Netikrosios mėnesinės – ar kada teko apie tokias girdėti?

Vienas iš patikimiausių vaisingo amžiaus moters sveikatos rodiklių yra reguliarios mėnesinės. Tai ciklinis, fiziologinis, visiškai normalus kraujavimas, kuris įvyksta po ovuliacijos (jei kiaušinėlis nebuvo apvaisintas). Vis dėlto kraujavimų ar tepliojimų gali atsirasti ne tik per tikrąsias mėnesines, bet ir kitu laiku. Toks reiškinys gali būti vadinamas netikrosiomis mėnesinėmis. Dėl ko taip gali nutikti ir ką apie tai reikėtų žinoti kiekvienai moteriai?

 

Savo sveikatą reikia stebėti kasdien

 

Moterys raginamos visuomet sekti savo sveikatos būklę, reguliariai lankytis pas gydytoją ginekologą, vesti menstruacijų kalendorių. Kartais gali nutikti taip, kad fiziologinis kraujavimas pasirodo visai ne tuomet, kai to tikimasi. Tai gali būti nežymus tepliojimas arba šiek tiek gausesnis kraujavimas, kuris moterį gali labai išgąsdinti. Suklusti reikėtų dėl visų situacijų, kurios yra gana neįprastos, pavyzdžiui, kartu pasireiškia ir pilvo skausmas, temperatūros pakilimas, atsiranda neįprastų išskyrų iš makšties ir t.t.

 

Dažniausios neciklinio kraujavimo priežastys

 

Nemenstruacinis, tačiau paprastai nepavojingas kraujavimas gali atsirasti dėl kelių pagrindinių priežasčių:

 • Kraujavimas dėl vėluojančios ovuliacijos – gimdos gleivinė labiau išveši, todėl gali atsisluoksniuoti viršutiniai jos sluoksniai ne menstruacijų metu. Dėl to atsiranda kraujingų išskyrų. Tai susiję su hormoninio fono organizme pakitimais;
 • Ovuliacinis kraujavimas – kraujo kartais atsiranda per ovuliaciją. Keli lašeliai – visiškai normalus fiziologinis procesas, vis dėlto kai kurias moteris jis gali išgąsdinti, nes tuo pačiu metu gali mausti pilvo apačią ar „durti“ vienoje pilvo pusėje.
 • Implantacinis kraujavimas – toks kraujavimas, kuris dažniausiai panašus į lengvą tepimą, gali atsirasti maždaug per savaitę nuo kiaušinėlio apvaisinimo. Jis susijęs su embriono prisitvirtinimu gimdos gleivinėje.

 

Neįprastas kraujavimas ciklo viduryje dažniausiai susijęs su ovuliacija

 

Taigi nežymus ir per daug nepatogumų nesukeliantis kraujavimas ar tepimas menstruacinio ciklo viduryje paprastai praneša apie vykstančią ovuliaciją. Tuo pačiu metu gali šiek tiek skaudėti pilvo apačią  ar „durti“ vienoje jo pusėje. Ovuliacijos metu labai ženkliai kinta hormonų poveikis vaisingos moters gimdos endometriumui. Viena svarbiausių tokio kraujavimo vertinimo „pagalbų“ – tikslus ciklo dienų skaičiavimas. Kiekviena moteris turėtų vesti savo menstruacijų kalendorių, kuriame būtų nesunku apskaičiuoti galimą ovuliacijos datą. Dabar itin patogu naudoti mobiliąsias programėles, kurios gana tikslią ovuliacijos, ciklo pradžios ir pabaigos datą apskaičiuoja vos iš kelis mėnesius rinktų duomenų (moteriai net nereikia skaičiuoti pačiai, pakanka pasižiūrėti į mobiliosios programėlės kalendorių). Galima matuoti bazinę kūno temperatūrą (kuri šiek tiek pakyla būtent per ovuliaciją). Be to, sukurta ir ovuliacijos testų, kurie gana tiksliai įrodo ovuliacijos vyksmą.  Jei kraujo pasirodo per ovuliaciją, tuomet labai tikėtina, kad kraujavimas susijęs būtent su ja.

 

Situacijos, dėl kurių reikėtų suklusti

 

Vis dėlto kraujavimas ne mėnesinių metu gali būti tam tikros patologijos ženklas. Dažniausiai tai – endometriozė, tačiau neciklinis kraujavimas gali pranešti ir apie kitas ligas. Stebint neciklinius kraujavimus ir jaučiant kitus simptomus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Į medikus reikėtų kreiptis ir tuomet, kai menstruacijos itin ilgos ir gausios, kai jaučiami stiprūs pilvo skausmai ir spazmai ar pakito makšties išskyros. Pagalba turėtų būti suteikiama ir tada, kai lytiniai santykiai tapo skausmingi. Vyresnėms moterims reikėtų ypatingai atkreipti dėmesį į kraujavimą, atsirandantį net po to, kai mėnesinių jau kurį laiką nebuvo dėl menopauzės. Rekomenduojama atlikti gimdos kaklelio tepinėlį, paskirti ultragarsinį tyrimą, surinkti išsamią ligos istoriją, atlikti kitus reikalingus tyrimus ir t.t.

 

Dėl kokių priežasčių gali sutrikti mėnesių ciklas?

 

Mėnesinių ciklo sutrikimų priežasčių yra pačių įvairiausių. Viena dažniausiai šiomis dienomis pasitaikančių priežasčių yra stipri nervinė įtampa. Stresas išderina hormonų pusiausvyrą, todėl gali būti gana reikšmingai paveikiamas mėnesinių ciklas. Kitos dažniau pasitaikančios priežastys yra nėštumas, įvairių dietų laikymasis, per didelis fizinis krūvis, piktnaudžiavimas žalingais įpročiais, kai kurių vaistų vartojimas, įvairios gimdos anomalijos, patirti persileidimai, žindymas, badavimas, staigūs kūno masės pokyčiai ir kt. Kartais mėnesinių ciklo sutrikimų priežastys lieka neaiškios, tačiau svarbiausia pasiekti tai, kad jos ir vėl taptų reguliarios.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Susan Christian
2021-08-05 17:28
thank you Dr Emu for what you have done for me i would have been nothing today if not for your great spell. i want you my friends who are passing through all this kind of love problem of getting back their husband, wife , or ex boyfriend and girlfriend to contact Dr Emu ,if you need his help you can contact him through his private mail: emutemple@gmail.com or you can contact him through his website https://emutemple.wordpress.com/ fb page Https://web.facebook.com/Emu-Temple-104891335203341 and you will see that your problem will be solved without any delay...

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai