Apie tai, kad serga migrena, žino ne visi

Migrena nėra paprastas galvos skausmas. Tai kur kas daugiau ir tai geriausiai suprasti gali tik migrena sergantis žmogus. Tačiau net ir su šiuo sudėtingu sveikatos sutrikimu galima „susidraugauti“ – svarbu tinkamai jį gydyti, vengiant skausmo priepuolius galinčių išprovokuoti veiksnių, įsiklausant į save, stebint artėjančio priepuolio ženklus ir laiku imantis priemonių. Taikant tinkamą prevenciją ir priepuolių gydymą, padėti galima daugumai migrenos kamuojamų pacientų. Tad pakalbėkime apie migrenos simptomus – kai kurie iš jų gali įspėti apie artėjantį priepuolį ir padėti jam geriau pasiruošti. Yra specialiai migrenos gydymui sukurtų vaistinių preparatų, vadinamų triptanais – jei reikiama jų dozė pavartojama laiku ir pati vaistinė medžiaga pasižymi teigiamu poveikiu konkretaus paciento atveju, tuomet skausmo ir kitų simptomų įmanoma išvengti. Daugiau apie ligą reikėtų žinoti ir ja sergantiems pacientams, kurie apie savo diagnozę jau žino, ir tiems, kurie vis patiria varginančius priepuolius, tačiau net nežino, kad tai gali būti būtent migrena. 

 

 

Pagrindinis migrenos simptomas 

 

Bene įprasčiausias ir geriausiai atpažįstamas migrenos simptomas – tai labai stiprus, intensyvus, varginantis ir į tvinkčiojimą ar į pulsavimą panašus galvos skausmas. Jis paprastai pasireiškia vienoje galvos pusėje ar srityje, tačiau gali apimti ir visą galvą. Kitas gana specifinis simptomas – šis skausmas stiprėja fizinio krūvio metu – jo intensyvumas tiesiogiai priklauso nuo asmens judėjimo, tad migrenos priepuolį išgyvenantiems pacientams paprastai norisi prigulti, užsidaryti nuo viso pasaulio, aklinai užtraukti kambario užuolaidas ir tiesiog iškentėti nemalonų jausmą. To neretai pakanka, tačiau kiekvieną kartą kankintis – tikrai ne išeitis. 

 

 

Taip pat gali pasireikšti neįprastas jautrumas šviesai ir garsams 

 

Migrenos priepuolio kamuojamam pacientui norisi išvengti itin ryškių saulės spindulių, stiprią šviesą skleidžiančių lempų, garsių televizijos reklamų, trankios muzikos, netgi savo šeimos narių kalbėjimo. Neretam pasireiškia ir pykinimas ar netgi vėmimas, pilvo skausmas bei raižymas, kiti virškinimo sutrikimai. Dėl energijos trūkumo, mieguistumo ir kitų negalavimų asmuo gali tapti tiesiog nedarbingas. Dėl galimų pusiausvyros sutrikimų, galvos svaigulio, regėjimo sutrikimų, apsiblaususios regos, susilpnėjusios dėmesio koncentracijos tampa itin pavojinga vairuoti ir valdyti mechanizmus, tad ši liga ne tik reikšmingai kenkia normalaus gyvenimo kokybei, bet dar ir kelia nemenką grėsmę ne tik pačiam pacientui, bet kartais ir kitiems, jį supantiems asmenims (pavyzdžiui, priepuolio metu padidėja autoįvykių tikimybė). Be visų čia paminėtų simptomų, kai kuriais atvejais būdingos ir karščio ar šalčio bangos, prakaitavimas, raumenų įtampa, neadekvatus elgesys ir nesiorientavimas aplinkoje. Gali pasireikšti tik keli arba netgi visi simptomai, ypač jei migrenos eiga gana sunki. Simptomai priklauso ir nuo to, kokia migrenos rūšis diagnozuojama pacientui. Pagal tai skiriamas ir tinkamiausias gydymas. 

 

 

Įspėjamieji simptomai 

 

Įspėjamieji simptomai būdingi ne visiems pacientams, tačiau kai kuriems jie praneša apie artėjantį priepuolį ir „duoda laiko“ tinkamai pasiruošti. Gydytojai teigia, kad įspėjamųjų simptomų intensyvumas ir trukmė gali būti įvairi, tačiau dažniausiai jie kamuoja nuo kelių valandų iki kelių parų, kai pats migrenos priepuolis gali tęstis taip pat nuo kelių valandų iki kelių parų. Artėjant migrenos priepuoliu, asmeniui gali pasikeisti nuotaika, pavyzdžiui, kamuoti irzlumas ar neįprastas laimingumo jausmas, pakisti energingumo lygis (jis arba padidėja, arba sumažėja). Taip pat gali pakisti apetitas, atsirasti neproduktyvus žiovulys. Kai kurie jaučia keistą veido patinimą. 

 

Trumpalaikių neurologinių simptomų kompleksas, pasireiškiantis prieš pat galvos skausmo priepuolį, vadinamas migrenos aura. Ji būdinga ne visiems asmenims ir apima regos sutrikimus, pavyzdžiui, mirgėjimą akyse, zigzagų ir juodų dėmių formavimąsi. Taip pat gali kamuoti rankų ir veido tirpimas, galvos svaigulys, kalbos, uoslės ir skonio sutrikimai. Neurologiniai simptomai gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų. Būna, kad po auros simptomų pasireiškia stiprus galvos skausmas, tačiau kai kuriais atvejais pasireiškia tik minėtieji neurologiniai simptomai be jokio galvos skausmo. Kaip ir minėta prieš tai, galvos skausmo priepuolis gali pasireikšti ir be auros simptomų. 

 

 

Migrena turi daug veidų 

 

Taigi, nesunku pastebėti, kad liga kiekvienu atveju yra labai individuali – būtina rūpintis savimi ir vengti priepuolius galinčių išprovokuoti faktorių, kad ir labai stiprios nervinės įtampos. Tinkamą medikamentinį gydymą paskirs gydytojas, atsižvelgęs į klinikinių simptomų visumą, tyrimų rezultatus ir paciento poreikius. Kai kuriais atvejais vaistų ir neprireikia, tačiau jų taip pat bijoti nereikėtų, nes būtent jie gali padėti susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir sumažinti priepuolių baimę. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai