Pirmoji pagalba užspringus vaikui

Įvairūs užspringimai pasitaiko itin dažnai, tačiau ne kiekvienas asmuo iš karto imasi priemonių. Žinoma, visi yra labai skirtingi ir į iškilusius sunkumus reaguoja savaip – vieni sustingsta ir nežino, ko griebtis, kiti iš karto ieško aplinkinių ar profesionalų pagalbos, o dar kiti priemonių imasi patys nedelsdami nei vienos sekundės. Jeigu kiekvienas žmogus gerai žinotų, kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringusiam vaikui, tuomet jaustųsi žymiai drąsiau ir iš karto suprastų, kaip reikia elgtis. Pirmosios pagalbos žinias verta nuolat atnaujinti. Šiame straipsnyje trumpai pateikta pagrindinė informacija, kurią tikrai verta žinoti apie kūdikių ir vaikų kvėpavimo takų obstrukciją svetimkūniu. 

 

Kaip apsaugoti vaiką nuo užspringimo?

Svarbiausia sumažinti riziką užspringti. Vaikai iki trijų metų negali žaisti su žaislais, kuriuose gausu smulkių detalių arba jie gali pabirti į mažas daleles. Draudžiama žaisti su labai smulkiais daiktais, pavyzdžiui, monetomis, sagomis, karoliais, papuošalais. Valgio metu vaikas turi būti ramus, nes gausus judėjimas didina užspringimo riziką. Dažnai užspringstama kietais produktais ir kieto maisto gabalėliais, pavyzdžiui, riešutais, kietų morkų gabaliukais, ledinukais. Vaikas turi būti prižiūrėtas ne tik valgio, bet ir žaidimų metu. 

 

Kas yra užspringimas?

Užspringimas yra kvėpavimo takų obstrukcija  svetimkūniu. Į kvėpavimo takus patekęs svetimkūnis tik iš dalies arba visiškai užkemša kvėpavimo takus, todėl  pasireiškia dalinis arba visiškas kvėpavimo takų nepraeinamumas. Skiriasi dalinės ir visiškos kvėpavimo takų obstrukcijos svetimkūniu simptomai ir veiksmai, kurių reikėtų imtis kiekvienu atveju. 

 

Kaip pasireiškia dalinis užspringimas?

Pagrindinis dalinio užspringimo požymis – kosulys. Kosulys yra labai svarbus apsauginis refleksas, padedantis pašalinti svetimkūnį ar svetimkūnius iš kvėpavimo takų. Dalinio užspringimo atveju vaikas garsiai kosėja, yra sąmoningas. Maži vaikai užspringimo labai išsigąsta, todėl kūdikiai dažnai verkia, o didesni vaikai – kalba arba šaukia. Dalinio užspringimo metu vaikui tarp kosulio pasireiškimo pavyksta įkvėpti oro. 

 

Kaip elgtis pasireiškus daliniam užspringimui?

Kadangi stiprus sąmoningas kosulys turėtų padėti pašalinti svetimkūnį iš kvėpavimo takų, pagalbą teikiantis asmuo turi netrukdyti vaikui kosėti ir nuolat stebėti situaciją. Būtina žinoti, jog kosulys yra efektyvesnis už bet kokią šalia esančio žmogaus pagalbą. Kilus įtarimų dėl kvėpavimo takų obstrukcijos, būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą arba nedelsiant vykti į artimiausią skubiosios pagalbos skyrių. 

 

Kaip pasireiškia visiškas užspringimas?

Jei į kvėpavimo takus patekęs svetimkūnis visiškai užkemša kvėpavimo takus, tuomet kūdikis ar vaikas negali nei kalbėti, nei išleisti bet kokių kitų sąmoningų garsų. Kosulys yra nebylus arba neefektyvus. Blogiausia tai, kad mažylis net negali įkvėpti ar iškvėpti. Netrukus pasireiškia cianozė (vaiko oda įgauna būdingą mėlyną spalvą). Praėjus dar šiek tiek laiko sutrinka vaiko sąmonė arba ji galiausiai prarandama. Stebint visišką užspringimą svarbu kuo skubiau suteikti pagalbą, o veiksmai, kuriuos reikia atlikti, priklauso nuo to, ar užspringęs mažylis vis dar sąmoningas, ar jau nebe. 

 

Kaip elgtis pasireiškus visiškam užspringimui?

Jei kūdikis vis dar sąmoningas, tuomet jis nedelsiant paguldomas ant rankos veidu žemyn. Negalima užspausti minkštųjų audinių, esančių po žandikauliu, kitaip tik dar labiau padidėja kvėpavimo takų obstrukcijos rizika. Kitos rankos plaštaka suduodami penki smūgiai į tarpumentę. Nebūtina suduoti visų penkių smūgių, jei svetimkūnis pasišalina anksčiau ir atsinaujina kvėpavimo funkcija. Jei svetimkūnis nepasišalino po penkių smūgių į tarpumentę, tuomet kūdikis atverčiamas ir atliekami penki krūtinės ląstos spustelėjimai.

Vaikai nuo vienerių metų paguldomi pilvu ant suaugusiojo asmens kelių ir penkis kartus stuktelėjama į nugarą (tarp menčių), kol svetimkūnis pasišalina. Jei tai nepadeda pašalinti svetimkūnio, tuomet gali būti atliekami pilvo spustelėjimai, kuriuos atliekant reikalingas ypatingas atsargumas. Vaikas apkabinamas per liemenį ir sugniaužtas kumštis uždedamas srityje tarp krūtinkaulio ataugos ir bambos. Šis kumštis apglėbiamas kita ranka ir staigiai spustelėjama gilyn ir viršun. Kartojama iki penkių kartų. Šį veiksmą draudžiama atlikti kūdikiams, o vaikai, kuriems buvo taikyti šie veiksmai, turi būti privalomai apžiūrimi gydytojo.

Jei vaikui ar kūdikiui sąmonė aptemo visiškai, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Patariama mažylį paguldyti ant lygaus ir kieto pagrindo. Pirmiausiai penkis kartus įpučiama oro. Vaikas gali atsigauti ir po jų. Jei taip neįvyko, rekomenduojama du kartus įpūsti oro ir trisdešimt kartų paspausti krūtinės ląstą. Atvėrus kvėpavimo takus patikrinama, ar nesimato svetimkūnio. Jį šalinti pirštu galima tik vieną kartą ir tik tuomet, jei jis matomas – kitaip išauga rizika svetimkūnį nustumti dar toliau į kvėpavimo takus.  

 

Itin svarbu: draudžiama kratyti kūdikį arba vaiką žemyn galva, nes kyla didelis smegenų sukrėtimo ir (arba) kaklo slankstelių pažeidimo pavojus.

Beje, specifinių žinių geriausia pasisemti pirmosios pagalbos kursuose arba tikrai naudinga pažiūrėti specialių mokomųjų filmukų – niekada nežinia, kada šios informacijos gali prireikti. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai