Ne tik maistas, bet ir vaistas

Norėčiau sužinoti, kaip namų sąlygomis pasigaminti krienų užpilo slenkantiems plaukams. Ar galima pasigaminti kaukę? Kokiu laiku geriausia kasti krienus? Jurgita M.
 

Krienai auginami daržuose. Iš jų iškeliavę (dažniausiai išmesti), sulaukėja ir savaime auga paupiuose, pakelėse, dykvietėse. Krienai suformuoja didelį kerą su daug didelių lapų. Tokie jie sugeba išsilaikyti nenusmelkti drėgnos pievos ar pakrūmės žolinių augalų. Jei nėra specialiai auginami ir darže nepageidaujami, paprastai iškeliami į patvorį. Tačiau lysvėje, buvusioje kero vietoje, iki rudens iš nepastebimai likusių šaknelių krūmas vėl suveši, nors ravėtojai atkakliai nupešioja iš žemės išlindusius lapus. Rudenį, žiūrėk, krieno nugalėtas daržininkas širdyje atlaidžiai nusišypso augalui už jo atkaklumą. Iš šaknų paruošti krienai bus puikus, aštrus, vitaminingas, jėgų suteikiantis prieskonis pietų stalui.

 

Gerosios krienų savybės


Krienų lapuose daug vitamino C, fitoncidų medžiagų. Šaknyse taip pat yra vitaminų B1, B2, PP, C, polisacharidų, saponinų ir kt. Baltyminė medžiaga lizocimas, sugebantis tirpinti bakterijų sieneles, turi stiprių baktericidinių savybių. Todėl krieno šaknų preparatai pasižymi stipriu antimikrobiniu ir nuo uždegimo apsaugančiu poveikiu. Jie taip pat skatina tulžies, skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina atsikosėjimą, stimuliuoja vyrų lytinių liaukų veiklą, stiprina organizmą. Aštrumo, dirginamųjų savybių krienui suteikia skylantys tioglikozidai (sinigrinas), kitos medžiagos.


 

Vaistas nuo įvairių ligų ir negalavimų


Krienai vartojami į vidų ir išoriškai:
1) Apetitui gerinti (išspaustos sultys, sutarkuota šaknų košelė, krienų košelės vandeninis užpilas).
2) Nuo virusinio hepatito.
20 g tarkuotų šaknų užpilama 1 stikline vandens, po 30 min. nukošiama, geriama po1/3 stiklinės 3 kartus per dieną, po valgio.
3) Nuo burnos, gerklės gleivinių uždegimo, anginos (geriamos krienų sultys, praskiestos vandeniu (1:1); skalavimams, kompresams tinka krienų tyrelė, sumaišyta su krienų sultimis).
4) Nuo avitaminozių.
5) Nuo negyjančių opų (šviežios sultys).
6) Nuo artrito, radikulito, reumato (tepalas, karšta tarkuotų šaknų košelė su kamparo spiritu, sultys su denatūruotu spiritu - visi išoriškai).
Krienai netinka sergantiesiems skrandžio, inkstų, kai kuriomis kitomis ligomis. Tais atvejais vartoti atsargiai, saugantis nesudirginti ligos pažeistų organų.
Visada reikia prisiminti labai stiprias gleivines ir odą dirginamąsias krieno savybes. Sultis ar tyrelę vartoti mažais kiekiais ir praskiestas vandeniu. Išoriškai vartojant gleivines ar odą taip pat reikia apsaugoti nuo stipraus dirginamojo poveikio praskiedžiant vandeniu, aliejumi, išvengiant tiesioginio preparatų kontakto (pvz., šaknų košelė dedama ant pergamentinio popieriaus ir tik tada - ant kūno pirma uždėjus padengto natūralaus pluošto medžiagos gabalėlį).
 

Mažina plaukų slinkimą


Plaukų slinkimui mažinti ištisus metus gali būti vartojami tarkuotų krieno šaknų, vasarą - lapų ir šaknų vandeniniai užpilai arba vandeniu praskiestos sultys. Jie veikia dirginamai, pagerina kraujo apytaką, dezinfekuoja odą, gydo uždegimus. Pasigaminti nesunku:
0,5 stiklinės sutarkuotų krieno šaknų užpilama stikline drungno vandens, po 15 min. nukošiama. Išplauta galvos oda įtrinama, aprišama skarele, palaikoma 10 min. Po to gerai išskalaujama minkštame, drungname vandenyje.
Galima iš stiklinės tarkuotų krienų šaknų išspausti sultis, praskiesti du kartus didesniu vandens kiekiu ir jomis įtrinti odą arba supilti į vandenį, kuriuo plauname galvą. Gali peršėti odą. Reikia saugotis, kad nepakliūtų į akis.
Kartu verta po valgio išgerti vandeniu praskiestų (1:1) krienų sulčių organizmui valyti ir pastiprinti.
Krienų procedūras plaukams stiprinti galima vartoti ne dažniau kaip 1 kartą per mėnesį.
 

Galima daryti veido kaukes


Krienai sudirgina kraujagysles, skatina kraujo apytaką, tonizuoja odą, krienų kaukės balina odą, naikina strazdanas. Jas geriausia patikėti kosmetologams, kad nenudegintume veido odos.
Tačiau maitinamosioms ir dezinfekuojamosioms kaukėms daryti yra daug kitų augalų, kuriuos vartoti paprasta, nepavojinga. Į krienų kaukes daugiau vilčių gali dėti nebent norinčios pašalinti strazdanas. Bet, daugelio nuomone, strazdanotas veidas visada atrodo jaunatviškai ir simpatiškai. Tie, kuriems jų yra, gali džiaugtis savo išskirtinumu!
 

Krienų paruošimas ir laikymas


Krienus geriausia kasti rudenį, spalio mėnesį. Tada jie yra veikliausi ir “stipriausi”. Iškastus galima laikyti durpėse rūsyje ar užrištame maiše. Tinka kasti iki pat pavasario, kol prasideda vegetacija, t.y. pradeda augti lapai. Veido kaukei labai stiprių krienų nereikia, galima ją daryti iš vasarą iškasto su lapais krieno. Juo labiau kad ir pašutinti ar sumalti krienų lapai tam taip pat tinka.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rolka 56
2010-10-21 21:29
reikalingas straipsnis.achiu autorei.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai