Energiniai gėrimai: didelės dozės pavojingos sveikatai

Neseniai rinkoje atsiradę energiniai gėrimai jau atrado savo nišą rinkoje. Nemažai žmonių, pajutę nuovargį ir žinodami, kad dar negreitai galės pailsėti, norėdami įgauti jėgų, renkasi energinius gėrimus. Tačiau ar šis gėrimas, „užvesdamas varikliuką“, nepakenkia kitoms žmogaus „detalėms“? Kaip iš tiesų veikia energiniai gėrimai ir koks yra jų sudėtyje esančių medžiagų poveikis sveikatai?
 

Lietuvoje parduodami energiniai gėrimai ir jų sudėtys


Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) specialistai atliko energinių gėrimų rizikos vertinimą: išanalizavo Lietuvoje parduodamų energinių gėrimų sudėtį ir atliko jų sudedamųjų dalių poveikio žmonių sveikatai analizę.
Nustatyta, kad Lietuvos rinkoje yra daugiau nei 50 pavadinimų energinių gėrimų.
Daugumos jų sudėtis panaši: jų sudėtyje yra kofeino (24–32 mg/100 ml) bei taurino (įvairiais kiekiais), vitaminų B2 ir B6. Taip pat beveik visuose energiniuose gėrimuose yra naudojamas cukrus, kadangi jis – labai greitas energijos šaltinis. Kitos energiniams gėrimams būdingos sudedamosios dalys yra gliukuronolaktonas, kiti B grupės vitaminai, guaranos ekstraktas ir kt. Šių sudedamųjų dalių deriniai gėrimui suteikia skonį ir nuo jų kiekio bei derinio priklauso gėrimo poveikis, jo pradžios ir pabaigos laikas.
Sudedamųjų dalių poveikis
Saikingas kofeino vartojimas, kaip teigia NMVRVI specialistai, yra iki 300 mg per dieną. Neviršijus šios dozės, jis nekelia pavojaus žmogaus sveikatai. Tačiau vartoti kofeiną didesniais kiekiais nėra sveika, kadangi kofeinas aktyvina diurezę (šlapimo išsiskyrimą), praplečia bronchus, didina skrandžio rūgšties sekreciją, pagreitina medžiagų apykaitą. Pervartojus energinių gėrimų, gali atsirasti nemiga, raumenų drebulys, padažnėti kvėpavimas, padidėti kraujo spaudimas ir širdies susitraukimų dažnis. Nėščios moterys ir vaikai kofeiną turėtų vartoti itin atsargiai bei saikingai.
Lietuvos rinkoje esančiuose energiniuose gėrimuose didžiausi taurino ir gliukuronolaktono kiekiai (atitinkamai 400 mg ir 100 mg) nekelia pavojaus sveikatai.
Vitaminai energiniuose gėrimuose
Vitaminai B2, B3, B5, B6 ir B12 yra pagrindiniai B grupės vitaminai, kurių dedama į energinius gėrimus. Visi B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje, o dauguma jų veikia kaip kofermentai ir yra būtini fermentų, greitinančių biochemines reakcijas organizme, veikimui. B grupės vitaminai svarbūs energijos gamybai, angliavandenių metabolizmui ir geram nervų sistemos funkcionavimui. Tačiau tik mažiau nei trečdalyje į Lietuvą atvežamų energinių gėrimų sudėtyje yra B grupės vitaminų.
Energinių gėrimų 100 ml esantis vitaminų kiekis dažniausiai neviršija rekomenduojamos paros normos. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į pakuotės dydį – dažniausiai joje yra 150– 330 ml energinio gėrimo, o tai reiškia, kad, išgėrus skardinę, gaunamas B grupės vitaminų kiekis yra nuo 125 iki 350 proc. rekomenduojamos paros normos.
Analizės metu, kaip teigia NMVRVI mitybos skyriaus vedėjos pavaduotoja Evelina Venckevič, kai kuriuose gėrimuose buvo nustatyti vitamino B12 kiekiai, kurie smarkiai viršijo rekomenduojamą paros normą. Tačiau nėra jokių mokslinių tyrimų, įrodančių, kad tokios jo dozės turi neigiamą poveikį sveikatai.

 

Ar galima leisti vaikams ir paaugliams vartoti energinius gėrimus?


Spalvingos, linksmos ir patrauklios energinių gėrimų reklamos suvilioja vis daugiau vaikų ir jaunimo išbandyti šio gėrimo ir įgauti „nepaprastos energijos“. Ir nors energinis gėrimas prieinamas visų amžiaus grupių žmonėms, vis dėlto reiktų nepamiršti, kad jaunimui jis yra pavojingesnis dėl jų sudėtyje esančio kofeino kiekio, kuris gali sukelti neigiamų pasekmių vaikų ir paauglių sveikatai. Atlikti tyrimai parodė, kad kofeinas yra pakankamai saugus suaugusiesiems, tačiau gali būti pavojingas vaikams – nereikia pamiršti, kad vaikai nėra „maži suaugę“. Viena pagrindinių priežasčių, kodėl jiems reikėtų atsargiai vartoti energinius gėrimus, yra ta, kad vaikystė ir paauglystė – tai spartaus augimo laikotarpis ir baigiamasis smegenų vystymosi etapas. Tam, kad vaikas užaugtų kuo sveikesnis, miegas ir sveika mityba yra labai svarbūs veiksniai. Kofeino vartojimas sutrikdo miego ciklą, o per didelis saldžių gėrimų vartojimas yra netinkamos mitybos dalis ir yra susijęs su galimu vaiko antsvoriu bei dantų ėduonimi.
Svarbu ir tai, kad kaip vaikas išmoks maitintis vaikystėje, taip susiformuos jo vėlesni valgymo įpročiai. Kofeino vartojimas vaikystėje skatina didesnį saldžių gėrimų ir maisto produktų pasirinkimą suaugus. Taip gaunas per didelis energijos kiekis, dėl to padidėja rizika, kad vaikas vėliau gali nutukti ir turėti antsvorio. Augimo stadijoje yra ir daugiau veiksnių, galinčių pažeisti jauną organizmą, tarp jų ir netinkami valgymo įpročiai. Todėl vaikams reikėtų ypač atsargiai rinkti maistą.
 

Energiniai gėrimai ir alkoholis


Energiniai gėrimai labai išpopuliarėjo vakarėliuose ir naktiniuose klubuose kaip vienas iš alkoholinių kokteilių ingredientų. Tačiau toks mišinys yra itin pavojingas. Maišant šiuos gėrimus kartu, galimas stiprus apsinuodijimas: pykinimas, vėmimas, drebulys. Alkoholis nervų sistemos veiklą slopina, o energiniuose gėrimuose esantis kofeinas – stimuliuoja. Toks antagonistinis poveikis labai kenkia širdžiai, padidina arterinį kraujo spaudimą, sutrikdo miegą. Alkoholis ir kofeinas pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiu poveikiu, todėl galima dehidratacija.
Kaip pastebi instituto specialistė E. Venckevič, pavojinga ir tai, kad toks kokteilis paslepia alkoholio sukeltą nuovargį, trukdo suprasti, kiek alkoholio išgerta. Taigi gali atrodyti, kad, net išgėręs gana daug alkoholio, esi blaivus. Tokios būsenos pasekmės – pavojingai nenuspėjamos.
Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato prievolės papildomai ženklinti energinius gėrimus perspėjimu nemaišyti su alkoholiniais gėrimais. Tačiau, nepaisant to, dalis gamintojų (ar tiekėjų) tai daro savanoriškai, papildomai užrašydami „nemaišyti su alkoholiu“.
 

Specialistų rekomendacijos


NMVRVI specialistai pataria energinių gėrimų nevartoti ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir nėščioms moterims, pagyvenusiems asmenims, sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei žmonėms, kurių padidėjęs jautrumas kofeinui ar kuriuos vargina miego sutrikimai. Nerekomenduojama energinių gėrimų maišyti ne tik su alkoholiniais gėrimais, bet ir su kitais kofeino turinčiais gėrimais (kava, arbata).
Perkant energinius gėrimus, svarbu atsižvelgti į jų talpą. Standartiškai skardinėje būna 150–330 ml gėrimo, tačiau neretai būna ir didesnių pakuočių. Tad, kaip aiškina NMVRVI specialistai, įsigijus didesnę pakuotę, vienu metu galima išgerti daugiau energinio gėrimo, o tai padidina kofeino ir kitų tonizuojamąjį bei stimuliuojamąjį poveikį turinčių medžiagų perdozavimo tikimybę. Išgėręs 1 l energinio gėrimo, žmogus vidutiniškai gautų 320 mg kofeino (primename – rekomenduojama norma – iki 300 mg per dieną). Todėl perkant energinius gėrimus sveikiau rinktis mažesnę pakuotę.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai