Vitaminai. Kad išliktume žvalūs ir energingi

Vitaminai - tai medžiagos, kurios yra būtinos mūsų organizmo gerovei. Vis dėlto moterims dėl jų organizmo ypatybių (mėnesinių ciklas, nėštumas, gimdymas) reikia didesnių vitaminų dozių nei vyrams. Pačiais būtiniausiais laikomi vitaminai A, B, C, D, E ir K. Žiemą su maistu gauname mažesnį vitaminų kiekį, kadangi vartojame daugiau konservuotų produktų, mėsos. Termiškai apdorojant maistą, dalis jame esančių vitaminų suyra. Net ir šviežiose daržovėse, jas laikant per žiemą, po truputį mažėja vitaminų. Šaltuoju metų laiku dažniau sergame peršalimo ligomis, kurių metu taip pat padidėja šių medžiagų poreikis. Jei pavasarį jaučiatės mieguisti, pavargę, nedarbingi ir irzlūs, plaukai ir nagai prarado blizgesį ir lūžinėja, žinokite: labiausiai tikėtina, kad jums trūksta vitaminų.
 

Šių metų kovo mėnesį JAV mokslininkai paskelbė neįtikėtinus tyrimo rezultatus. Pasirodo, vegetarai, nors buvo galvojama, kad jų maiste daug vitaminų, neretai stokoja ne tik geležies, bet ir vitamino A. Šis tyrimas paneigė įsitikinimą, kad morkos ir brokoliai užtikrina reikiamą vitamino A kiekį. Mokslininkai vegetarams rekomenduoja vartoti daugiau tamsios spalvos vaisių ir daržovių (jų sudėtyje yra karotinoidų, iš kurių sintetinamas vitaminas A).
Nepamirškite, kad gazuoti gėrimai puikiai malšina troškulį, tačiau trukdo vitaminams ir kai kurioms mineralinėms medžiagoms patekti į organizmą. Tokią išvadą padarė JAV mokslininkai. Pastebėta, kad žmonės, dažnai vartojantys daug angliarūgštės turinčių gėrimų, ilgainiui ima stokoti vitaminų A, E, C, B6, B12, niacino, kalcio, magnio, geležies, cinko.


Pastaruoju metu profilaktikai labiau rekomenduojama vartoti multivitaminų kompleksus. Jie patogesni, kadangi nereikia gerti kelių tablečių, nereikia skaičiuoti reikiamos vitamino dozės. Vienoje tabletėje yra visų reikalingų vitaminų paros dozė. Beje, pirmieji polivitaminų kompleksai buvo sukurti NASA užsakymu, specialiai ruošiantis “Apolo” programai. Jau po pirmųjų skrydžių į kosmosą pastebėta kad nesvarumo būklėje dešimtis ir šimtus kartų padidėja vitaminų ir mikroelementų poreikis. Šiuolaikiniai vitaminai paprastai skirti tam tikrai konkrečiai vartotojų grupei, pavyzdžiui, žindančioms moterims, sportininkams, rūkaliams, menopauzės amžiaus moterims ir t.t. Multivitaminų kompleksų sudėtyje dažniausiai yra ir mikroelementų, vaistinių augalų, aminorūgščių. Daugelyje kompleksų yra izoflavanoidų, gaunamų iš sojos. Naujausių vitaminų sudėtyje yra net natūralių peptidų, gaunamų iš tikrų vaisių ar daržovių, pavyzdžiui, pomidorų, citrinų. Šie peptidai naudingi širdies ir kraujagyslių ligų bei vėžinių ligų profilaktikai. Atlikus mokslinius tyrimus pastebėta, kad multivitaminų komplekse esančios medžiagos, ypač mikroelementai, geriau pasisavinamos nei vartojant jas atskirai. Pavyzdžiui, kalcis geriau pasisavinamas, jei kartu vartojamas vitaminas D.
Pasirinkdami vitaminus, atkreipkite dėmesį ne tik į tai, kokiai žmonių grupei jie rekomenduojami, bet ir į savo mitybos ypatybes. Pavyzdžiui, jei nemėgstate pieno arba retai valgote jūros gėrybes, pasirinkite preparatus, kurių sudėtyje yra daugiau vitamino A, E, kalcio ir jodo. Beje, suomių mokslininkai neseniai paskelbė tyrimo rezultatus, kuriuose teigiama, kad vitaminas B12 padeda gydyti depresijas ir nuotaikos sutrikimus. Šis vitaminas pagerina ir antidepresantų poveikį. Niekuomet nevartokite didesnių vitamino kiekių, nei nurodyta ant pakuotės.
Ir dar. Daugelis mokslininkų pripažįsta, kad organizmas niekuomet nepasisavins reikiamo visų vitaminų kiekio vien tik vartojant preparatų tabletes ir nesirūpinant mityba. Multivitaminai turėtų būti tik pagalbinė priemonė.

1 lentelė. Vitaminų kiekis, atitinkantis paros poreikį proc., 100g atitinkamo produkto
Produktas A C E D B12
Kopūstas 50 100 20    
Kepenėlės 100 20     100
Lašiša       100 50
Kalmaras     20 50 100
Kiaušinis 20 20   50 50
Paprika 20 100 20    
Erškėtrožių vaisiai   100 20    
Šaltalankiai   100 20    
Morkos 100        
Serbentai   200      

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

juste
2009-05-29 14:30
O as vartoju Basica vital, ir taip pat jauciuosi zvali ir energinga!Organizme kai subalansuota rugstys-sarmai tai ir padeda jausti gerai,ir darbingai:)
destinas
2009-04-20 00:55
niekas kitas man taip nepadeda visa diena islikti energingam , kaip tonussan!
mega
2009-03-12 13:39
sutinku su tuo, jog sveikatą reikia palaikyti ir saugoti, o tam juk visiems suprantama, geriausia vartoti sveikas, ekologiškai išaugintas daržoves.. Tačiau, žiemos metu, manau, tam puikiai tinka ir vitaminai, ar maisto papildai. Pvz. pati aš, siekdama pagerinti bendrą organizmo būklę, artėjant pavasariui, visad naudoju irgi Tonussan,- tokį augalinės kilmės maisto papildą, kuris ne tik kad padeda apskritai visai būklei organizmo gerai išlikti, stiprina imuninę sistemą, tačiau šalia to, dar ir puikiai energizuoja, žvalina, vaiko mieguistumą - argi ne nuostabus jausmas, jaustis puikiai?!
Hermis
2009-03-09 10:34
as ziema vengiu darzoviu ir vaisiu, kurie atvezti is svetur ir pripumpuoti ivairiu chemikalu, todel geriau renkuosi is zoleliu pagamintusmaisto papildus. siuo metu vartoju tonussan ir labai dziaugiuosi, nes nepritrukstu energijos ir visa diena bunu zvalus

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai