Galvos apdangalai

Nuo neatmenamų laikų galvos apdangalas buvo reikšminga kostiumo dalis, rodanti nešiojančio žmogaus kilmę, socialinę padėtį, profesiją ir pan. Be abejo, galvos apdangalai pradėti nešioti praktiniais sumetimais, saugantis žalingo aplinkos poveikio: šalčio ar karščio. Kurį laiką, sovietmečiu, esant mažam pasirinkimui, pas mus galvos apdangalai dažniausiai atliko tik pirminę, t.y. praktinę funkciją. Tuometinius galvos apdangalus vargu ar galima vadinti madingais aksesuarais, kai kasmet buvo masiškai gaminamos vienodo modelio, “bobiškos” beretės ar skrybėlės. Daugelis turbūt iki šiol pamena jų kainas. Nieko nuostabaus buvo pamatyti tame pačiame troleibuse keletą vienodų egzempliorių. Ieškantys originalumo tenkinosi siuvėjų paslaugomis, bet dažniausiai - mezgėsi šiltas, gana santūrių spalvų bei įvairiais raštais puoštas kepuraites. Reikia pastebėti, kad mažai kas turėjo drąsos išsiskirti iš pilkos masės neįprastu aprangos stiliumi, net jei ir leido galimybės. Jaunimas šaltu oru vaikščiojo “plika” galva. Paaugliai, tik išėję iš namų su mamos užmaukšlinta “gėdą užtraukiančia” kepure, kol niekas nepamatė, mikliai slėpė kepurę užantyje. Po pertvarkos parduotuves ir turgus užplūdus vakarietiškam importui, pasirodžius madų žurnalams, šiuolaikiškiems filmams ir t.t., toks iškreiptas galvos apdangalų grožio suvokimas žlunga. Skrybėlės, kepurės, kaip itin reikšmingos aprangos dalys, papildo ne tik muzikos žvaigždės ar politiko žmonos, bet ir eilinio žmogaus garderobą. Originalūs, drąsūs, prie aprangos stiliaus derantys galvos apdangalai padeda sukurti savitą stilių, pademonstruoti išlavintą skonį. Bet kuriuo metų laiku ir bet kurioje vietoje kepurė ar skrybėlė gali būti svarbiausias estetinis aprangos akcentas. Bet nepamirškime, kad apdangalų atsiradimo priežastis - apsaugoti viršutinę galvos dalį bei plaukus nuo kenksmingo aplinkos poveikio.
 

UAB “Kauno gydomoji kosmetologija” direktorė Danutė Mikštienė teigia, jog įvertinti galvos apdangalų apsauginę reikšmę bei jų kokybę yra būtina. Nors žmogaus viršugalvis apsaugotas plaukų, tačiau žiemą, kai temperatūra nukrenta iki -5 laipsnių ir žemiau, ir vasarą, intensyviai veikiant saulės skleidžiamiems ultravioletiniams spinduliams, galvos odai nepakanka plaukų apsaugos, be to, žalojami ir patys plaukai. Jei žmogaus pakaušis plikas arba plaukų mažai, šildyti viršugalvį reikia vos tik spustelėjus šaltukui. Dėl stipraus ir ilgalaikio šalčio staigiai susitraukia kraujagyslės, nepriteka kraujas, blogėja odos bei jos priedų mityba, kraujas negali išnešioti irimo produktų, jie susikaupia ir kenkia odai, užspaudžia plauko svogūnėlį, ir šis negauna maisto. Plaukai pradeda slinkti, sausėja, tampa šiurkštūs. O vasarą, kai daug saulės, aktyvūs ultravioletiniai spinduliai pažeidžia viršutinį plauko sluoksnį, skaldo jo apvalkalą, plaukas sausėja, lūžinėja, šviesėja.


Maža to, pakenkti gali net ir galvos apdangalas. Patartina rinktis apdangalus ne iš sintetinių pluoštų, kurių, beje, dauguma dabar yra siūloma, o iš natūralių: vilnos, medvilnės, lino. Taip bus pašalinta viena iš galvos odos pleiskanojimo, žiemą - plaukų elektrinimosi, vasarą - prakaitavimo priežasčių. Be to, galvos apdangalas privalo būti tinkamo dydžio, nespausti galvos, nes tai taip pat trikdo kraujotaką, oda blogai vėdinasi, prakaituoja, kenčia tiek galvos oda, tiek plaukai. Pro odą pakliūva vienas procentas deguonies, tad per ankšta skrybėlė trukdo kvėpuoti gan nemažam galvos plotui. Beje, suspausta, nesivėdinanti viršutinė galvos dalis - viena iš galimų vyrų plikimo priežasčių. O paprasčiausia nešvara, dažniausiai besikaupianti ant vyrų nešiojamų berečių bei skrybėlių vidinės pusės, gali sukelti pūlingus odos bėrimus.
Matuojantis galvos apdangalus parduotuvėje, deja, neįmanoma visiškai išvengti įvairių odos ir plaukų ligų, ypač grybelinių, nes užkrėsti gali ir pasiturintys, ir vargingi klientai. O pirkti nepasimatavus - tas pats kaip pirkti katę maiše. Perkantiems daiktus padėvėtų rūbų parduotuvėse, nors šie yra dezinfekuojami, D.Mikštienė siūlo garantuotą apsaugos būdą. Suvilgykite vatos tamponą formalinu, įdėkite jį į polietileninį maišelį kartu su rūbais ar kitais daiktais, palaikykite keletą parų, po to juos išvėdinkite ir sėkmingai nešiokite.
Tačiau kai nepalankios šaltos žiemos bei karštos vasaros sąlygos verčia galvą dengti, kodėl gi nesujungus praktinės funkcijos su estetine? Kad ir kaip keikiame žiemą, ji turi ir savų privalumų. Nekeičiant šukuosenos savo stilių, įvaizdį galima keisti nors ir kasdien, kiek tik leidžia fantazija ir galimybės. Mados korifėjų propaguojama apranga šią žiemą neapsieina be purių kailių. Dirbtiniai kailiai pabrėžiami, kad yra dirbtiniai, nudažant juos nenatūraliomis, ryškiomis spalvomis. O nepaisantys gyvūnų saugotojų protestų mėgaujasi natūraliais lapės, voverės ar kitais panašiais kailiais išpuoštais galvos apdangalais, taip pat apykaklėmis, rankogalių bei apačios apvadais. Šią žiemą gali džiaugtis tie, kurie spintose išlaikė “rusiško” stiliaus kailines bei verstos odos su atverstu kailiu kepures - “ausines”. Jos unikalios tuo, kad jų forma universali - ausytes galima surišti ir virš galvos, ir po smakru. Tačiau, bent jau šią žiemą, jos madingiausios nerištos. Todėl naujausios tokio modelio kepurių ausytės raištelių gali net ir neturėti (nuotr.). Tokia kepurė tinka panelėms ar jaunoms moterims, pripažįstančioms laisvą, nesuvaržytą stilių. Gatvėse galima pamatyti daugybę vyrų, nešiojančių tokio tipo kepures - jos šiltos, patogios, bet įsivaizduokite, kaip originaliai jos atrodytų ant jų dukterų galvų.
Trokštate pasikeisti, pasitelkę kantrybę ieškote naujos kepurės ar skrybėlės? Jei matuojantis galvos apdangalą jūsų naujas įvaizdis jus prajuokina - geras ženklas. Akimirka kita, ir šmėsteli mintis: “Kodėl gi ne?”. Jei tik apdangalas tinka prie veido bruožų, niūrią žiemą šmaikštumas ir linksmumas nepamaišys. Dabar itin populiarūs įvairius personažus mėgdžiojantys modeliai, pavyzdžiui: kareivio pilotė, stangri jojiko kepurė, nukarusi nykštuko kepuraitė su bumbulu, kazokiška karakulinė rimtuolė, senovės poniučių damų miniatiūrinės skrybėlaitės, Gretos Garbo “šalmas”, Batuoto Katino plačiabriaunis pasididžiavimas ispaniškas sombreras ir t.t.
Moterys drąsiai savinasi vyriškus modelius, o nemažą dalį apdangalų gali nešioti tiek vyrai, tiek moterys - tuo pasižymi visa apranga, paklūstanti “unisex” bangai.
Negalintys įpirkti visų madingų įmantrybių, gali tiesiog nusimegzti ir turėti originalų, vienetinį modelį. Mezgime glūdi neišsemiamos galimybės žaisti forma, spalva, faktūra, raštais, siūlėmis, detalėmis. Nieko nenuvils žaismingos kepurės su megztais ar iš siūlų padarytais dideliais bumbulais, “siūlų kasomis”, “ausytėmis”, snapeliais.
Tačiau reikia nepamiršti, kad pirmiausia madinga tai, kas tinka prie rengimosi stiliaus, charakterio, veido bruožų.
Vis tik net ir visus reikalavimus atitinkantis galvos apdangalas (nebent kepurė ar skrybėlė yra šukuosenos elementas) turi trūkumų - po juo sunku išsaugoti purią, pakeltą šukuoseną. Bet jei norite išsaugoti sveikus, gražius plaukus, kartais verta tenkintis paprastesnėmis, bet “saugiomis” šukuosenomis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai