Kai ramybės neduoda sloga

Sloga gali sukelti daugybę rūpesčių. Kuo mažesnis vaikas, tuo jam sunkiau, kai sutrinka kvėpavimas per nosį – juk visai maži kūdikiai dar nemoka kvėpuoti per burną, o kaip žįsti ir gerti iš buteliuko, kai nosis visai užsikimšusi? Varginančios slogos metu sutrinka miegas ir apetitas, pakinta maisto skonis ir uoslė. Be to, sloga dažniausiai netrunka trumpiau nei savaitę – tad šis laikotarpis gali būti sudėtingas visai šeimai.

 

Sveikas vaikas gali sirgti vos ne kas mėnesį

Sloga kitaip vadinama rinitu. Tai nosies gleivinės uždegimas ir bene plačiausiai paplitusi liga, kuria ne vieną kartą savo gyvenime serga ir vaikai, ir suaugę asmenys. Sloga gali būti traktuojama ir kaip atskira liga arba kaip kokios nors ligos simptomas. Bene dažniausiai pasitaiko nazofaringitas arba visuomenei kaip peršalimas plačiau žinomas virusinis susirgimas, kurio metu sloga yra bene vienintelis ir ryškiausias simptomas. Pasirodo, kad sveikas vaikas sloga gali sirgti net apie 10 kartų per metus. Jei skaičiuotumėme, kad vienas slogos epizodas trunka apie savaitę, tuomet vaikas gali sirgti net apie 10 savaičių per metus. Taigi, jei metai turi 52 savaites, tai net 20 procentų visų metų mažylį gali kamuoti infekcinės kilmės sloga! Be to, šis laikotarpis gali stipriai prailgėti, jei negydoma sloga komplikuojasi.

 

Dažniausiai kalti virusai

Pastebėta, kad paprastuoju peršalimu arba nazofaringitu, kurio vienas pagrindinių simptomų ir yra sloga, dažniausiai sergama šaltuoju metų laiku, nes tuomet susidaro geriausios sąlygos įvairių virusų plitimui tarp žmonių. Būtent šiuo periodu organizmas imliausias virusinėms infekcijoms, o imuninė sistema sunkiausiai atsispiria virusų ir kai kurių bakterijų atakai. Taigi už slogos pasireiškimą maždaug 80 procentų atvejų atsakingi virusai, o bakterijos ją sukelia rečiau. Todėl daugeliu atvejų užtenka tik simptominio gydymo, o antibiotikai vartojami tik tuomet, kai to tikrai reikia ir visiškai įsitikinus, kad už susirgimą atsakingos bakterijos (juk virusų antibiotikai neveikia ir neracionalus jų vartojimas ne tik kenkia organizmui, bet ir didina bendrą bakterijų atsparumą šioms žmonijai svarbioms vaistinėms medžiagoms).

 

Negydoma sloga gali komplikuotis

Sloga gali būti alerginės ir nealerginės kilmės. Alerginę slogą sukelia įvairūs aplinkoje esantys alergenai (dažniausios sezoninės alerginės slogos kaltininkės yra žiedadulkės, tačiau pacientas ištisus metus gali kentėti nuo dulkių erkučių, plunksnų, dulkių, gyvūnų epitelio ir kt. alergenų poveikio). Nealerginė sloga gali būti infekcinės kilmės arba neinfekcinės kilmės (pavyzdžiui, vazomotorinės ar atrofinės kilmės sloga). Pastebėta, kad sloga lengviau susergama peršalus, pakeitus aplinkos sąlygas, patyrus didesnį stresą, apsilankius gausiuose kolektyvuose ir t.t. Slogą svarbu gydyti ne tik tam, kad pacientas jos metu jaustųsi komfortiškiau, bet ir dėl to, kad negydoma sloga gresia gana sudėtingomis komplikacijomis, tokiomis kaip prienosinių ančių (sinusitu) ar vidurinės ausies uždegimais (otitu). Jei infekcija „leidžiasi žemyn“, tuomet gresia ir faringitas, it bronchitas, ir tonzilitas, ir tracheitas, ir net plaučių uždegimas.

 

Pradeda niežėti nosį ir jaučiate, kad tuoj prasidės sloga? Nedelskite ir veikite iš karto

Nosies niežėjimas yra pirmoji slogos stadija. Dar jos metu galima pasirūpinti nosies ertmių išplovimu izotoniniu jūros vandeniu, taip sumažinant alergenų, dulkių, teršalų, bakterijų, virusų ir kitų patogenų koncentracijas bei veiksmingai sudrėkinant nosies ertmių gleivinę.

Jei sloga jau prasidėjo, pradėkite veikti iš karto ir neleiskite ligų sukėlėjams pasiekti nei Jūsų ausų, nei sinusų, nei žemesnių kvėpavimo takų. Naudokite hipertoninės koncentracijos jūros vandenį – tai visiškai natūralus būdas atkimšti ir išvalyti gleivių pertekliumi užkimštas nosies ertmes. QUIXX acute sudėtyje nėra vaistinių medžiagų. Tai sterilus ir bekvapis purškalas, skirtas nosiai drėkinti ir padėti palengvinti slogą, susijusią su sinusitu, nosies užsikimšimu, šienlige, kitomis alergijomis bei nosies priežiūrai po operacijų. Priemonėje yra 2,6 % druskos koncentracija, kuri sukelia hiperosmozinį poveikį ir tokiu būdu padeda natūraliai palengvini slogą.

Jei sloga itin stipri ir varginanti, kurį laiką, iki 5-7 parų suaugusiems ir iki 3-5 parų vaikams galima vartoti dekongestantus – nosies gleivinės paburkimą mažinančius vaistinius preparatus, kuriais nereikėtų piktnaudžiauti, nes per ilgas ir nesaikingas jų vartojimas gali padaryti ilgalaikės žalos nosies gleivinei. Vis dėlto tai puikus būdas nosį atkimšti bent jau miego metu, kai kvėpavimas per nosį itin svarbus, kad papildomai nedžiūtų gerklė. Dėl šių preparatų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Taip pat labai svarbus optimalus patalpos drėgnumas ir oro temperatūra – tarkime, sausas ir pernelyg šilta kambario oras gali tik pasunkinti ligos simptomus. Rekomenduojama gerti šiltų skysčių ir ilsėtis. Jei sloga tęsiasi ilgiau kaip 12-14 dienų, tuomet tai gali būti lėtinės slogos ženklas – geriau nelaukti ir pasikonsultuoti su gydytoju.

Būkite sveiki ir kvėpuokite laisvai!

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai