Jei trūksta vandens, galima susirgti

Ieškant modernesnių tyrimų aparatų, veiksmingesnių vaistų, tobulesnių gydymo būdų, kartais pamirštami paprasčiausi dalykai, kurie taip pat gali būti labai naudingi mūsų sveikatai. Medikai teigia, kad mineralinis vanduo gali apsaugoti sergančiuosius širdies ligomis nuo ligos pablogėjimo, sutepti sąnarių paviršius ir pristabdyti kremzlių irimą bei teikti žvalumo visą dieną be jokių papildomų stimuliuojamųjų priemonių. Į svarbiausius klausimus apie vandens naudą ir svarbą atsako Vilniaus centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Daiva BERŠKIENĖ.
 

Kiek vandens suaugusiam žmogui reikia išgerti per dieną?


Apie 2–2,5 litro. Tačiau, jeigu skysčių netekta papildomai, vandens reikia daugiau. Skysčių netenkama, kai:
- yra dideli karščiai,
- gausiau prakaituojama,
- sportuojant,
- vemiant ir viduriuojant.

 

Kodėl mums kasdien reikia tiek daug vandens?


Vanduo yra pagrindinė kūno sudedamoji dalis. Vanduo sudaro apie 65 proc. suaugusio žmogaus kūno masės, vaiko – apie 75 proc. Tai, kad daugiau nei esame pusiau iš vandens, rodo, koks svarbus mūsų savijautai yra vanduo. Taip pat vanduo yra geras tirpiklis, organizme jis dalyvauja gausybėje reakcijų: medžiagų apykaitos, fermentų, hormonų gamybos. Vanduo leidžia iš ląstelės ir į ląstelę pernešti tam tikras medžiagas.
Nuo to, kiek vandens mes gauname kasdien, priklauso medžiagų apykaita, todėl vandens apykaitos sutrikimai organizme yra greitai užfiksuojami, ir žmogui tai pasireiškia troškuliu.
 

Yra nemažai žmonių, kurie per dieną apsiriboja keliais kavos ar arbatos puodeliais. Ar jiems gali išsivystyti ligos dėl vandens stygiaus?


Gali. Jei žmogus ilgą laiką nereaguoja į savo troškulį, organizmas priverstas galvoti, kaip jam išgyventi. Esamą organizme vandens kiekį jis pertvarko pagal savo poreikius. Dažniausiai didesni vandens kiekiai atiduodami ląstelėms, todėl sumažėja neląstelinio vandens.
Jeigu yra ilgą laiką vandens kiekis mažesnis, gali išsivystyti:
- inkstų akmenligė,
- tulžies pūslės akmenligė,
- polinkis į vidurių užkietėjimą,
- atsiranda sąnarių skausmai, nes, pritrūkus neląstelinio vandens, stinga sąnarinio skysčio, ir kremzlė ima irti.
 

Ar teisingas įsitikinimas, kad vasarą reikia gerti daugiau vandens?


Teisingas. Juk vandens netenkame ne tik prakaituodami (vasarą prakaituojame gausiau), bet ir tiesiog kvėpuodami. Mūsų iškvepiamame ore yra vandens garai, tad kompensuoti šį vandenį, mums reikia papildomo pusės litro vandens kasdien.
Net jeigu nejuntame, kad prakaituojame, iš organizmo išgaruoja apie pusė litro vandens. Vasarą prakaituojame itin gausiai, todėl turėtume vartoti daugiau vandens, kad organizme nebūtų sutrikdyta skysčių pusiausvyra.


 

Ar galima gerti paprastą vandenį?


Geriant vien paprastą vandenį, nebus atnaujintas mikroelementų balansas. Juk prakaituojant su vandeniu iš organizmo pasišalina ir kai kurie mums labai svarbūs elementai – kalis, magnis, natris, kalcis, chloridai sulfatai. Kai organizme trūksta šių elementų, gali atsirasti įvairių aritmijų, pavyzdžiui, prieširdžių virpėjimas, priešlaikiniai širdies susitraukimai.
Norint normalizuoti šį mikroelementų kiekį, nepakanka gerti paprastą vandenį. Reikia gerti ir mineralinį vandenį. Sergantiesiems širdies ligomis vasarą ypač rekomenduojamas mineralinis vanduo.
O
 

rganizme esantis vanduo skirstomas į:


ląstelinį
Jo yra kiekvienoje organizmo audinio ląstelėje. Šio vandens sandara, mikroelementų, metalų kilmė yra maždaug nekintama. Bent jau organizmas stengiasi ją išlaikyti tokią, kokia ji turi būti.
neląstelinį
Tai:
1) laisvas – kraujas, prakaitas,
2) audinių vanduo – tarp ląstelių esantis audinių skystis.
 

TICHĖ – natūralus mineralinis vanduo iš žemės gelmių


Specialistai teigia, kad natūraliuose mineraliniuose vandenyse ištirpusių įvairių mineralinių medžiagų sudėtis ir lemia mineralinio vandens kokybę bei naudą žmogaus organizmui. Vienintelis mūsų šalyje vidutinės mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo iš 689 m gylio gręžinio – TICHĖ, turintis kalcio, magnio ir sulfatų
Lietuvos gydytojų sąjungos pirmininkas Liutauras Labanauskas bei jo vadovaujama gydytojų komanda atliko įvairių tyrimų su mineraliniu vandeniu TICHĖ: „Saugios
mitybos fondas, kurį sudaro visi geriausi šalies mitybos, dietologijos, gastroeneterologijos specialistai, vertino natūralų mineralinį vandenį TICHĖ, t. y. analizavo visas jo savybes. Nustatyta, kad tai fiziologiškai tinkamas žmogaus organizmui natūralus mineralinis vanduo. Mūsų turimais duomenimis, šis natūralus mineralinis vanduo yra geros kokybės, saugus. Jį visi gali drąsiai vartoti nesibaimindami, kad bus bėdų dėl užterštumo ar užkrėstumo“, – sako Europos specialistai.
Išgėręs 1 litrą natūralaus mineralinio vandens TICHĖ, suaugęs žmogus per parą gaus 20 proc. kalcio ir 16 proc. magnio rekomenduojamos paros normos. Vaikas, išgėręs pusę litro natūralaus mineralinio vandens TICHĖ, gaus 30 proc. magnio ir 50 proc. kalcio rekomenduojamos paros normos.
„Vienintelis mūsų šalyje vidutinės mineralizacijos natūralus vanduo, išgaunamas giluminiu gręžiniu iš 689 m gylio, turintis kalcio magnio ir sulfatų, maistui skirtais nerūdijančio plieno vamzdžiais, be sąlyčio su oru ir be sulaikymo talpose, tiesiai iš žemės versmės atiteka į pilstymo automatą ir butelius“.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

grazina
2011-04-04 19:33
labai puikus straipsnis...
sasa
2010-07-14 21:13
reklama

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai