Šokoladas - dievų ir žmonių maistas

Šokoladas, šokoladas... Daugeliui tai ne tik vaikystės potraukis ar pomėgis. Ką ten pomėgis - tikrų tikriausios svajonės ir fantazijos yra susijusios su šokoladu. Prisiminkime animacinį filmuką, kurį labai dažnai rodydavo per TV - drakoniukas užmiega ir per televizorių patenka į šokolado fabriką. Ne vienam vaikui, žiūrinčiam šiuos vaizdelius, imdavo tekėti seilės. Tačiau nereikia net vaikų. Pasižiūrėkime į suaugusiuosius.
Kuo stengiatės maloniai nustebinti bendradarbius, ką pastveriate nuo parduotuvių lentynų, prieš užbėgdami į svečius pas draugus ir pažįstamus, kuo pasilepinate prie arbatos ar kavos puodelio ar savaitgaliais po sočių pietų? Žinoma, kvepiančiu... burnoje tirpstančiu... kitų giriamu ir jūsų pamėgtu...…užburiančiu... šokoladu...…
Ne kartą teko girdėti, kad lietuviškas šokoladas yra vienas iš kokybiškiausių ir švariausių Europoje. Kaip tik todėl jo vartojimo laikas trumpesnis. Be to, lietuviška šokolado produkcija atitinka aukščiausius standartus. Dabar šokoladą ir jo produktus Lietuvoje gamina “Kraft Foods Lietuva”, tęsianti senosios Kauno įmonės tradicijas, Vilniaus “Pergalė”, Šiaulių “Naujoji Rūta” ir Gricevičiaus lietuviškų saldainių fabrikas “Rūta”.
Degustacijai stengėmės parinkti kuo įvairesnį juodąjį ir be priedų šokoladą. Iš lietuviškų kiek paieškoję aptikome “Kraft Foods Lietuva” bei Vilniaus “Pergalė” šokoladus. Iš jų geriausiai įvertintas Karūnos “Karališkasis”, o blogiausiai - Vilniaus “Pergalės” šokoladai “Pepė” bei “Ali Baba”, kurie gamintojų apdairiai vadinami netgi ne šokoladu, o saldžiosiomis plytelėmis. Iš importuojamų šokoladų labiausiai patiko “Lornet” bei “Bitter” šokoladai. Neigiamai atsiliepta apie latvišką šokoladą “Laima”.
Šokoladą degustavo: Kauno apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Rinkos priežiūros skyriaus viršininkė V.Grigaravičiūtė, Rinkos priežiūros skyriaus vyr. inspektorius technologas T.Mikalonis, biologė, dirbanti su maisto priedais, Z.Mikalonienė bei redakcijos atstovai.
Šokoladas buvo pirktas dideliuose Vilniaus bei Kauno prekybos centruose kartu su kitais pirkėjais. Taigi, kas pateko į redakciją, galėjo patekti ir ant jūsų stalo. Mūsų tyrimas - tai siekimas atkreipti pirkėjų dėmesį į tai, ką mes perkame ir ką valgome. Galutinis sprendimas - pirkti ar nepirkti - visada priklauso tik nuo pirkėjo.

 

Naudingas ar žalingas?


Didžiausias šokolado “trūkumas” - jis iš tiesų kaloringas. Kakavos milteliai turi 380 kcal/100g, o šokoladas (tai priklauso nuo sudėties) - ir dvigubai daugiau. Tiems, kurie skaičiuoja kalorijas, dietologai pataria: šokoladą, kuriame yra daug riebalų ir angliavandenių, pakeiskite kakavos gėrimu. Šokoladu nereikėtų piktnaudžiauti ir tiems, kuriuos vargina migrena, dažna nuotaikų kaita, ar moterims, kurios kenčia nuo priešmenstruacinio sindromo ir fibrozinių krūtų darinių. Be to, kai kam jis gali sukelti alergiją - tai ypač aktualu vaikams.
Tačiau šokoladas gali būti ir naudingas. Harvardo universiteto mokslininkai nustatė, kad šokoladas, jo vartojant nedaug - tris kartus per mėnesį, prailgina žmogaus gyvenimą. Žmonės, kurie visai nevalgo šokolado, gyvena vidutiniškai vieneriais metais trumpiau.
Vis tik didžiausią šokolado naudą ar žalą greičiausiai lemia tik tai, kiek jo suvalgoma. Taigi net ir geriausias vaistas pakenks, jei bus vartojamas be saiko.
 

Naudingosios šokolado medžiagos


Antioksidantai - jie saugo ląsteles ir juose esančią genetinę informaciją nuo chemiškai aktyvių laisvųjų radikalų.
Polifenolonai atlieka antioksidacinę funkciją. Jų yra tiek juodajame, tiek baltajame šokolade.
Teobrominas - pagrindinė šokolado stimuliuojamoji medžiaga, artima kofeinui ir kai kurioms vaistinėms medžiagoms - teofilinui, trentaliui. Dėl stimuliuojamojo poveikio teobrominas kartais vadinamas šokolado narkotiku. Būtent jis didina seksualumą. Teobrominas taip pat skatina tam tikrų mediatorių kaupimąsi ląstelėse, dėl to pagerėja kraujotaka, šlapimo išsiskyrimas, raumenų pajėgumas, sustiprėja galvos smegenų žievinių centrų veikla. Daugelį žmonių šokoladas veikia kaip kofeinas - padidėja protinis aktyvumas, padaugėja jėgų. Psichostimuliuojamosios teobromino savybės lemia ir lengvą antidepresinį poveikį, kurį dar sustiprina šokolade esantys angliavandeniai (jie padidina nuotaiką gerinančios medžiagos - serotonino gamybą smegenyse).
 

Naudingas sveikatai net… šokolado kvapas


Šis teiginys taip pat turi mokslinį pagrindą. Nustatyta, kad malonus šokolado aromatas padidina daugelio žmonių imunoglobulino A sekreciją, o ši medžiaga saugo nuo mikrobų ir virusų.
 

Moterų aistra šokoladui


Įdomu tai, kad šokoladas kur kas stipriau veikia moteris. Manoma, kad jo sudėtyje yra ne tik nuotaiką gerinančių, bet ir moteriškų hormonų sekreciją veikiančių medžiagų. Dėl to potraukis šokoladui padidėja prieš mėnesines ir klimakteriniu periodu.
 

Jei aistra šokoladui stipresnė už jus


Jei pastebėjote, kad dažnai neatsispiriate pagundai nusipirkti šokolado, o jo nevalgant kamuoja nemalonūs “nutraukimo” simptomai - gerkite magnio tabletes.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

niamu niamu
2012-11-29 18:52
kur cia tuos dievus rado(think)(fool)
Indrė
2010-07-06 14:35
Mėgstu šokoladą.;D
mmm
2009-07-10 19:35
Tikiu, kad kai kurių žmonių „myliu-nekenčiu“ santykis su šokoladu yra visiškai toks pat, kaip
santykis tarp rūkalių ir cigarečių. Jie instinktyviai jaučia, kad įsivėlė į kažkokią velniavą. Galbūt
manote, kad priklausomybės nuo šokolado efektas toks stiprus, kad neturite valios jam atsispirti? Ne.
Narkotinės medžiagos jus gali paveikti tik tada, kai jas vartojate. Neimkite pirmojo gabaliuko ir
nereikės atsispirti antrajam. Ar valgytumėte ekskrementus, jei prieš tai juos būtų pasaldinę ir suteikę
malonų kvapą ir jei savyje turėtų narkotiko, verčiančio juos valgyti vėl? Galbūt ir valgytumėte, jei
nesuvoktumėte, kad tai ekskrementai. Tačiau jei suvoktumėte kas tai, jokiu būdu jų nevalgytumėte – ir
visiškai nesvarbu, koks saldus jis būtų ir kokio stiprumo priklausomybę formuotų tas narkotikas. Turite
sąmoningai priešinga linkme pakreipti smegenų plovimą dėl šokolado. Kai tik jūsų žvilgsnis užklius už
šokolado, stenkitės jame įžvelgti visus tuos komponentus, sumaišytus į vieną lipnią masę, stengiantis
jus apgauti. Netrukus pradėsite stebėtis, kaip apskritai jus kažkada galėjo šitaip apkvailinti.
Tikrasis sokoladas
2009-05-17 22:38
Zmogau (sokoladas), nesnekek ko nezinai ir neklaidink kitu zmoniu su savo neismanymu. Jei tau atrodo, kad cia yra visiskas absurdas ar koks reklaminis triukas, siulau nuvykti pas tikrojo sokolado gamintojus, kurie sokolada gamina jau seniau nei tu gimes buvai, ir pasiklausinet, kaip, kas, kodel. Zmones, kurie apie sokolada ismano bene viska ir geriausiai, tau paaiskins, kad esi neismanelis, kuris bando ir kitus tokiais padaryt. Aciu uz demesi, netikekit vaikais.
Allen Carr ”Lengvas
2009-03-03 16:40
”Smagu” matyti, kad yra zmoniu, kurie Allen’o Carr’o zodzius kaip savo pateikia ;)
Kaya
2009-01-12 19:08
Man kaip ir daugeliui moterų, aktuali tema:)ir kodel viskas , kas skanu, kenkia figūrai?...na, iš tikro tai visur reikia tik saiką jausti.pati nebandau aplenti saldainių lentynų prekybos centruose, tiesiog perku maziausiai 70%-86% procentų šokoladą, šis tai bent naudingas, o vienas kitas gabalėlis (tik ne plytelė) prie puodelio kavos tikrai nevirs dar vienu ,,gelbėjimos ratu”, pati patikrinau :)
sokoladas
2008-12-04 12:48
Tai tik smegenu plovimas komercinis triukas kad sokoladas sveika.1.kakavos kurios sudetyje yra formuojancio priklausomybe,bjauraus skonio,nuodingo narkotiko,vadinamo teobrominu.butent sis priklausomybe sukeliantis narkotikas vercia jus valgyti sokolada net tada,kai nuo jo jums jau buna bloga.
2.rafinuoto cukraus,maskuojancio bjauru skoni
3.versiukams skirto pieno del kurio sokolado isvaizda tampa patrauklesne
zylė
2008-09-28 12:10
Manau, kad straipsnis visai neblogas. Džiaugiausi galėdama čia rastą informaciją panaudoti mokykliniame referate. Dėkoju autorei.
skaitytojas
2006-12-06 12:14
Kur cia tuos dievus rado?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai