Vaisiai ir vanduo iš krano – kasdien, arbata – tik peršalus

Kaip žmonių gyvenimo būdą veikia kaitri saulė? Pabandykime tai panagrinėti Ispanijos pavyzdžiu. Apie ispanų gyvenimo būdą kalbamės su porą metų Lietuvoje dirbusia Eva Lopez Otal.

 

Pusryčiauja tik vaikai


Ispanai keliasi anksti , 7.30 val. dauguma jau pradeda dirbti. Paprastai į darbą išskuba nepusryčiavę. Kai kas išgeria puodelį baltos kavos, tėvai paprastai pasirūpina, kad jų atžalos į mokyklą neišeitų tuščiu skrandžiu – pusryčiams duoda kakavos su sausainuku.
Apie 11–12 val. dauguma ispanų kažką užkanda – tradicinis šio dienos meto patiekalas – keptos bulvės su kiaušiniu. Pasak Evos, šis patiekalas atrodo labiau kaip pyragas, o ne keptos bulvės.
Pagrindinis dienos valgis ispanų laukia 14–15 val.. Tada valgomi 3 patiekalai – daržovių mišrainė ar ankštinės pupelės, sriuba. Antram patiekalui – kepta žuvis ar mėsa, daržovių troškinys. Desertui – saldumynai, pyragas arba vaisiai – apelsinai, abrikosai, vynuogės ar obuoliai – priklauso nuo metų laiko.
Maždaug 17 val. dar įprasta pasistiprinti sumuštinuku ar pyragėliu su kava ir pienu.
Vakarieniaujama apie 21–23 val. 
Ispanai geria daug vandens, dažniausiai iš krano. Rytais mėgsta šviežiai spaustas apelsinų sultis, per pietus ir vakarienę nevengia ir vyno, alaus, bet arbatos nepripažįsta. Jos kavinėje užsisako tik peršalę. 
Apskritai ispanai valgyti pradeda maždaug nuo vidurdienio, sriubų ir mėsos valgo mažiau, labiau mėgsta daržoves, ryžius, jūros gėrybes, nežino, kas yra grietinė, kurios lietuviai deda kone į visus patiekalus. Tai lemia karštis. „Po vėlyvos vakarienės nesinori ir pusryčių“, – sakė Eva. 

 

Judėti, judėti ir judėti


Eva stebisi, kaip, gyvendamos daug šaltesnio klimato juostoje, jaunos lietuvės valgo mažiau negu ispanės. Tai matant, jai kyla įtarimas, ar daugelis jų neserga anoreksija ar bulimija. Pasak jos, ispanės taip pat stengiasi išlaikyti liekną figūrą, tačiau to nedaro taip drastiškai. „Man močiutė įkalė, kad geras maistas padeda įveikti bent pusę ligų. Tokia daugumos jaunų ispanų nuostata“, – sakė Eva.
Kiekviename Ispanijos miesto mikrorajone yra didelė futbolo ar krepšinio aikštė ir atviras baseinas. Futbolą ar krepšinį vakarais žaidžia kaimynai, kolegos – tai įprastas bendravimo būdas. Baseinai ypač mėgstami vasarą – dauguma šeimų turi abonementus ir vakarais kasdien eina maudytis – kitaip karštį sunku ištverti. Ispanijos miestuose galima pamatyti ir fontanuose besimaudančių vaikų ir braidančių žmonių. To daryti negalima, policijos pareigūnai gali žmones įspėti, net bausti. Tačiau šiaip ispanai į taip atsigaivinti bandančius žmones žvelgia tolerantiškai – juk temperatūra siekia 40 laipsnių.
Miestuose labai daug parkų. Žmonės juose bėgioja, važinėja dviračiais, riedučiais. Tai daro ne tik jauni, bet ir vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonės. 
„Ispanai didžiuojasi gebėjimu suderinti darbą ir poilsį, veikti spontaniškai ir gyventi šia diena. Lietuviai dažniau vadovaujasi žodžiais reikia, būtina“, – mano mergina.
 

Siesta ir festivaliai


Ispanų darbo diena prabėga visai kitaip nei lietuvių. Pradėję dirbti 7.30, vidurdienį jie eina namo pailsėti – prisnūsti pogulio, ramiai pavalgyti. Nuo 12–13 iki 15–16 valandos – siesta, vidurdienio poilsio metas.
„Siesta ispaniškas žodis. Ispanijoje ji įprasta. Kai vidurdienį 40 laipsnių karštis – kitaip neištversi. Po pertraukėlės, kai pravėsta, dirbti daug lengviau. Tačiau globalizacija daro savo, vis daugiau ispanų dirba kaip šiauriečiai. Siestos privačiose įmonėse dažnai atsisakoma. Valstybinės įstaigos dirba tik iki 15 valandos. Siestos firmoje, kurioje ji dirbo, trukdavo dvi valandas. Dauguma darbuotojų per siestą važiuodavo namo pavalgyti ir nusnūsti. Vienas vaikinas, kuriam į namus važiuoti buvo tolokai, užmigdavo prie kompiuterio stalo. 
Beje, Ispanijos gatvėse, pasak Evos, judru ir po vidurnakčio. Ypač vasarą ir ketvirtadieniais, penktadieniais, šeštadieniais. Po darbo ispanai paprastai neskuba tiesiai namo, nepraleidžia progos susitinki su draugais, bičiuliais, pasėdėti kokiame bare ar kavinėje. Čia sutiksi ir daug jaunimo kompanijų, šeimų su mažais vaikais. Dažnai ispanai, ypač jauni, mėgsta marširuoti po barus – apeiti 3–4 per vakarą. „Jie nė viename neužsisėdi – išgeria bokalą alaus ar taurę vyno ir eina į kitą. Neretai vieną uždaro, tad tenka eiti į kitą ir taip toliau. Jei būrelis sumano dar nueiti į diskoteką, tai namo grįžta tik 5 ryto“, – sakė Eva.
„Kartais išgirstu, kad ispanai tinginiai – mėgsta linksmintis, vidurdienį miega. Tai, kad jie dirba ne trumpiau nei kitų šalių piliečiai, dažnai net ilgiau – 9 valandas, kad miega trumpiausiai Europoje, jų kažkodėl nereabilituoja“, – sakė Eva, pastebėjusi, kad daugumos ispanų darbo diena tęsiasi iki 21 ar net 22 val. 
 

Lietuviai greičiau bręsta?


Pasak pašnekovės, lietuviai tarsi skuba subręsti ir net pasenti. „Ispanijoje 30–40 metų žmogus vadinamas jaunu, Lietuvoje jau vidutinio amžiaus. Jeigu taip, tai Lietuvoje nėra savarankiškų, pragyvenimui užsidirbančių ir savo būstu apsirūpinusių jaunų žmonių? Žmogus Lietuvoje vadinamas jaunu tik kol neturi pamato po kojomis. Kai jau bent minimaliai jau įsitvirtina – jau nebejaunas? Todėl 30–40-ečių ispanų ir lietuvių elgesys, gyvenimo būdas labai skiriasi. Ispanai vakarus skiria pramogoms, draugams, dauguma tokio amžiaus lietuvių gyvena labai uždarai, po darbo skuba namo. Jie gyvena kaip senukai, kuriems labiausiai rūpi televizorius“, – neslepia nuostabos mergina. 
Pasak Evos, jauni ispanai gyvena su tėvais – kol baigia mokslus, sukuria šeimą. Eva pastebėjo, kad šis laikotarpis vis ilgėja – ispanai vis labiau neskuba gyventi savarankiškai. Ji dažnai skambina namo į Ispaniją mamai. Grįžusi namo atostogauti, dažnai su mama eina į spektaklius, koncertus, apsipirkti ar pasivaikščioti. O Lietuvoje labai retai mato tėvus, vaikštinėjančius su savo suaugusiais vaikais, kas Ispanijoje yra įprasta. 
„Dauguma lietuvių ir pradeda gyventi atskirai nuo tėvų anksčiau nei ispanai, stengiasi atsiriboti nuo jų, tapę šeimos žmonėmis. Savo amžiaus lietuvių beveik negirdėjau sakant, kad kokiu nors klausimu jie pasitarė ar pasitars su tėvais“, – sakė Eva.
Ispanijoje neretai po vienu stogu gyvena 3 giminaičių kartos, nors dabar tai pasitaiko jau kiek rečiau. 
Prisimenu, kaip Ispanijoje metus studijavusi architektė pasakojo įspūdžius apie šią šalį. Moteris prisipažino maniusi, kad yra negraži. Bet Ispanijoje išgirdo tiek komplimentų, susižavėjimo žodžių, kad pradėjo labiau savimi pasitikėti. Pasak jos, ispanės dėl grožio ir lieknos figūros nesuka galvos tiek kaip lietuvės. Jaunos – gražios savaime, o subrendusios, tapusios motinomis, jos jaučiasi mylimos ir gerbiamos ne dėl dailių kūno formų. 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Vingaile
2013-01-17 14:20
Labai puikus straipsnis, geri pastebejimai ir faktai! Gyvenu ispanijoje jau keleta metu ir galeciau pasakyti, kad vienas is geriausiu straipsniu kuriuos esu skaiciusi apie ispaniska gyvenimo buda! Sveikinimai! :)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai