Magnis - gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui mineralas, kuris dalyvauja daugiau kaip 300 fermentų veikloje, angliavandenių, riebalų apykaitoje, baltymų sintezėje, termoreguliacijos procese. Šis mineralas būtinas energijai ląstelėse kaupti ir tinkamai ją panaudoti nervų, plaučių, širdies ir raumenų veiklai, taip pat nervų laidumui, raumenų atsipalaidavimui.
Pastaraisiais metais vis garsiau kalbama apie magnio reikšmę gydant širdies ir kraujagyslių ligas, nes jis normalizuoja širdies ir nervų raumenų aktyvumą, atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis, kas itin svarbu sergant arterine hipertenzija ar širdies ritmo sutrikimais. Iš tiesų šis mineralas palaiko normalią miokardo ląstelių veiklą, reguliuoja kraujo spaudimą. Be to, saugo nuo aterosklerozės, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, reguliuoja nervinių ląstelių mitybą.
Magnio stoka
Trūkstant magnio, gali greičiau vystytis aterosklerozė, vaikams sulėtėja augimas, atsiranda silpnumas, drebulys, raumenų ir nervų dirglumas. Taip pat gali trikti širdies ritmas, atsirasti raumenų spazmai, kojų mėšlungis, sustiprėja reakcija į stresą, gali kamuoti irzlumas, nerimas, nemiga, depresija, migrena.
Taigi magnio trūkumas didina arterinės hipertenzijos, miokardo distrofijos, tachikardijos, osteoporozės išsivystymo riziką, taip pat gali išprovokuoti kvėpavimo takų ligų paūmėjimus, virškinamosios sistemos sutrikimus ir kt.
Žmogus magnio turi gauti su maistu. Suaugusiems žmonėms magnio paros norma yra 300-375 mg. Tačiau maiste ne visada yra pakankamas jo kiekis. Be to, tam tikrais gyvenimo tarpsniais magnio poreikis gali padidėti: daugiau magnio reikia nėščioms, maitinančioms ir vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams.
{banner-24}
Kuo geresni magnio junginiai su oroto rūgštimi?
Magnio preparatai gali būti organiniai (magnio citratas, magnio laktatas, magnio orotatas) arba neorganiniai (magnio sulfatas, magnio karbonatas). Organinės magnio druskos yra tinkamesnės vartoti. Kodėl?
Organinė magnio druska orotatas arba vitaminas B13 - tai natūrali kepenyse susidaranti medžiaga. Maisto produktuose jos nedaug, daugiau yra tik ožkų ir avių piene. Kuo naudinga ši medžiaga? Oroto rūgšties druskos yra daug stabilesnės nei kitų rūgščių druskos, nes lengvai neskyla į oroto rūgšties ir mineralo jonus. Būtent ši svarbi jos savybė ir užtikrina tai, kad mineralai junginyje su oroto rūgštimi gali lengviau prasiskverbti per membraną ir taip aprūpinti ląsteles naudingomis medžiagomis.
Magnio orotatas - unikali magnio druska
Veiklioji Magnerot preparato medžiaga yra magnio ir oroto rūgšties druska - magnio orotatas. Kuo ypatingas šis derinys? Tuo, kad oroto rūgštis yra magnio pernešėja per ląstelės membraną. Magnio orotatas jungiasi su baltymais ir tampa lipofilišku, todėl lengvai praeina pro membranas. Taip ląstelė, tiek dėl difuzijos, tiek dėl aktyvaus transporto, sukaupia didesnį magnio kiekį. Oroto rūgštis tiesiog fiksuoja magnį ląstelėje. Dėl to mineralų junginiai su orotatais organizme pasisavinami daug didesniais kiekiais ir lengviau nei fosfatai, oksidai ir karbonatai. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad magnis orotato pavidalu pasisavinamas geriausiai, be to, nedirgina virškinamojo trakto, o visas junginys veikia kaip širdies apsaugininkas.
Magnio poreikis
Vaikams
Magnio paros norma vaikams - 50-200 mg, paaugliams - 350-400 mg. Magnis - vienas svarbiausių tarpląstelinių makroelementų. Būdamas universalus medžiagų apykaitos procesų reguliatorius, magnis normalizuoja praktiškai visas organizmo funkcijas ir sistemas: širdies ir kraujagyslių, kaulinio audinio, raumenų ir nervų, virškinamosios, kvėpavimo, endokrininę ir kt. Suprantama, kad dėl to šis mineralas labai svarbus vaikams ir paaugliams, ypač brendimo ir spartaus augimo metu. Be to, magnio poreikis išauga esant padidėjusiam fiziniam krūviui, o vaikai, kaip žinoma, daug sportuoja, juda. Taip pat patiriant psichologinį stresą, o tokia situacija gana dažna mokykloje. Dėl magnio trūkumo vaikams gali būti sunkiau susikaupti, atlikti užduotis, o pakankamas magnio kiekis padeda sutelkti dėmesį, tad gerina sugebėjimą mokytis. Ir be abejo, šio mineralo poreikis padidėja sergant širdies ir kraujagyslių ligomis.
Įrodyta, kad magnis gerina kraujotaką, normalizuoja kraujospūdį, mažina įvairių širdies ritmo sutrikimų dažnį. Taigi, apibendrinus tyrimų, vertinančių magnio preparatų veiksmingumą širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems vaikams ir paaugliams, duomenis, galima teigti, kad magnio, kaip papildomą terapiją, tikslinga skirti šioms ligoms gydyti ir profilaktikai - arterinei hipertenzijai, autonominės nervų sistemos sutrikimams, širdies ritmo sutrikimams, miokardo distrofijai, taip pat vartojant vaistų, skatinančių magnio pasišalinimą iš organizmo.
Nėščiosioms
Ypač aktualu magnio preparatų vartoti nėščiosioms. Juk nėštumas - didžiulis krūvis visam organizmui. Nėštumo metu padidėja magnio poreikis, todėl didėja ir rizika, kad atsiras magnio trūkumas, o kai jo trūksta, padidėja persileidimo, priešlaikinio gimdymo rizika, mažėja vaisiaus kūno masė, gali sulėtėti jo augimas, moterį gali dažniau pykinti, ji gali dažniau vemti. Jei nėščiajai trūksta magnio, tai pasireiškia blauzdų mėšlungiu, galvos svaigimu, padidėjusiu dirglumu.
Nėščiosioms rekomenduojama per parą gauti 350 mg magnio, krūtimi maitinančioms - 380 mg.
Kaip jau minėta, oroto rūgštis padeda magnio jonams patekti į ląstelės vidų. Tai pagrindžia šio preparato vartojimą vaisiaus hipoksijos profilaktikai ir gydymo tikslais (hipoksija - patologinė būklė, kai dėl vienų ar kitų priežasčių vaisiaus audiniai gauna per mažai deguonies. Be to, oroto rūgštis sugeba mažinti kortizolio (antinksčių žievės hormono, kurio kiekis organizme siejamas su stresu) lygį, todėl mažina neigiamą streso poveikį
Tyrimai įrodė, kad, vartojant magnio orotato, nėščiosioms mažėja gresiančio persileidimo tikimybė, normalizuojasi kraujospūdis, kurio padidėjimas gali sukelti sunkias komplikacijas. Padidėjęs kraujospūdis gali nulemti placentos disfunkciją, o laiku nepradėjus gydyti, gali žūti vaisius ar tekti nutraukti nėštumą. Tad šių patologijų profilaktikai ir jas gydant naudojamas magnis.
Kita aktuali akušerijos problema - priešlaikinis gimdymas. Atlikus tyrimus, pastebėta, kad nėščiosios, kurioms skiriama magnio preparatų, kūdikius išnešiojo ilgiau nei tos, kurios jo nevartojo.
Menopauzės amžiaus moterims.
Visame pasaulyje plačiai kalbama apie didėjanti moterų sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Menopauzinio amžiaus moterims mažėjant estrogenų kiekiui smarkiai didėja tikimybė sirgti išemine širdies liga, arterine hipertenzija. Jau dabar moterys, ypač vyresnio amžiaus, pagal sergamumo ir mirštamumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rodiklius pasivijo ir netgi aplenkia vyrus.
Pastaruoju metu literatūroje didelis dėmesys skiriamas endotelio disfunkcijai, kaip vienai galimų priežasčių, dėl ko pomenopauzės amžiaus moterys gali jausti skausmus širdies plote.
Endotelis - tai plonytė plėvelė (epitelis), išklojanti širdies, kraujagyslių vidinį paviršių. Pažeidus endotelį, vystosi endotelio disfunkcija, kuri pasireiškia kraujagyslių spazmais, krešulių susidarymu, aterosklerozės plokštelių formavimuisi ir kt.
Ar magnio preparatas gali paveikti širdies ir kraujagyslių sistemą? Tyrimai rodo, kad taip. Be to, kartu su skausmo širdies plote išnykimu, smarkiai mažėja nerimo ir depresijos epizodų. Manoma, kad toks preparato Magnerot poveikis siejamas su endotelio funkcijos gerinimu.
Menopauzės metu magnio dėka ne taip smarkiai jaučiami tokie nemalonūs simptomai, kaip nuovargis, prakaitavimas, arterinio kraujo spaudimo svyravimai. Be to, magnio ir oroto rūgšties derinys pasižymi ir premenstruacinio sindromo simptomų mažinimu, o dėl poveikio kaulų masei jis gali turėtų įtakos osteoporozės profilaktikai menopauzinio amžiaus moterims. Dėl visų šių išvardytų savybių magnis net vadinamas „moterišku" mineralu.
· Magnis ir oroto rūgštis papildo vienas kito poveikį organizmui.
· Oroto rūgštis atlieka magnio pernešėjo į ląstelę funkciją, todėl magnis pasisavinamas geriau.
· Magnis fiksuojamas ląstelėje dalyvaujant oroto rūščiai, todėl išlieka organizme ilgiau. Šios viena kitą papildančios medžiagos sudaro unikalų derinį, saugantį ir tausojantį širdį.
· Oroto rūgštis atlieka kraujagyslių apsaugos funkciją, nes palaiko cholesterolį koloidinės būsenos ir neleidžia prisitvirtinti prie kraujagyslių sienelių.
Pasaulyje jau ne vienerius metus vyksta diskusijos dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) ir genetiškai modifikuotų produktų (GMP) keliamos rizikos aplinkai, žemės ūkiui ir žmonių sveikatai. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus genetiškai modifikuoti galima tik tris maisto produktus: sojas, kukurūzus ir rapsus. ...
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauApie riešutų maistines savybes ir naudą sveikatai kalbamės su Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologe Inga VANAGIENE....
Skaityti daugiauSkausmingą raumenų įsitempimą, vadinamąjį raumenų mėšlungį, ko gero, jautėte kiekvienas. Mėšlungis - tai nevalingas raumenų, dažniausiai šlaunų, blauzdų ar pėdų raumenų, susitraukimas. Tai ne tik nemaloni būsena, ypač jei ji kartojasi dažnai, bet ir ženklas, kad organizme kažkas sutriko....
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauNuo rugpjūčio pabaigos iki spalio vidurio akį traukia krūmokšniai žaliomis šakelėmis, kurios lyg karoliukais nusagstytos smulkiomis oranžinėmis uogelėmis. Tai – šaltalankiai. Apie šiuos unikalius vaisius ir jų naudą sveikatai pasakoja Lietuvos šaltalankių augintojų asociacijos prezidentė Daiva Kvedaraitė ir ilgametis šaltalankių produktų kūrėjas, augintojas ir tyrinėtojas Evaldas Geištoraitis....
Skaityti daugiauPaskutiniuoju metu žmonės beveik pamiršo tai, ką vartojo dar mūsų močiutės ar mamos. Kad ir obuolių actą. Šis paprastas produktas jau nuo senų laikų yra žinomas ir kaip įvairiems negalavimams gydyti tinkama, ir kaip puiki grožio puoselėjimui skirta kosmetinė priemonė....
Skaityti daugiauInkstai - labai svarbūs poriniai organai. Jie sveria apie 200 g kiekvienas, o per parą sugeba perdirbti iki 1000 litrų kraujo. Jie valo kraują nuo nereikalingų medžiagų, palaiko organizmo homeostazę (vidinės terpės pastovumą), dalyvauja AKS (arterinio kraujo spaudimo) reguliavime, o jei streikuoja kepenys - iš dalies perima ir kepenų funkciją. Sergantiems inkstų ligomis skiriamas medikamentinis gydymas....
Skaityti daugiauDžiovintų vaisių parduotuvėse dabar yra įvairiausių. Razinos, slyvos, abrikosai, datulės, papajos, ananasai... Yra tokių, kurių net pavadinimus sunku atsiminti ar ištarti. Ką žinome apie jų naudą sveikatai, jų pasirinkimo ypatumus bei taisyklingą vartojimą? Turbūt daugelis ne kažin ką. Išties tai labai naudingi mūsų sveikatai produktai, kurie, beje, ant mūsų stalo turėtų būti dažniau nei įprasta dabar. Žiniomis ir patarimais apie visa tai dalijasi Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus sveikatos ekologė Inga VANAGIENĖ....
Skaityti daugiauTurbūt daugelis žino posakį „jei nori gerai matyti ir turėti sveikas akis – valgyk mėlynes“. Šis posakis tikrai teisingas, tarp kitų gydomųjų mėlynių savybių – poveikis regėjimui pritaikomas bene dažniausiai. Nuolat valgant mėlynių, atsigauna pavargusios, nusilpusios akys. Tačiau mėlynės turi ir daugiau naudos mūsų sveikatai....
Skaityti daugiauAvižos jau seniai paplito teritorijoje nuo Korėjos iki Vakarų Europos. Plinijus, Katonas ir kt. senovės mokslininkai avižas laikė piktžolėmis ir siūlė jas rauti iš pasėlių. Kartu Plinijus rašė, kad germanai iš avižų grūdų verda tyrę. Galenas teigė, kad avižos auginamos Indijoje ir jomis šeriami gyvuliai, o kartais gaminamas maistas. Tačiau į maistinę avižų vertę dėmesys buvo atkreiptas daug vėliau....
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauŠirvintų rajone, Bagaslaviškio kaime, gyvenantys ūkininkai Bronislovas Liubomiras Vošteris su žmona Janina jau daugiau kaip dvidešimtį metų augina linus ir spaudžia jų aliejų. Iš jo su vaistažolėmis pasigamina įvairių sveikatinimo priemonių. Ūkininkai neabejoja, kad kiekvienam sveikiausi yra gimtajame krašte išauginti, senelių ir prosenelių vartoti produktai....
Skaityti daugiauTarp augalų, vartojamų maistui ir turinčių gydomųjų savybių, gerai žinomas česnakas (Allium sativum). Jam būdingas specifinis aštrus kvapas, o ir pavadinimas “allium” graikiškai reiškia kvepėti. Kitur teigiama, kad “allium” kilęs iš keltų žodžio “all”, reiškiančio “deginantis”. Tačiau kad ir kokia pavadinimo kilmė, visi vieningai sutaria - tai labai naudingas ir sveikas augalas....
Skaityti daugiauViena iš legendų byloja, kad bitės – Dievo dovana žmogui. Dar senovės Egipte medus buvo naudojamas ne tik kaip maisto produktas, bet ir kaip gydomoji, kosmetinė ar konservuojamoji medžiaga. O kai kurios tautos medumi balzamuodavo mirusius vadus ir karalius. Teigiama, kad taip balzamuoti kūnai išlieka tokie, kaip ir gyviems esant. Pasidomėkime bičių produktų savybėmis ir gydomosiomis galiomis....
Skaityti daugiauGimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?...
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę