Kefyras vietoj… kitų gėrimų?

Lietuvoje kefyras plačiai vartojamas, ypač vasarą, kai norima atsigaivinti ar pasimėgauti skaniais šaltibarščiais, tačiau retas žmogus žino, kad šis pieno produktas ypatingas maistinių medžiagų gausa bei gydomosiomis savybėmis.
 


Kaukazo paslaptis
Kefyro istorija siekia šimtmečius. Sakoma, kad kefyrą pirmiausiai pradėjo gaminti Kaukazo gyventojai, kuriems pranašas Mahometas atskleidė kefyro paslaptį. Dažniausiai jis būdavo gaminamas iš karvių ar ožkų pieno. Rauginimo procesas praktiškai nenutrūkdavo - nupylus pagamintą kefyrą, odiniai maišai vėl būdavo pripildomi šviežio pieno ir gamyba tęsdavosi.
Kefyras populiarus daugelyje šalių
Dar ir šiandien kefyras nėra gaminamas visame pasaulyje, tačiau šis gėrimas populiarus Europos šalyse ir Viduriniuosiuose Rytuose; jis gerai žinomas Švedijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Austrijoje, Izraelyje ir net Brazilijoje. Šiuo metu internete galima rasti amerikietiškų svetainių, kuriose nežinantiems ir niekada neragavusiems šio gėrimo išsamiai paaiškinta, kas yra kefyras, koks jo skonis ir net kaip galima jį patiems pasigaminti...
Kuo ypatinga kefyro gamyba?
Rūgpienis gaminamas naudojant pieno rūgšties bakterijų raugą, o kefyras - kefyro grybelio raugą, kurį sudaro pieno rūgšties bakterijos, pieno mielės ir polisacharidai, todėl kefyro skonis yra šiek tiek aštresnis nei rūgpienio. Pats kefyro rūgimo procesas trunka apie 24 valandas, kol bakterijos ir mielės paverčia pieną į rūgštų gėrimą. Jau seniai įsitikinta, jog kefyre esantys mikroorganizmai žmonėms nėra pavojingi ir nesukelia jokių ligų.
Įsitikinkite - kefyrą gerti sveika
Kefyro sudedamosios medžiagos teigiamai veikia daugelį žmogaus organizmo funkcijų. Jo siūloma gerti esant medžiagų apykaitos sutrikimams, sergant ateroskleroze, alerginėmis ligomis ir net tuberkulioze. Kefyras padeda reguliuoti ląstelių augimą, cholesterolio kiekį kraujyje, skrandžio ir žarnyno veiklą, hipertenziją. Švelniai rūgštus kefyro skonis ir jam būdinga mikroflora stimuliuoja skrandžio sulčių išsiskyrimą, tai gerina peristaltiką.
Be naudingųjų bakterijų ir mielių, kefyro sudėtyje yra mineralų bei pagrindinių aminorūgščių, skatinančių sveikimo procesus. Kefyre gausu triptofano (viena pagrindinių aminorūgščių), kuris ramina nervų sistemą. Taip pat yra kalcio ir magnio - nervų sistemai svarbių mineralinių medžiagų.
Kefyre gausu vitaminų B12, B1 ir K. Biotinas padeda organizmui pasisavinti kitus B grupės vitaminus, kurie svarbūs inkstų, kepenų ir nervų sistemos veiklai.
Kefyras stiprina imuninę sistemą, todėl jo rekomenduojama gerti žmonėms, sergantiems AIDS, herpesu, vėžiu.

{banner-25}
Nepakenks ir… litras!
Specialistai teigia, kad kefyrą galima gerti kasdien, o sergantiesiems patariama kasdien išgerti net apie litrą. Žmonėms, dažnai sergantiems alergija ar kitomis odos ligomis, rekomenduojama dienos dozė - ½ litro kefyro.
Keletas receptų
Lietuviškoje virtuvėje kefyras dažnai pateikiamas su tradiciniais bulvių patiekalais, tačiau neužmirškime - juo galima puikiai numalšinti troškulį. Kefyrą galima pagardinti vaisių sultimis (siūlomas santykis 50/50), uogienėmis, likeriais. Taip pat jis tinka sriuboms, padažams, salotoms paskaninti ir dažnai gali būti vartojamas vietoje grietinės.
Siūlome išbandyti kefyro sriubą:
1,5 l jautienos ar vištienos sultinio
50 g miltų
70 g ryžių
250 g kefyro
60 g sviesto ar margarino
1 dalis česnako galvutės
1 kiaušinio trynys
1 ankštinis raudonasis pipiras
druskos, džiovintos mėtos, pipirų
Suberkite ryžius į sultinį ir virkite, kol suminkštės. Susmulkintą česnaką ir miltus pakepinkite ant sviesto, kol paruduos, o paskui, lėtai maišydami, supilkite į sultinį. Atskirame inde suplakite kiaušinio trynį su kefyru ir vėlgi maišydami supilkite į sultinį. Sriubą pakaitinkite, įberkite druskos ir mėtos ir prieš pat užverdant nukelkite nuo viryklės. Keptuvėlėje išlydykite šaukštą sviesto ir pakepinkite supjaustytą raudonąjį pipirą. Viską supilkite į puodą, išmaišykite. Sriuba paruošta!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

karolis
2007-11-25 14:53
mes su akvile geriam kefyra:)kuku:)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai