Ateityje valgysime tik ekologiškus produktus

Lietuvos gyventojų apklausos parodė, kad daugelis neteisingai supranta, kas yra ekologiški maisto produktai. Manoma, kad tai mažuose ūkiuose išauginti produktai ar kad taip vadinami visi Lietuvoje išauginti produktai. Iš tiesų nuoroda „ekologiškas“ apibūdina ne tik produktą, bet ir jo auginimo, apdorojimo būdą.
 

Ką reiškia „ekologiškas produktas“?


Ekologiški produktai – tai sertifikuoti žemės ūkio ir maisto produktai, auginami, apdorojami, ženklinami ir realizuojami pagal griežtus „Ekologinio žemės ūkio taisyklių“ reikalavimus. Ekologišku laikomas toks produktas, kurio sudėtyje yra ne mažiau kaip 95 procentai ekologiškų sudedamųjų dalių.
Ekologiški produktai kontroliuojami „nuo lauko iki stalo“. Gyvūnai ekologiniuose ūkiuose auginami sudarius jiems tinkamas laikymo sąlygas, užtikrinama galimybė judėti. Gyvuliai šeriami ekologiškais, genetiškai nemodifikuotais pašarais, juos gydyti draudžiama sintetiniais vaistais. Gyvulių pašaro auginimui nenaudojamos sintetinės cheminės medžiagos (trąšos, augimo reguliatoriai ir kt.).

 

Ekologiškumui – griežti reikalavimai


Gaminant ekologiškus maisto produktus, griežti reikalavimai keliami ne tik produkto sudedamosioms dalims, bet ir gamybos procesui bei pačiai perdirbimo įmonei, kurioje gaminami tokie produktai.
Ekologiškų produktų sertifikavimo ir nuolatinę kontrolę atlieka viešoji įstaiga „Ekoagros“. Produktų kokybę „nuo lauko iki stalo“ taip pat kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Realizuoti ir ženklinti produkciją kaip ekologišką turi teisę tik tie ekologinės gamybos ūkiai bei įmonės, kuriuos kontroliuoja valstybės paskirta kontrolės įstaiga.


Kontrolės įstaiga ekologinės gamybos ūkiams bei įmonėms, kurie atitinka Ekologinio žemės ūkio taisyklėse nustatytus reikalavimus, vieneriems metams išduoda sertifikatą, suteikiantį teisę ženklinti produktus kaip ekologiškus.
Sertifikatą išdavusi kontrolės įstaiga tikrina, ar sertifikuoti gamintojai laikosi nustatytų reikalavimų. Nustačius pažeidimus, gali būti sustabdytas sertifikato galiojimas arba jis gali būti panaikintas.
Ekologiški produktai turi specialius ženklinimo reikalavimus. Tokio produkto etiketėje bus nurodyta pati svarbiausia informacija: ekologiškų produktų sertifikavimo ženklas „Ekoagros“, gamintojas, jo registracijos numeris, sertifikavimo darbus atlikusi sertifikacijos įstaiga. Pažymimos produkto sudėtyje esančios ekologiškos sudedamosios dalys.
 

Ar ekologiški produktai sveikesni?


Ekologiški maisto produktai, palyginti su įprastiniais, turi daug privalumų. Juos auginant tausojama aplinka: neužteršiamas dirvožemis, vanduo, oras, išsaugoma augalų ir gyvūnų biologinė įvairovė, užtikrinama gyvūnų gerovė. Atsiranda naujų užimtumo galimybių ūkininkavimo, perdirbimo, paslaugų sektoriuose.
„Ekologiškas maistas yra saugesnis, nes jame mažiau visokių priemaišų, jis mažiau užterštas. Valgydami ekologiškus maisto produktus, mes negauname jokių šalutinių sintetinių cheminių medžiagų. Jei žmogus gali rinktis tokius produktus, rekomenduoju vartoti kuo daugiau ekologiškų maisto produktų,” – teigė gydytoja dietologė.
Skatindami pirkėjus valgyti visavertį ir sveiką maistą, AB „Pieno žvaigždės“ pirmieji Lietuvoje pradėjo gaminti ekologiškus jogurtus „Bios“ ir „Biola“. Rinkoje šie produktai pasirodė 2006 m. vasarą.
Apie Lietuvoje gaminamus ekologiškus produktus kalbamės su Edita Stasytiene, AB „Pieno žvaigždės“ filialo „Kauno pienas“ Technologijos skyriaus viršininke.
 

Kuo išskirtiniai yra „Bios“ jogurtai?


Ekologiškų jogurtų „Bios“ gamyba atitinka ekologiškų produktų gamybos reikalavimų nuostatas. Jie gaminami vartojant ekologišką pieną, gaunamą iš sertifikuotų lietuviškų ekologinių ūkių. Jogurtams gaminti naudojami tik natūralūs džemai ir uogienės.
Į ekologišką jogurtą „Bios“ papildomai įdedama bifidobakterijų. Kai dėl įvairių priežasčių žmogaus žarnyne sumažėja šių bakterijų, organizmas tampa neatsparus infekcinėms ligoms. Reikiamo bifidobakterijų kiekio atnaujinimas vartojant jogurtą – idealus būdas stiprinti virškinamojo trakto atsparumą ligoms arba padėti įveikti įvairius jau esančius sutrikimus, atnaujinti žarnyno mikroflorą. Gyvybinių bakterijų gausa produkte rodo didelę produkto biologinę vertę.
 

Kaip gaminami ekologiški BIOS linijos produktai?


Jogurtai gaminami specialia technologija, užtikrinančia produkto saugumą ir stabilią kokybę. Fasavimo įrenginyje, kuriame sudaroma švaraus oro, praėjusio pro specialius filtrus, aplinka, produktas fasuojamas į polistirolinius indelius, hermetiškai užlydomas aliuminio folija. Taip sufasuotame ekologiškame jogurte skonio ir maistinės savybės, laikant 0–6° C temperatūroje, išlieka nepakitusios net 20 parų.
 

Ekologiški maisto produktai yra:


· sveikesni,
· saugesni,
· gero skonio ir aromato.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

PQilyVeOfDMIPM
2012-05-09 00:57
I ralely wish there were more articles like this on the web.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai