Dvejopas poveikis – didesnė nauda

Patiriate stresą, sparčiai augate, sportuojate, sergate cukriniu diabetu ar laukiatės?Tokiu atveju jums ypač svarbu šį tą žinoti apie vieną būtiniausių mineralų – magnį. Jo trūkumas gali sutrikdyti daugelio organizmo sistemų veiklą ir taip pabloginti gyvenimo kokybę. Taigi kaip sužinoti, kad laikas papildyti magnio atsargas, ir kaip lengviausiai tai padaryti?
 

Magnio svarba mūsų organizmui


Pagal PSO mitybos normas, suaugusiems asmenims dienos magnio poreikis vidutiniškai yra 300–350 mg. Šis mineralas aktyvina daugiau nei 300 fermentų veiklą, todėl be jo negali vykti metabolinės energijos tiekimo, kaupimo ar išsaugojimo reakcijos. Magnis veikia ir kaip fiziologinis kalcio antagonistas. Būtent todėl jis ypač svarbus širdies, kraujagyslių, kaulinio skeleto, raumenų ir nervų sistemos veiklai.
Be to, kaip pastebi šeimos gydytoja Irma Vitkauskienė, organizme magnis reikalingas normaliai kvėpavimo funkcijai užtikrinti, kad nepaūmėtų kvėpavimo takų ligos, tokios kaip bronchinė astma arba lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Magnis reikalingas gerai nuotaikai palaikyti, jis neleidžia kilti ar suretina migreninius galvos skausmus, ypač tinka sportuojantiesiems.
Organizmas negali pats pasigaminti magnio ar jo junginių, todėl jie turi patekti su maistu, bet ne visada maiste yra pakankamas jo kiekis. Dažniausiai magnio trūksta, kai yra nesubalansuota mityba, laikomasi svorį mažinančių dietų, badaujama. Taip pat magnio pasisavinimas gali sutrikti, kai žmogus viduriuoja ar vemia, kai atlikta plonųjų žarnų rezekcija, kai serga nepakankamos rezorbcijos sindromu ar endokrininėmis ligomis.

 

Kaip pajusti trūkumą


„Vienas pirmųjų simptomų, kad jums trūksta magnio, – mėšlungis, taip pat gali pablogėti nuotaika, miegas, atsirasti bendras silpnumas ar net širdies ritmo sutrikimas,“ – pastebi gydytoja I. Vitkauskienė.
Kiti simptomai, rodantys, kad gali trūkti magnio, yra nervingumas, bloga dėmesio koncentracija, atminties pablogėjimas, galvos skausmas, migrena. Gali atsirasti veido, sprando ir pečių srities raumenų traukuliai, skrandžio ir žarnyno, gimdos spazmai. Ima dilgčioti ar tirpti rankų ir kojų pirštai. Pastebėję tokius simptomus, turėtumėte susirūpinti, kaip papildyti trūkstamo makroelemento atsargas.
 

Kada reikia ypač


Apskritai indikacijų vartoti magnio preparatų yra labai daug, jos apima įvairius organus ir sistemas. Kardiologijoje – tai aterosklerozė, krūtinės angina, miokardo infarktas, arterinė hipertenzija, tachikardijos Kitos indikacijos yra premenstruacinis sindromas, preeklampsija ir eklampsija, hormonų disbalansas, lytinė disfunkcija, osteoporozė, alkoholizmas, cukraligė.
Tačiau yra būklių, kai magnio reikia daugiau. „Magnio poreikis padidėja esant nėštumui, laktacijos metu, kada mamos maitina kūdikį, paaugliams, kai organizmas auga, be to, jaunimas ypač intensyviai sportuoja ir daug magnio netenka su prakaitu. Jo reikia ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurių virškinamasis traktas prasčiau dirba ir nepasisavina visų maistingųjų medžiagų, tarp jų ir magnio,“ – vardija gydytoja I. Vitkauskienė.
Magnio praradimas gali padidėti ir vartojant tokius medikamentus, kaip diuretikai, širdį veikiantys glikozidai, citostatikai ir imunosupresantai, hormonai, geriamieji kontraceptikai, geležies ir kalcio turintys preparatai, etanolis, kai vartojami vidurių laisvinamieji preparatai.


 

Rūgštis, pagerinanti magnio poveikį


Ne tik magnis, bet ir oroto rūgštis, tiksliau – jų derinys padeda užtikrinti gerą savijautą.
Oroto rūgštis pirmą kartą buvo išskirta 1905 m. iš karvės pieno išrūgų (graik. oros – „išrūgos“). Jos nedideli kiekiai aptinkami piene, išrūgose, jogurte, o ožkų ir avių krekenose jos ypač daug. Šiek tiek šios rūgšties yra motinos piene, tačiau priešpienyje jos būna 4–5 kartus daugiau.
Laisva oroto rūgštis paprastos difuzijos būdu patenka į ląstelės vidų, tačiau šis procesas yra ribotas ir nėra veiksmingas. Tačiau junginyje su mineralu ji jungiasi prie baltymų, šis kompleksas tampa lipofiliškesnis (tirpus riebaluose, lipiduose) ir lengviau patenka į ląstelę.
„Oroto rūgštis, prisijungusi magnį, greičiau keliauja krauju į ląstelę ir į organą taikinį. Ji fiksuoja magnį ląstelėje, magnis ilgiau veikia, taigi rūgštis sustiprina magnio poveikį ląstelėje, todėl pagerėja jo pasisavinimas, ir koncentracija tampa optimali. Oroto rūgštis neleidžia cholesteroliui prilipti prie kraujagyslių sienelių, be to, palaiko cholesterolį koloidinės būklės ir taip apsaugo kraujagysles nuo aterosklerozės progresavimo,“ – aiškina derinio veiksmingumą gydytoja.
 

Geresnis poveikis – greitesni rezultatai


Kaip jau minėjome, magnio trūkumas gali grėsti visokiais nemalonumais, tad jo trūkumą rekomenduojame papildyti maisto papildais. Vienas tokių tinkamų
preparatų yra magnio ir oroto rūgšties derinys preparate Magnerot. „Šis derinys yra geras pasirinkimas todėl, kad gerai pasisavinamas, nedirgina skrandžio, jis greitai pakliūva į ląstelę ir ilgai joje išlieka, – sako gydytoja. – Todėl patartina vartoti šį kompleksą, nes geresnis poveikis ir greičiau pasiekiama laukiamų rezultatų.“
Magnerot pasižymi savita farmakokinetika: nedisocijavęs absorbuojamas žarnyne ir toks patenka į kraują, todėl laisvo magnio kiekis serume mažai tepadidėja, ir magnis nepašalinamas su šlapimu. Tik patekęs į ląstelę, Magnerot skyla į magnį ir oroto rūgštį. Oroto rūgštis padeda magniui likti ten, kur jis būtinas, t.y. ląstelėje. Tai užtikrina pakankamą ir stabilią magnio koncentraciją ląstelėse, dalyvavimą energiniuose ir biocheminiuose procesuose. Taip poveikis pasiekiamas mažesnėmis dozėmis.
Norime priminti: jei tuo pačiu metu vartojami kiti mineralai, pvz., kalcis, geležis, reikėtų daryti apie dviejų valandų intervalą tarp preparatų vartojimo. Taip užtikrinsite tinkamą Magnerot pasisavinimą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Vytautas
2011-06-24 16:41
Esu solidnio amžiaus. Tokių išsamių žinių apie magnį nebuvau radęs.Jau pasinaudojau ir sustiprėjau.Labai ačiu.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai