Naujienos akinių pasaulyje

Akiniai - pats seniausias refrakcijos ydų koregavimo (taisymo) metodas. Pirmieji akiniai buvo pagaminti XIII a. pabaigoje Italijoje - pradėtas gaminti specialus skaidrus stiklas ir patys rėmeliai. Nuo tada daug kas pasikeitė: akiniai gaminami daugelyje pasaulio šalių, net ir kiekviename Lietuvos miestelyje yra keletas optikų, kur galima įsigyti akinių.
Jeigu dar visai neseniai akiniai buvo tik stikliniai, tai dabar sukurtos naujos plastmasinės medžiagos, kurios daugeliu savybių yra pranašesnės už stiklą. Dažniausiai žmonės nesusimąsto, iš kokios medžiagos yra pagaminti jų akiniai, ir dėl informacijos stokos negali pareikšti savo pageidavimų užsisakydami naujus akinius.
Kiekvienam, nešiojančiam akinius, pravartu žinoti apie šiuolaikines korekcijos akiniais galimybes.
Akinių optinės savybės priklauso nuo to, iš kokios medžiagos yra pagaminti akinių lęšiai. Šiuo metu lęšiai yra ne tik stikliniai, bet ir plastmasiniai, kurie dar gali būti įprastiniai plastmasiniai, didelio indekso plastmasės bei polikarbonatiniai lęšiai.
Kiekvieną lęšį apibūdina specialios fizikinės medžiagos savybės:
• refrakcijos indeksas
• konstringencija, nuo kurios priklauso chromatinė aberacija
• medžiagos tankis, nuo kurio priklauso svoris
• šviesos pralaidumo savybės, tokios kaip šviesos spindulių absorbcija (sugėrimas).


 

REFRAKCIJOS INDEKSAS


Kiekvienas lęšis laužia spindulius tam tikru stiprumu. Ši lęšio refrakcijos (laužiamoji) galia matuojama dioptrijomis (D).
Kitas fizikinės optikos terminas yra refrakcijos indeksas. Jis nurodo, kiek galima padidinti lęšio laužiamąją galią. Jeigu organinis stiklas laužia spindulius mažiau (refrakcijos indeksas 1,49 - 1,56), tai mineralinės medžiagos - daugiau (refrakcijos indeksas - 1,52 - 1,9). Todėl tokio pačio stiprumo akinių lęšiai, pagaminti iš stiklo, dažniausiai būna daug storesni negu lęšiai, pagaminti iš plastmasės. Taip nuo refrakcijos indekso priklauso akinių lęšio krašto storis.
 

KONSTRINGENCIJA


Praeidami pro akinių lęšio kraštą, šviesos spinduliai yra laužiami nevienodai, ir susidaro šviesos spektras (panašiai, kaip vaivorykštė). Mėlyni spinduliai labiau nukrypsta nei raudonieji (žr. pav.). Praktikoje dėl chromatinės aberacijos vaivorykštės spalvos yra beveik kiekviename lęšyje. Ji priklauso nuo medžiagos iš kurios pagaminti akinių lęšiai, ir lęšio stiprumo (D). Chromatizmas didėja didėjant akinių lęšio stiprumui. Chromatinę aberaciją galima sumažinti ploninant lęšio storį akinių kraštuose bei mažinant atstumą nuo akinių iki akies. Chromatinė aberacija didėja, kai yra ekscentriškas žvilgsnis, t.y. kai akiniai blogai centruoti. Dėl to gali būti silpnesnis regėjimas, ypač nešiojant akinius, koreguojančius didelio laipsnio trumparegystę.
 

TANKIS


Akinių svoris priklauso nuo medžiagos, iš kurios pagaminti lęšiai, tankio bei nuo lęšio refrakcijos indekso. Šiuo metu mineralinius lęšius pamažu išstumia didelio indekso plastmasės lęšiai, kurie yra daug lengvesni ir plonesni. Todėl didelio indekso plastmasės lęšiai rekomenduojami, kai reikia nešioti 10,0 -15,0 D ir stipresnius akinius.
 

ŠVIESOS PRALAIDUMAS


Bet koks korekcijai skirtas lęšis absorbuoja (sugeria) dalį šviesos spindulių iš dalies dėl refrakcijos, iš dalies dėl refleksijos (atspindėjimo). Trumpo bangos ilgio šviesa ultravioletiniame spektre labiau absorbuojama didelio refrakcijos indekso lęšiuose. Todėl akiniai, pagaminti iš didelio indekso plastmasės, natūraliai sugeria kenksmingus ultravioletinius spindulius (UV). Tokiais atvejais nebūtina speciali apsauga nuo UV spindulių. Tačiau nepatogu tai, kad žiūrint pro šiuos akinius, gaunamas gelsvo atspalvio vaizdas. Tai būdinga lęšiams, kurių refrakcijos indeksas 1,7-1,9.
Šviesos atspindėjimas (refleksija) taip pat yra labai svarbi akinių lęšių savybė. Didėjant refrakcijos indeksui, didėja spindulių atspindėjimas. Atspindėjimas nuo akinių lęšių paviršiaus labai sumažina gaunamo vaizdo kontrastingumą (ryškumą). Ši spindulių netekimo norma yra: 4 proc. nuo bet kokio paviršiaus, 8 proc. nuo stiklinio lęšio paviršiaus (kai refrakcijos indeksas 1,5) ir beveik 20 proc. nuo plastmasinio lęšio paviršiaus (kai refrakcijos indeksas 1,9). Todėl speciali apsauga nuo refleksijos būtina didelio refrakcinio indekso akinių lęšiams.
 

ULTRAVIOLETINIŲ SPINDULIŲ SUGĖRIMAS


Bet koks lęšis sugeria dalį ultravioletinių spindulių bangos ilgio (žr. lent.). Kaip jau buvo minėta, didelio refrakcinio indekso lęšiai natūraliai apsaugo nuo UV radiacijos. Kitus lęšius galima padengti specialia apsauga nuo UV spindulių.
Pritamsinant akinių lęšius įvairiu intensyvumu galima sumažinti matomos šviesos intensyvumą, patenkantį į akis.
Lietuvoje labai populiarūs fotochrominiai lęšiai. Tai lęšiai, kurie sugeria saulės spindulius ir patamsėja. Tačiau reikia suprasti, kad tai nėra akiniai nuo saulės, nes jie yra jautrūs saulės spinduliams, ir jokiu būdu nėra speciali apsauga nuo ultravioletinių spindulių. Fotochrominiai lęšiai nepatamsėja tiek, kiek akiniai nuo saulės. O automobilyje jie beveik nekeičia savo spalvos, kadangi juos aktyvina tiesioginiai saulės spinduliai. Todėl tokiais atvejais geriau turėti pritamsintus akinius.
 

ĮPRASTINIAI STIKLINIAI LĘŠIAI


Jie vis dar yra plačiai naudojami akinių gamyboje. Stiklas pasižymi geromis optinėmis savybėmis bei atspariausias subraižymui. Stikliniai lęšiai yra gana pigūs. Tačiau akiniai iš stiklo sunkūs, todėl juos galima rekomenduoti, kai reikia nedidelių dioptrijų lęšių.
P
 

LASTMASINIAI LĘŠIAI


Pagrindinis plastmasinių lęšių privalumas yra tas, kad jie sveria du kartus mažiau nei tokie pat stikliniai lęšiai. Ypač didelio indekso plastmasės lęšiai yra labai ploni ir lengvi, todėl jie geriau tinka, kai reikia koreguoti didelių dioptrijų refrakcijos ydas, pavyzdžiui, didelio laipsnio trumparegystę ar toliaregystę. Tačiau plastmasė lengviau braižosi ir labiau sugeria bei atspindi šviesos spindulius, todėl būtina speciali apsauga nuo refleksijos bei danga nuo subraižymų, o tai labai padidina akinių kainą.
Šiuo metu akinių lęšius galima padengti ne tik apsauga nuo refleksijos, bet ir apsauga nuo aprasojimo, nuo nešvarumų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

GskOixCscnVQezyx
2011-09-02 07:00
Check that off the list of things I was counsfed about.
ir as
2009-07-20 17:13
ai, nu nieko naujo neradau, tai kokios cia naujienos :(
as
2008-04-20 22:52
naudinga informacija...

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai