etiketes – ten viskas parašyta. Tačiau niekada nežinia, ką perkame nepakuotą. Yra keletas dažniausiai modifikuojamų maisto produktų: soja, kukurūzai, rapsai, jau minėtieji pomidorai. Bet vėlgi, netgi neperkant, pvz., sojos, jos gali pasitaikyti mėsos kumpyje, nevartojant rapsų – jų būna aliejuje ir t.t.
Vis dėlto Europos Sąjunga yra išleidusi reikalavimą, kad visas žmonėms pasiekiamas maistas būtų saugus ir nekeltų rizikos sveikatai. Tad bet kas, kas parduodama parduotuvėse, turi būti nepavojinga.
Galiausiai bijoti, kad, prisivalgę genetiškai modifikuotų produktų, patys mutuosime, kol kas nereikia. Moksliškai nėra įrodyta, kad genetinė modifikacija turėtų neigiamą poveikį žmogui. Vis dėlto aklai šiuo atveju mokslu pasitikėti nederėtų – kas bus ateityje, dar neaišku. Visi procesai, susiję su genetiniu modifikavimu, vyksta dar palyginti labai trumpą laiką – 27 metus, todėl kokių nors realių pasekmių ar rezultatų galima laukti tik po 20–30 metų.
Žiūrint plačiau – jau dabar žinoma, kad gentinė modifikacija gali turėti neigiamos įtakos aplinkai. Augant modifikuotiems organizmams (augalams, bakterijoms, gyvūnams), gali atsirasti naujų veislių, pasikeisti dirvožemio struktūra ir t.t. Visa tai vyksta veikiant natūraliems gamtos procesams – vabzdžiams pernešant žiedadulkes ir t.t.
 

Gražus – nereiškia modifikuotas


Dažnas, tik pamatęs gražesnį vaisių ar daržovę, iškart nusprendžia: genetiškai modifikuotas. Tiesa, taip gali būti, tačiau dažniausiai mūsų prekybos centruose parduodami gražūs ir ilgalaikiai produktai būna apdoroti įvairiais, dažniausiai sintetiniais maisto priedais: konservantais, maisto stabilizatoriais, antioksidantais ir pan.
Šios medžiagos taip pat yra leidžiamos naudoti – paskaičiuojamos tam tikros jų koncentracijos, skirtingi augalai apdorojami skirtingai, o, laikydamiesi tam tikrų jų valgymo taisyklių, didelio poveikio ir nejausime.
 

O vis dėlto...?


Visa informacija apie organizmą slypi genetinėje medžiagoje – DNR. Tai tarsi eilė raidžių, kuriomis surašyta viskas apie baltymus – pagrindinę gyvybės medžiagą. Naudojant fermentus, DNR galima sukarpyti ir gabalėlį perkelti į kitą organizmą. Taip sukuriamas naujas, transgeninis (genetiškai modifikuotas) organizmas. Genetiškai modifikuotas organizmas (GMO) – organizmas (išskyrus žmogų), kurio genetinė medžiaga yra taip pakeista ir įgijusi tokių savybių, kurios negalėtų atsirasti organizmui dauginantis natūraliu būdu. Genetiškai modifikuotas produktas (GMP) – toks, kurio sudėtyje yra ar kuris susideda iš genetiškai modifikuotų organizmų ar jų dalių ir yra teikiamas į rinką.

Taikant genų inžineriją buvo išvestos įvairios augalų veislės, atliekami tyrimai. Vienas iš populiariausių genetinės inžinerijos produktų – herbicidams atsparios augalų veislės. Jei šie augalai susikryžmintų su natūraliomis piktžolėmis, būtų sukurta superpiktžolė, kurios nebeveiktų jokie chemikalai.
 

Padariniai – nenuspėjami


Pasisakantieji prieš genetinį modifikavimą turi savų argumentų. Genetiškai modifikuoti augalai gali kryžmintis su laukinėmis rūšimis. Laukuose vėjas ir vabzdžiai perneša genetiškai modifikuotų augalų žiedadulkes ir juos užteršia. Kenkėjai ir ligos gali išsiugdyti atsparumą. Be to, genetiškai modifikuoti augalai gali neigiamai paveikti dirvožemio organizmus. Nuodinga cheminė medžiaga Bt-toksinas dirvoje išsilaiko mėnesius ir sukelia pavojų dirvožemio organizmų mitybos grandinei. Genetiškai modifikuoti augalai yra žalingi daugeliui „gerųjų“ vabzdžių, bitėms ir paukščiams. Dar didesnis pavojus iškiltų, jeigu genetiškai modifikuoti virusai ir bakterijos „pabėgtų“ arba būtų neapgalvotai išleisti į aplinką. Genetiškai modifikuoti organizmai , kurie „pabėgo“ į gamtą, yra pranašesni ir gali lengvai nukonkuruoti natūralius organizmus, – taip gali išnykti natūralios rūšys.
Genetiškai modifikuotiems augalams auginti reikia daug cheminių medžiagų, kurios kenkia tiek aplinkai, tiek žmogaus sveikatai. Šie augalai dažniausiai turi pertvarkytus baltymus, kurių iki šiol nebuvo maiste, jie gali sukelti alergines ligas. Ši liga tampa vis grėsmingesnė. Alergiją dažniausiai sukelia proteinai arba gliukozidai. Nauji genai gali pakeisti gimtųjų genų sąveiką ir taip būdu sukelti nenuspėjamus padarinius.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

zulQnbreNSBJlbzhUxB
2012-03-23 06:59
Super. Kaip vadovÄ—lis ŽiÅ«rÄ—jau filmÄ… apie vedas ir jų kultÅ«rÄ…. RusiÅkÄ…. Kad yra keletas ÅimtatÅ«kstantmeĨių rastų aertfaktų. Jie kÄ—lÄ— hipotezÄ™, kad prieÅ Åimtus tÅ«kstanĨių metų gyvavo pažangi (jei tas žodis tinka) kultÅ«ra, vedų kultÅ«ra ir jie beveik nepaliko ženklų, nes nestatÄ— ir nekaupÄ— atminties, kas kaip ir jie pasakÄ—, atsirado grubesnÄ—j kutlÅ«roj.Dar prisiminiau info apie Sarmatų kultÅ«rÄ…, kur man pradžioj nebuvo suvokiama, kad neliko pastatų, raÅytinių Åaltinių, jei jau tokia Åauni kultÅ«ra buvo. Tada sužinojau apie jų ÄÆsiliejimÄ… ÄÆ gamtÄ… kokios buvo jų Åventyklos tam tikros medžių kombinacijos slÄ—nyje arba ant kalvos etc.Man asmeniÅkai rimta ÄÆžvalga kad ne taip jau pažangu kurti pastatus ir fiksuoti iÅmintÄÆ, kuo mes didžiuojamÄ—s Nežinau, ar aÅ Ĩia aiÅkiai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai